AnasayfaBlogMentora Sahip Olmak İçin 4 Sebep
Karar Verme

Mentora Sahip Olmak İçin 4 Sebep

09 Mart 2018
Mentora Sahip Olmak İçin 4 Sebep

Bir mentora sahip olmak genelde hafife alınan bir şey ama kariyerinize geliştirmede kritik önem taşıyabilir. İyi bir mentor sizin devamlı olarak iş değiştirdiğiniz ve de dünyada bir etki yaratmak için yeni fırsatlar aradığınız dinamik çalışma dünyasında dolanırken size danışmanlık yapabilir ve sizi destekleyebilir. Mentorunuzun aynı alandan olmasına gerek yok, ama eğer aynı amacı paylaşıyorsanız size yardım etmek için en iyi şekilde donanımlı olurlar.

Mentora Sahip Olmak

Aşağıdakiler mentorluk ilişkilerinin dört tipidir.

  • Benim kariyerim için ideal olan şey ne olurdu?

  • Bu ihtiyacı doldurabilecek olan tanıdığım insanlar var mı?

1 - Keşif

Kariyerinize yeni başlıyorsunuz ve hangi yönde gideceğinizi bilmiyorsunuz. Diğer ifadeyle neyin mümkün olduğunu bilmiyorsunuz. Ya da belki de kazara hiç düşünmediğiniz bir yere düştünüz ya da kişisel gelişiminiz için fırsatlar bulmayı ve dünya üzerinde yaptığınız etkiyi arttırmayı dört gözle bekliyorsunuz. Şimdilik tek bir yola baş koymak istemiyorsunuz ama bu olasılıkların belirsizliği endişelenmek ve de korkunç bir şekilde bitap düşmek arasında gidip geliyor. Sizin bir keşif mentoruna ihtiyacınız var. Bu mentor sizin bir sonraki hareketinizi yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer sonunda bir yere yerleşirseniz veya yerleştiğinizde mentorünüz size özgüven sahibi olmanıza yardımcı olmuş olacak ve de vermiş olduğunuz karara arka çıkmış olacak. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu ve de neresinde rol almak istediğinizi biliyorsunuz.

2 - Hayatta kalma

Kariyer hayatınızda kaçınılmaz olarak bazı zorluklarla karşılaşacaksınız. Bu dönemler sizin sinirli, kaybolmuş ve hatta umutsuz hissetmenize sebep olabilir. Bu zor zamanlarda gerçek anlamda veya mecazi anlamda üzerinde ağlayacak bir omuz arayabilirsiniz. Hayatta kalma mentoruna katılın. Hayatta kalma mentoru sizi bu zorlu noktalardan geçirmek için gerekli olan destek ve de aynı zamanda sizi diğer tarafa götürmek için gereken pusula gibi hizmet görebilir. Hayatta kalma mentoru ararken güvenilir ve de aynı deneyimlere sahip biri için kendi çevrenize ve sektörünüze bakın. Hayatta kalma mentorluğu empati ve de anlayıştan oluşur, herhangi bir durumdaki iyi noktayı bulma girişimlerinden değil. Sizden daha fazla deneyimi olan biri olmasına gerek yok, iyi bir dinleyici olan ve de size bir sonraki hareketinizi gerçekleştirmede yardımcı olabilecek biri olabilir.

Onaylama

Onaylama mentoru duygusal destek kaynağı veya belirsizlik zamanlarının kılavuzu değildir. Daha çok sahip olmanız gereken güçlü bir varlıktır. Katılımlarıyla basit bir şekilde markanızı ve kişisel özgüveninizi güçlendirirler. Kurumunuzun ister üst bir yöneticisi veya alanınızın bilinen bir lideri olun, bu katılım sizin için kapıları açar. İşe alımların ve de verilen fırsatların yetenekten daha çok ilişkiler üzerine kurulu olduğu dünyada iyi tanınan ve de saygı duyulan bireyler sizin hayat değiştiren bir kaynak olabileceğinizi bilirler. Ama dikkatli olun! Bu bağlantıyı oluşturmak için fırsat ararken ayrıca sizin de onlar için değerli olduğunuzun farkında olun. Bir mentor ilişkisi iki taraflıdır ve onların yatırımı ayrıca onların işine de yaramalıdır.

Dönüşümsel

Belki de kariyerinizde bir sonraki aşamaya geçmek için doktora yapmaya karar verdiniz. Ya da bir ayrılıştan sonra rolünüze geri dönüyorsunuz ve de kurumda yerinizi tekrar ele alabilmek adına kılavuza ihtiyacınız var. Dönüşümsel mentor aynı zamanda sizin ihtiyaç duyduğunuz duygusal desteği verebilecek olan bir düşünce ortağıdır. Keşif rehberi gibi, Dönüşümsel rehber sizin belirsizlik ve değişim anlarınızda sizin yanınızda olacaktır. Sizin özgüvenle A noktasından kalkıp B noktasına iniş yapmanıza yardımcı olurlar. Bir mentorle olan bir ilişki ihtiyaçlarınıza göre size sayısız formda yardımcı olur. Kariyeriniz ve siz değiştikçe bir insan mentorün dört tipinin her biri haline gelebilir. Şu anda sizin ihtiyaçlarınıza hangi mentorün uyduğunu anlamak için çalışırken aynı zamanda mentorün aynı uzmanlık, aynı demografiden olan insanlarla eşleştirmekten çok sizinle aynı amacı paylaşan insanlarla tanımlamaya odaklanmalısınız. İşte o zaman kendiniz ve yetişen jenerasyonlar için mentorluğun gerçek gücünü anlayabilirsiniz.

iş hayatında mentorluk mentorluk mentorluk nasıl yapılır mentorluk çeşitleri mentor neden gerekli mentor nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mentor Koçluk Nedir?
Meslekler

Mentor Koçluk Nedir?

02 Mart 2021
Tersine Mentorluk Nedir?
İş Hayatı

Tersine Mentorluk Nedir?

20 Nisan 2016
Koçluk; 29 Haziran 2013 tarihinde de resmi gazetede resmen meslek olarak tanındı. Sektör haline geldi. Yapılan araştırmalar bu mesleğin 30 yıl sonra ayakta kalacağı doğrultusunda.
Koçluk

Geleceğimizin Mesleği: Koçluk

06 Haziran 2021