AnasayfaBlogMülakat Sorularına Doğru Cevap Vermek İçin İpuçları
Mülakat Soruları

Mülakat Sorularına Doğru Cevap Vermek İçin İpuçları

04 Ocak 2017
Mülakat Sorularına Doğru Cevap Vermek İçin İpuçları

Mülakat sorularına cevap vermenin en iyi yolu nedir? Bu konuda yazılmış binlerce makaleyi alıntı yapmadan önce söyleyeceğim birşey var. İlk önce, dikkatli olun. Çok fazla bilgi diye bir şey yoktur. Ağzınızdan çıkana dikkat edin, örneğin önceki işverenlerinizi ve işlerinizi tartışırken aşırıya kaçmayın. Mülakat yaptığım bir aday en son çalıştığı şirketi ne kadar çok sevmediğinden bahsetmek gibi derin detaylara inmişti. O şirket benim şirketimin en büyük müşterisiymiş. Öyle birini işe alacak halim yoktu tabii ki. Ayrıca, cevap verdiğinizde ne söylediğiniz, mülakat soruları karşısında nasıl cevap verdiğiniz, verdiğiniz bilgiler, ifşa etmediğiniz bilgiler, mülakatçıya verdiğiniz sözel olmayan ipuçları; hepsi mülakat sorularına vereceğiniz cevap için önemlidir. İşte mülakat sorularına en iyi şekilde cevap verebilmek için bazı ipuçları.

Mülakat Sorularına Cevap Verirken Kullanabileceğiniz İpuçları

İşi ve şirketi araştırın.

Önceden mülakatını yapacağınız pozisyon ve şirketi araştırmak için zaman ayırın. Ne kadar bilirseniz, mülakat sorularına cevap vermek için o kadar donanımlı olursunuz.

Pratik Her Zaman İyidir.

Mülakatta ne kadar çok pratik yaparsanız, mülakatta o kadar rahat olursunuz. Nasıl cevaplayacağınıza dair bir fikir edinebilmek için yaygın olan mülakat sorularına cevap vererek (bir arkadaşınız veya aile üyesinden yardım alarak) pratik yapın.

Geçmişinizi iyi bilin.

Bu biraz basit gibi duruyor ama ne zaman nerede çalıştıklarını hatırlamayan adaylarla mülakatlar yaptım. İş geçmişinizi bildiğinizden emin olun ve eğer stresliyseniz ve bir hatırlatıcıya ihtiyacınız varsa özgeçmişinizin bir kopyasını yanınızda getirin.

Sakin kalmaya çalışın.

Mülakata girmek; ister sizin ilk mülakatınız olsun ister geçmişte birçok mülakata katılmış olun, her zaman için can sıkıcı olabilir. Mülakata gitmek için kendinize vakit ayırın, mülakata girmeden önce derin derin nefes alın ve sakin kalabilmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Acele etmeyin.

Bir mülakat sorusuna cevap vermek için acele etmeyin. Kısa bir süre, cevap vermeden önce cevabınızı düşünün. Vakit kazanmak için su içebilirsiniz. Düşüncelerinizi oluşturmak için zaman ayırın ki söyledikten sonra pişman olabileceğiniz bir şey söylemektense doğru bir şekilde cevap verebilin.

Örnekler Verin.

Mülakat sorularına cevap verirken benzer durumlarla nasıl başa çıktığınızı anlatın. Ne kadar spesifik olursanız mülakatta artı puan kazanırsınız. Böylece işe alım yöneticisi sizin işi yürütebilmek için gereken becerilere sahip olduğunuzu görür.

Başarılarınızı paylaşın.

Kariyerinizde başardığınız şeyler hakkında çekingen olmayın. İş için kalifiye ve kapasiteli olduğunuz gerçeğini güçlendirebilmek adına mülakatına girdiğiniz iş ile ilgili olan başarılarınızın örneklerini paylaşın.

Odaklanın.

Mülakat sorularına cevap verirken, işe ve sizin iş için nasıl ideal olduğunuza odaklanın. Cevap verirken yeteneklerinize iş tanımı ile eşleştirmek için elinizden geleni yapın.

Boş konuşmayın.

Bence en önemli madde bu. Birçok kişi etkili birşey söyleyeyim derken gerçekten saçmalıyor. Mülakat sorularına olan cevabınız direkt ve nokta atışı olmalı. Boş boş konuşmayın ve konudan sapmayın.

Açıklama isteyin.

Mülakatçının ne sorduğundan emin değil misiniz? Ne sorulduğundan emin değilseniz açıklama yapmasını istemenizde bir sorun yok.

Açık ve net olun.

Son işinizi neden bıraktığınız sorulduğunda pozitif kalmaya çalışın. Açık olun ve önceki işyerinizden iyi bir şekilde ayrılmadıysanız ve tatsız olaylar olduysa mülakat cevabınıza odaklanın. Yaşadığınız kötü günler aklınıza gelse de hemen unutun onları.

Profesyonel olun.

Herşeyin başı profesyonellik. Cevaplarınız profesyonel beceri ve yeteneklerinize odaklanmış olmalı. Mülakatçıya hayatınızdan, ilgi alanlarınızdan, ailenizden veya hobinizden bahsetmeye gerek yok. Çok daha önemlisi; eğer işe kabul edilirseniz ayarlamanız gerekecek olan çocuk bakımı veya ulaşım gibi herhangi bir iş ile ilgili problemden bahsetmeyin.

Soru sormak için hazırda bekleyen sorularınız olsun.

Bir iş mülakatında size sorulacak en son soru muhtemelen sorunuz olup olmadığı olacaktır. Hazırlıklı olun ve mülakatçıya soracak sorulara sahip olun. Tabi daha da önemlisi ise şu; mülakatçının daha önce bahsettiği bir şey için yeniden soru sormayın. Onu dinlemediğiniz anlamına gelir.

Cevap vermek için olan son şansınızın avantajından yararlanın.

Mülakatçıya teşekkür etmeyi ve de kişisel bir teşekkürler notu ile de bunu devam ettirmeyi unutmayın. Farklı bir şekilde cevap vermeyi dilediğiniz herhangi bir soru varsa, teşekkürler notunuzda bundan bahsedin.

Mülakatta Dikkat Edilmesi Gereken İlk Kural Nedir?

İlk önce, dikkatli olun. Çok fazla bilgi diye bir şey yoktur. Ağzınızdan çıkana dikkat edin, örneğin önceki işverenlerinizi ve işlerinizi tartışırken aşırıya kaçmayın. 

Mülakat Sorularına Doğru Cevap Vermek İçin İpuçları Nelerdir?

Mülakat soruları için ipuçlarından bazıları şunlardır: İşi ve şirketi araştırın.Mülakatta ne kadar çok pratik yaparsanız, mülakatta o kadar rahat olursunuz. Geçmişinizi iyi bilin.

Mülakat Sorularına Odaklanmak Neden Önemlidir?

Mülakat sorularına cevap verirken, işe ve sizin iş için nasıl ideal olduğunuza odaklanın. Cevap verirken yeteneklerinize iş tanımı ile eşleştirmek için elinizden geleni yapın.

Mülakat Sorularına Doğru Cevap Vermek İçin İpuçlarıiş görüşmesine cevapiş mülakatı cevapmülakat cevapmülakat cevaplarımülakat soru doğru cevapmülakat sorularına cevap
Serem Gökler
Serem Gökler
Sosyolog, Yazar

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları

23 Ekim 2015
Mülakat Soruları - Cevapları
Mülakat Soruları

Mülakat Soruları - Cevapları

07 Nisan 2018
Mülakat Teknikleri Nelerdir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri Nelerdir?

23 Mart 2018