AnasayfaBlogÖğretmenler ve Spikerler İçin Diksiyon Teknikleri
Etkili İletişim

Öğretmenler ve Spikerler İçin Diksiyon Teknikleri

20 Ocak 2022
Öğretmenler ve Spikerler İçin Diksiyon Teknikleri

İletişimin ilk basamağı konuşma eylemidir. Özellikle öğretmenler ve spikerler için bu eylem mesleklerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Öğretmenler ve spikerler işlerini konuşarak gerçekleştirdikleri için bu meslek gruplarında çalışan kişilerin kusursuz bir diksiyon sergilemeleri gerekmektedir. Öğretmenler ders anlatırken anlattığı konuyla öğrencilerini etkileyebilmeli, spikerler de sundukları yayını izleyici ve dinleyicilere geçirebilmelidir. Bunlar ancak diksiyon eğitimi sayesinde gerçekleşebilir. Öğrenilen diksiyon teknikleri öğretmen ve spikerler için işlerini en iyi yapma fırsatını verir.

Öğretmenlik açısından incelendiğinde konuşma anında nefes alma güçlüğü çekme durumu çok fazla görülmektedir. Özellikle konuşma kaynaklı ses kısıklığı ve boğaz ağrısı da öğretmenlerin çok fazla yaşadığı sorunların başında gelir. Öğretmenlerin öğrenilen diksiyon teknikleri ile yaşadıkları sağlık sorunlarının en az seviyeye gelmesi, sınıf yönetiminde olumlu sonuçların alınmaya başlanması, sınıf ortamında iletişimsel gürültünün engellenmesi ve doğru konuşmanın sağlanması ile öğretilen bilgilerin öğrencilere daha çabuk geçmesi beklenir. Spikerlik mesleğini yapanların perspektifinden durum incelendiğinde çalışma alanları gereği genellikle TV ve radyo programlarında boy gösteren bu kişilerin basın sözcüklerini doğru söylemesi ve kamera önünde doğru konuşulması istenir.

Her iki meslek dalında da ortak amaç diksiyon teknikleri ile kişilerin Türkçeyi doğru ve etkin kullanması, kişilerin kendilerini iyi bir şekilde ifade etmesi, çıkardıkları sesleri doğru ve güzel söyleyebilmesini sağlamaktır. Diksiyon teknikleri bir öğretmenin veya spikerin konuşmaktan sesim kısıldı, konuşurken nefesim kesildi, konuşma kaynaklı sağlık sorunları yaşıyorum lafları tarih olacaktır. Yazıya giriş yaptıktan sonra konuyu derinlemesine masaya yatıralım. Hadi, beni takip edin!

Öğretmenler ve Spikerler İçin Diksiyon Teknikleri Nelerdir?

Dinlerken mest olduğumuz öğretmenler ve spikerler olduğu gibi dinlerken gerçekten yorulduğumuz ve hiçbir şey anlamadığımız öğretmenler ve spikerler de bulunmaktadır. Bu ikisinin aralarında fark güzel konuşma sanatı diksiyon olarak açıklanabilir. Bu meslek sahipleri konuşmalarını sanata dönüştürerek, bilgilerini ve inandıklarını öğrencilerine ve izleyicilerine sunuş biçimleriyle geçirebilirler. Diksiyon, doğuştan gelen bir yetenek olduğu kadar sonradan yapılan çalışmalarla taçlanabilecek beceriler bütününü ifade eden bir kavramdır. Birazdan sizlere açıklayacağım diksiyon teknikleri ile doğuştan gelen yeteneğiniz ve tekniklerin gücünü birleştirerek iyi bir diksiyon sahibi olabilirsiniz.

Etkili iletişim sahibi olmanın ilk adımı olan iyi bir diksiyon sahibi olabilmek için diksiyon teknikleri içerisinde verilen pratik ve egzersizleri düzenli bir biçimde yapmanız gerekmektedir. Diksiyon teknikleri bir öğretmen veya spiker olarak sizlerin kişisel gelişimini desteklerken aynı zamanda kurduğunuz iletişimin kalitesini de arttırmaktadır. Bu sayede mesleğinizin amacını gerçekleştirmiş olursunuz. Peki, yazının başından beri bahsedilen bu diksiyon teknikleri nelerdir?

Nefes Alıştırmaları Yapmak:

Diksiyonu düzeltmek için nefes alıştırmaları yapmak en iyi tekniklerden biridir. Nefes alıştırmaları yaparak nefes almak ve vermek diksiyon için oldukça önemlidir. Çünkü ses tellerini titreşime geçiren ve sesin tınlamasını gerçekleştiren olay nefes almaktır. Bu nedenden dolayı nefes, doğru ve düzgün bir şekilde alınmalıdır ve kullanılmalıdır. Peki, doğru ve düzgün nefes kullanılmasını sağlayan nefes alıştırmaları nelerdir?

Nefes alıştırmaları örneği olarak ilk önce dik oturur vaziyette ve ayakta derin nefes alarak başlayın. Burada önemli nokta nefesinizi hemen bırakmayın. Nefesinizi bırakmadan önce karın kaslarınızı kullanarak karnınızı içeri doğru çekip bırakmaya başlayın. Bu hareket sayesinde kullanmadığınız diyafram kaslarınızın harekete geçmesini sağlamış olursunuz.

Diksiyon için nefes alıştırmaları konusuna başka örnekler vererek devam edelim. Bu örnek diksiyon geliştirme için nefes yani solunum alıştırmaları arasında en sık kullanılanıdır. İlk önce derin nefes almanız gerekir. Ardından nefesinizi tıslayarak vermeniz gerekmektedir. Bu alıştırma değişik biçimlerde de yapılmaktadır. Kesik tıs veya dalgalı tıs adı verilen tıslamalar yaparak diyafram kaslarınızı genişletebilirsiniz. Aynı zamanda bu alıştırma ile sesinizi ısıtmış da olursunuz.

Ruhsal Rahatlama Sağlamak:

İyi bir diksiyon sahibi olabilmek, doğru ses çıkarmak, etkili konuşma yapmak ve topluluk önünde rahat konuşabilmek için nefes alıştırmaları vb. yanında ruhsal rahatlama sağlamak da oldukça önemlidir. Öğretmenler ve spikerler işleri gereği yoğun stres altında çalışırlar. Gün içinde bu meslek çalışanları gerginleşebilirler. Bu durum karşısında vücut rahatsız olduğunu her zaman açık bir şeklide belli etmese de kendi kendine adrenalin hormonu salgılamaya başlar. Adrenalin hormonunun salgılanmaya başlaması kişilerin gerilmesine ya da kasılmasına neden olur. Bu yüzden kişilerin iyi bir diksiyona sahip olması için ruhsal rahatlama sağlaması gerekir.

Ruhsal rahatlama sağlamak için önerilen bazı alıştırmaların yapılması gerekir. Bu alıştırmaların başında doğru nefes almak gerekir. Doğru nefes alma tekniklerini günde 15 dakika boyunca tekrar etmeniz gerekir. Böylece iş ve günlük yaşamın sağladığı gerginlikten çıkmak daha kolay bir hale gelir. Başka bir örnek vermek gerekirse çok zor durumda olduğunuz bir halinizi düşünün. Bir kabustan uyanıyor gibi rahatlatıcı duyumsama yapmaya çalışın. Sonra kendinizi en çok sevdiğiniz bir mekanda hayal edin. Burası belki masmavi bir deniz ya da yemyeşil bir orman olabilir. Ardından gevşeyerek solup alıp vermenizi yavaşlatmaya başlayın. Ardından kendinizi iyi hissettiğinizde ve bu alıştırmayı bitirmek istediğinizde 10’ dan geriye doğru sayarak ruhsal rahatlama çalışmasını bitirin. Ardından ruhsal rahatlama çalışmasının diksiyonunuza ne kadar iyi geldiğini görerek bu alıştırmayı tekrarlayın.

Diksiyon Tekerlemeleri Okumak:

Diksiyon tekerlemeleri okumak diksiyon teknikleri arasında oldukça önemli bir tekniktir. Çünkü diksiyon tekerlemeleri kişileri dudak tembelliğinden kurtaran önemli bir tekniktir. Öğretmen bir derse girdiğinde en az 40 dakika boyunca ders anlatmaktadır. Bir spiker sunumuna başladığı zaman en az 50 dakikalık bir konuşma sergilemektedir. Gün içinde bu eylemlerin tekrarlandığını ve haftaya saat olarak vurulduğu düşünüldüğünde bu kişilerin bazı sorunları mutlaka yenmesi ve iyi bir diksiyona sahip olması gerekir. Devreye diksiyon tekerlemeleri girer. Diksiyon tekerlemeleri pratik ve düzgün konuşma becerilerinin eğlenceli bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Diksiyon tekerlemeleri en büyük diksiyon sorunlarından olan dudak tembelliğinin de ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Dudak tembelliği sözcüklerin yanlış telaffuz edilmesini sağladığı için direkt olarak diksiyonu bozmaktadır. Sürekli konuşma faaliyeti gösteren öğretmenler ve spikerlerin bu tekniği uygulamaları önerilir.

Diksiyon Eğitimi Almak:

Diksiyon eğitimi Türkçenin doğru ve güzel kullanılmasını sağlayan bir eğitimdir. Diksiyon eğitimi kişinin kendini etkili bir biçimde ifade etmesini sağlar. Diksiyon eğitimi kişinin nefesini denetlemesini ve sesleri doğru telaffuz etmesini sağlayan bir eğitimdir. Diksiyon eğitimi yazım dili ile konuşma dili arasındaki farkların neler olduğunun anlaşılmasını sağlar. Konuşma esnasında duraklama, vurgu, tonlama, ulama, kavşak vb. kuralları uygulamanızı sağlayan bir eğitimdir. Diksiyon eğitimi bir spikerin kamera karşısında haber okuması, hazırlıksız konuşma yapması ve konuşma hazırlamasını sağlayan bir eğitimdir.

Diksiyon eğitimi bir öğretmenin öğrencilerinin karşısında düzgün ve akıcı konuşmasını, kelimelerin doğru telaffuz edilmesini ve topluluk önünde rahat bir şekilde konuşmasını sağlayan bir eğitimdir. Enstitü'de online diksiyon kursuna katılabilir ve diksiyon tekniklerinizi geliştirmeyi uzmanından öğrenebilirsiniz. Bu eğitime ek olarak spikerlik ve sunuculuk eğitimi ile de bir spiker gibi konuşmayı ve diğer becerileri online eğitimle öğrenebilirsiniz. Eğitmenler bu diksiyon ve spikerlik eğitimlerden yararlanabilirler. Enstitü'deki diğer iletişim eğitimlerine de göz atabilirsiniz. 

diksiyon
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
1 Haftada Diksiyon Düzeltmek Mümkün
Etkili İletişim

1 Haftada Diksiyon Düzeltmek Mümkün

29 Nisan 2020
Konuşma Diksiyonu Nedir?
Kişisel Gelişim

Konuşma Diksiyonu Nedir?

14 Eylül 2021