AnasayfaBlogMotivasyon İçin Yardımcı Etkenler
Motivasyon

Motivasyon İçin Yardımcı Etkenler

04 Şubat 2019
Motivasyon İçin Yardımcı Etkenler

Motivasyon, bireyin ulaşmak istediği hedefe kendini hazırlamasıdır. Bu gerek zihinsel gerek bedensel olabilir. Bireyin harekete geçmesi için bir enerji sayılabilir. Onu arkadan iten bir güç. Kaliteli yaşama, kaliteli anlara ulaşmayı sağlayan, hedeflerine ulaştırdıkça mutluluk veren, öz güven katan bir güç.

Etkili Motivasyon Nedir?

Motivasyonun etkili olabilmesi için bireyin kendini dinlemesi ve ihtiyaçlarını bilmesi önemlidir. Ne için savaşacağını, neye ulaşmak istediğini bilmelidir. Örneğin; kiloları ile barışık olmayan bir birey, kilo verme hedefine ulaşmak için önce zihinsel olarak kendini buna hazırlar ve daha sonra bedensel olarak harekete geçer. 

Spor yapar, sağlıklı olmak adına beslenme alışkanlıklarını değiştirir. Etkiyi yaşamak için önce o etkiye inanmak ve harekete geçmiş olmak gerekir. Bunların yanı sıra motivasyonun etkili olması için olumsuz olan etkenleri de görmezden gelmek ve dikkat dağınıklığına sebebiyet vermemek gerekir. Peki, motivasyon sağlamak için ne gibi yardımcı etkenler var?

Müzik Dinlemek

Müzik birçok alanda kullanılan bir araçtır. Psikolojik birçok hastalığın tedavisine yardım amacında -hatta belki tedavisinde- kullanılıyorken ders çalışırken dinlenen bir çalışma yardımcısı olabiliyor kendisi. Spor yaparken motivasyon arttırma özelliği kullanılırken; birçok dinde mesaj veya şükran sunma amaçlı da olabiliyor. Motivasyon başlıklı çok fazla çalma listesi bulunması, müziğin bu alanda da kullanılabilir olacağının göstergesi. 

Meditasyon Yapmak

Meditasyon ortaya çıkışı olarak bir din ritüeli olarak bilinse de düşünce akışına yön vermek için kullanılabilecek güzel bir yöntem. Meditasyonu yapmak için illa bağdaş kurup ellerin belli parmaklarını birleştirip sabit oturup tek bir şeyi düşünmenize gerek yok. Bazen metroda gözünüz bir yere daldığında, bazen yatağınıza sırt üstü uzandığınızda bir şeyler düşündüğünüzü fark ettiğinizde bırakın aksınlar ve yollarını bulsunlar. Bir yerden sonra bu akışa bırakma o düşünceleri yönlendirme becerisine dönüşür. Daha sonra bilinçli olarak meditasyona başlar, hedefleri düşünür, hedefe ulaşırken sizi nelerin motive ettiğini bulabilirsiniz. Hatta belki cevapları da… 

Sosyal Aktivitelere Katılmak

Sosyal aktiviteler kişiye göre değişiklik göstereceği için sizi motive edecek, kendinizi dengelemenizi sağlayacak aktiviteyi siz zaten herkesten iyi biliyorsunuz. Bu dans etmek olabilir, bir şeyler yazmak, sinemaya gitmek, masal dinletilerine katılmak, spor yapmak ve dahası gibi örneklendirilebilir. 

15

Kabul etmesek ya da üstüne pek fazla düşünmesek de bu etkinlikler bazen yorgunluğumuzu almaya bazen yoğun yorucu hayatımızdan bir adım geriye çekilip bir şeyleri dışarıdan sakince seyretmemize yardımcı oluyor. Olay yine bizi motive etmeye geliyor ki; aslında en eğlenceli motivasyon yardımcıları da bunlar olabilir. 

Hedef ve Planlama

Hedef belirleme bize çok küçük yaştan itibaren öğretilen bir zorunluluk. ‘’Büyüyünce ne olacaksın?’’ sorusu aslında bir hedefimiz olması gerektiği mesajını o zamandan beri bize veriyor. Planlarımızın olması, hedefler koymak her ne kadar ulaşamadığımız zamanlarda hayal kırıklığı gibi görünse de ulaşılabildiği kadarıyla mutluluk da verebilmelidir. Siz üniversite için başka bir bölüm hedefi koymuşken; o bölümün tutmaması fakat başka bir tercihte bulunmanız belki hayatın sizin için planıdır. Planlayıcı ajandalar son zamanlarda neden bu kadar çok hayatımıza girdi? 

Çünkü günlük, haftalık ya da aylık planlar yapmak, hedefler oluşturmak, o hedeflere ulaşırken motivasyon sağlayan unsurlar. Düşünün ki, ertesi gün için halledilmesi gereken birçok işiniz var. Gözünüzde büyüyor. Hemen bir liste yapıp bunu gözle görebileceğimiz bir hale getiriyoruz. Daha sonra sabahtan itibaren yapılan her iş için bir tık. Her tık bir rahatlama. Daha çok motivasyon. Daha çabuk halledilen işler. Aslında o kadar zor değil. Değil mi?

Yazar: Özlem Ölgün

hedef belirleme motivasyonmeditasyonetkili motivasyonmüzik dinlemek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.