Close
Mobil Menu Bars

Kurumsal Şirkette Çalışmak mı İstiyorsunuz?

03 Aralık 2015, 3242 defa okundu.
Kurumsal Şirkette Çalışmak mı İstiyorsunuz?
Kurumsal Şirkette Çalışmak Mı İstiyorsunuz?

Çalışma koşullarını yargılamanın birçok yolu varken, bunlardan en iyisi şirketlerin nasıl sınırlar koyduğunu anlamaktır. Kurumsal şirkette çalışmak için şirketlerin hangi sınırları koyduğunu bilmek zorundasınız.

Mülakat esnasında dikkat edilmesi gereken nedir? Kurumsal şirketlerde mülakat sırasında ister iş arayan ister işe alım uzmanı olun tarafların özellikle işi sahiplenmeleri hakkında konuşmaları gerekir. Bu konunun etrafında birçok soru sorulabiliyor ama gerçek kilit nokta, tarafların bu konuya nasıl katılım sağladığıdır. Çünkü yaptığı işi seven insanlar ne yaptıkları ve ne yapabilecekleri hakkında konuşmayı severler. Onlar kariyer ararlar, iş değil.

Kurumsal Şirkette Çalışmak İsteyenlerde Olması Gereken Özellikler Neler?

1 - İşinizi sevin.

Yaptığı işi seven insanlar o işe odaklanmıştır ve işlerinin değerini tanımlamayabilirler. Bu, başarılarını tanımlamaktan çok farklıdır. İşini seven insanlar ortalama düzeyde bir şirkette mülakata gittiklerinde mülakatları genel olarak uygunsuz veya garip olarak karşılanır. Yani kurumsal şirketler ve diğerleri olarak gruplandırabiliriz.

Bu insanlar genel olarak işlerini duygusal nedenlerle, mutsuz oldukları için değiştirirler. Bu da ya iş için kötü bir uyum yakaladıklarından ya da şirkete ayak uyduramadıklarından gelişir.

Tam tersine olan çalışanlar ise, iş üzerinde odaklanılmayan ve tamamen para eksenli işlevsiz çevrelerden gelirler.

2 - Sürekli gelişim hedefleyin.

Kurumsal şirkette çalışmak isteyenler gelişimi hedeflerler. Tam tersine bir şirkete kapak atayım oradan emekli olurum diyenler çok soru sormaz ve çok da kişilikli olarak çalışmazlar

3 - Bir şeyler katacağınızı belirtin.

Kurumsal şirketler iş deneyimleriniz ve özelliklerin yanında işe ve şirkete bir şeyler katabilecek olan çalışanı aramaktadır. Aksi takdirde bu beyaz bir tişört almak gibi olur. Bu sebeple kurumsal şirketler açık olan pozisyonu, adayın özelliklerine göre ölçer ve mülakat yaparlar.

Birçok kurumsal şirket, iyi niyetli bir çalışanı almaktansa şirkete iyi kar sağlayacak çalışanı işe almayı tercih eder.

4 - Mülakatta etkin bir dinleyici olun.

Eğer kurumsal bir şirkette iş arıyorsanız, İK’nın veya yöneticinin ne söylediğini dinlemeniz çok önemlidir. Eğer mülakatta sorulan standart sorular kişisel olarak rahatsız ediciyse, o zaman orada bir problem vardır. Eğer iş arayan kişi pozisyonu nasıl gördüğünü anlatamıyorsa ve onların sınırları nasıl zorlayacağını göremiyorsa, bu sadece onlar için bir iştir. Yani aslında ortada bir iş var ama şirket katkıda bulunacak birini aramıyor, sadece açık olan pozisyonu doldurmak istiyor.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!