AnasayfaBlogMobil Uygulama Nedir?
Teknoloji

Mobil Uygulama Nedir?

17 Ocak 2020
Mobil Uygulama Nedir?

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve gelişmesi insanların var olan ihtiyaçlarını da farklı yönde şekillendirmiştir. Bundan 10 ya da 20 sene önce cep telefonu sadece bir arama yapmak için kullanılan cihazdı. Elektronik aletle sadece; arama, gelen çağrılara cevap verme ve SMS yollama gibi işler yapılmaktaydı. Ancak gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar sonucunda artık cebimizde yer alan telefonlar, telefon olmaktan çıktı.

Büyük devasa bilgisayar da yer alan yazılımların ve donanımların ufacık telefonlara sığdı. Sadece telefon değil, tablet ve akıllı saatlerde gelişen dünyada son teknolojik gelişmelerden nasibini aldı. Sonuçta akıllı olarak çıkan elektronik cihazlar, hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olmuştur. Akıllı cihazlar, geliştirilen yazılımlar sayesinde içinde farklı programları ve uygulamaları barındırabiliyor.

Uygulamalar, bilgisayarda yapabildiğimiz veya yapacağımız birçok unsuru bu cihazlarda yapmamıza olanak sağlıyor. Akıllı cihazlarda yer alan programların genel adına mobil uygulama deniyor. Mobil uygulamanın çıkış nedeni elektronik akıllı cihazlar olarak gösteriliyor. Daha geniş bir   tanım yapmak gerekirse, başta akıllı telefonlar olmak üzere, tablet ve akıllı saatlerde çalışması için belli bir yazılım ve koda sahip olan programlara mobil uygulama denir. Mobil uygulama sayesinde, insanlar istedikleri hizmetlere, ürünlere veya bilgilere daha çabucak ulaşabilmekte. Örnek vermek gerekirse, bir haber izlemek için internet girmektense uygulaması olan bir haber programını kullanmak daha kolaydır.

Bir ürün satın almak için alışveriş sitelerinde dolaşmak yerine, belli uygulamalara sahip yazılımları indirmek daha hızlı çözümler sunmaktadır. Mobil uygulamalar ile birlikte birçok kolaylık hayatımıza gelmiştir. Bu kolaylıklar daha çok kullanıcıların rahat ve kolay kullanımı hedeflenmiştir. Peki mobil uygulamayı kimler yapabilir? Mobil uygulamaya nasıl sahip olunur? Herkes mobil uygulama yapabilir mi?

Mobil Uygulama Yapma

İnternetin gerçekten bu kadar gelişeceğini Steve Jobs’a sorsalardı belki o bile inanmazdı. J Önceden bir iş yaptırmak için firmalara tonlarca para harcayıp yaptırmanız gerekiyordu. Şimdi elinizin altında olan internetten her şey yapmak mümkün. Her şeyden kasıt mobil uygulama da mı? Evet her şeyden kastımızın içinde mobil uygulama yapma da var.

Flutter ile mobil uygulama geliştirebilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için Flutter ile Mobil Uygulama Geliştirme Eğitimi'ne katılın.

Mobil Uygulama Geliştirme

Akıllı telefonlar yaygınlaşmaya başlamadan önce, kimsenin aklına mobil uygulama geliştirme elbette gelmezdi. 2011 yılında piyasaya yaklaşık 900 milyon akıllı telefon piyasaya sürülmüştü. Peşi sıra gelen yıllarda sayı azalsa da yakın tarihlerde bu sayının arttığı görüldü. Hayatımızın her alanı neredeyse akıllı teknoloji ile doldu taştı. Bu teknolojiye ayak uydurmak neredeyse imkansız hale geldi. Her ay, her hafta, hatta neredeyse her gün yeni bir akıllı cihaz tanıtılmakta.

Çıkan bu akıllı cihazlara insanların ihtiyaçlarına göre belli uygulamalar ve programlarında çıkmasına neden oldu. Buradaki fırsatı gören girişimciler, akıllı cihazlar için mobil uygulama geliştirme işine koyuldu. Kolay bir yol gibi gözükse de uygulama yapabilmek için, alt yapınızın yazılım ile haşır neşir olması gerekir.

Mobil uygulama geliştirme yapmadan önce, iyi bir analiz yapmakta fayda var. Müşteri kitlesi, verilecek hizmet ve sektör uygulama üretiminde başlıca önemli unsurlardandır. Uygulamanın, yaşayacağı uyumluluk süreci de bu geliştirmeler esnasında belirlenmelidir. Operatörlerde yer alan internet kısıtlaması da kullanıcıların mobil uygulamalar kullanımı arttırmaktadır. Fakat data dostu olan bir uygulama internetten az kullanım sağlayacaktır. Yapılan bu analizlerden sonra mobil uygulama geliştirme için belirlenen yazılım sayesinde sizlerde akıllı cihazlar için program kurabilirsiniz.

Android Mobil Uygulama

Android, akıllı cihazların çalıştığı bir işletim sistemidir. Piyasada yer alan akıllı cihazların bir kısmı Android işletim sistemi ile çalışmaktadır. İşletim sisteminin dünya genelinde oldukça yaygın kullanılması, Android mobil uygulama sektörüne de olan ilgiyi arttırmıştır. Sektörel bazda firmalar ve şirketler bu platformda kendilerine ait programları çıkarmakta ve çıkarmaya da devem etmektedir. Android mobil uygulama sayesinde daha hızlı etkileşimler yapılabilmektedir.

Android için uygulama yapma isteyenler, Elipse ve Android Stüdyo gibi yazılım programları kullanılabilir. XML ve JAVA alt yapısına sahip olan yazılım ile uygulama geliştirme konusunda görev görmektedir. Android stüdyo ise, Eclipse göre daha hızlı sonuçlar vermektedir. Android Developer Guidelines uygulama geliştirme esnasında yardımcı görevlerini üstlenmektedir. Android Design Guidelines ise, Android mobil uygulama da görsel, animasyon gibi temel unsurları oluşturmaktadır.

İOS Mobil Uygulama

İOS, Android’in sistemi ile birlikte dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemidir. İyi bir tabanı olan sistemin hızlı ve basit olması birçok insan tarafından birinci tercih sebebi olmaktadır. İOS mobil uygulama hem kendiniz geliştirebileceğiniz gibi, bu hizmeti veren firmalarda bulunmaktadır. Yapısı itibariyle biraz daha karmaşık olan İOS için uygulama üretmek, biraz daha karmaşık hal alabilmekte. İOS mobil uygulama yapmaya karar verdiğiniz zaman birçok içeriği düşünmeniz gerekir. Arayüz tasarımı, kullanılabilirlik seviyesi, eklentileri, performansı gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır.

mobil uygulama mobil uygulama yapma mobil uygulama geliştirme android uygulama yapma ios uygulama yapma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.