AnasayfaBlogKule Vinç Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kule Vinç Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?

11 Temmuz 2021
Kule Vinç Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?

Kule vinç operatörü, yapılması gereken iş için belirlenen süre içinde, paletli, raylı ve sabit kule vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin naklini güvenli bir şekilde yapma becerisi gösteren meslek mensubudur. Kule vinç operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri çerçevesinde ekipmanları ve araç gereçleri etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olacak şekilde çalışmalarını yürütür.

Kule vincin onarımına yardımcı olması gerektiği gibi kule vincin bakımını yapmaktan da sorumludur. Kule vinci ile taşınması gereken yükü nakleder, yükü kaldırır ve yükün aktarılacağı yönü tespit eder. Oldukça geniş iş imkanları olduğundan bahsedilebilir. Özellikle inşaat sektöründe çalışma alanları çok geniştir.

Yazımızda kule vinç operatörü ile ilgili tüm merak edilen sorulara yanıtlar hazırladık. Kule vinç operatörü nedir? Kule vinç operatörü ne iş yapar? Kule vinç operatörü maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

Kule Vinç Operatörü Nedir?

Kule vinç operatörü, şantiye gibi inşaat alanlarında sabit ya da hareketli olma özelliğine sahip kule tipi vinçleri kullanan kişilere verilen mesleki unvandır. Kule vinç operatörleri, kamu ya da özel sektörde ve genellikle de inşaat sektöründe faaliyet gösterir. İnşaat sektöründe yaşanan gelişmeler neticesinde meslek mensuplarına olan ihtiyaç da artmaktadır.

Kule vinç operatörü olmak isteyen kişilerin ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanan kurslarda eğitim almaları gerekir. Eğitimini başarıyla tamamlayan kule vinç operatörü adayları, yine MEB tarafından verilen sertifika sınavına katılması gerekir. Sınavdan başarıyla ayrılan adaylar, kule vinç operatörü sertifikasını almaya hak kazanır.

Kule vinç operatörleri için eğitim tek başına yeterli olmayabilir. Aynı zamanda bu alanda başarıyla çalışmayı gerektiren niteliklere de sahip olmaları gerekir. Kişilerin eğitim süresince meslek için gerekli nitelikleri araştırıp, bu nitelikleri de geliştirmeleri önerilir.

Kule Vinç Operatörü Ne İş Yapar?

Kule tipi çok ağır ve çok büyük olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple de olası bir kaza durumunda can ve mal kaybı ne yazık ki kaçınılmaz olur. Kule vinç operatörlerinin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat etmesi ilk ve öncelikli görevi olarak görülmelidir. Ayrıca kendisine verilen sorumluluğu kendisinden beklenen zaman içinde teslim etmesi gerekir. Kule vinç operatörlerinin diğer görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kule tipi vincin kontrol edilmesini sağlayacak kişidir.

 • Yüklerin taşınmasını sağlamalıdır.

 • Vinç ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği kontrollerini yapması gerekir.

 • Çalışma kayıtlarını tutması gerekir.

 • Yürüyüş sistemlerini, elektrik ve gövde aksamlarını, halatları, dönüş ve şaryo sistemlerini kontrol etmekten sorumludur.

 • Kule vincin onarımına yardımcı olması gerekir.

 • Kule vincin bakımını yapması gerekir.

 • Hareketli makaraları, dönüş dişlilerini, yürüyüş mafsallarını, kanca halatlarını yağlaması gerekir.

 • İlgili emniyet tedbirlerini almalıdır.

 • Yükü kaldırmalıdır.

 • Yükün aktarılacağı yönü tespit etmeli ve yükü gideceği yere götürmelidir.

 • İş bitiminde vinci park durumuna getirmesi gerekir.

Kule Vinç Operatörü Maaşları

Kule vinç operatörü sanayi ve inşaat alanları gibi çeşitli inşa alanlarında çalışmalarını yürütür. Tüm bu alanlarda arazi koşullarında teçhizatlar ve makineler gibi ağır eşyaları vinç yardımı ile kaldırmaktan sorumludur. Bu kaldırılan eşyalar da doğru yerlere bırakılmalıdır. Tüm bu nesnelerin doğru taşınması için vinçler aracılığı ile taşıma yapılır. Kule vinç operatörü yeterli donanıma sahip kişiler olmalıdır. Çünkü genel olarak kule vinç operatörleri zorlu çalışma şartlarına uyum sağlaması gereken kişilerdir. Özellikle de mevsimsel zorluklara karşı önlem aşmaları gerekir. Kule vinç operatörü olmak için belli başlı şartlar vardır. Kule Vinç operatörü olmak için kursta belli başlı eğitimleri almak gerekir. Bu kurslarda ise İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı eğitimi ile Yük Kaldırma Cetveli Kullanımı dersleri gösterilir. Aynı zamanda Kalite Sistemleri ve İşletme Kuralları gibi konularda da eğitim almaları önemlidir. Vinç operatörlerinin maaş aralıkları değişiklik gösterir. Burada belirleyici olan kişinin çalıştığı özellikleridir. Aynı zamanda kişinin tecrübesi ve sahip olduğu nitelikleri maaşını etkileyen önemli unsurlardır. Peki, kule vinç operatörü ne kadar maaş kazanır?

 • Buna göre işe ilk defa başlayan kule vinç operatörleri 2 bin 900 lira maaş kazanır. 

 • İş tecrübesi kazanan ve başarılı çalışmalar ile öne çıkan kule vinç operatörleri ortalama 4 bin 500 lira maaş alırlar. 

 • Kule vinç operatörleri için en yüksek maaş ise 5 bin 800 lira olarak belirlenmiştir.

Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Kule vinç operatörü olmak için mutlaka 18 yaşını doldurmak şartı aranır. Aynı zamanda kule vinç operatörü olmak için hiçbir sağlık sorununun bulunmaması gerekir. Özellikle de gözlerde görme, kulakta duyma ve alkol gibi sorunların olmaması şarttır. Bunun yanı sıra kule vinç operatörünün adli sicil kaydı da mutlaka temiz olması gerekir. Kule vinç operatörü olmak isteyen kişilerin en az ilkokul mezunu olması gerekir. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlardan ders almak gerekir. Bu kurumlarda usta öğreticiler tarafından Özel Uzmanlar İş Makineleri ve Operatörlük Kursu verilmektedir. Dolayısı ile bu kurslardan eğitimler başarıyla alındıktan sonra sertifika almaya hak kazanılır. Kule vinç operatörlüğü yapabilmek için sertifikasını alan kişilerin bazı mesleki nitelikle de sahip olması aranır. Bu nitelikler hem başarılarında hem de kazançlarında büyük rol oynar. Buna göre bir kule vinç operatörünün sahip olması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Esnek ve zorlayıcı çalışma koşulları sebebiyle bir kule vinç operatörlerinden beklenen ilk nitelik, güçlü bir fiziğe sahip olmalarıdır. 

 • El, göz ve ayak koordinasyonuna sahip olmaları mesleğin olmazsa olmazlarındandır.

 • Dikkatli ve disiplinli olmaları, titiz çalışmalar yürütmeleri beklenir.

 • Ekip çalışması içinde uyum göstermeleri beklenir.

 • Güçlü bir zaman yönetimi becerisi sergilemeleri gerekir.

 • Birlikte çalıştığı kişilerle iyi iletişim içinde olması beklenir.

 • Kendilerine verilen sorumlulukları eksiksiz olarak tamamlamaları oldukça önemlidir.

 • Askerlik hizmetini tamamlamış ya da muaf olmaları gerekir.

Kule Vinç Operatörü Kule Vinç Operatörü nedir Kule Vinç Operatörü ne iş yapar Kule Vinç Operatörü maaşları Kule Vinç Operatörü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Algoritma Eğitimi
4.8
(5)

Algoritma Eğitimi

8 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
700209
C# ile programlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek kapsamlı bir C# Eğitimi arıyorsanız, bu kurs tam size göre!
5
(51)

C# Eğitimi

10 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
550209