AnasayfaBlogProfesyonel İmaj: İyi Bir İlk İzlenim Bırakmak
Kişisel Markalaşma

Profesyonel İmaj: İyi Bir İlk İzlenim Bırakmak

25 Eylül 2019
Takım elbise giymiş bir adam arabanın sürücü koltuğunda oturmaktadır. Pencereden dışarı bakmakta ve düşünceli görünmektedir. Arabanın içi, metal bir direk ve siyah deri kılıflı bir koltuk da dahil olmak üzere çeşitli eşyalarla doludur. Adamın elleri kucağında ve yüzünde düşünceli bir ifade var. Araba loş bir alana park edilmiş ve dışarıdaki ağaçların gölgeleri durgun atmosfere katkıda bulunuyor. Adamın duruşu rahat ve huzurlu, bu da onu yakalamak için mükemmel bir an haline getiriyor.
KonuAçıklamaÖneriler
Profesyonel İmajKişinin dışarıya yansıttığı durum, bakışlar ve kişisel tarzıDışarıya yansıttığınız kişi ile kendinizi en uyumlu hale getirin.
İmaj ve Algı Yönetimiİnsanların sizin hakkınızda olumlu düşünceler geliştirmesine yardımcı olurAlışkanlıklarınıza ve davranışlarınıza dikkat edin; tüm bunlar imajınızı oluşturur.
İlk İzlenimBir kişi hakkında hızlı ve çoğu durumda sürekli bir görüş oluşturma süreciDik durmak ve özgüvenli olmak olumlu bir ilk izlenim bırakır.
Kendini TanımaKişinin kendi beğenileri, nefretleri, duygusal ve zihinsel yanıtlarına dair farkındalığıKendinizi atanın, neyin sizin için önemli olduğunu anlamaya çalışın.
Tutarlılıkİç dünya ve dış karakter arasındaki uyumDuygularınızı ve düşüncelerinizi birbirine uyumlu tutun.
Kişisel GelişimBireysel ve kültürel anlamda kendini geliştirme süreciBilgi ve becerilerinizi geliştirmek için sürekli öğrenin.
Dış Görünüş ve DuruşGörsel olarak nasıl algılandığınızı belirleyen fiziksel özelliklerSağlıklı bir fiziksel görünüş ve duruş için düzenli yaşam alışkanlıkları geliştirin.
Kıyafet SeçimiGiysi tercihleri kişi hakkında önemli ipuçları sağlarİş veya sosyal ortama uygun kıyafetler giymek yararlıdır.
EğitimlerKişisel ve profesyonel anlamda bilgi ve becerileri artırmada yardımcı olurKendinizi geliştirmek istediğiniz alanlarda eğitim alın.
ÖzgüvenKendinize inanmanız ve yeteneklerinize olan güveninizYeteneklerinizi ve başarılarınızı bilin ve kendinize bu konuda güvenin.

İmaj; bakışlarınız, kişisel tarzınız ve duruşunuz, kendinize gösterdiğiniz özen, varlığınız sizin kim olduğunuzu yansıtır. İmaj, karşınızdaki insanın sizinle alakalı ne hissettiğidir. Kendinizi dış dünyaya nasıl yansıttığınızdır. İnsanlar tarafından algılandığımız biçimde biliniriz. Ancak olduğumuz ile dışarı yansıyan biz arasında büyük farklar varsa imajımız bizi yeterince temsil etmiyor demektir. Bu farkları ortadan kaldırmak, kişisel markamız ile iş hayatında da sosyal hayatta da öne çıkmamıza fayda sağlar.

İnsanlar sizi daima izliyor ve hakkınızda olumlu ya da olumsuz fikirler ediniyorlar. İşte bu fikirleri olumlu yönetmek, insanlara hakkımızda iyi izlenimler bırakmak profesyonel imaj ve algı yönetimi ile mümkün.

Profesyonel imaj neden önemli?

profesyonel imaj ve algı yönetimi gerek iş yaşamınızda gerek sosyal hayatınızda sizin hakkınızda tahmin ettiğinizden çok daha fazla fikir veriyor. Özellikle profesyonel hayatta markanızı temsil ettiğinizi unutmayın. Kurumunuzun vizyon ve misyonuna uygun, etkili bir ilk izlenim, şirketinizin marka değerini yükseltecek bir izlenim için imaj ve algı yönetimi son derece önemli.

Sosyal hayatta imaj ve algı yönetimi ise insanlarla daha sosyal ve etkili iletişim için önemli. Kullandığınız kişisel parfümünüzden tutun da giyim tarzınıza, konuşma üslubunuzdan etkili göz kontağı kurmanıza kadar hepsi kişisel değerinizi ve imajınızı oluşturur. İnsanlara kendiniz hakkında pozitif hissettirmeniz, kendinizle ilgili iyi bir izlenim bırakmanız daha olumlu sosyal ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur. 

Nasıl Olumlu Bir İzlenim Bırakabiliriz?

Öncelikle kendinize şunu sorun: Ben bu ortamda yokken insanların hakkımda neler söylemesini, benden nasıl bahsetmesini isterdim? İstediğiniz profesyonel imajınız, bu sorunun cevabında saklıdır. 

Hakkınızda söylenmesinden endişe duyacağınız şeyler ise istenmeyen profesyonel imajınız hakkında fikir verir.

Kendinizi Tanıyın

Çevremize karşı olumlu bir izlenim sunmanın en önemli noktası kendimizi tanımaktır. Kendinizi tanıdığınızda sizi nelerin mutlu ya da nelerin mutsuz edeceğini bilirsiniz. Kendinizi en iyi nasıl ifade edebileceğinizi bilirsiniz. 

Tutarlı Olun

İç dünyamız ve dışarı yansıttığımız biz arasında uyum söz konusu olmalıdır. Çünkü ruh halimiz de ister istemez bizi ele verir. Bundan dolayı içimizi, kalbimizi ve ruhumuzu iyi duygularla doldurmak, iç huzurumuzu sağlamak son derece önemlidir. 

Kişisel Gelişiminize Özen Gösterin

Kendinizi bireysel ve kültürel anlamda ne kadar çok geliştirirseniz o kadar iyi. Kendinize yatırım yapmanın sonu yok. İlgi alanlarınız, öğrenmek istedikleriniz neler? Hangi konularda iyi bilgi sahibisiniz? Entelektüel bilgi düzeyiniz hangi seviyede? Bunların üzerine düşünüp kendinize bazı konularda yatırım yapın. İlgi alanlarınızı besleyin ve bir konuda muhakkak derinlikli bilgilere sahip olun.

Dış Görünüş ve Duruşunuz Sizi Ele Verebilir!

İlk izlenim, yaklaşık 7 saniye içerisinde gerçekleşir. Nasıl giyindiğimiz, renk tercihlerimiz, stilimiz bizim hakkımızda ipuçları verir. İş ortamımızın gerektirdiği biçimde giyinmek, sosyal hayatta olması gereken kıyafetleri tercih etmek ve bu ayrımı bilmek önemli. Kişisel bakımınıza dikkat edin.

Öte yandan kendinize güvenerek, dik durmanız kendinizden daha emin ve özgüvenli görünmenize neden olur. Bu da ilk izlenimde hayati öneme sahip.

Eğitimler Alın

Herkes her alanda uzman olmak zorunda değil. Bildiğimiz ve başardığımız güzel şeylerin yanında elbette yardıma ihtiyaç duyduğumuz anlar da olacaktır. Merak ettiğiniz, kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlarda eğitim alın. Profesyonel kişilerden alacağınız eğitimler ile hem entelektüel açından  zenginleşin hem de dilediğiniz o alanda uzmanlaşın.

Profesyonel İmaj, Kişinin dışarıya yansıttığı durum, bakışlar ve kişisel tarzı, Dışarıya yansıttığınız kişi ile kendinizi en uyumlu hale getirin, İmaj ve Algı Yönetimi, İnsanların sizin hakkınızda olumlu düşünceler geliştirmesine yardımcı olur, Alışkanlıklarınıza ve davranışlarınıza dikkat edin; tüm bunlar imajınızı oluşturur, İlk İzlenim, Bir kişi hakkında hızlı ve çoğu durumda sürekli bir görüş oluşturma süreci, Dik durmak ve özgüvenli olmak olumlu bir ilk izlenim bırakır, Kendini Tanıma, Kişinin kendi beğenileri, nefretleri, duygusal ve zihinsel yanıtlarına dair farkındalığı, Kendinizi atanın, neyin sizin için önemli olduğunu anlamaya çalışın, Tutarlılık, İç dünya ve dış karakter arasındaki uyum, Duygularınızı ve düşüncelerinizi birbirine uyumlu tutun, Kişisel Gelişim, Bireysel ve kültürel anlamda kendini geliştirme süreci, Bilgi ve becerilerinizi geliştirmek için sürekli öğrenin, Dış Görünüş ve Duruş, Görsel olarak nasıl algılandığınızı belirleyen fiziksel özellikler, Sağlıklı bir fiziksel görünüş ve duruş için düzenli yaşam alışkanlıkları geliştirin, Kıyafet Seçimi, Giysi tercihleri kişi hakkında önemli ipuçları sağlar, İş veya sosyal ortama uygun kıyafetler giymek yararlıdır, Eğitimler, Kişisel ve profesyonel anlamda bilgi ve becerileri artırmada yardımcı olur, Kendinizi geliştirmek istediğiniz alanlarda eğitim alın, Özgüven, Kendinize inanmanız ve yeteneklerinize olan güveniniz, Yeteneklerinizi ve başarılarınızı bilin ve kendinize bu konuda güvenin
imaj ve algı yönetimi online eğitim profesyonel imaj ve algı yönetimi
Koyu kıvırcık saçlı, olgun bir kadın aydınlık bir odada duruyor. Karmaşık beyaz işlemeleri olan kırmızı bir başörtüsü takıyor. Başörtüsü başının etrafına sarılmış ve çenesinin altına sıkıştırılarak yüzünü çerçeveliyor. Hafif bir gülümsemeyle önüne bakıyor, ifadesi nazik ve düşünceli. Elleri önünde kenetlenmiş, krem rengi bir üst ve uzun, desenli bir etek giyiyor. Otuzlu yaşlarının sonunda ya da kırklı yaşlarının başında gibi görünüyor.
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.