AnasayfaBlogKore Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü

07 Aralık 2020
Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü

Kore, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra çok zarar görmüştür. Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye ayrılmıştır. Savaştan kısa bir süre sonra kendilerini toparlamışlardır. Yeni kurulan bir ülkeye göre teknolojileri ileri seviyededir. Günümüzde dünya devi teknolojik markalar çıkarmaları onların çalışkanlığının kanıtıdır. Bugün dünyanın 78 ülkesinde Koreliler yaşamaktadır.

Kore kilometre bakımından Türkiye’ye uzak olsa da kültürel açıdan yakındır. Hatta iki ülkenin dil ve kültür bakımından da yakın oldukları söylenir. Her ikisi de sondan eklemeli diller sınıfına girer. Dil bilmenin önemi arttıkça Koreceye olan ilgi de artmıştır.

Kültür benzerliği, Korecenin diğer dillere göre kolay öğrenilmesi bu ilgiyi perçinlemiştir. Tabii bu ilgide Kore dizileri ve Kore müziklerinin de payını unutmamak gerekir. Bütün bunlar da üniversitelerde “Kore Dili ve Edebiyatı” bölümünün açılmasının sebeplerinden bazılarıdır.

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Kore Dili ve Edebiyatı üniversitelerin edebiyat fakültelerinde bulunan bir bölümdür. Eğitim süresi 4 yıldır. Bölümü bitirenlere lisans diploması verilir. Dil puan türü ile öğrenci alır. Bu bölümü okumak isteyen adaylar TYT’de barajı geçerek AYT’ye girmeye hak kazanmalıdır. AYT’de dilden de yeterli puanı alırlarsa tercih yapabilirler.

Kore Dili ve Edebiyatı Türkiye’de yalnızca 3 üniversitede bulunur. Ankara ve Erciyes Üniversiteleri Türkçe eğitim verirken İstanbul Üniversitesi Korece eğitim verir. İngilizce zorunlu ders olarak öğretilir. Bazı üniversitelerde İngilizce dışında Almanca ve Fransızca da gösterilir. Bu üniversitelerden yalnızca Erciyes Üniversitesinde ikinci öğretim bulunur.

Bölümün amacı Kore diline ve Kore kültürüne hakim bireyler yetiştirmektir. Bu alanda yetişen bireyler Kore’nin dilini, sanatını, edebiyatını ve kültürünü tanıtırlar. Bu bölümü okuyanlar uygun şartları taşıdığı takdirde üniversite bünyesinde Kore’ye gidebilir. Değişim programına katılabilmek için şartlardan biri genel not ortalamasıdır. Diğeri de topik adı verilen Korece yeterlilik sınavı.

Topik sınavı 3. ve 10. ayda olmak üzere yılda iki defa yapılır. Genel not ortalamanız 3.50 ve üzerindeyse bir de topikten yeterli puanı aldıysanız Kore’ye gidebilirsiniz. Tabii bunun için kendinizi çok geliştirmeniz gerekir. Kore Dili ve Edebiyatı’nda ilk önce “Hangıl” adı verilen Kore alfabesi öğrenilir.

Hangıl Korelilerin, kullandıkları Çin alfabesinin zorluğundan dolayı bulmuş oldukları bir alfabedir. Alfabe insanı, dünyayı ve cenneti temsil eden çizgilerden oluşur. Çin alfabesine çok benzeyen alfabede çizgiler harflere karşılık gelir. Harfler yan yana yazılmaz. Alt alta, üçlü, dörtlü ya da kare biçimde yazılırlar. Bu alfabede 14 sessiz, 10 sesli harf bulunur. Bunun dışında 11 tane de yarı sesli ve 5 tane çift sessiz vardır. Çift sessizler hangılda yer almaz.

Kore Dili ve Edebiyatı okuyanlar Hangıl’ı öğrenerek basit cümleler kurmaya başlarlar. Düzenli çalışmayla ilk yılı bitirdiklerinde orta derecede Korece konuşabilirler. Bu bölümü genellikle Korece öğrenmek isteyen adaylar seçer. Kore kültürüyle ilgilenenler ya da ikinci üniversiteyi düşünenler de tercih edebilir.

Bölüme girebilmek için birtakım özelliklere sahip olmak gerekir. Bu bölümde okumak isteyenler,

 • Dil bilgisine meraklı olmalıdır.

 • Öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık olmalıdır.

 • Farklı kültürler tanımaya istek duymalıdır.

 • Öğretme yeteneğine sahip olmalıdır.

 • Siyasi ilişkileri takip etmelidir.

 • Disiplinli olmalıdır.

 • İletişimi ve insan ilişkileri kuvvetli olmalıdır.

 • Kore diline ilgi duymalıdır.

 • Kore kültürünü takip etmelidir.

 • Sorumluluk sahibi olmalıdır.

 • Öğrencilerin seviyesine inebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Mezunlarının ne iş yapacağı kişisel yeterliliğe bağlıdır. Şimdi gelin Kore Dili ve Edebiyatı ile ilgili diğer merak edilenlere bakalım.

Kore Dili ve Edebiyatı İş İmkanları Nelerdir?

Kore ile siyasi ilişkilerin düzgün olması bu dili önemli bir konuma getirir. Kore Dili ve Edebiyatı bitirenler için yeterliliklerine göre iş imkanları bulunur. Yani Korece ve yanında İngilizceyi ileri derecede öğrenmişseniz daha çabuk iş bulursunuz. Öğretmenlik, çevirmenlik, turist rehberliği gibi iş imkanları bulunur. Ancak diliniz yeterince iyi değilse iş bulmanız zorlaşabilir.

Kore Dili ve Edebiyatı bitirenlerin iş imkanları arasında hava yolu şirketlerinde çalışmak bulunur. Dışişleri Bakanlığı'ndaki yazışma ve çeviri işlemlerini yürütmek de diğer bir iş alanıdır. Kültürler benzer olduğu için yine Kültür ve Turizm Bakanlığında istihdam sağlanabilir. Samsung, Hyundai, LG gibi büyük Kore firmalarında da yer alabilirler.

Turizm sektörü de Kore Dili ve Edebiyatı okuyanların bir diğer çalışma alanıdır. Kendi acentenizi kurabilir ya da bir seyahat acentesinde iş bulabilirsiniz. Dil eğitimi veren yerlerde eğitmenlik yapmak ve dil okulu açmak iş imkanları arasında yer alır. Çeviri ofisleri, konsolosluklar ve elçilikler Kore Dili ve Edebiyatı mezunlarının çalışabileceği yerlerdendir.

Kore ile ticeret yapan Türk firmaları da bu bölüm mezunlarını kendi bünyesine alır. Gümrüklerde de Korece bilen adaylara ihtiyaç duyulabilir. Kore ile doğrudan gümrük bağlantısı yoktur. Fakat Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iş imkanı sağlayan yerlerden biridir. Sinema ve televizyon sektörü yine Kore Dili ve Edebiyatı okuyanlara iş imkanı sağlar.

Kore Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş yapar?

Kore Dili ve Edebiyatı diğer bölümlere göre az mezun verir. Kendilerini geliştirirlerse kolay iş bulabilirler. Bölüm mezunları dil öğrenmiş olurlar ve kendilerini daha iyi ifade ederler. Korece öğrenmek isteyen kişilere bu dili öğretmeye çalışırlar. Kore kültürünü merak edenlere kültürü tanıtırlar. Dış ilişkilerin sağlanmasında önemli rol üstlenirler.

Yabancı dil kurslarında eğitmenlik yapabilirler. Formasyon alarak özel okullarda öğretmenlik yapabilirler. Kore Konsolosluğunda çalışabilirler. Ancak Kore Konsolosluğunda çalışabilmek için konsolosluğun sınavına girmek gerekir. Kamu kurumlarında, şirketlerde ve özel kurumlarda çevirmenlik yapabilirler. Turist rehberliği yapabilirler. Yüksek lisans ve doktoralarını tamamlayıp üniversitelerde öğretim görevlisi olabilirler.

Hem Türkiye’de hem de Kore’de akademisyenlik yapabilirler. Bunun için de İngilizce ve Korecelerinin iyi olması gerekir. Kore’ye ait firma ve fabrikalarda çalışabilirler. Kore’ye giderek orada da herhangi bir işte çalışabilirler. Yayın evlerinde Korece yazılmış kitapların editörlüğünü yaparlar. Son dönemde animeler ve Kore dizileri ülkemizde yaygınlaştı. Kore Dili ve Edebiyatı bitirenler dizi, film ve animelerin dublajını da yaparlar.

Kore Dili ve Edebiyatı Dersleri Nelerdir?

Dersleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Görülen dersler zorunlu ve seçmeli dersler olarak ikiye ayrılır. Her üniversitenin seçmeli dersleri farklıdır. Aşağıda yazdığım dersler Ankara, Erciyes ve İstanbul Üniversitelerinin bölüm sayfalarından alınmıştır. Genel hatlarıyla görülen dersler;

 • Türk Dili

 • T.C. İnkılap Tarihi

 • İngilizce

 • Almanca

 • Fransızca

 • Bilgi ve İletişim Teknolojileri

 • Dil Bilgisine Giriş

 • Hangıl

 • Sözdizimine Giriş

 • Sesbilgisine Giriş

 • Okuma

 • Konuşma

 • Dinleme

 • Yazma

 • Kore Kültürü

 • Korece Kelime Çalışması

 • Kore Tarihi

 • Hanca

 • Edebi Çeviri Yöntemleri

 • Korece Cümle Kalıpları

Kore Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Sıralama

Dil puanı ile alır. Bu yüzden bu bölümü okumak isteyenler TYT ve AYT sınavlarına girmek zorundadır. İstanbul Üniversitesi'nde öğretim dili Korecedir. Sadece Erciyes üniversitesinde ikinci öğretimi bulunur. Kontenjanları da azdır. Ankara Üniversitesi 40, Erciyes Üniversitesi NÖ 40/İÖ 40, İstanbul Üniversitesi 25 kişi alır. Aşağıda verilen puanlar güncel ÖSYM kılavuzundan alınmıştır. Sayılı üniversitede bulunan Kore Dili ve Edebiyatının puanları ve sıralamaları şu şekildedir.

Üniversite Bölüm Taban PuanSıralama
İstanbul ÜniversitesiKore Dili ve Edebiyatı (Korece)420.892759979
Ankara ÜniversitesiKore Dili ve Edebiyatı387.9310117872
Erciyes ÜniversitesiKore Dili ve Edebiyatı355.1441727009
Erciyes ÜniversitesiKore Dili ve Edebiyatı (İÖ)333.4757033767
Kore Dili ve Edebiyatı Kore Dili ve Edebiyatı Mezunları Kore Dili ve Edebiyatı Dersleri
Seray Akyüz
Seray Akyüz
Blog Yazarı

Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli okullarda edebiyat öğretmeni olarak çalışan Akyüz, pandemi sürecinde İstanbul İşletme Enstitüsü'nde çeşitli eğitimler aldı. Aldığı bazı eğitimler sonucunda ajanslarda içerik üretmeye başladı. Edebiyat, eğitim, sağlık ve dekorasyon gibi konularda yazılar yazmakta.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eskiden Koreliler Ne Giyerdi
Kişisel Gelişim

Eskiden Koreliler Ne Giyerdi?

30 Aralık 2020
Korece Öğrenmek İçin 5 Adım
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin 5 Adım

04 Mart 2020
Korece öğrenmek için nereden başlamak gerekir? Hangi imkanlardan faydalanmak Korece öğrenmenizi kolaylaştırır? Korece öğrenmeye yardımcı olacak tavsiyelerle birlikte öğrenelim.
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin Nereden Başlamalıyım?

15 Şubat 2021
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
750209