AnasayfaBlogKontrol Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kontrol Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

18 Mayıs 2021
Kontrol Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Kontrol Sistemleri, cihazların hareketlerini tekrarlanabilir ve tahmin edilebilir şekilde sürekli olarak düzenlemek için kullanılmaktadır. Bu sistemleri kontrol mühendisleri düzenler ve çalışır hale getirir. Bir tesisin belirli şartlar altında çalışacak şekilde tasarlanması, cihazların sinyal takip aşamaları, sürecin kontrol edilmesi gibi işlemler kontrol mühendisleri tarafından yapılır.

Kontrol mühendisleri; elektrik, mekanik ve bilgisayar yazılım sistemlerini içeren önemli becerilere sahip olmalıdır. Kontrol Mühendisliği, Kontrol Sistemleri Mühendisliği gibi pek çok mühendislik disiplinini kapsayabilmektedir. Kontrol mühendisleri, sistemlerin verimli ve öngörülebilir şekilde çalışması için kendisine verilen sürede sorumluluklarını yerine getirir. Kontrol mühendisliği, mühendislik ve matematiği birleştiren yeni gelişmeye başlayan bir alandır.

Yazımızda kontrol mühendisi nedir? Kontrol mühendisi ne iş yapar? Kontrol mühendisi olma şartları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Kontrol Mühendisi Nedir?

Kontrol mühendisi, üretim tesislerinde yürütülen faaliyetlerin kalite ve veriminin arttırılmasına ilişkin çalışmalar yürütmekten sorumlu kişidir. Endüstriyel işlemler sürecini kontrol etmek ve düzenlemek için kullanılması gereken yeni sistem veya cihazları araştırır. Bu cihazları geliştirmek ve tasarlamakta yine kontrol mühendisinin sorumluluğundadır. Kontrol mühendisi olmak isteyen kişiler, üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve ilgili bölümlerinden mezun olması gerekir. Bu bölümler 4 yıllık lisans derecesinde eğitim vermektedir. Ülkemizin önde gelen teknik üniversitelerinde eğitim, İngilizce düzeyinde verilir. Bunun yanında genellikle diğer üniversitelerde Türkçe eğitim de devam etmektedir. Eğitim tamamlandıktan sonra kontrol mühendisi unvanı alan kişilerde işverenler bazı önemli niteliklerin de bulunmasına dikkat eder. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Matematiksel ve teknik becerilere sahip olmak ve analitik düşünme becerisi gelişmiş olması beklenir.

 • İş birliği ve ekip çalışmasına yatkınlık göstermelidir.

 • Etkin iletişim becerisi sergilemelidir.

 • Kendisinden beklenen görevleri işin tamamlanması gereken sürede teslim etmeli bu bağlamda zaman yönetimi konusunda başarılı olmalıdır.

 • Problemler karşısında akılcı ve etkili çözüm üretme yeteneği göstermelidir.

 • Yabancı dil bilmesi özellikle iyi derecede İngilizce bilmesi gerekir.

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü yerine getirmiş olması istenir.

Kontrol Mühendisi Ne İş Yapar?

Kontrol mühendisi olmak için araştırma yapan kişiler mesleğin hangi sorumluluklara sahip olmayı gerektirdiğini de araştırır. Endüstriyel üretim sistemleri ve hizmet sektörünün, hedeflendiği şekilde çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojilerin üretim ve uygulanmasından sorumlu olan kişilere kontrol mühendisi denmektedir. Meslek profesyonellerinin diğer görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Bilişim teknolojilerinden yararlanarak, mekanik ekipman, kalıp, alet ve kontroller için ayrıntılı tasarım çizimleri ve spesifikasyonları geliştirmekten sorumludur.

 • Rutin çalışma skeçleri ve taslaklar düzenler.

 • Boyutlandırma ve esneklik gibi rutin olarak yapılması gereken taslak problemleri üzerine temel mühendislik ölçümleri yapar.

 • Malzeme ve ekipman seçimini belirler aynı zamanda teknik özellikleri oluşturur.

 • Çizimler sırasında temel cebir ve geometri kavramlarını uygular.

 • Mühendislerin ve tasarımcıların gereksinim duyduğu değişikliklerle ilgili çizimleri günceller ve gözden geçirir.

 • Proje gereksinimlerini ortaya çıkarmak üzere; tasarım detaylarını doğrular, şirket standartlarına ve en doğru uygulama şekline göre gerekli değişiklikleri önermek için doğrudan mühendisler ve proje yöneticileri ile koordinasyon sağlar.

 • Mekanik ekipman tasarımlarına ait 2D ve 3D dijital modellerini oluşturur.

 • Teknik çizim ve şemalarda tüm sayısal değerleri ve teknik özellikleri açıklamak ve doğrulamaktan sorumludur.

 • Üretim başlamadan önce ayrıntılı düzenler oluşturmak üzere imalat personeli ile iletişim kurar, üretim kalıplarının tasarlanması, oluşturulması ve test edilmesi süreçlerine yardımcı olur.

 • Potansiyel operasyonel sorunları tanımlar ve gerektiğinde ürünleri yeniden tasarlamak için harekete geçer.

Kontrol Mühendisi Maaşları

Kontrol mühendisliği daha önceki zamanlarda makine mühendisliğinin bir parçası olarak hareket ederdi. Ayrı bir alan olarak belirlendikten sonra geniş bir iş imkanı da ortaya çıkmış oldu. Bir mühendisin kontrol edebileceği mekanizma; bir sistem, bir süreç ya da makine olabilir. İş imkanı da tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça geniştir. Kontrol mühendisleri otomotiv, havacılık ve imalat endüstrilerinde iş bulma imkanına sahiptir. Bilişim sektöründe de kolaylıkla iş bulma imkanına sahip oldukları da görülmektedir. Çalışmaları çoğunlukla ofis ortamında ve bir bilgisayarda gerçekleştirilir, ancak yeni kontrol sistemlerini ölçmek ve test etmek üzere saha çalışması da yapmaları gerekebilir.

Kontrol mühendisinin maaşı çalıştığı kuruma, sahip olduğu tecrübeye ya da eğitimine göre değişiklik gösterir. Kişinin kendini geliştirmiş olması ve daha fazla mesleki niteliğe sahip olması aynı oranda maaşına da yansımaktadır. Kontrol mühendisi ne kadar kazanır, inceleyelim.

 • Yeni mezun bir kontrol mühendisi 3.500 TL ile çalışmaya başlar.

 • Tecrübe edinmiş bir kontrol mühendisi ortalama 5.000 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda uzun yıllar tecrübe edinmiş bir kontrol mühendisi ise 10.000 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.

Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur?

Mühendislik alanı tercih edecek öğrenciler, öncelikle tüm detaylarını araştırır. Bunların en başında alacakları eğitim hakkında bilgi edinmek gelmektedir. Kontrol Mühendisliği, çeşitli stratejiler aracılığı ile kullanılan sistemlerde istikrar oluşturmayı amaçlamaktadır. Bir sistemin davranışını kontrol etmek için ilk adım, sistemi ölçmek ve tanımlamaktır. Bu bağlamda çalışmalar yürütecek meslek mensuplarının yetiştirilmesini hedefleyen bir mühendislik disiplinidir. Kontrol mühendisliği diğer mühendislik bölümlerinde de olduğu gibi 4 yıllıktır. Bölüm lisans seviyesinde eğitim vermektedir.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve ilgili bölümlerinden mezun olmak bu alanda çalışmak için gerekli şartlardan biridir. Bazı üniversitelerde hazırlık senesi olabilir bu durumda eğitim süresi 5 yıla çıkacaktır. Kontrol mühendisliği eğitimi almak isteyenler üniversitelerin mühendislik fakültelerinde eğitim almaları gerektiğini biliyor olmalılar. Bunun için de YKS sınavında başarı göstermeleri beklenir. Kontrol mühendisliği eğitimi almak isteyen kişilerin sayısal alanda puanlarının yeterli olması gerekiyor. AYT sınavında sayısal ağırlıklı puan türünde başarı gösteren adaylar, bölüme kayıt yaptırabilir. Eğitim süresince aşağıda belirttiğimiz derslerden sorumlu olurlar.

 • Lineer Cebir ve Uygulamaları, 

 • Kimya Uygulamaları, 

 • Elektrik Devre Temelleri, 

 • Diferansiyel Denklemler, 

 • Elektromagnetik Alanlara Giriş,

 • Malzeme Bilimi

 • Sistem Modelleme ve Simülasyon, 

 • Ölçme Tekniği gibi derslerden sorumlu olurlar.

kontrol mühendisi kontrol sistemleri matematik analitik eğitim Kontrol Mühendisi nedir Kontrol Mühendisi ne iş yapar Kontrol Mühendisi nasıl olunur Kontrol Mühendisi maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.