AnasayfaBlogPotansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?
Kariyer Yönetimi

Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?

10 Ocak 2020
Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?

Kariyer yolu, kariyer planınızı oluşturan bir dizi işten oluşur. Kariyer yolları ve kariyer planları aynı anlama gelen kavramlar olarak düşünülebilir, fakat kariyer planı ideal bir kariyere yol açan kısa veya uzun vadeli hedefleri içerirken, kariyer yolu bireyin amaç ve hedeflerine doğru ilerlemesine yardımcı olan işleri tanımlar.

Günümüzde şirketler, somut ve keskin becerilerden çok iş akışına uyumlu yetkinliklere sahip bireylere odaklanıyorlar. Yıpratıcı bir teknolojik ve sosyo-politik değişim çağında yaşıyoruz, bu da işletmelerin mümkün olan en uyarlanabilir ve çevik iş gücü ile silahlanma yolları arayışına girmelerine neden oluyor. Peki bu durum sizin kariyer gelişiminizi nasıl etkiliyor?

Kariyer Planlama Sürecinde Potansiyel Kariyer Yolları

Hedeflerinize ulaşmak için ne kadar süreniz olduğuna veya yol boyunca hedeflerinizdeki değişikliklere bağlı olarak farklı kariyer yolları seçebilirsiniz. Ortalama bir kişi, kariyer hayatı boyunca birçok kez iş değiştirebilir ve bazen bu değişiklikler farklı endüstriler arası pozisyonlarda olabilir. İşte potansiyel kariyer yolları bu noktada hedeflediğiniz kariyer değişiminize sizi götürecektir. Bu hedefler dikey kariyer yolu, yatay kariyer yolu ve çift kariyer yolu olmak üzere üç farklı biçimde gruplandırılabilir.

Dikey kariyer yolu uzmanlık alanınızda koyduğunuz hedefleri ifade eder. Bu şekilde mevcut sektördeki mevcut pozisyonunuz doğrultusunda terfi almaya odaklanırsınız. Öte yandan, yatay kariyer yolunu seçerseniz uzmanlığınızdan çok becerileriniz doğrultusunda bir alana geçiş olanağı sağlarsınız. Bu şekilde mevcut uzmanlığınız dışında yeni beceriler öğreneceğiniz ve mevcut becerilerinizi uyarlayabileceğiniz diğer departmanlara aktarılırsınız. Bu yeni bir iş unvanı anlamına gelebilir ancak sizi daha önce olduğundan daha yüksek bir pozisyona getirmek zorunda değildir. Çift kariyer yolunu seçtiğiniz taktirde ise birbirinden bağımsız iki farklı meslek koluna adapte olmanız gerekir. Bunlardan biri uzmanlık alanınız olurken diğeri şirket içerisinde yarar sağlayacağınız becerilerinize paralel bir pozisyon olacaktır.

Dikey Kariyer Yolu Mu Yoksa Yatay Kariyer Yolu Mu?

Dikey kariyer yolu, dünyanın her yerinde izlenen en geleneksel süreçtir, ancak yıllarca aynı yolda ilerlemenin beklendiği gibi kariyere değer katmayabileceği anlaşılmıştır. Dikey kariyer yolunu seçenlerde başlıca sorun yıllar geçtikçe yapılan işin son derece monoton hale gelmesidir. Bu da bireyin kendini geliştirmesinden çok kazanca odaklanmasına neden olur. Bu yolu seçenlerin bakış açıları dardır ve yaratıcılıkları sınırlıdır. Bir süre sonra genel performansta düşüşler görülebilir. Fakat, yatay kariyer yolunu seçerek terfi şansınızı kaybetmeniz olasıdır. Örneğin, bir şirketin mükemmel satış ve yönetim becerilerine sahip verimli bir satış yöneticisi olduğunuzu varsayalım. Sizi şirketin benzer statüde ancak farklı sorumlulukları olan yönetim departmanına transfer edebilirler. Burada potansiyelinizin keşfedilmesi mümkündür. Fakat bu uzun zaman alabilir.

Dikey ya da yatay kariyer yolunu seçmek tamamen mevcut duruma bağlıdır. Bazı çalışanlar beklenenin aksine işe herhangi bir getiri sağlamayabilir. Bu her iki kariyer yolu için de geçerlidir. Örneğin, dikey yolu seçerek üzerinize gün geçtikçe binecek sorumluluklar gerginleşmenize ve performansınızın düşmesine neden olabilir. Tabi sürekli yatay olarak hareket etmek de kariyer için iyi değildir. Önemli olan potansiyel kariyer yollarını derinlemesine anlayarak size en uygun olanına karar vermektir.

Kendi Potansiyel Kariyer Yolunuzu Bulmak için İpuçları

  • Kendinize kariyer hedefleri belirleyin. Bir kariyer seçmeden önce belirli soruları sorarak ve cevaplayarak kendinizi anlamalısınız. Bu seçimlerinizi daha spesifik bir hale getirmenize yardımcı olur. Kariyerimden ne istiyorum? Temel değerlerim nelerdir? Profesyonel olarak veya boş zamanlarımda en çok hangi etkinliklerden hoşlanırım? İlgi alanlarım neler? Güçlü yönlerim ve yeteneklerim neler? Belirli teknik becerilerde uzmanlaşmak mı yoksa yönetim rollerini mi almak istiyorum? gibi soruları yanıtladıktan sonra potansiyel kariyer yollarını daha iyi araştırabilirsiniz.

  • Her zaman öğrenme modunda olun. Günümüzün iş piyasası hızlı bir şekilde hareket ediyor. Aynı yolda devam edebilmek amacındaysanız becerilerinize yenilerini eklemeye hazırlıklı olmanız gerekir. Sektörünüzde en çok hangi becerilerin talep edildiğinden haberdar olmanız önemlidir. Bunun için sektörel gündemi takip altında tutmanız gerekir. Buna göre kendinizi geliştirmelisiniz. Sektörel haberlere dikkat edin. Beş yıl ya da on yıl içinde işinizin ne şekilde gelişeceği hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Kimse kesin olarak bilemez, ancak haberleri takip ederseniz, işinizin geleceği ve hangi işverenlerin sektör içinde muhtemelen kalıcı olacağı hakkında pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

  • Sektör ağınıza önem verin. Ağ yalnızca iş arayanlar için değildir. Sektörünüzdeki insanlarla bağlantı kurmak, şu anda işinizi değiştirmekle ilgilenmeseniz bile, kariyeriniz için yepyeni fırsatları gözlemlemeniz için yardımcı olabilir.

  • Kariyer yolunuzu geliştirirken kariyer planınıza çok sıkı tutunmayın. Esnek olmakta her zaman yarar vardır. Fırsatlara açık olun ve nihai hedeflerinizi aklınızda bulundurun. Sizin için neyin önemli olduğuna karar verin. İşiniz ve kariyeriniz ile alakalı neleri sevdiğinizi ve bir sonraki işinizde neyi en aza indirmeyi tercih ettiğinizi belirleyin.

  • Kariyer değişikliğine her zaman hazır olun. Hedeflerinizin ulaşılabilir ve ilgi alanlarınızla uyumlu olmasını sağlamak için kişisel ve profesyonel olarak büyüdükçe kariyer hedeflerinizi yeniden gözden geçirmeniz önemlidir. İçinde bulunduğunuz sektörün size neler getireceği belli olmaz. Belki de potansiyeli azalan bir sektörde çalışıyorsunuzdur ya da uzun süredir aynı şeyleri yapmaktan yorulmuşsunuzdur. Kariyeriniz bir süre sonra sizi sıkabilir. Bu durumda kariyerinizi geliştirmenin ve farklı bir yöne doğru ilerlemenin zamanı gelmiş olabilir.

  • İlgi alanlarınızı not edin. Kişiliğinize bağlı olarak, farklı kariyerlere katkıda bulunan ilgi alanlarınız olabilir. Hoşunuza giden etkinlikleri veya alanları belirlemek için hobilerinizi, geçmiş deneyimlerinizi ve ilgi alanlarınızı inceleyin. Bu bilgiler profesyonelliğin dışında olsa da, beğendiğiniz etkinliklerin bir listesini oluşturmak bir kariyer aramasına odaklanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, mantık bulmacalarından hoşlanıyorsanız güvenlik alanında bir kariyerin tadını çıkarabilir veya yeni insanlarla tanışmak isterseniz danışmanlık yapabilirsiniz.

  • İhtiyacınız olan maaş aralığını belirleyin. Yaşam tarzınıza bağlı olarak, belirli bir maaş gerekebilir. İş unvanı, şirket ve yere göre ortalama maaşları araştırın. Bu, ilk başlangıçta ne kadar paranızın olabileceğini ve belirli bir süre ve deneyim kazandıktan sonra kazanç potansiyelinizi belirlemek için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Maaş kesinlikle ilgi çekici, tatmin edici bir işe eşit olmasa da, kariyer yolunuzu çizerken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür.

  • Yatay kariyer yolundan korkmayın. Bazen, ilerlemek için başka yönlere gitmeniz gerekir. Bir iş, daha sonra değerli olacak beceriler veya bağlantılar geliştirme şansı sunuyorsa, yatay kariyer yolu seçeneğini düşünmeye açık olun.

Kariyerinizi Yönetin

Belirli zamanlarda şirketiniz yatay bir kariyer hareketi yapmanızı isteyebilir. Böyle bir fırsatın, özellikle kendini geliştirme için, dikey bir hareketten daha az arzu edilir olarak görmek yerine önemini hatırlayın. Değişiklikler çoğu zaman korkutucu gibi görünse de belki de asıl potansiyeliniz bu yöndedir, kim bilir?

Kariyer yönetimi zor bir süreç gibi görünebilir. Kariyer yolculuğunuzda hangi yolları seçeceğiniz hakkında kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Belki de bir uzmandan yardım almak en iyisi. O zaman Enstitü tarafından sunulan kariyer yönetimi eğitimi tam size göre. Kariyer planlama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiği, potansiyel kariyer yolları, kariyer yönetimi gibi bir çok konu hakkında detaylı bilgiye ücretsiz online eğitim ile sahip olabilirsiniz. Canlı dersler, videolar ve ders dokümanları ile gerçekleştirilen eğitim sonunda bir sertifika da sizi bekliyor.

potansiyel kariyer yolları dikey kariyer yolu yatay kariyer yolu kariyer yönetimi kariyer yönetimi eğitimi
İrem Elitez
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.