AnasayfaBlogMalzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği
Bölümler

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği

28 Ocak 2020
Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği

Çok küçük ölçüdeki maddelerin işlenmesine Nanoteknoloji adı verilir. Nanoteknoloji aracılığı ile küçük ölçekler kullanılarak, nano çip, nano materyal üretilebilir. Nanoteknoloji malzeme yapımından eczacılık sektörüne kadar pek çok alanda kullanılır. Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji mühendisliği ise çok küçük boyutta malzemelerin işlenerek üretimler yapılması ile ilgilenen mühendislik dalıdır. Teknolojide meydana gelen yenilikler her geçen gün yeni ürünlerin ortaya çıkmasını kaçınılmaz kılıyor. Bu sebeple her sektörde ihtiyaçlara hızlı cevap verebilmek amacıyla madenin en küçük yapılarında araştırmalar yaparak, proje geliştirecek, donanımlı çalışanlara ihtiyaç duyulur.

Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji mühendisleri, malzemelerin nerede nasıl kullanıldığını ve hangi durumlarda nasıl kullanılabileceğini inceler. Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji mühendisliği bölümü gelecekte tercih edilen ilk 5 mühendislik bölümü içinde olması bekleniyor.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, nano yani çok küçük ölçekte mühendislik uygulaması olarak adlandırılır. Nanoteknoloji adını, metrenin milyarda birine eşit bir ölçü birimi olan nanometreden almaktadır. Nano-mühendislik aslında  nanoteknoloji ile eşanlamlıdır. Bunun yanı sıra saf bilim yönlerinden çok daha fazla mühendisliği vurgular. Nanoteknoloji mühendisi, bilimin en küçük, en dikkat çekecek parçalarında çalışan kişiye denir.

Hücresel boyutta bir şeyleri saklamaktan ve değiştirmekten yeni ve küçük elektronik parçaları ortaya çıkarmaya kadar, nanoteknoloji mühendisleri ürünlerin temel taşlarıdır. Ayrıntılara çok dikkat eder ve işleri en iyi şekle getirebilmek için büyük bir gücü bulunur. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak karşımıza çıkıyor. Bölüm sayısal puan türünden tercih yapacak öğrenciler için uygundur.

Bölümü tercih edecek öğrencilerden bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; araştırmacı bir kişiliği sahip olmak, disiplinli ve özverili çalışma prensibine sahip olmak, fizik ve matematik gibi sayısal derslere yatkın olmak gibi kişisel özelliklere sahip olmalarıdır. Nanoteknoloji Mühendisliği 4 yıllık bir lisans bölümü tamamlanması ile mezun vermektedir. Bunun yanı sıra 2 yıllık Endüstriyel Cam ve Seramik, Endüstriyel Seramik bölümlerinden Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliğine DGS ile geçiş yapma şansıda bulunmaktadır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji mühendisleri, tıp alanında çalışmalarıyla, moleküler kadar küçük olan ölçekte sorunları çözebilir ve böylece tıbbı sonsuza kadar değiştirebilecek yeni araçlar oluşturmayı da hayata geçirebilirler. Biyo-sistemlerle alakalı olanlar, test için en küçük boyutta DNA ya da diğer biyolojik unsurları depolamanın yollarını oluşturabileceklerdir.

Bölüm yurtdışında olduğu kadar ülkemizde değer görmese de geniş bir çalışma imkanına sahiptirler. Bu iş imkanlarından devlet bünyesinde yer alan kuruluşlarda yer alabilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan aldıkları puan ile başvurularını yapabilirler. Mezunların iş imkanları aşağıdaki gibidir.

 • Malzeme Üretim Tesisleri,

 • Savunma Sanayii,

 • Devlet Malzeme Ofisi (DMO),

 • Beyaz Eşya Sektörü,

 • Petrokimya Endüstrisi,

 • Otomotiv Sektörü,

 • Tıbbi Üretim ve Medikal,

 • Demir-Çelik Sektörü

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

 • Metalik, polimerik, seramik, kompozit, yarı iletken, optik gibi malzeme ve sistemlere göre ihtiyaç duyulan tasarımı uygulama alanının uygunluğuna göre yapar.

 • Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisleri malzeme seçimini de üstlenmektedir.

 • Üretim sürecini belirler ve sürecin işleyişini takip etmekten sorumludur.

 • Kullanımda olan malzemelerin eksik özelliklerini geliştirir ve daha az maliyeti olan malzemelerin kullanılmasını sağlar.

 • Yeni üretim yöntemlerinin araştırılması ve çeşitli deney düzeneklerinin oluşturulması önemli sorumluluklarındır.

 • Yeni malzemeler için fiziksel ve kimyasal kısımlarını inceleyen testler yapar ve değerlendirmeye alır.

 • Kullanılan malzemelerin nanoboyutlardaki karakterizasyonunu ölçen çeşitli testleri yapar ve bunun için cihazların gelişiminde rol oynar.

 • Nanoteknoloji mühendisleri, laboratuvarları ve Ar-Ge bölümlerini kullanır,  yeni geliştirilmiş malzemelerinin büyük ölçekte üretimi için yöntem tasarımı yapar.

 • Bulunduğu alanın faaliyetleri ile alakalı teknik şartname hazırlar. Gerekli durumlarda raporlamalar yapar ve yetkililere iletir.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Malzeme bilimi ve nanoteknoloji bölümünü tercih edecek adaylar öncelikle 4 yıllık eğitim yaşamları boyunca hangi derslerle karşı karşıya kalacaklarını merak ediyor. Eğitim süresince teorik ve mesleki olmak üzere pek çok dersle karşılaşırlar. Üniversitelere göre değişiklik gösterse de genel olarak staj zorunluluğu bulunur. Stajın amacı; öğrencilerin gelecekteki kariyerlerini belirlemek için fikir sahibi olmaları ve uygulamalı olarak teorik derslerini görme şansı edinmeleridir.

Tüm sorumlu oldukları dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Lisans Diploması almaya hak kazanır. Mezunlara “Nano-mühendis” unvanı verilir. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği üzerine eğitim almayı amaçlayan ve bu bölüme listelerinde yer verecek olan aday öğrenciler;

 • Nanoteknolojiye Giriş,

 • Nanomateryaller ve Karakteristik Özellikleri,

 • Polimer Mekanikler ve Deformasyon,

 • Nano Ölçekte Üretim ve Karakterizasyon Yöntemleri,

 • Yapıştırıcı ve Dolgu Bilimi,

 • Nano Elektronikler,

 • Polimer Süreçleri,

 • Nano Optik,

 • Elektromanyetik Teorisi,

 • Enzim Kinetiği ve Mekaniği,

 • Biyoteknoloji,

 • Quantum Mekaniği,

 • Bilgisayarda Biyo ve Nano Teknoloji Modelleme

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Taban Puan ve Sıralama

2020 Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Taban Puanları ve 2020 Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralamaTOBB Ekonomi ve Teknoloji Üni.Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği (Burslu)454,6985727462Yeditepe ÜniversitesiMalzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği (İng-Burslu)411,7606255798TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üni.Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği (%50 İndirim)381,6789779823TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üni.Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği (Ücretli)288,38622215492

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji mühendisliği sayısal puan türüne göre öğrenci kabul eden 4 yıllık lisans bölümüdür. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, çok küçük ölçekte nano mühendislik uygulamasıdır. Bölümden başarıyla mezun olanlara nano mühendis unvanı verilir.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji mühendisliği bölümü yurtdışında olduğu kadar ülkemizde talep görmeyen bir bölüm olmasına rağmen iş imkanı fazladır. Bu iş imkanlarından kamu kuruluşlarında çalışabilmek için mezunların KPSS’ndan aldıkları puan ile belirleyici olmaktadır. Mezunlar; Malzeme Üretim Tesisleri, Savunma Sanayii, Devlet Malzeme Ofisi (DMO),Beyaz Eşya Sektörü gibi alanlarda çalışabilir.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji mühendisleri kullanımda olan malzemelerin eksik özelliklerini tespit edip, geliştirir aynı zamanda daha az maliyeti olan malzemeleri kullanır. Yeni üretim yöntemlerini araştırır ve çeşitli deney düzenekleri oluşturur. Yeni malzemelerin fiziksel ve kimyasal kısımlarını incelemek için testler uygular.

Malzeme bilimi ve Nanoteknoloji mühendisliği nano mühendis nanoteknoloji nano teknoloji
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
16089
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
12099