AnasayfaBlogÖzgüvenimizi Artırmak İçin Ne Yapmalıyız?
Özgüven

Özgüvenimizi Artırmak İçin Ne Yapmalıyız?

22 Mayıs 2019
Özgüvenimizi Artırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kişilik özelliklerimizden birisi de özgüvendir. Özgüven elde etme çabası, hayatın güçlüklerinin üstesinden gelebilme gücüne sahip olma tecrübesidir. 

İçindeki özgüveni uyandır. Özgüven kişinin yaşam enerjisini artırarak daha çok mücadele etmeye özendirir. Kişiyi başarı için teşvik eder ve bundan mutlu olmasını/gurur duymasını sağlar.

Bazen çevredeki insanlar veya bir takım gelişen olaylar kişinin özgüvenini olumlu/olumsuz etkileyebilir. 

Özgüveninizi ortaya çıkarın. Özgüveni korumak çok önemlidir. Fakat bazı durumlarda bireyin aşırı özgüveni etrafındaki kişileri rahatsız edebilir. Dozunu iyi ayarlamak gerek.

Özgüvenini Kaybetme Sınırı Aşma

Özgüven duygusunu kaybetme durumunda kişi işleri yapabilme yeteneğinden şüphe eder. Yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olduğu halde, daha evvel yapmadığı bir işi yapması istenildiğinde tedirgin olur. Karar vermesi ya da yeni insanlarla iş yapması gerektiğinde rahatsızlık yaşar.

Bununla birlikte özgüven duygusu abartıldığında kişisel sınırlar unutulur. Kişiye fazlasıyla iş yüklenir ve bu da işi en iyi şekilde yapmasına engel olur.

Aşırı özgüven sayesinde en iyisini yapabildiğini düşünür ve tavsiyeleri dikkate almaz. Hatta yardım verme önerilerini de kabul etmeyebilir.

Yeterli düzeyde özgüven sahibi olduğunda ise, en iyisini yapmak için çaba harcayacağını ve olması gereken şekilde işi en iyi biçimde yapacağını bilerek işe yaklaşır. Olması gerektiği şekilde işi yapamadığında bahane bulmak yerine gerekli olanı tekrardan yapar. 

Özgüvenli Olmak İçin Hatalarından Korkma

Kişi ilk seferde doğru yapamadığı bir işin hayatının sonu olmayacağını bilir. Yanlışlarla hayatını zehir etmek yerine yanlışından ders aldığında karşısına çıkacak birçok problemle daha iyi başa çıkar.

Amaçlarını gerçekleştirmede özgüven bireye güç katar ve başarısı ile mutluluk duymasını sağlar. Özgüvenli olunduğunda yapılan işler ve sonucundaki başarı kişiye zamanlar normal gelmeye başlar.

Bireylerin çoğu alıştığı ortam ve insanlarla kendini özgüvenli hisseder ama farklı ortamlara girdiğinde bazen kendine olan güvenini kaybedebilir. Kişi özgüveninin nelerden etkilendiğini doğru tespit etmeli.

Özgüven, genellikle kendini nasıl değerlendirdiği ve nasıl hazırladığı ile ilişkilidir. Kişi kendini bazen daha güçlü hisseder özgüveni artar, bazen de kendi yeteneklerini çevresindekilerle karşılaştırıp yetersiz hisseder. 

Özgüveninin azaldığı durumlarda kimsenin dört dörtlük olmayacağını unutmamak gerek. Bir bireyin başkalarında bulunmayan kendine özgü yetenekleri olabilir.

Özgüveninizi Tahlil Edin

Kişi, aşağıdaki soruları cevaplarken hazırlıksız yakalandığı yeni ortamlardan, olaylardan veya dış görünüşünün iyi ya da kötü olduğundan bahsedebilir. Bu soruları kendinize sormanız özgüven konusunu iyi tahlil etmenize yarayabilir. 

  • Kendini ne zaman özgüvenli hissediyor ve hangi durumlarda en rahat?

  • Hangi durumlarda becerilerinden emin?

  • Hangi insanların yanında en çok özgüvenli? Neden? 

  • Yanında özgüvenin yüksek olduğu kişiler, nasıl davranarak özgüvenine katkı sağlıyor?

  • Hangi ortamlarda güveninin en düşük olduğunu hissediyor?

  • Neler özgüvenini düşürüyor? 

  • Kendini güvensiz hissetmesine hangi durumlar ve hangi insanlar neden oluyor? 

  • Güvensiz hissettiren davranış ve sözler nelerdir?

Kendini Geliştirmek Önemlidir

Kişiler başkaları ile rekabet edebileceği alanlarda kendi becerilerini geliştirmeye çalışmalıdır. Yapabileceklerine çaba göstermeli, yapamayacakları için de kendini üzmemeli ve bunları takıntı haline getirmemelidir.

Daha önceki başarıları hatırlamak özgüveni artırır. Her ortamda pasif kalmak yerine daha girişken ve rahat davranın. Düşüncelerinizi yüksek sesle söyleyin. Sorumluluk alın. 

Mesleki hayatınızda inisiyatif alın ve aktif davranarak kendinizi ortaya koyun. Enerjisi yüksek insanları örnek alın. Hata yapmaktan çekinmeyin ve cesaretli davranın. 

Başarı yolunda başarısızlıkların ders alınması gereken olaylar olduğunu unutmayın. Her başarınız, özgüveninizi arttıracaktır. Özgüvenli olmanın 9 altın kuralı unutulmamalı.

İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim üzerine birbirinden farklı online eğitimler vermekte. Bu eğitimlere katılmak hayatınızda daha aktif olmak adına size fayda sağlar.

özgüven başarı online eğitimler kişisel gelişim özgüvenli olmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15049
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat