AnasayfaBlogMutlu Olmak İçin 5 İpucu!
Kişisel Gelişim

Mutlu Olmak İçin 5 İpucu!

06 Mayıs 2019
Mutlu Olmak İçin 5 İpucu!

Son birkaç senedir çevremizde veya sosyal medya da gördüğümüz kadarıyla herkes depresyona girmiş ve mutsuz bir halde. Tabii bu kitleye kendimiz de dâhiliz. Bu durum insan ilişkilerimizi, okul ve iş hayatımızı hatta aile içi ilişkilerimizi de etkilemektedir. Peki, bunu düzeltmek için ne yapabiliriz? Mutlu olmak için nelere ihtiyacımız var?

Beyninizin Her Söylediğine Kulak Asmamayı Öğrenin

Bazen çok fazla düşünceler içinde kayboluruz. Boş durduğumuz anlarda beynimizden binlerce düşünce geçer. İnsan her zaman kendisine karşı çok acımasızdır. Kişinin asıl düşmanı kendisidir. Yaptığınız bir işi eleştirirken kendinizi çok hırpalamayın. Sürekli düşüncelerin geçtiği beyninize arada susmasını söyleyin. Siz kendinizi neye inandırırsanız beyniniz de ona göre hareket eder. Yani aslında mutlu olmak sizin eliniz de iş ki bunu nasıl yapacağınızı bilin. Bu konuda motivasyon sözleri size yardımcı olacaktır. Ya da motivasyon verici yazılar okumayı da tercih edebilirsiniz.

Her Zaman Mutlu Olmak Zorunda Değilsiniz

Bu aralar her yerde motivasyon veren kişiler ortaya çıkmış durumda. Size mutluluğun her daim olması gereken bir duygu olduğunu söyleyen insanlara artık sosyal medyada da çok rastlıyoruz. Her zaman mutlu olmak zorunda hissetmeniz sizi yine mutsuz edecektir. Bu karışık durumu şu şekilde açıklayalım. İnsanlar her zaman mutlu hissetmezler. Hayatlarında gelişen ve onları mutsuz edecek olayların oluşmasını engelleyemezler. Böyle durumlarda kişinin, “Şuan mutlu olmak zorundayım. Sosyal medyada herkes mutlu, yapılan paylaşımlar hep mutluluk içeriyor ama ben niye mutlu hissedemiyorum,” gibi düşüncelerden uzak kalması lazım. Mutlu olmamak da mutlu olmak gibi sizin en doğal hakkınızdır. Ancak Motivasyon İçin 9 İpucu yazısını mutlaka okuyun.

Negatif Kişileri Hayatınızdan Çıkarın

Sabah uyanıp kendinizi o gün için mutlu olmaya hazırlasanız bile çevre sizi etkiler. Harika başlayan gününüz herhangi biri ya da yakın bir arkadaşınız tarafından bozulabilir. Günün sonuna kadar kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu olay her zaman karşınızdaki kişinin size bir şeyler demesiyle de olmuyor. Bazı zamanlar yaptıkları bir hareket, mimik veya jest bile sizi etkileyebilir. Sözleri ve hareketleriyle size iyi gelmeyen insanları hayatınızdan çıkarın. Negatif insanlar kendilerine zarar verirken karşılarındakine de zarar verir. Bu çok yakın bir arkadaşınız olabilir. Eğer ki bu yakın arkadaşınız size ve hayatınıza hiçbir şekilde iyi gelmiyorsa onunla iletişimi kesme konusunda asla şüpheye düşmeyin.

Karşılaştırma Yapmak Yerine Gelişimizi İzleyin

Kişi, yaptığı işleri veya başarıları sürekli birileriyle karşılaştırıyorsa bu ona tatmin getirmez. Hiçbir zaman kendi yaptığı işle de mutlu olmayı başaramaz. Çünkü her seferinde ondan daha iyi işler yapan insanlara bakıyordur. İnsanlarla sürekli bir yarış içinde olmayın. Yarış içinde olduğunuz kişi yine kendiniz olun. Bir sene önceki halinizle şimdiki halinizin aynı olmadığına bakın. Bu bir sene içerisinde ne gibi özellikler edindiniz? Hemen şuan elinize kâğıt ve kalem alıp geçen seneki sizle şimdiki siz arasında ne gibi değişiklikler olduğunu yazın. Bu sayede kendinizi daha iyi tanırken ne kadar geliştiğinizi görmek sizi motive edecektir. Gerçekten mutlu olmak istiyorsanız karşılaştırmayı hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Keşke Kelimesini Hayatınızdan Çıkarmayı Deneyin

“Keşke onun yapabildiklerini yapabilseydim. Keşke diğer tercihi seçseydim. Keşke biraz daha odaklanabilseydim” gibi keşke ile başlayan cümlelerin size iyi gelme olasılığı yoktur. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın, aynı zamanda da önceden verdiğiniz kararlara da saygınız olsun. Verdiğiniz karar bir hata mıydı? Olsun. Yaptığınız hatalarla ve verdiğiniz kararlarla barışık olmayı öğrenmelisiniz. Bu hatalardan ders çıkarmak günlük yaşantınızda da size yön verir. İş ki siz bu hatalardan pişmanlık duymamayı öğrenin. Ayrıca sürekli geçmişte takılı kalırsanız ileriyi göremezsiniz ve bu durumun mutlu olma yolunda size hiçbir yardımı olmayacaktır.

Unutmayın ki kolay olsaydı herkes mutlu olurdu. Bu nedenle mutlu olmak için atmanız gereken adımları atmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

Mutlu Olmak İçin Nelere İhtiyacımız Var?

Beyninizin her söylediğine kulak asmamayı öğrenin. Negatif kişileri hayatınızdan çıkarın. Karşılaştırma yapmak yerine gelişimizi izleyin. Keşke kelimesini hayatınızdan çıkarmayı deneyin. 

Motivasyonun Mutlulukta Etkisi Var Mı?

Aslında mutlu olmak sizin elinizde iş ki bunu nasıl yapacağınızı bilin. Bu konuda motivasyon sözleri size yardımcı olacaktır. Ya da motivasyon verici yazılar okumayı da tercih edebilirsiniz.

Negatif İnsanları Hayatımızdan Çıkarmak Neden Önemli?

Negatif insanlar kendilerine zarar verirken karşılarındakine de zarar verir. Bu çok yakın bir arkadaşınız olabilir. Eğer ki bu yakın arkadaşınız size ve hayatınıza hiçbir şekilde iyi gelmiyorsa onunla iletişimi kesme konusunda asla şüpheye düşmeyin.

mutlu olmak mutlu olmamak motivasyon
Safiye Hacıalioğlu
Safiye Hacıalioğlu
Blog Yazarı

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümünü okumakta ve çeşitli dergilerde içerik üretmektedir. Genellikle sanat ve kişisel gelişim üzerine yazılar yayınlamaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399