Close
Mobil Menu Bars

Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi

25 Eylül 2019, 1984 defa okundu.
Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi
imaj ve algı yönetimi, kariyer, iş, ilk izlenim, iletişim, sertifika, online eğitim

İmaj; bakışlarınız, kişisel tarzınız ve duruşunuz, kendinize gösterdiğiniz özen, varlığınız sizin kim olduğunuzu yansıtır. İmaj, karşınızdaki insanın sizinle alakalı ne hissettiğidir. Kendinizi dış dünyaya nasıl yansıttığınızdır. İnsanlar tarafından algılandığımız biçimde biliniriz. Ancak olduğumuz ile dışarı yansıyan biz arasında büyük farklar varsa imajımız bizi yeterince temsil etmiyor demektir. Bu farkları ortadan kaldırmak, kişisel markamız ile iş hayatında da sosyal hayatta da öne çıkmamıza fayda sağlar.

İnsanlar sizi daima izliyor ve hakkınızda olumlu ya da olumsuz fikirler ediniyorlar. İşte bu fikirleri olumlu yönetmek, insanlara hakkımızda iyi izlenimler bırakmak profesyonel imaj ve algı yönetimi ile mümkün.

Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi Neden Önemli?

Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi gerek iş yaşamınızda gerek sosyal hayatınızda sizin hakkınızda tahmin ettiğinizden çok daha fazla fikir veriyor. Özellikle profesyonel hayatta markanızı temsil ettiğinizi unutmayın. Kurumunuzun vizyon ve misyonuna uygun, etkili bir ilk izlenim, şirketinizin marka değerini yükseltecek bir izlenim için imaj ve algı yönetimi son derece önemli.

Sosyal hayatta imaj ve algı yönetimi ise insanlarla daha sosyal ve etkili iletişim için önemli. Kullandığınız kişisel parfümünüzden tutun da giyim tarzınıza, konuşma üslubunuzdan etkili göz kontağı kurmanıza kadar hepsi kişisel değerinizi ve imajınızı oluşturur. İnsanlara kendiniz hakkında pozitif hisettirmeniz, kendinizle ilgili iyi bir izlenim bırakmanız daha olumlu sosyal ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur. 

imaj ve algı yönetimi, kariyer, iş, ilk izlenim, iletişim, sertifika, online eğitim

Nasıl Olumlu Bir İzlenim Bırakabiliriz?

Öncelikle kendinize şunu sorun: Ben bu ortamda yokken insanların hakkımda neler söylemesini, benden nasıl bahsetmesini isterdim? İstediğiniz profesyonel imajınız, bu sorunun cevabında saklıdır. 

Hakkınızda söylenmesinden endişe duyacağınız şeyler ise istenmeyen profesyonel imajınız hakkında fikir verir.

Kendinizi Tanıyın

Çevremize karşı olumlu bir izlenim sunmanın en önemli noktası kendimizi tanımaktır. Kendinizi tanıdığınızda sizi nelerin mutlu ya da nelerin mutsuz edeceğini bilirsiniz. Kendinizi en iyi nasıl ifade edebileceğinizi bilirsiniz. 

Tutarlı Olun

İç dünyamız ve dışarı yansıttığımız biz arasında uyum söz konusu olmalıdır. Çünkü ruh halimiz de ister istemez bizi ele verir. Bundan dolayı içimizi, kalbimizi ve ruhumuzu iyi duygularla doldurmak, iç huzurumuzu sağlamak son derece önemlidir. 

Kişisel Gelişiminize Özen Gösterin

Kendinizi bireysel ve kültürel anlamda ne kadar çok geliştirirseniz o kadar iyi. Kendinize yatırım yapmanın sonu yok. İlgi alanlarınız, öğrenmek istedikleriniz neler? Hangi konularda iyi bilgi sahibisiniz? Entelektüel bilgi düzeyiniz hangi seviyede? Bunların üzerine düşünüp kendinize bazı konularda yatırım yapın. İlgi alanlarınızı besleyin ve bir konuda muhakkak derinlikli bilgilere sahip olun.

Dış Görünüş ve Duruşunuz Sizi Ele Verebilir!

İlk izlenim, yaklaşık 7 saniye içerisinde gerçekleşir. Nasıl giyindiğimiz, renk tercihlerimiz, stilimiz bizim hakkımızda ipuçları verir. İş ortamımızın gerektirdiği biçimde giyinmek, sosyal hayatta olması gereken kıyafetleri tercih etmek ve bu ayrımı bilmek önemli. Kişisel bakımınıza dikkat edin.

Öte yandan kendinize güvenerek, dik durmanız kendinizden daha emin ve özgüvenli görünmenize neden olur. Bu da ilk izlenimde hayati öneme sahip.

imaj ve algı yönetimi, kariyer, iş, ilk izlenim, iletişim, sertifika, online eğitim

Eğitimler Alın

Herkes her alanda uzman olmak zorunda değil. Bildiğimiz ve başardığımız güzel şeylerin yanında elbette yardıma ihtiyaç duyduğumuz anlar da olacaktır. Merak ettiğiniz, kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlarda eğitim alın. Profesyonel kişilerden alacağınız eğitimler ile hem entelektüel açından  zenginleşin hem de dilediğiniz o alanda uzmanlaşın.

Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi Eğitimi Almam Mümkün mü?

Elbette eğitim alabilirsiniz. Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi Eğitimi sayesinde iş yaşamınızda ve sosyal yaşamınızda daha etkin ve aranan insan olacaksınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!