AnasayfaBlogPolonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümü
Bölümler

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümü

21 Kasım 2020
Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümü

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) bölümü, Lehçe ve Polonya kültürü ile ilgili eğitimlerin verildiği bir programdır. Polonya’da hem halkın hem de devletin resmî yazışmalarda kullandığı dil Lehçedir.

Ülkemizde Leh dili ve edebiyatı alanında eğitim veren başka akademik programlar da bulunuyor. Ancak Polonya Dili ve Kültürü bölümü, adı değişmiş olan bir program olarak kayıtlara geçmiştir. 

Leh dili, Slav dilleri ailesinin batı dalında yer alan Lehçeyi, Polonya halkının büyük bir kısmı konuşuyor. Dünya çapında da 50 milyona yakın kişinin konuştuğu bu dilin eğitimi de önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle Türkiye-Polonya arasında ekonomik, ticarî ve kültürel iletişimlerin arttığı bu dönemde, bu dili bilenlere ihtiyaç artmıştır.

Akademik kariyer imkânlarını değerlendirerek, alanla ilgili bölümlerde yüksek lisans yapan mezunlar için yeni iş imkânları doğmuştur. Bu nedenle mezunlar için, lisansüstü eğitim programları önerilen bir yol olarak görülüyor. Diplomasi, eğitim, siyaset, ticarî ve turizm sektörlerinde iş imkânlarının, mezunlar için oldukça arttığını da belirtmeliyiz. Hem özel kurumların hem de kamu kurumlarının, Leh dili mezunlarına bu anlamda ihtiyaçları bulunuyor. 

Polonya Dili ve Kültürü bölümü, önceleri Ankara Üniversitesi’nde Leh Dili ve Edebiyatı adıyla eğitim vermiştir. Ancak sonrasında bölümün adı değiştirilmiştir. Bölüm için bu yıl itibarıyla bir üniversite dışında kontenjan açılmamıştır. Şimdi bu programı biraz daha yakından tanıyalım. 

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümü Nedir? 

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) bölümü, Leh dili ve kültürel değerlerinin eğitimini veren bir lisans programıdır. Bu yıl itibarıyla bölüm, ülkemizde sadece bir üniversitede kontenjan açmıştır. Ankara Üniversitesi bünyesinde olan bu bölüme merkezî sınav sistemindeki Dil puanıyla öğrenci alınmakta. Bölümün bu üniversitedeki daha önceki adı ise, Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü’ydü.

Bölümün eğitim hedeflerinden birisi; Polonya dili olan Lehçeyi konuşmayı ve bu dilde çeviriler yapmayı öğretmektir. İkincil bir hedef de; Polonya kültürü ve edebiyatı alanında uzman kişiler yetiştirmektir. Polonya ve Türkiye ilişkileri gelişmekte olduğu için, bu bölüm mezunlarına ihtiyaç da bu doğrultuda artıyor. Dolayısıyla, mezunlar için iş bulma konusunda sıkıntı çekmeyeceğini söyleyebiliriz.

Öğrenciler çift ana dal, Erasmus ve yüksek lisans gibi seçenekleri değerlendirebilir ve bunlar sayesinde uzmanlıklarını arttırabilirler. Bu seçenekler arasında çift ana dal; öğrencilere iki diploma vererek, onların kariyer şanslarını arttırıyor. Erasmus uygulaması; yurtdışı çalışmalarını görme ve yabancı dilini geliştirme şansı veriyor. Yüksek lisans programı ise; akademik kariyer ve alanda uzmanlık veren bir seçenektir. 

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) bölümü mezunlarının iş imkânları, kamuda ve özel sektörde olabilmekte. Türkiye genelinde iş olanaklarının şimdilik çok geniş olmadığını eklemeliyiz. Ancak yurtdışındaki uluslararası işletmeler veya yurtdışı bağlantılı iş yapan Türk işletmelerinde iş imkânları oldukça fazladır. 

Bölüm mezunları için iş imkânları; Leh dilinin ihtiyaç duyulduğu bütün kurumlarda bulunuyor. Polonya kültürü, dili ve edebiyatı alanında uzman olan bölüm mezunları; çevirmenlik, tercümanlık ve danışmanlık yapabilirler.

Bu bölümün sağlayacağı iş olanakları genellikle; uluslararası ilişkiler, siyaset, eğitim, ticaret gibi alanlarda yoğunlaşıyor. Özellikle uluslararası siyasî ve ticarî işlerde bölüm mezunlarına ihtiyaç bulunmakta. Leh dili ve kültürü konusunda uzman kişiler, Polonya ile olan ilişkilerimizde köprü olabilecek donanımdadır. 

Bölüm mezunların çalışabilecekleri yerlerden bazıları şunlardır: 

 • Konsolosluk, 

 • Büyükelçilik,

 • İlgili Bakanlıklar,

 • Arşivler,

 • Devlet ve vakıf üniversiteleri,

 • Yabancı dil kursları,

 • Kütüphaneler,

 • Müzeler,

 • Ticarî kurumlar, 

 • Turizm işletmeleri,

 • Çeviri ve tercüme büroları.

Mezunların kamu kurumlarında çalışabilmeleri için KPSS puanıyla atamalarının yapılması gerekiyor. Akademisyen olmak isteyen mezunlar içinse, yüksek lisans mezuniyeti ve ALES puanı gibi şartlar bulunmakta. Akademisyenlik yapan mezunların, yurtdışındaki üniversitelerde de akademik kariyer imkânları bulunuyor. Polonya ve Türkiye arasındaki uluslararası köprünün sağlamlaşması, mezunlarımızın bu alanda uzmanlaşmasına bağlıdır.

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) bölümü mezunları, hem kamuda, hem de özel kurumlarda çalışabilmekteler. Yapabilecekleri işler; akademisyenlik, tercümanlık ve çevirmenlik gibi işlerdir. 

Mezunların çalıştıkları ortamlarda yaptıkları işler şunlardır:

 • Devletin diplomasi kurumlarında, Türkiye-Polonya iletişimine destek olmak. 

 • Kamu kurumları ve ticarî kurumlarda, Lehçe çevirmenlik ve tercüme işlerini yapmak.

 • Kamu ve özel akademik platformlarında eğitim-öğretim işlerini yürütmek.

 • Lehçe yazılmış eserler üzerinde inceleme ve araştırma projeleri yürütmek.

 • Polonya’nın edebî, bilimsel ve kültürel eserlerini Türkçeye çevirmek.

 • Uluslararası dış ticaret işletmelerinde, metin çevirisi ve tercümanlık yapmak. 

 • Leh dilinin ve kültürünün anlaşılmasında ve yayılmasında yardımcı olmak.

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümü Dersleri Nelerdir?

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) bölümünde Leh diliyle ilgili çeşitli gramer dersleri bulunuyor. Bu bölümün dersleri konusunda kayıt olmadığı için, ders isimleri yerine dersler konusunda genel bilgilerimiz bulunmakta.

 • Ders plânlarında; gramer bilgisi, metin okuma, eser inceleme ve çeviri çalışmaları gibi dersler mevcuttur. Ayrıca; Polonya kültürü ve edebiyatı, tarih ve sanat gibi konular da teorik dersler arasında bulunuyor. 

 • Dil derslerinde; hem dinleme ve anlama, hem de konuşma ve yazma üzerine uygulamalı çalışmalar yapılıyor. İlk iki sınıfta verilen dilbilgisi, çeviri ve kültür dersleri, sonraki sınıflarda edebiyat ve çeviri çalışmalarında yoğunlaşıyor. 

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Polonya Dili ve Kültürü (Lehçe) bölümü 2019 itibarıyla, ülkemizde sadece bir üniversitede kontenjan açmıştır. Ancak sadece bir üniversitenin kontenjanı dolmuştur. Ankara Üniversitesi’nde bu bölüm bulunmasına rağmen, 2020 yılı için bir kontenjan bilgisi kayıtlarda yoktur.

2019 yılı için bölümün tek taban puanı, Ankara Üniversitesi’nin 30 kontenjanlı seçeneğine aittir. Bu seçeneğin taban puanı 272,6062 ve başarı sıralaması da 54531 olarak kayıtlara geçmiştir.

Leh Lehçe Polonya Polonya dili Polonya kültürü Polonya dili ve kültürü Polonya dili ve kültürü bölümü
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü

20 Kasım 2020
Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?
Yurt Dışında Eğitim

Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

26 Şubat 2020
Evimden Almanca Öğreniyorum
Yabancı Dil Eğitimi

Evimden Almanca Öğreniyorum

01 Aralık 2019
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
Almanca kursu (B1-B2)
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
850259
İş dünyasında fark yaratacak donanımlar edinin. Teknolojinin öğrenmeye ilişkin sunduğu tüm işlevleri keşfetmek için öğrenmeyi öğrenme eğitimine katılın.
4.9
(34)

Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi

11 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750209