AnasayfaBlogMimarım Mimarsın Mimar
Meslekler

Mimarım Mimarsın Mimar

20 Ocak 2019
Mimarım Mimarsın Mimar

Ve şöyle devam etmeli başlık: Mimarız, Mimarsınız, Mimarlar. Herkesin kendisinin de yapabileceği kadar kolay gördüğü ve mimara gereksiz gözü ile baktığı bir meslektir. Ama mimar tarafından tasarlanmayan bir binada yaşarken de “hangi mimar yapmış bu tuhaf odayı?” gibi arkanızdan söylenilebilen dünyanın en eski bir mesleklerinden biridir. Size projede imzası gereken bir meslek sahibi olarak bakan bir toplumda yaşıyorsanız hemen söyleyeyim: Mimarlık zor bir meslek.

İşin Başlaması ve Mal Sahibi ile Tanışma

İklim, çevre ve kültür gibi değerlerden yola çıkarak tasarımlar yapmaya hevesli bir mimarsanız mal sahibi ile yapılan ilk görüşmede şu cümle ile hevesiniz kırılır: "Eee mimar bey (ki hanım da olabilirsiniz sorun yok) şimdi kaç daire çıkar buradan?" Hiçbir evrak görmemişsin arsa nerede, kaç metrekare? Kaç kat izni var? Konut bölgesinde mi? Kafanda binlerce soru… O an kırılma noktasıdır. İki yanıt verme şansın bulunur: Kontrolü ele alıp “evrakları görmeden bir şey diyemem” diyeceksin ki mal sahibi buna çok bozulacak ve bir şey bilmediğini düşünecek. “Ooo iyi daireler çıkar” diye mal sahibini mutlu edeceksin. Ama evrakları gördüğünde ortada mal sahibini hiç de tatmin etmeyecek durumlar olacak. Üzülmeye gerek yok sonuç aynı. Mal sahibi bu aşamada bir şeyden anlamadığını düşünecektir.

4 yıllık eğitim, sabahlara kadar yapılan çizimler, tasarlanan sanatçı evleri, oteller ve sanat merkezleri… El emeği göz nuru maketler… Ah! o maketler. Evirip çevirip “şu duvarı daha mı yükseltsem? Şu pencere ortada mı olsaydı?" soruları hep o maketler yüzünden… Şimdi tasarlarken maket yapıp düşünmeye vakit yok. O bilgisayarlar var ya, tuşuna basınca kendi yapıyor sanki her şeyi. Eskiden bir değişiklik yapıldığında yeni proje hazırlığının günlerce süreceği bilinirdi. Daha kıymetliydi o zaman yaptığımız iş. “Mimarlık zor meslek, çiz çiz bitmiyor” derlerdi. Her şeyi düşüne düşüne çizecek vakit olurdu. Keyifliydi…

Bilgisayar geldi mertlik bozuldu. Her şey daha hızlı olmalı artık. Hemen proje bitmeli, hemen 3 boyutlu fotoğraf gibi sunumlar hazırlanmalı. Tüm bunları atlatıp, projeye teklif verip de evrakları ele geçirmeyi başardıysan 1. Etabı tamamlamış mimarsın. İşi aldınız.

Proje Hazırlanması

Şimdi sırada proje süreci, proje yönetimi ve planlama var. Birinci kural her proje yarına yetişir lafı bitti. Bilgisayarlar hemen yapıyor, o yüzden hepsi düne lazımdır. Hızla arsa alanına göre en fazla metre karede bina tasarlama yarışı başlar. Güneşin yönü, arsanın eğimi, ön ve arka bahçe büyüklüğü nedir ki? En fazla metrekareye ulaşamazsan oyun dışı kalırsın. Ekip arkadaşlarınla el birliği ile başlarsın. Burada mimarın keyfine düşkünlüğü işe yarar. Geç saatlere kadar çalışırken çaylar, kahveler ve kurabiyeler gelir gider. Projeyi mal sahibine sunarsın. Muhakkak fikir veren mimar olmayan bir danışmanı vardır.

Önerileri dinler, yine olmazları söyler ve olmazcı mimar olursun. Ama önünde sonunda bir orta yol bulunur. Proje beğenildikten sonra inşaat mühendisini ararsın. Kolon yerlerini ebatlarını senin istediğin gibi yapmak istemez ama anlaşırsınız bir orta yolda. Mekanik mühendisi, kazan dairesi ve şaft yerlerini beğenmez ama olsun onunla da anlaşırsın. En rahatı elektrik mühendisidir. “Siz bitirin projeyi, biz en son sizin istediğiniz gibi yaparız, hiç sorun olmaz” der. Proje biter elektrik mühendisine ne şaft yeter ne tavan yüksekliği. Anlaşamazsınız. Tekrar inşaat mühendisi ve mekanik mühendisi ile görüşüp en az değişikliklerde projeyi tamamlarsınız. Tebrikler, artık tasarladığınız projeniz inşa edilebilir. Şaka tabi ki. Projenin onay alması gerekir. 

Onay Aşaması

Projenizin belediye ve yetkili kurumlar tarafından onaylanması gerekmektedir. Müraacat yaparsınız, harçları mal sahibine ödetirsiniz ama belediyedeki raportör illa ki bastırdığınız paftalarında düzeltilecek bir şeyler bulacaktır. O onaylayacağı için sevgi ve istekle karşılarsınız söylediklerini. Bu değişikliklerin bir defada söylenmemesi adettendir. O projeler defalarca çıktı alınabilir. Olsun seviyoruz zaten biz bu işi.

Ve kutsal gün gelir. Belediye inşaat ruhsatına kaşeyi basar izini verir. Büyük bir mutluluk. Şantiyede zaten başlamış olan çalışmalar rahat rahat devam edebilir artık. 

Buraya kadar olan 3 etap mimari projenin hazırlanma safhasını kapsamaktadır. 25 yıllık mimar olarak yer aldığım küçük büyük bir çok projenin ortak özelliklerini aktarmaya çalıştım. Her proje ayrı bir macera. Hepsi ayrı bir yazıda aktarılabilir. 
İnşaat süreci ve şantiye etapları için biraz beklemeniz gerekecek. Zira o kısımdaki etaplar daha eğlenceli. Her an stresli bir şantiye ortamı adrenalini yükseltir. İsterseniz şantiye kısmına dahil olmamak elinizdedir. Sadece büroda çalışan, proje hazırlayan mimar olarak da çalışma şansınız var. Tercih sizin.

Daha fazla meslek hakkında bilgi almak isterseniz, Meslekler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Mimarlık Nasıl Bir Meslek?

Size projede imzası gereken bir meslek sahibi olarak bakan bir toplumda yaşıyorsanız hemen söyleyeyim: Mimarlık zor bir meslek.

Hangi Cümle Mimarlık Hevesinizi Kırar?

İklim, çevre ve kültür gibi değerlerden yola çıkarak tasarımlar yapmaya hevesli bir mimarsanız mal sahibi ile yapılan ilk görüşmede şu cümle ile hevesiniz kırılır: "Eee mimar bey (ki hanım da olabilirsiniz sorun yok) şimdi kaç daire çıkar buradan?"

Proje Planlama ve Yönetimi Nedir?

Birinci kural her proje yarına yetişir lafı bitti. Bilgisayarlar hemen yapıyor, o yüzden hepsi düne lazımdır. Hızla arsa alanına göre en fazla metre karede bina tasarlama yarışı başlar. Güneşin yönü, arsanın eğimi, ön ve arka bahçe büyüklüğü nedir ki? En fazla metrekareye ulaşamazsan oyun dışı kalırsın.

Mimarım Mimarsın Mimarmesleklermimarlıkmimar olmak neiş yapar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209