AnasayfaBlogNetwork Nedir? Network Sistemi Nasıl Çalışır?
Bilişim

Network Nedir? Network Sistemi Nasıl Çalışır?

20 Ocak 2020
Network Nedir? Network Sistemi Nasıl Çalışır?

Network deyince aklımıza ilk baş bir giyim markası gelebilir. Hatta Google üzerinden yazığımızda bile network yazısında giyim ürünleri bizleri karşılamaktadır. Ancak bu yazımızda biz giyim konusunda bilgi vermeyeceğiz. Network nedir? Yani bilgisayar ağları nedir? Sorusuna yanıt arayacağız. Zaten asıl aradığımız kelimeyi ‘’network nedir?’’ yazınca karşımıza çıkmakta. 

Bilişim ve dijital dünya ile ilgili olan network bizim asıl konumuz. Ve öncelikle tanımıyla başlayalım. Network; küçük ya da büyük alan fark etmeksizin, bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlamak için birbiriyle; bilgi, veri ve sistem kaynaklarının alışveriş yapmasına olanak sağlayan bir haberleşme ya da iletişim sisteminin adıdır. Kısacası, bilgisayar ağı olarak geçmektedir. Bu sistemi kullanabilmek için en az iki bilgisayara ihtiyaç vardır. Dünya çapında bilinen en yetkin ve büyük bilgisayar ağları tabi ki internet.

Network Ne Demek?

Network’un tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Sistemin çıkış tarihleri 1960’lı yıllara kadar gitmektedir. Zamanında Amerika da yer alan bir üniversitede bir ağ sistemi kurulmuştur. ALOHA adı verilen geniş ağ sisteminde amaç, üniversitenin içinde bilgisayarlar arasında bilgi alışverişini sağlamaktı. İlk ethernet bağlantılı sistemin kurulması için ise takvimler bu sefer 1972’yi göstermekteydi.

1 km kablo ile 100’ün üzerinde bilgisayar birbirine bağlanmıştı. Düşününce insanın inanası gelmiyor değil mi? 1 km kablo. Vay bee… Elbette o zaman teknolojinin bu denli gelişmemesi, kullanılan malzemelerinde fazla olmasına yol açmaktaydı. O dönem yaşanılan başarılar, bugünümüze adeta ışık tutmuş ve ilham kaynağı olmuştur. Bilgisayar ağları farklı amaçlarla kullanılır. 

Yazılım ya da program paylaşımı: Ağa bağlı olan bilgisayarlar, ortak alanda yer alan yazılım veya programları temin edebilir. Bu sayede programları kendi bilgisayarlarına da kısa bir vakitte kurabilirler. 

İletişim paylaşımı: Ağ sayesinde bireyler, kendi aralarında mail yollama, sohbet etme ve video paylaşma gibi birçok paylaşım yapabilmektedir. 

Donanım paylaşımı: Herkesin ortak kullanımı sayesinde evrak işlerinin paylaşılmasına daha hızlı çözümler üretebilmektedir. Ortak alanda yer alan donanım kaynaklarına ağ sistemi ile erişim her zaman daha kolay olur. 

Dosya, bilgi ve data paylaşımı: Belki de ağ sisteminin en yararlı getirdiği paylaşımda işte budur. Orak ağ sistemine sahip olan kişiler bilgisayarlar arasında kolayca, veri ve dosya gönderme işlemlerini yapabilmektedir. Kolay ulaşılabilmesi sayesinde hızlı çözümler ortaya çıkmaktadır. 

Network Sistemi Nasıl Çalışır?

Network sistemi kabaca, bir alanda ortak ağ oluşturularak çalışır. Bu çalışma genellikle bilgisayarlar sayesinde oluşmaktadır. Alt yapının sağlandığı bir alanda ortak ağ ile birlikte çalışma prensibi ele alınır. Network sisteminde, bireysel çalışmadan ziyade ortak çalışma alanları vardır.

Bilgisayar ağları sistemi en çok şirketlerin işine yaramaktadır. Küçük ya da büyük ölçekli şirket olması hiç fark etmez. İş dünyasında, bu sistem oldukça tutulan bir modeldir. Yapılan çalışmalara, verime ve hıza direkt etkisi vardır. Network sistemine sahip olan firmalar, daha iyi çalışma ortamına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu ağ sistemi ile birlikte maliyetlerde yarı yarıya düşmüştür. Şirketlerin imdadına hızır gibi yetişmiştir. Sistemi kullanan firmalar büyük bir yükün altından kalkmıştır. 

Access Point Nedir?

Klasik dönemde kullanılan kablolu ağ sistemini unutturan teknolojik gelişmenin bir diğer adı, Access Point. İnternetin ilk hayatımıza girdiği yıllarda, kabloların içinde kaybolup durduk. Bir bağlantı uğruna, o kabloları nerelerden geçirmedik ki. o kadar çok uzağa gitmemize gerek yok. Daha yakın tarihte 2000’li yıllarda hemen hemen herkes kablolu ağ sistemi kullanmaktaydı. Koca büyük şirketler bile bu sistemin içindeydi. 

Yeni bir sistem gerekliydi. Gelişen dünyada artık kabloların yeri azaltılmalıydı ya da tamamen kalkmalıydı. İşte o esnada bir dahi ortaya çıktı ve insanları Accees Point ile tanıştırdı. Zamanında büyük bir devrim gibi gözüken olay, şimdilerde çok önem görmemiştir. İnsanlar tarafından sadece kullanım amacı önemli olmuştur. Peki nedir bu sistem?

Access Point kablosuz erişim noktası anlamına gelmektedir. Yani bilgisayarları birbirine kablo olmadan bağlayabilen bir sistemin adıdır. Hatta sadece bilgisayarları birbirine bağlayan değil, sadece tek başına bir bilgisayarı kablo olmadan internete bağlayan sisteme Access Point demekteyiz. Aklınıza gelebilecek her türlü elektronik aletleri kablosuz erişim ile buluşturmaktadır. 

Sistemin çıkmasıyla birlikte büyük bir kablo yükünden herkes ayrılmıştır. Daha hızlı ve kolay bağlanım imkanı gelmiştir. Sistemin asıl amacı, kablolu olan bağlantı ağlarını kablosuz ağalar çevirmektir. Kablolu ağda olduğu gibi Access Point’de birden fazla bilgisayar ile erişim sağlamak mümkündür. Kablosuz ağ sistemleri kendi arasında 3 ayrı sınıfta incelenmektedir. 

Local Area Network (LAN): Türkçe karşılığı yerel ağ bağlantısı olan sistemde, birden fazla bilgisayarın bağlanmasını kapsar. Sistemde, kullanılan bilgisayarların aynı ortamda bulunması önemlidir. Aynı bina içinde yer alan bilgisayarların bağlantı sistemi LAN ile gerçekleşir. Küçük çapta, yerel ağ bağlantıları için tercih edilen bir sistemdir. Daha çok yazıcı ve buna benzer farklı cihazların kullanımına izin verir. 

Metropolian Area Network (MAN): Türkçe karşılığı, yerleşke ağ bağlantı olarak isimlendirilmiştir. LAN sistemine göre daha geniş kapsamlı bir sistemdir. Yani birden fazla LAN sistemini bir araya getiren ağ çeşitidir. Bir kuruma veya şirkete ait ağ bağlantısı bu şekilde sağlanır. Daha büyük bir alanda kullanılabilir. 

Wilde Area Network (WAN): Son olarak tanıtacağımız sistemin asıl adı, geniş ağ bağlantısıdır. WAN sistemi global bazlı çalışır ve tüm dünyayı kapsar. Sadece belli ve kısıtlı alan değil, daha geniş bir bölmeyi içine alır. Kurumların ve büyük şirketlerin, dünya üzerinde farklı yerlerde bulunanan ofislerine WAN sayesinde bağlantı gerçekleşir. 

Sosyal Network ya da Sosyal Ağ Nedir?

Sosyal network diğer bir adıyla sosyal ağ. Hayatımıza bu kavramlar pek yeni girmiş sayılmaz. Facebook’un çıkmasıyla birlikte, sosyal ağ kavramı ile insanlar buluşmuştur. İlk çıktığı zaman kullanımı insanlarda tereddüt oluştursa da çabucak alışıldı. Daha sonraları Facebook’a; Twitter, Instagram, YouTube, Tumblr gibi mecralarda eklendi. Bu uygulamaların hepsine sosyal ağ ismi verilmektedir. Belki çoğu insan bu kavrama yabancı gelebilir. Aslında her zaman bu uygulamaları sıklıkla kullanırız. 

Sosyal ağ sayesinde, insanların birbiriyle olan etkileşimi hız kazanmıştır. Dünyanın farklı noktalarında yer alan insanlara bu mecralarla erişim daha kolay olmuştur. Birçok firma da sosyal network sisteminin gelişmesine ayak uydurmuştur. Kurumsal ya da şirket sahibi olan birçok kişi Facebook, Instagram ve Twitter gibi uygulamalarda hesaplar bulundurmaktadır. Bu sayede insanlarla daha hızlı etkileşime geçebilmektedir. 

​​​​​​​network network nedir access point bilgisayar ağları sosyal network sosyal ağ
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119