AnasayfaBlogMotto Ne Demek? Motto Neden Önemlidir?
Nedir?

Motto Ne Demek? Motto Neden Önemlidir?

01 Ekim 2020
Motto Ne Demek? Motto Neden Önemlidir?

Türk medeniyeti çok köklü ve çok eskiye dayanan bir medeniyettir. Türk dili de çok köklü bir dildir. İlk Türk dili yazı örneklerine 7. yy. da ulaşılmıştır. Dünyada çok fazla ve farklı lokasyonlarda konumlanmış, farklı medeniyetlerle bir arada yaşamış bir medeniyetten bahsediyoruz. Günümüze kadar uzanan 14 yy. dan bahsediyoruz. Ne kadar fazla çeşitlilik, değişim, yerleşim geçirdiğini tahmin etmek zor değil. Ayrıca bu süreç boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış, yakın ilişkiler kurmuştur.

Türk insanı, farklı ülkelerden insanlarla uzun yıllar bir arada yaşamıştır. Hala Türkiye çok uluslu bir ülkedir. Türkçe günümüzde birçok ülkede konuşulmaktadır. Bu ülkeler; Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Doğu Türkistan, KKTC, Tataristan, Başkurdistan, Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Çuvaşistan, Altay, Tuva, Yakut, Hakas, Dağıstan, Kabartay-Balkar, Karaçay-Çerkes, Kırım Özerk Cumhuriyetleri, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Almanya, Moldova, Afganistan, Hollanda, Batı Trakya, Kuzey İran, Kuzey Irak ve Moğolistan ülkeleridir. Bu ülkelerin bazılarında bölgesel, bazılarında ise ülkenin tamamında konuşulmaktadır. Bütün bu ülkelerle yakın ilişki içindeyken; farklı dillerden Türk diline geçmiş birçok yabancı kökenli kelime bulunuyor.

Çoğunlukla Arapça ve Farsça kelimeler geçmiştir. Arapça ve Farsça dışında da İngilizce, Fransızca ve İtalyancadan da birçok kelime geçmiştir. Hali hazırda Türkçe bu ülkelerde konuşulmamaktadır fakat zamanında bu ülkelerle de iç içe yaşanmıştır. Dilimize geçmiş yabancı kelimelerden biri de ‘motto’ dur. Motto esasen İtalyancadır. Latince olan ‘muttire’ kökeninden türemiş bir isimdir. Muttire, ‘söylenmek, mırıldanmak’ anlamına gelir.

Motto Ne Demektir?

Dilimize geçmiş birçok yabancı kökenli kelime olması sebebiyle, bazen hiç duymadığımız ve bilmediğimiz kelimelerle karşılaşırız. Bazen de sıklıkla kullandığımız kelimeler olur fakat ne anlama geldiğini bilmeyiz. Motto da bunlardan biridir. Aslında çoğumuzun kullandığı veya duyduğu bir kelimedir. Fakat anlamını bilen azdır. Peki motto ne demektir? Motto kelimesinin anlamı nedir?

Motto kelimesi ‘parola, özlü söz, vecize, slogan, arma simgesi’ anlamlarına gelir. Bir kurumu, kuruluşu ya da kimliği tanımlayan bir deyiştir. Sadece şirketler aklınıza gelmesin. Bir ülkenin, bir siyasi partinin ya da bir şehrin de deyişi olabilir. Örnek verecek olursak;

 • E Pluribus Unum (Birlikten Kuvvet Doğar) – ABD’nin ilk resmi sloganıdır.

 • In God We Trust- Amerika Birleşik Devletleri’nin 1956 yılında seçilmiş yeni sloganıdır.

 • Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir – Türkiye Cumhuriyeti’nin ilkesidir.

 • Non Scholae, Sed Vitae Discimus (Okul için değil, yaşam için öğreniriz) – Latince deyiştir.

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü üzere; motto bir slogan, bir deyiş, bir ilke, bir sözcük olabilir. En çok duyduğumuz ve küçükten büyüğe herkesin bildiği şirket mottolarına örnek verecek olursak;

 • Kirlenmek güzeldir – OMO

 • Gazoz olma efsane ol – ULUDAĞ GAZOZ

 • Evinizin her şeyi – IKEA

 • Çok mu çok oluyoruz – MAVİ

 • Anne eli değmiş gibi – ÜLKER HANIMELLER

 • En değerli giysiniz cildiniz – ARKO

 • Annem bana kalır – ARÇELİK

 • Just do it – NIKE

 • Gülen boya – POLİSAN

 • İçsek büyüsek – SEK SÜT

 • Hayatın tadı – COCA COLA

 • Söz verdiğimiz gibi – YURTİÇİ KARGO

 • Çünkü ben buna değerim- LOREAL

 • Connecting people- NOKIA

 • Arçelik demek yenilik demek- ARÇELİK

 • Aç kapa, aç kapa- ARTEMA

Bütün bu örneklerden yola çıkarak, mottonun aslında kimliklerin misyonunun ve vizyonunun kısaltılmış hali, amaçlarını genel olarak tanımlayan bir sözcük ya da söz öbeği olduğunu söyleyebiliriz. Şirket mottolarına verdiğimiz örneklerdeki deyişler hepimizin bildiği deyişlerdir. ‘‘Çok mu çok oluyoruz’’ denildiğinde zihnimizde hemen Mavi markası canlanıverir. Mavi markasına ait bir reklam ya da ürün gözümüzün önüne gelir. Başka bir örnek daha verecek olursak; ‘‘kirlenmek güzeldir’’ sloganını duyduğumuzda da hemen aklımıza OMO gelir. Dolayısıyla deyiş, bir şirketin karakterini yansıtır. Yıllardır sürekli televizyondan, radyodan, sosyal medya platformlarından duyduğumuz değişmeyen sloganlardır. 7’den 70’e hepimizin hafızasına kazınmıştır.

Motto Neden Önemlidir?

Motto tüketici zihninde yer edinebilmenin en kolay ve en kesin yoludur. Şirketlerin motto belirlemesi aslında sanıldığının aksine elzemdir. Bazı şirketler mottoya önem vermiyor. Bunun sebebi de aslında mottonun anlamını ya da sağladığı faydayı kavrayamadıklarından kaynaklanıyor. Peki motto nasıl bir fayda sağlıyor? Detaylarıyla inceleyelim.

 1. Markalaşma – etkileyici bir motto, hedefinde markalaşma olan şirketler için en doğru yol.

 2.  Farklılaşma- iyi bir motto şirketleri rakiplerinden farklı kılar ve bir adım öne taşır.

 3. Algı oluşturma- mottonun en büyük faydası şüphesiz ki tüketici zihninde oluşturduğu algıdır.

 4. Anımsatma- tüketici zihnine yerleşen bir motto, tüketici markanın ismini duymasa da tüketiciye anımsatır.

 5. Konumlama- tüketicinin zihninde marka konumlanmış olur.

Belirttiğimiz faydaların haricinde daha birçok faydası bulunuyor. Böylesine markanın faydasına olan etkileyici bir mottoyu nasıl oluşturabiliriz? Sizin için madde madde açıkladık.

Motto Nasıl Olmalıdır?

Mottonun tüketici zihninde ve nezdinde ne derece önemli olduğundan bahsettik. Peki motto oluştururken nelere dikkat etmeliyiz? Motto nasıl olmalıdır? Bir mottoda bulunması gereken bütün özellikleri sizler için sıraladık;

 • Özgün olmalı- herhangi bir motto ile benzerlik göstermemeli,

 • Basit ve akılda kalıcı olmalı- ne kadar basit olursa o kadar çok tüketiciye ulaşır,

 • İnandırıcı, abartıdan uzak olmalı- şirket ne sunuyorsa ne vadediyorsa onu yansıtmalı,

 • Markayı yansıtmalı ve anımsatmalı- mümkünse mottonun içinde markanın ismi geçebilir ya da belirli bir ürün ya da hizmet sağlanıyorsa onun ismi geçebilir,

 • Tüketicide olumlu duygular oluşturmalı,

 • Kafiyeli ve ahenkli olmalı- ton ton ton Dardanel ton ya da çakar çakmaz, çakan çakmak gibi,

 • İddialı ve rekabetçi olmalı- belirlenen motto ile rakiplerinden sıyrılmalı,

 • Güvenilir olmalı- motto tüketicide güven oluşturmalı,

 • Markanın vizyon ve misyonunu vurgulamalı- motto aynı zamanda markanın imajını ve duruşunu yansıtmalı,

 • Sürekli ve istikrarlı olmalı- belirlenen motto mümkün olduğunca değiştirilmemeli,

Kısa ve anlaşılır olmalı- uzun cümleler tüketicinin zihninde kolay kolay yer edinemez.

Marka Mottosunu Nasıl Tüketiciye Aktarmalıdır?

Belirttiğimiz bütün detaylara dikkat edilerek oluşturulan motto; tüketicinin zihninde oturması ve tüketiciye markayı anımsatması için sık sık marka tarafından reklamlar verilmelidir. Bu reklamların özellikle televizyonda ve/veya radyoda sesli olarak yayınlanması gerekiyor. Verilen sesli reklamlarda ise özellikle motto olarak seçilen deyişe vurgu yapılmalı; sık sık tekrarlanmalıdır. Bu şekilde dinleyicilerin hafızalarında yer edinecektir. Sıklıkla verilen reklamlar da mottonun akılda kalıcılığını destekleyecektir. Tabii ki sadece televizyon ve radyo yeterli olmayacaktır. Bütün iletişim kanalları planlı bir şekilde kullanılmalıdır. Tüketiciyi çok fazla da sıkmadan; dengeli bir şekilde aksiyon alınmalıdır.

Motto Ne Demektir?

Motto sadece şirketler için değil; ülkeler, kurumlar, kişiler ve üniversiteler için de kullanılır. Motto, kimliklerin misyonunu ve vizyonunu yansıtır. Basit, etkileyici ve akılda kalıcı söz öbeğidir.  

Motto Neden Önemlidir?

Motto özellikle şirketler için tüketici zihninde bir algı oluşmasına sebep olur. Şirketlerin markalaşmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri de mottodur. Aynı zamanda satış stratejisinin de bir parçasıdır.

Motto Nasıl Olmalıdır?

Etkili bir motto oluşturmak için mottonun bazı özelliklere sahip olması gerekir. Mottonun en başlıca özelliği özgün olmasıdır. Sık sık değiştirilmeyecek basit, kafiyeli, anlaşılır ve iddialı olması gerekir.

motto marka tüketici ürün motto neden önemli ürün
Blog yazarı
Özgün Altan
Blog Yazarı

Oxford Brookes Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve İşletme çift ana dal mezunudur. 2010 - 2019 yılları arasında Turizm sektöründe 9 yıllık bir iş deneyimi oldu.  İstanbul İşletme Enstitüsü Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Sosyal Medya Uzmanlığı, İçerik Editörlüğü, İçerik Uzmanlığı ve WordPress Eğitim sertifikaları aldı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.