AnasayfaBlogMarka Olma Gücünün İlkeleri
Markalaşma

Marka Olma Gücünün İlkeleri

03 Ekim 2019
Marka Olma Gücünün İlkeleri

Tüketicinin bir ürünü veya hizmeti satın alırken, genellikle daha iyi bildiği, olumlu ve kuvvetli bir imaja sahip olanları tercih ettiği herkes tarafından bilinir. Aynı bölgede hizmet veren sıradan bir kafe ile yanı başındaki ünlü bir markanın günlük iş potansiyeli arasındaki fark son derece açıktır. Aradaki bu farkı yaratan markalaşma süreci ve imaj gücünün kendisidir.

Markalaşma Gücü

Hemen hemen her gün değişik sektörlerde, onlarca yeni işletmenin kurulduğu görülür. Ancak bunların birçoğu, üstün kalite ve niteliklere sahip olsalar bile bir süre sonra piyasadan silinip gitmektedir. Bu yok oluşun temel nedenleri arasında, iyi işletilememek yoğun rekabet şartları ve iyi bir kurumsal kimlik oluşturulmamış olması sayılabilir.  

Ayakta kalmayı başararak gelişen ve büyüyen işletmeler incelendiğinde iyi bir marka ve kimlik yaratıldıktan sonra profesyonel bir şekilde yönetilmiş oldukları ve markalaşma süreçlerinin etkin bir şekilde oluşturulduğu açıkça görülebilir. Marka oluşturmanın temel ilkeleri vardır. Bunları iyi bilmek gerekir.

İsim

İyi bir ürün veya hizmetin markalaşma sürecinin ilk ve en önemli adımı isim oluşturmadır. Markaya bir isim bulunurken, yoğun iletişim çağının içerisinde kolayca fark edilebilmesi gerekir. Bunun için sıradanlığa yer yoktur.

Kalite

Yaratılacak olan yeni marka ve yapılan iş ile ilgili beklentilerin büyük olabilmesi için, ürün veya hizmetin kaliteli olması gerekliliği açıktır. Rakiplerinden çoğu konuda üstün olmalı, aynı zamanda uzun ömürlü ve dayanıklı olmalıdır. Kullanıcının veya tüketicinin işine yaramalı, ona tatmin sağlamalıdır. Kalite markalaşma için bir süreklilik dayanağıdır.

Üstünlük

En güzel reklam, en iyi ambalaj, en pahalı tanıtım çalışmaları yapılsa bile, ürün veya hizmetin kalitesiz olması, o markanın uzun süre yaşayamaması için yeterli bir sebeptir. En iyi markalar, AR-GE çalışmalarına gerekli önemi vererek, kendilerini diğer markalardan üstün kılmak için sürekli çalışmaktadır. Üstünlük rekabetteki markalaşma direncini arttırır.

Değer

“İyi reklam malı bir kere aldırır; ikinci kez malın kendisi kendini aldırır!”
Bazı markalar ambalajı, bazıları el işçiliği ile; bazıları fiyatı, bazıları ürünün tasarımı ile; bazıları işletmenin bulunduğu semt, bazıları işletmenin dekorasyonu ile değer ifade ederler. Bir ürün veya hizmetin değeri, firmanın hedeflediği markalaşma başarısı ve beklentilerine bağlıdır.

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, bir markayı var eden algılanmasını kolay kılan ve akılda kalmasını sağlayan en önemli markalaşma unsurlarından birisidir. Kurumsal kimlik, işletmenin genel davranış biçiminin temel göstergesidir. Tüm iletişim ve tanıtım mecralarında kullanılan renkler ve şekiller bütünüdür. Ortaya çıkarılan kurumsal kimlik, işletmenin karakterini yansıtmalı, yapılan işe uymalı, işletmenin gelecekte yaratacağı yeni ürün veya hizmetlerine eklenebilecek bir yapıda ve gelişmelere açık olmalıdır.

Etkili Tanıtım

Kişisel imaj ve marka olma sürecinin son adımı tanıtımdır. Markalar ancak doğru yerlere konumlandırıldığında ve onlara doğru imgeler yüklendiğinde hedeflenen kitleler üzerinde güçlü etkiler yaratabilir. 

Marka için imaj nasıl olmalı?

Marka için yaratılan imaj bir aynadır ve tamamen gerçekleri yansıtır. Bu yüzden yapılacak olan tanıtım çalışmalarında sadece gerçekler yansıtılmalı, reklamlarda verilen sözler tutulmalı ve olmayacak şeyler varmış gibi gösterilmemelidir. Bununla birlikte piyasaya her gün yeni markalar girmekte nüfus artışıyla birlikte tüketici alışkanlıkları ve genel tüketici eğilimleri sürekli değişmektedir. Bu yüzden işletme, markaya ait tanıtımlarını sadece bugünün alıcılarına değil, gelecekteki potansiyel tüketicilerine yönelik olarak da yapmalıdır. 

Markalaşma İşletmelere Ne Sağlar?

Markalaşma süreçlerini kurgulayan işletmeler çağdaş yöneticilerinin kurdukları akılcı sistemler sayesinde marka imajlarını daha sağlam zeminlere oturtmakta ve oluşturdukları başarılı kurumsal kimlikler aracılığı ile markalarını birbirine daha iyi bağlamaktadır. 
Tüm iletişim olanaklarından en üst düzeyde yararlanarak hedef kitleleriyle sürdürülebilir bir iletişim kurabilmektedir.

Örneğin son yıllarda popüler hale gelen Instagram ile markanızı yaratın. Bütün bu anlatılanlar başarılı bir markalaşma sürecinin ürün veya hizmetin pazarlaması veya satışında ne kadar önemli olduğunu iyi düşünülerek yaratılan kendine özgü bir işletme ve tanıtım stratejisi olan markaların piyasalarda ne kadar güçlü yerlere sahip olduklarını göstermektedir. 

Markalaşma konusunda ne tür eğitim almak gerekir?

Kişisel imaj ve markalaşma sürecinizde ne anlattığınız kadar onu nasıl sunduğunuz da çok önemlidir. İstanbul İşletme Enstitüsü’nün vermiş olduğu ücretsiz online eğitimler kapsamında yer alan İmaj ve Algı Yönetimi Eğitimi size bu konuda çok fayda sağlar.

markalaşma marka markalaşma süreci online eğitimler imaj marka olma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119