AnasayfaBlogKuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü (MYO)

29 Eylül 2020
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü (MYO)

Kuyumculuk ve takı tasarımı tarih öncesi dönemlerden beri yapılagelen el sanatları arasındadır. Atalarımızın bizlere bıraktığı kültürel miraslardan biri olan kuyumculuk, ülkemizde geniş çaplı olarak yapılan bir meslektir. Bu mesleği halen sürdürmekte olan kuyumcuların büyük bir kısmı, mesleği ailelerinden devralıp yapmaya devam ediyorlar. “Baba mesleği” olarak kabul edilip icra edilen bu meslek, artık bir uzmanlık işi haline gelmiştir. Bunun sebebiyse, giderek artmakta olan rekabet ve takı tasarımları konusundaki yenilik ihtiyacıdır.  

Takı tasarımı konusu, kuyumculuktan daha eski bir konudur. Takının tarihine baktığımızda, ilk insanlara kadar giden eserlere rastlarız. Değerli taşların ve değerli madenlerin henüz keşfedilmediği dönemlerde bile insanlar; ahşap, cam, toprak gibi materyalleri işleyip takılar yapmışlardır. Değerli taş ve madenlerin keşfiyle birlikte, bu malzemeleri işleyip şekil vererek takı tasarım örnekleri üretmişlerdir.

Kuyumculuk ve takı tasarımı tarihinde geçmişten günümüze kadar çeşitli gelişmeler olmuştur. Bazı dönemlerin tasarımlarında modaya göre; geleneksel teknikler kullanılmış, bazılarında ise modern tekniklere yer verilmiştir. Modanın değişimine göre, geleneksel ve modernin bir arada kullanıldığı “postmodern” tasarımlar da yapılmıştır. Aslına bakarsanız, kıyafet konusundaki moda sektörü, takı tasarımlarını büyük oranda etkilemiştir. Çünkü takılar, kıyafetlere uygun olarak seçilen aksesuarlardır. Bu nedenle, kıyafet modası değiştikçe takıların tarzları ve tasarımları da değişiyor.  

Konumuzla ilgili olan akademik disiplini tanımaya başlamadan önce, kuyumculukla ilgili iki kavramları bilmek iyi olacaktır. Türk Dil Kurumu (TDK) Sözlüğüne göre; Kuyum; “değerli metal ve taşlardan yapılan süs eşyası”dır. Kuyumcu ise; “değerli metal ve taşlardan bilezik, küpe vb. süs eşyası yapan veya satan kimse, sarraf, mücevherci, cevahirci”dir. 

Kuyumculuk ve takı tasarımı alanındaki eğitim, gençler arasında pek tercih edilmiyor. Bunun nedeni, bu eğitimleri bilmemeleri ve ideal bir meslek olarak görmemeleri olabilir. Hatta bu alanda eğitim programları olduğunu bilen insanların sayısı bile fazla değildir. Ön lisans, lisans ve lisansüstü programlardaki eğitimin açacağı kariyer kapılarını bilenlerin sayısı arttıkça, bu alanı tercih edilme oranı da artacaktır. 

Bu alandaki eğitimleri tanımaya, "Kuyumculuk ve Takı Tasarımı" ön lisans programını tanımakla başlayabiliriz. 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü (MYO) Nedir?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü; kuyum ve takı tasarımı eğitimini temel alan, iki yıllık bir lisans programıdır. Bölüme, merkezî yerleştirme sınavının TYT puan türüyle öğrenci alınıyor. 
Bu bölümün eğitimi, 2020 itibariyle birçok üniversitede yapılıyor. Bölümün eğitim programında; takının tarihinden pazarlama tekniklerine kadar teorik dersler bulunuyor. Ayrıca, değerli metaller ve değerli taşlarla tasarım teknolojileri ve üretim teknikleri konularında da uygulamalı eğitimler veriliyor.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü ile ilgili olan lisans ve lisansüstü bölümleri şu şekildedir:

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri

Ayrıca bu lisans bölümlerine geçiş yaptıktan sonra, aşağıdaki lisans ve yüksek lisans bölümlerini de okuyabilirler. Bu bölümlerden alacakları eğitimle, alanda tam anlamıyla uzman olarak; daha iyi imkânlarda iş bulabilirler.

Ayrıca Okunabilecek Lisans Bölümleri

Lisansüstü Bölümler

 • Mücevher Tasarımı 

 • Mücevherat Mühendisliği

 • Sanat ve Tasarım (yüksek lisans ve doktora)

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü mezunları, kuyumculuk ve takı konusunda faaliyet gösteren atölyelerde çalışabilirler. Kendi atölyelerini açabilir ve kendi tasarımlarını yapabilirler. 
Mezunlar, iş bulma konusunda şanslı sayılır. Çünkü kuyumculuk ve takı tasarımı artık atadan babadan gelen bir meslek olmaktan çıkıp, uzmanlık isteyen bir meslek haline gelmiştir. Bu alanda birçok üniversitede açılmış olan bölümler sayesinde iki senelik bir eğitimle meslek sahibi olmak mümkündür. Ayrıca iki senelik ön lisans eğitimini dikey geçişle lisans eğitimine tamamlama imkânı da bulunuyor. Mezunlar; lisans ve yüksek lisans eğitiminden sonra, akademisyen olma imkânı da elde edebiliyorlar.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü mezunları; kuyumcu atölyelerinde ve takı tasarım  atölyelerinde aşağıdaki işleri yaparlar: 

 • Tasarım, şekillendirme, kaynak, şekillendirme gibi aşamaların malzemelerini ve el aletlerini kullanarak gerekli işlemleri yapabilirler. 

 • Çalıştıkları atölyede yapılan takıların yapım ve üretimleriyle ilgili teknik işlemlerini yapabilirler,

 • Müşterilerin özel taleplerine göre özel tasarımlar oluşturup bunları üretebilirler,

 • Kendi atölyelerinde; kendi tasarımlarını üretip pazarlayabilir veya kişiye özel tasarımlar yapıp pazarlayabilirler,

 • Kendi atölyelerinde ve şirket bünyesinde bazı ortak işleri yapabilir. Bunlar; tasarım, montaj, model hazırlama, imalat ve üretim gibi aşamaların yapılması ve takibi gibi işlerdir. 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümünün ders programında teorik dersler bulunmasına rağmen, uygulamalı derslerin yoğunluğu göze çarpıyor. 
Atölye çalışmaları, bilgisayarlı tasarım teknikleri gibi dersler, öğrencilere bilgi kazandırmanın yanında, deneyim kazanmalarını da sağlıyor. Uygulamalı derslere özel olarak açılan Takı Tasarım ve Takı Üretim Atölyeleri de bulunuyor. Bu ortamlarda eğitim gören öğrenciler, mezun olmadan deneyim kazanma şansını elde ediyorlar. 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümünün zorunlu dersleri şunlardır:

 • İleri Meslek Matematiği

 • Kalite Güvencesi ve Kalite Yönetim Sistemleri

 • Teknik Resim

 • Temel Bilgi Teknolojileri

 • Temel Sanat Eğitimi

 • Gemoloji

 • Mum Modelaj

 • Takı Tasarımı I, II, III

 • Takı Yapım Teknikleri I, II, III

 • Bilgisayar Destekli Takı Tasarımı I, II

 • Form ve Kompozisyon

 • Mum Model ve Döküm

 • Takı Tarihi

 • Yöresel Takı Uygulamaları

 • İllüstratif Takı Çizimi

 • Pazarlama İlkeleri

 • Takıda Teknik Analiz ve Yorum

Bölümdeki seçmeli derslerden bazıları da, “Etkili Sunum Teknikleri” ile “Diksiyon ve Etkili Konuşma” dersleridir. 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümünün Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

2020 yılı itibariyle Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü için, ondört üniversitede farklı seçenekli kontenjanlar açılmıştır. En yüksek taban puanın 3 kişilik kontenjanı bulunuyor (İstanbul Aydın Üniversitesi). Bölümün en düşük taban puanının kontenjanı ise 30’dur (Trakya Üniversitesi).
Bu üniversiteler arasında en yüksek taban puan 269,985 puan ve 644448 başarı sıralamasıyla İstanbul Aydın Üniversitesi’ne aittir. Bölümün en düşük taban puanı ise Trakya Üniversitesi (Edirne)’nin puanı olan 170,052’dir. Bu üniversitenin başarı sıralaması ise 1748475 olarak kayıtlara geçmiştir.

kuyumculuk takı kuyumculuk ve takı takı tasarımı kuyumculuk ve takı tasarımı kuyumculuk ve takı tasarımı bölümü.
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.