AnasayfaBlogÖzgüvenin Hayatımızdaki Yeri
Özgüven

Özgüvenin Hayatımızdaki Yeri

28 Mart 2021
Özgüvenin Hayatımızdaki Yeri

Özgüven kişinin kendini tanıması, yapabileceklerine inanması, kendine hak ettiği değeri vermesidir. Özel hayatımızda ve kariyer hedeflerimizde sağlam adımlar atmamız için bir gerekliliktir.

Özgüven Eksikliği Başarıya Engel Midir?

Herkes yeterince emek vererek hedeflerini gerçekleştirebilir. Bu noktada kendine güvenen insan daha hızlı ve kararlı şekilde atılımlar yapar. Kendine güvenmeyen kişi ise daha yavaş ve çekinerek kararlar alır. Bu çekingenlik başarıya gideceği yolu uzatmış olur. Böylece hayatı daha geriden takip eder. Birçoğu ise bir teşvik bekler. Çevresindeki insanlardan beklenen destek geldiğinde ilerleme kat eder.

Pek çok insan ise özgüvensizliğin verdiği korkuyla yeteneklerini dışarıya çıkartamaz. İçindeki tüm özel becerilerden bir haber olarak hayatına devam eder. Kişi kendine inandığında, yeteneklerini keşfettiğinde ise başarı onu teğet geçemez. Yüksek bir statüde sevilen biri olabilir. Bu başarı kişiye sonradan özgüven de kazandırabilir. Fakat bazı insanlar ne kadar başarılı olursa olsun kendi emeğini değersiz görür ve mevkiini şans faktörüne bağlar. Başarılarına pek çok övgü alsa da her koşulda kendini eksik hisseder. Başarısının tadını çıkartamaz. Bunun nedeni ise yine kişinin kendine değer vermemesidir.

Özgüven ve Mutluluk

İnsan yaşamı boyunca yaptığı her işte, gittiği her yerde, vakit geçirdiği her insanda mutluluğu arar. Bu yüzden yeni girişimlere atılır ve sonucunun mükemmel olacağına inanır. Yeni insanlar tanımaya çalışır ve kendi mutsuzluğunu onlarla giderebileceğini düşünür. Her şey çıkmaza girdiğindeyse kaçıp uzaklaşmak ister. Mutluluğu, huzuru mevcut olduğu yerde tüketmiştir. Bambaşka maceraların peşine düşer.

Aslında bunca çaba mutluluğu bulmak için değil kendi yetersizliğinden kaçmak içindir. Başka bir yerde başka bir işte bambaşka biriyle tamamlanmış olacağını düşünür. Bu düşüncelerin bir sebebi de özgüvensizlikten kaynaklanır. Bu insanlar kendiyle baş başa kalmayı beceremez. Tiyatroya giderken yanında biri olsun ister, bir kafede tek başına oturmak ıstırap vericidir, kendi kararlarını alırken bile bir başkasından hep onay bekler. Yalnız kaldığındaysa büyük bir umutsuzluk ve mutsuzluk içine düşer. Böylelikle bir başkasına bağımlı hale gelir.

Oysa isteklerini kendi başına da gerçekleştireceğine inansa, tek başına da hayatın güzelliklerinden faydalanabileceğini görse kimseye ihtiyacı olmayacaktır. Belki bulunduğu şehirle de işiyle de barışacaktır. Hayattaki tüm olumsuzluklar dış faktörler yüzünden meydana gelmez bunu kabul etmeliyiz. Kendi hatalarımızın ve eksikliklerimizin farkına varmalıyız. Değişmeyen bir düzenin içinde çırpınıyorsak kendimizi değiştirmeliyiz. Yetersizliklerimizin farkına varıp değiştiğimizde mutluluğu kovalamaya gerek kalmayacak o zaten bize gelecektir.

Özgüven ve İnsan İlişkileri

Yeni bir ortama girdiğimizde ilk gözümüze çarpan genellikle dik duruşlu, kendinden emin ve atılgan insanlardır. Her durumda fikirlerini dile getirirler. Kendilerine olan güvenlerini herkes hisseder. Bu ortamda kimse fikrini söylemekten çekinen, bir köşede pusup oturan bir insanın farkına varmaz. Arkadaş seçimlerinde de güçlü, kendinden emin olan insan daha çok tercih edilir.

Özellikle iş hayatında kişisel çıkarlar doğrultusunda özgüvenli insanın arkası her zaman daha kalabalık olur. Çünkü dışarıya verdiği imajla güçlü olduğu düşünülür. Özel hayatta da pek çok insan yanında güvende hissedebileceği birini aradığı için yine özgüvenli insanlar tercih edilir. Bu insanlara daha fazla saygı gösterilir.

Çekingen kişi dışarıdan bakıldığında güçsüz gibi gözükebilir. Bu yüzden insanlar ona önyargıyla yaklaşabilir. Çok zeki ve iyi bir insan olsa bile güçsüz duruşuyla fazla önemsenmez ve saygı görmez. Arkadaşlık ilişkilerinde hak ettiği değer ona verilmez. Bu örneklere bakarak olmak istediğimiz tarafı seçmeli, gerekirse hayatımızı bu yönde değiştirmeliyiz.

Özgüvenin Hayatımızdaki Yeri Özgüven Eksikliği Özgüven ve Mutluluk Özgüven ve İnsan İlişkileri özgüven nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399