AnasayfaBlogÖğretmenlerin İzlemesi Gereken 15 Film
Kişisel Gelişim

Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 15 Film

05 Mart 2021
Üniforma giyen bir grup adam sıra halinde durmaktadır. İlk adam siyah bir üniforma, siyah bir kemer ve siyah bir kep giymektedir. İkinci adam gri bir kazak giymekte ve kırmızı bir kravat takmaktadır. Üçüncü adam beyaz bir gömlek ve siyah bir takım elbise giymektedir ve elinde bir dizüstü bilgisayar vardır. Dördüncü adam siyah bir gömlek ve mavi bir kazak giymektedir. Beşinci adam elinde bir çanta ve bir kitap taşımaktadır. Altıncı adam bir sandalyede oturmakta, gri bir kazak giymekte ve mavi bir kravat takmaktadır. Yedinci adam siyah bir gömlek ve gri bir ceket giyiyor. Arka planda bir adamın bulanık görüntüsü görülüyor.
Film AdıFilm KonusuÖğretmenlere Katkısı
Ölü Ozanlar Derneği/ Dead Poets SocietyKlasik eğitim anlayışını and aşırı disiplini reddeden bir öğretmenin öğrencilerine özgürlüğü ve hayatı yaşamayı öğretmesi anlatılıyor.Farklı bir eğitim anlayışı kazandırabilir, öğrencilerin hayatlarına nasıl etki edebileceğini gösterir.
Koro/ The ChorusDisiplinli bir okulda öğrencilere müziği öğreten ve hayata bakışlarını değiştiren bir müzik öğretmeninin hikayesi.Farklı dil ve yöntemlerle öğrencilere nasıl ulaşabileceğini ve onların hayatını nasıl etkileyebileceğini gösterir.
Can Dostum/ Good Will HuntingÜstün yetenekli bir hademenin üniversite profesörü tarafından keşfedilmesi ve hayatının değişmesinin hikayesi.Her öğrencinin farklı yeteneklere sahip olduğunu ve keşfedilmeyi bekleyen bir potansiyel olduğunu gösterir.
3 Aptal/ 3 IdiotsEğitim sisteminin insanlar üzerinde olumsuz etkilerini ve eğitimin bir yarış olmadığını anlatıcı hikaye.Eğitim sistemini sorgulama ve öğrencilerin baskı altında olmadan öğrenim görebileceği bir ortam oluşturmanın önemini vurgular.
İki Dil Bir BavulDoğu'da bir Kürt köyünde zorunlu görevini yapmak üzere göreve başlayan bir öğretmenin yaşadığı zorluklar anlatılıyor.Farklı kültürler ve dil problemleri ile nasıl başa çıkabileceği hakkında fikir verir.
Patch AdamsOptimist bir adamın tıp fakültesindeki hocasının önerisi ile palyaço olması ve bu deneyimi yaşadığı hikaye.Farklı yollardan ilham alınabileceğini ve öğretmenlerin de aynı zamanda öğrencilere farklı deneyimler kazandırabileceğini gösterir.
Kara Tahta/ BlackboardsSavaş sonrası, sırtında taşıdığı tahtalarla öğrenci arayan iki öğretmenin yaşadığı zorlukların hikayesi.Zor koşullarda eğitim ve öğretime devam etmenin yollarını gösterir.
MatildaÜstün yeteneklere sahip bir kız çocuğunun eğitim hayatını eleştiren ve öğretmeninin ona destek olmasını anlatan film.Her öğrencinin özel olduğunu ve öğretmenlerin öğrencilerin yeteneklerini fark etme ve onları destekleme rolünün önemini vurgular.
To Sir, With LoveBir mühendis olan Mark Thackeray'ın öğretmen olarak çalışmaya başlamasıyla gelişen hikaye anlatılıyor.Farklı bir meslekten gelen bir öğretmenin öğrencilere nasıl etkili olabileceğini gösterir.
Cesur öğretmen/ Stand and DeliverBir matematik öğretmeninin problemli öğrencileri bir araya getirmeye çalıştığı ve başarılı olabilme mücadelesi.Öğretmenlerin öğrencileri başarıya nasıl ulaştırabileceğini ve hiçbir öğrencinin 'umutsuz vaka' olmadığını gösterir.

Neden film izleriz? Sadece eğlenmek, mutlu olmak, hüzünlenmek bazen de korku duygusunu hissetmek için mi? Film izlememizin sebepleri arasında bu duygular da yer almaktadır ancak tek amaç bu duyguları hissetmek değildir. Filmlerin bizler için öğretici olmasını da isteriz. Eğlendirirken veya hüzünlendirirken aynı zamanda da farklı bakış açısı kazanmamızı sağlayan filmler de vardır.

Bu yazımda da öğretmenlere farklı bakış açıları kazandıracak ve mesleki açıdan izlemelerinde faydası olacak filmlerden bahsedeceğim. Öğretmenlere, mesleki açıdan fayda sağlaması amacıyla “Öğretmenlerin Okuması Gereken 14 Kitap” adlı yazıma da bir göz atabilirsiniz.

Öğretmenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Öğretmenlik, dünyanın zor meslekleri arasında yer almaktadır. Öğretmenler, sadece öğrencilere derslerle ilgili bilgileri öğretmekle kalmaz, onların iyi birer insan olmasına da yardımcı olurlar. Kimi zaman gideceğimiz yönü bulmamızda yardımcı olan kimi zamansa hayatımızın dönüm noktalarında yanımızda olan öğretmenlerin farklı bakış açılarına sahip olması önemlidir. 

Öğretmenler, meslek hayatlarında çok zorlu dönemlerden geçebilir, sorunlu öğrencilerle karşılaşabilir, kendilerini çıkmaza girmiş gibi hissedebilirler. Öğretmenlerin bu durumları sinema sektörüne de yansımış ve yaşayabilecekleri sorunları ele alan çok sayıda film çekilmiştir. Gelin bu filmlerden mutlaka izlenmesi gereken 15 tanesinin konularına daha ayrıntılı bakalım.

 • Ölü Ozanlar Derneği/ Dead Poets Society 

Film, John Keating isimli bir öğretmenin son derece ciddi, disiplinli ve akademik açıdan saygınlığı olan bir okulda öğretmenliğe başlamasıyla gelişen olayları anlatır. Klasik eğitim anlayışını ve aşırı disiplini reddeden bir öğretmen olan Keating, öğrencilerin hayatlarını yaşamasını ve istediklerini yapmasını teşvik etmektedir. Baskı altında bulunan öğrencileri edebiyatın ve şiirin dünyasıyla bir araya getirmeye çalışarak hayata farklı bakmalarını sağlar ve onlara özgürlüğü öğretir. Keating, öğrencilerinin çoğu üzerinde büyük bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesine yardımcı olur. 

 • Koro/ The Chorus

Fİlmde, kötü bir eğitim sistemine karşı farklılık yaratmaya çalışan bir müzik öğretmeninin hikayesi anlatılmaktadır. 20. yüzyılın ortalarında, egoist ve son derece disiplinli bir müdür tarafından yönetilen okulda birçok problemli öğrenci bulunmaktadır. Okulda göreve başlayan müzik öğretmeni, öğrencilere yeni bir şeyler katmaya çalışır bu yolda birçok zorlukla karşılaşır. Hepsi birbirinden asi ve farklı olan öğrencilerle başa çıkmak için onlara en iyi bildiği şey olan müziği öğretmeye başlar. Bu sayede kurduğu koroyla tüm çocukların hayata olan bakışlarının değişmesini sağlar.

 • Can Dostum/ Good Will Hunting

Bir üniversitede hademe olarak çalışan Will Hunting, son derece zeki ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biridir. Bir gün sınıfın tahtasında gördüğü, çözülmesi çok zor bir problemi çözen Will, kısa süre içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilir. Başarısı diğer sorularda da devam eden Will, bir kavgaya karışarak hapse gönderilir. Buradan kurtulması için profesör yardım eder ve sonrasında Will’in öfke tedavisi görmesi için onu ikna eder.

 • 3 Aptal/ 3 Idiots

Bir Bollywood filmi olan 3 Aptal, eğitim siteminin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini komik bir şekilde anlatan zevkli ve bir o kadar da duygusal bir filmdir. Filmde eğitim sistemini bir yarış üzerine kurulu olduğu için eleştiren ve bunu değiştirmeye çalışan üç arkadaş, öğrenciler üzerindeki baskıyı mükemmel bir hikayeyle gözler önüne sermektedir. Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda okuyan üç arkadaşın yaşadıklarını anlatan film bir yandan dostluk kavramını ele alırken bir yandan da eğitim sistemini sert ve mizahi bir şekilde eleştirmektedir.

 • İki Dil Bir Bavul

Filmde, mezun olduğu yıl zorunlu görevini yapmak üzere Doğu’da bir Kürt köyünde göreve başlayan bir öğretmenin yaşadığı zorluklar anlatılmaktadır. Okula yeni başlayan öğrencilerin Türkçe bilmemesi ve öğretmenin de onların dilini bilmemesi büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bir yıl boyunca öğretmen farklı bir toplumda, farklı bir kültür içerisinde yalnızlık yaşar. Çocuklar ve köylülerle iletişim problemleri yaşar. Film ilerledikçe öğretmen ve öğrenciler yavaş yavaş birbirini anlamaya ve tanımaya başlar. 

 • Patch Adams

Patch Adams diğer insanlara göre biraz farklıdır. Hayatta herkesin biraz da olsa muzdarip olduğu dertlerden neredeyse hiç nasibini almamış bir adamdır Patch Adams. Etrafındakileri rahatsız edecek bir iyimserliğe sahiptir. Bu durum bir gün tıp fakültesindeki bir hocasının sinirlenerek Patch Adams’a palyaço olmasını söylemesine sebep olur ve Patch Adams bu fikre olumlu bakar. Okulu bitirerek doktor olmayı isteyen Patch Adams, aynı anda pek çok unvana sahip olabileceğini düşünerek bu farklı deneyimi yaşamak için bir yolculuğa çıkar.

 • Kara Tahta/ Blackboards

Filmde, savaş sonrası yıkımın yaşandığı bir toplumda, sırtlarına kara tahtaları yükleyerek eğitim için öğrenci arayan öğretmenlerin zorluklarla mücadelelerinin hikayesi anlatılmaktadır. Kurşunların, bombaların eksik olmadığı bölgede bu tahtalar sadece çocuklara bir şeyler öğretmek için değil, onları bir şeylerden korumak için de son derece önemlidir. 

 • Yerdeki Yıldızlar - Her Çocuk Özeldir/ Taare Zameen Par

Filmde, disleksi hastası olan bir öğrenciyi, her çocuk özeldir anlayışıyla hayata katmaya çalışan bir resim öğretmeninin hikayesi anlatılmaktadır. Ishaan, harfleri ve sayıları algılama problemi yaşar. Ailesi ve öğretmenleri tarafından beceriksiz, tembel, gerizekalı bir çocuk olarak görülen Ishaan, bir gün babası tarafından yatılı okula gönderilir. Çalışmayı öğrenmesi için verildiği yatılı okulda tanıştığı resim öğretmeni sayesinde, Ishaan’ın değişen ve başarıya ulaşan hayatı anlatılır.

 • Canım Öğretmenim/ Monsieur Lazhar

Kötü eğitim sistemiyle mücadele eden öğretmenlerin aksine bu filmde, iyi bir eğitim sisteminde öğrencilerin sorunlarını çözmeye çalışan bir öğretmenin hikayesi anlatılmaktadır. Montreal'de Cezayirli bir göçmen olan öğretmen Bachir Lazhar’ın da kendi sorunları vardır. Okulda çok sevilen ancak intihar eden bir öğretmenin yerine gelen Bachir’in de sınır dışı edilme riski vardır. 

 • Özgürlük Yazarları/ Freedom Writers

Birbirlerinden farklı olmalarına rağmen hayattan hiçbir beklentileri olmayan öğrencilerle dolu bir sınıfta, idealist duygularla öğretmenlik yapmaya çalışan Erin için işler sandığından da zordur. Öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orda bulunmaları gereken bir yer olarak görülür. Erin, zaman içerisinde onlarla iletişim kurmaya başlar ve her birini kendi hikayesini yazması ve arkadaşlarıyla paylaşması için teşvik eder. Bu sayede yazılan hikayeler öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşür. Hoşgörü ve anlayışın son derece önemli olduğunu vurgulayan bu film her öğretmen tarafından mutlaka izlenmelidir. 

 • Kopma/ Detachment

Film, geleceğe karşı hiç ümidi kalmamış öğrencilerin hayatlarını değiştirmeye çalışan bir öğretmenin hikayesini işlemektedir. Bunu yapmaya çalışırken, öğretmenlerine hiçbir şekilde saygı duymayan öğrencilerle karşılaşan öğretmen güçlü bir duruş sergileyerek duygularını kontrol etmeye çalışır. 

 • İmparatorlar Kulübü/ The Emperor’s Club

William Hundert, uzun yıllardır kendine özgü bir şekilde öğretmenlik yapar ve mesleğini çok sevmektedir. İlkeli ve tutkulu bir öğretmen olan William’ın yaşamı okula gelen yeni öğrenciyle değişime uğrar. Ünlü bir politikacının oğlunun okula gelmesiyle, yıllardır deneyimlerini ve bilgilerini öğrencileriyle paylaşan William’ın, öğrencilerin kendisi üzerindeki etkilerini de fark etmeye başlayacaktır. 

 • 50 Cesur Kemancı/ Music of the Heart

Kocasından ayrılan ve iki çocuğuna bakmaya çalışan Roberta Guaspari iyi derecede keman çalmaktadır. Bunu bilen yakın arkadaşının yardımıyla bir okulda müzik öğretmenliğine başlar. Kötü yönetilen bu okulda müziğin gücüyle çocuklara eğitim vermeyi sürdüren fedakar öğretmen takdir edilesi bir başarıya imza atmaktadır.

 • Karatahtanın Ötesinde/ Beyond the Blackboard

Yeni mezun bir öğretmen ve mesleğine aşık olan Stacey’nin birçok korkusu vardır. Neredeyse yıkılacak bir yerde öğretmenliğe başlayan Stacey, zamanla karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmeye başlar ve bu durum onu daha da güçlendirir. Tüm zorlukların üstesinden gelerek, öğretmenlik yaptığı evsiz çocukların hayatlarında büyük değişimlere sebep olur. 

 • Sevgili Öğretmenim/ To Sir, With Love

Bir mühendis olan Mark Thackeray, mecburi olarak Londra’nın kenar mahallerinde bir lisede öğretmenlik yapmaya başlar. Mark, genç, deneyimsiz ve aynı zamanda siyahidir. Öğrenciler ise, son derece disiplinsizdir ve başka okullardan kovularak gelmişlerdir. Mark ve öğrenciler arasında sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Genç öğretmen çekip gitmek yerine zor yolu seçerek öğrencilerle arkadaş olmayı dener. Bu mücadelesinde ise yalnız kalmaz ve bir başka meslektaşı ona destek olur.

Ölü Ozanlar Derneği/ Dead Poets Society, Klasik eğitim anlayışını and aşırı disiplini reddeden bir öğretmenin öğrencilerine özgürlüğü ve hayatı yaşamayı öğretmesi anlatılıyor, Farklı bir eğitim anlayışı kazandırabilir, öğrencilerin hayatlarına nasıl etki edebileceğini gösterir, Koro/ The Chorus, Disiplinli bir okulda öğrencilere müziği öğreten ve hayata bakışlarını değiştiren bir müzik öğretmeninin hikayesi, Farklı dil ve yöntemlerle öğrencilere nasıl ulaşabileceğini ve onların hayatını nasıl etkileyebileceğini gösterir, Can Dostum/ Good Will Hunting, Üstün yetenekli bir hademenin üniversite profesörü tarafından keşfedilmesi ve hayatının değişmesinin hikayesi, Her öğrencinin farklı yeteneklere sahip olduğunu ve keşfedilmeyi bekleyen bir potansiyel olduğunu gösterir, 3 Aptal/ 3 Idiots, Eğitim sisteminin insanlar üzerinde olumsuz etkilerini ve eğitimin bir yarış olmadığını anlatıcı hikaye, Eğitim sistemini sorgulama ve öğrencilerin baskı altında olmadan öğrenim görebileceği bir ortam oluşturmanın önemini vurgular, İki Dil Bir Bavul, Doğu'da bir Kürt köyünde zorunlu görevini yapmak üzere göreve başlayan bir öğretmenin yaşadığı zorluklar anlatılıyor, Farklı kültürler ve dil problemleri ile nasıl başa çıkabileceği hakkında fikir verir, Patch Adams, Optimist bir adamın tıp fakültesindeki hocasının önerisi ile palyaço olması ve bu deneyimi yaşadığı hikaye, Farklı yollardan ilham alınabileceğini ve öğretmenlerin de aynı zamanda öğrencilere farklı deneyimler kazandırabileceğini gösterir, Kara Tahta/ Blackboards, Savaş sonrası, sırtında taşıdığı tahtalarla öğrenci arayan iki öğretmenin yaşadığı zorlukların hikayesi, Zor koşullarda eğitim ve öğretime devam etmenin yollarını gösterir, Matilda, Üstün yeteneklere sahip bir kız çocuğunun eğitim hayatını eleştiren ve öğretmeninin ona destek olmasını anlatan film, Her öğrencinin özel olduğunu ve öğretmenlerin öğrencilerin yeteneklerini fark etme ve onları destekleme rolünün önemini vurgular, To Sir, With Love, Bir mühendis olan Mark Thackeray'ın öğretmen olarak çalışmaya başlamasıyla gelişen hikaye anlatılıyor, Farklı bir meslekten gelen bir öğretmenin öğrencilere nasıl etkili olabileceğini gösterir, Cesur öğretmen/ Stand and Deliver, Bir matematik öğretmeninin problemli öğrencileri bir araya getirmeye çalıştığı ve başarılı olabilme mücadelesi, Öğretmenlerin öğrencileri başarıya nasıl ulaştırabileceğini ve hiçbir öğrencinin 'umutsuz vaka' olmadığını gösterir
öğretmen film eğitim eğitim sistemi öğretmenlerin izlemesi gereken filmler Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 15 Film ölü ozanlar derneği her çocuk özeldir 50 cesur kemancı can dostum iki dil bir bavul
Sarı saçlı genç bir kadın kameraya mutlu bir şekilde gülümsüyor ve doğrudan objektife bakıyor. Açık ve dostça bir ifadesi var, gözleri geniş ve dudakları hafif bir sırıtış içinde. Yanakları hafifçe kızarmış ve teni ışıkta parlıyor. Beyaz bir tişört ve üzerinde küçük bir tılsım olan bir kolye takıyor. Saçları geriye doğru düşük bir at kuyruğu şeklinde toplanmış ve kolları göğsünün önünde kavuşturulmuş. Düz beyaz bir arka planın önünde duruyor ve yanında birkaç bitki var. Rahat ve memnun görünüyor, anı yaşıyor ve kamera önünde geçirdiği zamanın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resim kolajı, çeşitli faaliyetlerde bulunan bir grup insanı tasvir ediyor. Resmin ortasında ciddi bir ifadeye sahip bir adam ve arkasında kırmızı saplı ve uzun gölgeli bir kara tahta var. Adamın solunda yakın çekim bir kitap, sağında ise takım elbise giyen bir kişi yer alıyor. Ayrıca sol üst köşede karla kaplı bir ağaç ve alt orta ve en sağda ekose gömlek giyen iki kişi var. En sağdaki adam mavi bir gömlek giyerken, soldaki kadın da mavi bir gömlek giyiyor. Sonuç olarak, bu fotoğraf kolajı bir grup insanın yaşamlarına ilginç bir bakış sunuyor.
Kişisel Gelişim

Eğitimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film

13 Ağustos 2021
Bir adam gökyüzüne uzanan merdivenleri tırmanırken görülüyor. Adamın üzerinde açık renkli bir kıyafet var ve merdivenleri kararlılıkla çıkıyor. Görüntünün arka planı beyaz ve mavi bir gökyüzüdür ve merdivenler açık renkli bir malzemeden yapılmış gibi görünmektedir. Merdivenler uzun ve dolambaçlı ve adam merdivenlerde istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Ayrıca arka planda beyaz yelkenli bir yelkenli ve görüntünün sol üst köşesinde siyah metinli beyaz bir tabela görülüyor. Görüntünün alt kısmına yakın bir yerde bir kişinin vücudunun bulanık bir görüntüsü görülüyor.
Kişisel Gelişim

İletişimcilerin İzlemesi Gereken 16 Film

03 Eylül 2021