AnasayfaBlogProfesyonel İmaj: İyi Bir İlk İzlenim Bırakmak
Kişisel Markalaşma

Profesyonel İmaj: İyi Bir İlk İzlenim Bırakmak

25 Eylül 2019
Profesyonel İmaj ve Algı Yönetimi

İmaj; bakışlarınız, kişisel tarzınız ve duruşunuz, kendinize gösterdiğiniz özen, varlığınız sizin kim olduğunuzu yansıtır. İmaj, karşınızdaki insanın sizinle alakalı ne hissettiğidir. Kendinizi dış dünyaya nasıl yansıttığınızdır. İnsanlar tarafından algılandığımız biçimde biliniriz. Ancak olduğumuz ile dışarı yansıyan biz arasında büyük farklar varsa imajımız bizi yeterince temsil etmiyor demektir. Bu farkları ortadan kaldırmak, kişisel markamız ile iş hayatında da sosyal hayatta da öne çıkmamıza fayda sağlar.

İnsanlar sizi daima izliyor ve hakkınızda olumlu ya da olumsuz fikirler ediniyorlar. İşte bu fikirleri olumlu yönetmek, insanlara hakkımızda iyi izlenimler bırakmak profesyonel imaj ve algı yönetimi ile mümkün.

Profesyonel imaj neden önemli?

Profesyonel imaj ve algı yönetimi gerek iş yaşamınızda gerek sosyal hayatınızda sizin hakkınızda tahmin ettiğinizden çok daha fazla fikir veriyor. Özellikle profesyonel hayatta markanızı temsil ettiğinizi unutmayın. Kurumunuzun vizyon ve misyonuna uygun, etkili bir ilk izlenim, şirketinizin marka değerini yükseltecek bir izlenim için imaj ve algı yönetimi son derece önemli.

Sosyal hayatta imaj ve algı yönetimi ise insanlarla daha sosyal ve etkili iletişim için önemli. Kullandığınız kişisel parfümünüzden tutun da giyim tarzınıza, konuşma üslubunuzdan etkili göz kontağı kurmanıza kadar hepsi kişisel değerinizi ve imajınızı oluşturur. İnsanlara kendiniz hakkında pozitif hissettirmeniz, kendinizle ilgili iyi bir izlenim bırakmanız daha olumlu sosyal ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur. 

Nasıl Olumlu Bir İzlenim Bırakabiliriz?

Öncelikle kendinize şunu sorun: Ben bu ortamda yokken insanların hakkımda neler söylemesini, benden nasıl bahsetmesini isterdim? İstediğiniz profesyonel imajınız, bu sorunun cevabında saklıdır. 

Hakkınızda söylenmesinden endişe duyacağınız şeyler ise istenmeyen profesyonel imajınız hakkında fikir verir.

Kendinizi Tanıyın

Çevremize karşı olumlu bir izlenim sunmanın en önemli noktası kendimizi tanımaktır. Kendinizi tanıdığınızda sizi nelerin mutlu ya da nelerin mutsuz edeceğini bilirsiniz. Kendinizi en iyi nasıl ifade edebileceğinizi bilirsiniz. 

Tutarlı Olun

İç dünyamız ve dışarı yansıttığımız biz arasında uyum söz konusu olmalıdır. Çünkü ruh halimiz de ister istemez bizi ele verir. Bundan dolayı içimizi, kalbimizi ve ruhumuzu iyi duygularla doldurmak, iç huzurumuzu sağlamak son derece önemlidir. 

Kişisel Gelişiminize Özen Gösterin

Kendinizi bireysel ve kültürel anlamda ne kadar çok geliştirirseniz o kadar iyi. Kendinize yatırım yapmanın sonu yok. İlgi alanlarınız, öğrenmek istedikleriniz neler? Hangi konularda iyi bilgi sahibisiniz? Entelektüel bilgi düzeyiniz hangi seviyede? Bunların üzerine düşünüp kendinize bazı konularda yatırım yapın. İlgi alanlarınızı besleyin ve bir konuda muhakkak derinlikli bilgilere sahip olun.

Dış Görünüş ve Duruşunuz Sizi Ele Verebilir!

İlk izlenim, yaklaşık 7 saniye içerisinde gerçekleşir. Nasıl giyindiğimiz, renk tercihlerimiz, stilimiz bizim hakkımızda ipuçları verir. İş ortamımızın gerektirdiği biçimde giyinmek, sosyal hayatta olması gereken kıyafetleri tercih etmek ve bu ayrımı bilmek önemli. Kişisel bakımınıza dikkat edin.

Öte yandan kendinize güvenerek, dik durmanız kendinizden daha emin ve özgüvenli görünmenize neden olur. Bu da ilk izlenimde hayati öneme sahip.

Eğitimler Alın

Herkes her alanda uzman olmak zorunda değil. Bildiğimiz ve başardığımız güzel şeylerin yanında elbette yardıma ihtiyaç duyduğumuz anlar da olacaktır. Merak ettiğiniz, kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlarda eğitim alın. Profesyonel kişilerden alacağınız eğitimler ile hem entelektüel açından  zenginleşin hem de dilediğiniz o alanda uzmanlaşın.

imaj ve algı yönetimi online eğitim profesyonel imaj ve algı yönetimi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Algı Yönetimi Nedir
Nedir?

Algı Yönetimi Nedir?

04 Aralık 2019
Algı Yönetimi Nasıl Yapılır
Nasıl Yapılır?

Algı Yönetimi Nasıl Yapılır?

10 Aralık 2019
İtibar Yönetimi Neden Önemli?
Marka Yönetimi

İtibar Yönetimi Neden Önemli?

21 Ocak 2021