Close
Mobil Menu Bars

Optimizasyon Nedir? Neden Yapılır?

24 Ocak 2020, 1274 defa okundu.
Optimizasyon Nedir? Neden Yapılır?
optimizasyon, google seo, seo optimizasyon, arama motoru optimizasyonu, seo, seo türleri,

İnternet sitelerinin sahip olduğu trafik oranını ve site kalitesini arttırabilmek için belirli kurallara göre yapılan düzenlemelere optimizasyon denir. Kullanıcıların internet ortamında bulundukları süre içerisinde siteye bir şekilde ulaşmaları hedeflenir. İnternet sitesinin sürekliliğini sağlayabilmesi için güncel reklamlar içermesi önemlidir. Sağlanan bu trafiğin yanında Adsense adı verilen reklamların da düzenlenmesi ve performanslarına göre güncellenmesi için optimizasyon yapılır. Bu sayede reklam performansı arttırılır, diğer reklam çeşitlerine göre eski reklamların değiştirilmesi sağlanır.

Tüm internet sitelerinin amacı, siteye giren kullanıcı sayısını en son ulaştığı değerde tutabilmek ve daha da yükseltebilmektir. Bu nedenle sürekli olarak güncellemeler yapılarak sitenin en iyi durumunda tutulması gerekir. Diğer sitelerle rekabet halinde olabilmek için optimizasyon şarttır. Adsense reklam uygulamaları ile elde edilen gelirler de böylece daha yüksek seviyelere çıkarılabilir. Sitenin elde ettiği organik trafik, reklam alma ve reklamdan kazanç sağlama şansını arttırır.

Bir internet sitesi için belirlenen hedeflere yüksek oranda trafik alınarak ulaşılabilir. İnternet sitelerinin başarısı, ziyaretçi sayıları ve içerik kalitesi ile ölçülür. Bunun için belirli kurallara göre optimizasyon yapılmış olmalıdır. Özellikle ticari amaçlı internet sitelerinde bu çok önemlidir. Site düzenini sağlamak, kolay ulaşılabilir olmak ticari başarıyı etkiler. Siteye alınan reklamlarda düşüş yaşanması durumunda gelir kaybı yaşanabilir. Bu nedenle sadece bir kere değil sürekli olarak optimizasyon yapılmalıdır.

Google SEO Optimizasyon

Her türden internet sitesi için önemli olan şeyler çoğunlukla ortaktır. Bunlar sitenin elde ettiği trafiği sürekli olarak arttırmak ve alınan reklamlardan yüksek gelir elde etmektir. Bu amaçlara ulaşmak ve ulaştıktan sonra da durumu sürekli kılmak için site optimizasyonu yapmak, belirli aralıklarla da tekrar uygulamak gerekir. Böylece elde edilen trafik kaybedilmeyerek daha da arttırılabilir.

optimizasyon, google seo, seo optimizasyon, arama motoru optimizasyonu, seo, seo türleri,

En önemli noktanın trafiği arttırmak olduğunu söylerken bu trafiğin nasıl elde edilebileceğini de açıklamak gerekir. Kullanıcılar merak ettikleri konularda ya da satın almak istedikleri bir ürün olduğunda o konu ile ilgili aramaları yapmak için arama motorlarını kullanırlar. Arama motorları içerisinde de bilindiği gibi en popüler olanı Google arama motorudur. Bu nedenle, trafik elde etmek isteyen web siteleri bu arama motorunda ilgili arama yapıldığında kullanıcıların karşısına ilk sıralarda çıkmak isterler. Bu amaca ulaşabilmek için SEO “Search Engine Optimization” adı verilen arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun olarak sitelerin düzenlenmesi gerekir.

Google SEO optimizasyon işlemleri diğer arama motorlarına göre daha önemlidir. Bunun nedeni en çok tercih edilen arama motoru olmasıdır. Kullanıcıların aramalarını sıklıkla yaptığı bir arama motorunun sonuç ekranında üst sıralarda olmak mutlak trafik elde etmek demektir. Bu sebepten dolayı sonuçlara hile karıştırılmaması için Google’ın kullandığı arama motoru algoritması düzenli olarak güncellenmektedir.

Google’ın arama sonuçlarını doğru sıralayabilmek için optimizasyonda dikkat ettiği bazı noktalar vardır. Bunlara örnek olarak; domain adı, domain yaşı, sayfa içi ve dışı linkler, hatasız kodlama, kaliteli dizinler oluşturma gibi bileşenler söylenebilir. Özellikle, Enstitü tarafından online eğitim olarak verilen SEO kursu ile web sitenizi optimize etme ve markanızın bilinirliğini artırma konusuna büyük katkı sağlayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorlarına göre optimizasyon yapabilmek için arama motorlarının çalışma prensiplerini doğru anlamak gerekir. Arama ve sonuç aşamalarının nasıl işlediğini bilmek SEO süreçlerine de anlam kazandırır. Bu nedenle bu bölümde, arama motoru aramaları nasıl yapar, sonuçları nasıl bulur, sıralama faktörleri nelerdir bunları açıklayalım.

Arama motorlarının işleyişi üç temel aşamadan oluşur. Bunlar; arama, indexleme ve sonuçları seçmektir. Kullanıcıların yaptığı aramalar bu aşamalardan geçerek sonuca ulaşır ve ekrana düşer. Böylece en nitelikli ve optimizasyonu iyi yapılmış siteler üst sıralarda yerlerini alır.

  • Tarama: Arama motorları internet siteleri üzerinde başlıkları, bölümleri, içerikleri, linkleri, anahtar kelimeleri ve daha pek çok alanı tararlar. İnternet sitesinde yer alan kullanıcının aramasına uygun veriler aranır. Arama motorunda aratılan kelimeye uygun olarak diğer internet sitelerini referans gösteren tüm linkler algılanır. Sürekli bir şekilde yeni bağlantılar için bu linkleri içeren sayfalar ayrıştırılır. Tarama işlemini arama motorlarının sahip olduğu arama botları yapmaktadır.
  • Indexleme: Dünyanın her yerinden ulaşılabilen dev bir kütüphane gibi çalışır. İnternet siteleri üzerinde tarama işlemi gerçekleştirildikten sonra tarama bilgileri bu veri havuzuna eklenmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için yaklaşık olarak 1 ila 10 gün arasında bir zaman gerekir. Indexleme yapılan bir internet sitesinde herhangi bir güncelleme yapıldığında arama botları tarafından tarama işlemi yeniden başlatılır. Eğer arama botları bu taramayı yeniden gerçekleştirmezse sitenin güncellenen bölümü arama sonuçlarında yer almaz.
  • Sonuçlar: Aramalardan elde edilen sonuçlar internet siteleri ve kullanıcılar için oldukça önemlidir. Kullanıcı arama yapacağı sorguyu gönderdiğinde indexleme bölgesine girer ve en alakalı sonuçlar ekranına düşer. Sorgu işlemi, farklı algoritmalara göre aranan içeriği bulabilmek için milyarlarca internet sitesini kontrol eder. Bulduğu sonuçları ise yine kendi algoritmalarına göre sıralar. Bu algoritmalar arama motorları tarafından gizli tutulmaktadır. Bu şekilde optimizasyon yapılırken hileye başvurulması önlenerek içerik kalitesi arttırılmaktadır.

Arama motorlarının işleyişinden oluşan tüm bu süreçlere bakıldığında optimizasyonun sadece doğru kelimeleri seçerek sitelere yerleştirmek olmadığı görülmektedir. Doğru ve ilgili kelimelerle düzenleme yapmanın yanında sitelerin tasarımı, bölümleri ve başlıkları da önemlidir. Ayrıca kaliteli ve kullanıcıların ilgisini çeken, sorularına nitelikli cevaplar verebilen içerikler, trafik elde edebilmek için oldukça önemlidir. Arama motoru optimizasyonu yapılırken bu konulara dikkat edilmelidir.

 google seo, seo optimizasyon, arama motoru optimizasyonu, seo, seo türleri,

Optimizasyon İçin SEO Türleri

Arama motorları için yapılan optimizasyon, site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılır. Bu ayrım, sitenin kendi bünyesinde yapılan düzenlemeler ile site dışından siteye yapılan yönlendirmeleri ifade eder. Ayrıca SEO’nun genel kabul görmeyen birtakım yöntemlerle gerçekleştirildiği Black Hat SEO türü bulunmaktadır.

Site İçi SEO: Arama motorlarının sonuç sayfalarında daha iyi sıralamalar elde ederek yüksek trafik sağlamak için internet sitelerinin içerisinde yapılan optimizasyon ayarlarına denir. Bu düzenlemeler ile birlikte arama motorları siteyi düzenli bir şekilde tarayarak anlamlandırabilir. İnternet sitesinin içeriği değerlendirilirken arama motorları kullanıcı deneyimine önem verir. Kullandığı algoritma kullanıcı deneyimindeki kaliteye göre oluşturulur. Böylece kullanıcılar için en uygun siteler seçilerek ön plana çıkartılır.

Site içi SEO, internet sitesinde yer alan tüm sayfalar ve kategorilerin SEO uyumuna göre yapılması ile gerçekleştirilir. Bu uyum ile internet siteleri, kullanıcıların aradıkları kelimelerle en ilgili şekilde anlamlandırılırlar. Bu SEO türü için kullanılan yöntemlere örnek olarak, uygun başlıkların kullanılması, özgün ve nitelikli içeriklerin kullanılması, site hızı ve tasarımı söylenebilir.

Site Dışı SEO: Bu tür için kullanılan farklı yöntemler mevcuttur. En sık tercih edileni backlink almaktır. Backlink, bir siteden başka bir siteye link verme işlemidir. Bu linklerin değeri kullanıcılar tarafından belirlenir. Bu nedenle linkle bağlantılı içeriğin konu ile ilgili olması gerekir. Backlink veren kişi gerçek olmalıdır. Aksi halde arama motorları yapay referansları kabul etmez. Sosyal medyanın aktif ve etkileşimli kullanımı ile diğer mecralardaki bilinirliği arttırmak site dışı SEO uygulamalarına örnektir. Bu konulara yoğunlaşarak arama botlarının ilgisi çekilebilir.

optimizasyon, google seo, seo optimizasyon, arama motoru optimizasyonu, seo, seo türleri,

Black Hat SEO: Arama motorlarının çalışma algoritmalarını onaylanmayan yöntemlerle manipüle ederek internet sitesini ön plana çıkarmak için yapılır. Bu yöntemler; anahtar kelime yığınları kullanmak, bilgisayarlar tarafından otomatik yazılan sayfaları site içerisinde kullanmak, ikiz sayfalar ve görünmez yazılar kullanmak, küçük makaleler eklemek gibi yöntemlerdir. Black Hat SEO yöntemleri kullanılarak yapılan optimizasyon, alan adının indeksleme işleminden tamamen çıkarılmasına neden olabilir. Google bu konuda belirlediği manuel işlemler cezasını uygulamaktadır.

SEO Ne Demek?

SEO kelimesi Search Engine Optimization kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur. Arama motorlarının internet sitelerini kolay şekilde taraması için yapılır.

Neden Arama Motoru Optimizasyonu Yapılmalıdır?

İnternet sitesinin kullanıcılar tarafından ulaşılabilirliğini arttırarak trafik elde etmek için yapılmalıdır. Arama motorlarının siteyi kaliteli olarak algılaması ve reklam alma şansını arttırması için de gereklidir. Böylece internet sitesi başarıya ulaşabilir.

SEO Optimizasyon Avantajları Nelerdir?

Sitenin içeriği hakkında kullanıcıların en sık yaptıkları aramalara göre siteyi düzenler. Böylece site arama botları tarafından nitelikli olarak indekslenir. Sitenin trafiği artar ve gelir oranları yükseltilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!