AnasayfaBlogKitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

21 Kasım 2020
Bir kadın kanepede rahat bir pozisyonda uzanmış, kitap okuyor. Mavi kot pantolon ve beyaz bir tişört giymiş olan kadının başı, üzerinde püsküller bulunan renkli bir yastıkla desteklenmiş. Sağ eli açık kitabı yüzünün önünde tutuyor ve sol kolu kanepenin kol dayanağına dayanıyor. Arka plan biraz bulanık, ancak arkasında kapı tokmağı olan beyaz bir kapı görülebiliyor.

Kitap okumak, farklı dünyalara açılan kapıları aralamanın en iyi ve keyifli yoludur. Hiç göremeyeceğimiz yerleri görmek, şahit olamayacağımız hikayelerin içerisinde yaşamak, en doğru bilgilere ulaşmak adına atılabilecek en güzel adımdır.

Ne yazık ki internet çağı itibarı ile bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Bu sebeple kitap okumak, internet araştırmalarının gölgesinde kaldı. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir konu var: internet doğru kullanılmadığı taktirde bilgi çöplüğü haline dönüşebilir.

Herkesin özgürce yazıp çizebildiği internet platformları, bilgiye ulaşmayı bir hayli kolaylaştırıp zaman kazandırırken, öte yandan kafalarımızı doğru bilinen yanlışlarla doldurabilir. Elbette bu internetin ne şekilde kullanıldığı ile ilgili. Fakat söz konusu kitaplar olunca, bilginin doğruluğu konusundaki şüpheler ortadan kalkar.

1. Dil Becerilerinizi Geliştirir

Kitap okumanın faydalarından biri de dil becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilmesidir. Bunun nedeni, okumanın sizi aşina olmadığınız çeşitli yeni kelime ve deyimlerle tanıştırmasıdır. Yeni kelimelerle karşılaştıkça, bunları yavaş yavaş kelime dağarcığınıza eklemeye başlayacaksınız. Ayrıca, kitap okumak dilbilgisi ve noktalama becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olabilir.

2. Bilgi Birikiminizi Artırır

Kitap okumanın bir diğer faydası da bilgi birikiminizi artırmaya yardımcı olabilmesidir. Bunun nedeni, kitapların tarih, bilim ve sanat dahil olmak üzere çok çeşitli konularda bilgi sağlamasıdır. Farklı konular hakkında okudukça, yavaş yavaş bilgi tabanınızı oluşturmaya başlayacaksınız. Ayrıca, kitap okumak karmaşık kavramları daha iyi anlamanıza da yardımcı olabilir.

3. Rahatlamanıza Yardımcı Olur

Okumak, uzun bir günün ardından rahatlamak ve gevşemek için de harika bir yol olabilir. Bunun nedeni, günlük yaşamın stresinden kaçmanıza ve kurgu veya kurgu dışı bir dünyaya girmenize izin vermesidir. Kendinizi hikayeye kaptırdığınızda, sıkıntılarınızı unutacak ve rahatlayıp stresten arınabileceksiniz.

4. Stres Seviyesini Düşürür

Rahatlamanıza yardımcı olmanın yanı sıra, okumak stres seviyenizi azaltmaya da yardımcı olabilir. Çünkü okumanın kan basıncını ve kalp atış hızını düşürdüğü gösterilmiştir, bu da stres seviyelerinde bir azalmaya yol açabilir. Ek olarak, okumak sizi stresli düşüncelerden uzaklaştırmaya ve daha olumlu bir şeye odaklanmanıza da yardımcı olabilir.

5. Hayal Gücünüzü Artırır

Kitap okumanın faydalarından biri de hayal gücünüzü artırmaya yardımcı olabilmesidir. Bunun nedeni, okudukça normal deneyimlerinizin dışında farklı dünyalara ve senaryolara taşınacak olmanızdır. Hayal gücünüz harekete geçtikçe, daha önce aklınıza gelmemiş olabilecek yeni fikirler ve çözümler üretebileceksiniz

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez!

Kitaplar yalnızca spesifik bir konuda bilgi veren araçlar değildir. Sayısız faydası ile, insanın en yakın arkadaşlarından biridir aynı zamanda. Düzenli bir eylem haline getirildiğinde kitap okumak, bir insanın kendi için yapabileceği en büyük iyilik olabilir. Peki çok insanın bizlere yıllar boyu ‘kitap oku’ demesinin altında yatan faydalar nelerdir?

Düzenli olarak kitap okumak kelime dağarcığını geliştirir.

Kabul etmek gerekir ki, bin kelimelik bir dili konuşmak ile on bin kelimelik bir dili konuşmak arasında fark vardır. İnsanların bir arada yaşamasının temelinde iletişim olduğunu düşünürsek, en büyük ihtiyacımız kendimizi doğru ifade edebilmektir. İfade ve iletişim becerilerini geliştirmenin yolu okumaktan geçer. Yeni kelimeler öğrenmek ve farklı ifade biçimlerini tanımak bu becerilerin gelişmesine katkı sağlar. Düzenli olarak okuyarak kendimizi yeni kelimelere ve onları kullanmanın farklı yollarına maruz bırakırız. Bu, iletişim becerilerimizi ve kelime dağarcığımızı geliştirmemize yardımcı olur. Kelime dağarcığımız büyüdükçe kendimizi daha açık ve etkili bir şekilde ifade edebiliyoruz. Kısacası, iletişim becerilerimizi geliştirmek için düzenli olarak okumak çok önemlidir.

Kitaplar, empati yeteneğini geliştirir.

Başkalarını anlamak için empati kurabilmek çok önemlidir. Empati, olayları ve durumları başkalarının gözünden görme yeteneğidir. Bu yeteneğe en çok ilişkilerde ihtiyaç duyulur, çünkü insanların birbirlerini, ortak olayları daha nesnel ve anlayışlı bir şekilde anlamalarını sağlar. Kitaplar, genellikle farklı bakış açıları ve düşünceler öğrettikleri için empati becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur. Kitap okuyarak farklı kültürler, geçmişler ve yaşam biçimleri hakkında bilgi edinebiliriz.

Bu anlayış, olayları onların bakış açısından görebildiğimiz için başkaları için daha fazla empati kurmamızı sağlar. Ayrıca kitaplar genellikle üzüntü, öfke ve aşk gibi karmaşık duygularla ilgilenir. Bu duygulardaki karakterlerin deneyimlerini okuyarak, benzer durumlardan geçebilecek diğer kişilerle daha iyi empati kurabiliriz. Bu nedenle kitaplar empati becerilerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Okumak zeka kapasitesini arttırır.

Okumanın zekayı geliştirmek dahil olmak üzere birçok faydası olduğu gösterilmiştir. Okuyarak, beynimizi etkili bir şekilde çalıştırıyor, gelişmiş düşünme gücüne yol açan yeni nöron bağlantıları yaratıyoruz. Bunun nedeni, biz metni anlamlandırmaya çalışırken okumanın karmaşık problem çözme ile meşgul olmamızı gerektirmesidir. Buna ek olarak, okumak bizi dünyayı anlayışımızı zenginleştiren yeni kelimeler ve kavramlarla tanıştırır. Ayrıca, çok sayıda araştırma, düzenli olarak kitap okuyan kişilerin, muhtemelen okumayla ilişkili artan beyin aktivitesi nedeniyle daha iyi konsantre olabildiklerini ve odaklanabildiklerini göstermiştir. Bu nedenle, zekanızı artırmanın bir yolunu arıyorsanız, okuma listenize birkaç kitap ekleyin.

Kitap okumak bilgi birikimini arttırır.

Kitap okumak, bilgi edinmenin en etkili yollarından biridir. Her kitap, belirli bir konuyu öğretmek için özel olarak yazılmamış olsa bile, yeni bilgiler içerir. Düzenli olarak okuyarak, yavaş yavaş bilgi biriktirebilir ve kendinizi daha etkili bir şekilde düşünme ve ifade etme yeteneğini geliştirebilirsiniz. Ayrıca kitap okumak, konsantrasyonunuzu ve dikkat sürenizi artırmanıza da yardımcı olabilir. Bunun nedeni, yazarın bahsettiğini anlamak ve hikayeyi takip etmek için dikkatle odaklanmanız gerektiğidir. Sonuç olarak, düzenli okuma, genel bilişsel yetenekleriniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bilgi edinmek ve düşünme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka bol bol kitap okuyun.

Okuma alışkanlığı yaratıcılığı arttırır.

Okuma sevgisi, bir kişinin yaratıcılığını olumlu yönde etkiler. Okuduğumuzda hayal gücümüz kıvılcımlanıyor ve farklı dünyalara taşınıyoruz. Koltuğumuzdan hiç kalkmadan yeni şeyler deneyimliyor ve yeni insanlarla tanışıyoruz. Yeni fikirlere ve farklı düşünme biçimlerine bu şekilde maruz kalmak, kendi yaratıcı düşüncemizi geliştirmemize yardımcı olmaktadır. Aslında, en iyi fikirlerden bazıları, kitaplarda gördüğümüz farklı kavramları bir araya getirmekten gelir. Bu nedenle, yaratıcılığınızı artırmanın bir yolunu arıyorsanız, bir kitap alın ve hayal gücünüzü serbest bırakın.

Düzenli kitap okumak odaklanmayı kolaylaştırır ve güçlendirir.

Düzenli olarak okumanın faydalarından biri, odaklanma yeteneğinizi güçlendirmesidir. Okuduğunuzda, beyninizi uzun bir bilgi akışına dikkat etmesi ve gelişen bir hikayeyi takip etmesi için sürekli olarak eğitirsiniz. Odak noktasındaki bu alıştırma, bu becerileri hayatınızın diğer alanlarına aktarmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, iş yerinde bir toplantı sırasında dikkatinizi vermekte zorlanıyorsanız, düzenli kitap okumak daha kolay odaklanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca okumak, hafızanızı ve konsantrasyonunuzu geliştirmeye de yardımcı olabilir. Kendinizi düzenli olarak yeni fikirlere ve bilgilere maruz bırakarak, beyninizi çalıştırıyor ve zinde kalmasına yardımcı oluyorsunuz. Bu nedenle, odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu artırmanın bir yolunu arıyorsanız kitap okumanın faydalarını tekrar düşünün.

Kitaplar uzmanlığın anahtarıdır.

"Tarihten ders almayanlar onu tekrarlamaya mahkûmdur" sözü meşhurdur. Bu, toplumlar için olduğu kadar bireyler için de geçerlidir. Geçmişte yapılan hataları yapmamak için onlardan ders almalıyız. Ve okumaktan daha iyi bir yol yoktur. Kitaplar uzmanlık için çok önemlidir çünkü bize daha iyi kararlar vermek için kullanabileceğimiz bir geçmiş anlayışı sağlarlar. Belirli bir konu hakkında kapsamlı bir şekilde okuyarak, o alanda uzmanlaşmamızı sağlayacak derin bir anlayış kazanabiliriz. Ve hepimizin bildiği gibi, uzmanlaşma başarının anahtarıdır. Bir konu hakkında ne kadar çok şey bilirsek, o konuda o kadar iyi olabiliriz. Ve bir şeyde ne kadar iyi olursak, başkaları için o kadar değerli oluruz. Bu nedenle, alanınızda uzman olmak istiyorsanız, bolca kitap okuyun. Başarıya giden en iyi yoldur.

Kitap okuma alışkanlığı hafızayı güçlendirir.

Egzersiz nasıl vücudumuzu güçlendirirse, okumak da zihnimizi güçlendirir. Okuduğumuzda beynimizi bilgiyi işlemek ve bir sayfadaki sembollerden anlam yaratmak için kullanırız. Bunu yaparken, hafızaya ve kavramaya katkıda bulunan kasları çalıştırıyoruz. Daha fazlasını okudukça, bağlantı kurmada ve çıkarımlarda bulunma konusunda daha iyi hale geliyoruz ve çalışma belleğimiz daha verimli hale geliyor. Başka bir deyişle, kitap okumak, yaşlandıkça zihnimizi keskin tutmanın mükemmel bir yoludur. Ve diğer herhangi bir egzersiz türü gibi, ne kadar çok yaparsak sonuçlarımız o kadar iyi olur. Yani beyin gücünüzü artırmanın bir yolunu arıyorsanız, bir kitap alın ve bugün okumaya başlayın.

Kitap okumak stresi azaltır.

İyi bir kitap, uzun bir günün sonunda gevşemek için mükemmel bir yol olabilir. Zihninizi iş ve hayatın stresinden uzaklaştırabilir ve sizi tamamen başka bir dünyaya taşıyabilir. Hikayenin içinde kayboldukça, zihniniz rahatlayabilir ve ona yük olan olumsuz düşünceleri serbest bırakabilir. Bu, uykunuzun kalitesini artırmanın ek yararına sahiptir. Zihniniz endişe ve stresten arındığında, daha kolay uykuya dalabilir ve gece boyunca daha sağlıklı uyuyabilirsiniz. Sonuç olarak, okuma stresi yönetmek ve genel sağlığı geliştirmek için önemli bir araç olabilir.

Okumak yazılı ve sözlü ifade yeteneğinizi geliştirir.

Herhangi bir okuyucu, okumanın kişinin dil hakimiyetini güçlendirdiğini kanıtlayabilir. Çok okuyan herkesin onaylayabileceği gibi, ne kadar çok kelimeye maruz kalırsanız, bunları kullanmakta o kadar ustalaşırsınız. Bunun nedeni, okumanın size yazmak veya konuşmak için seçim yapabileceğiniz zihinsel bir kelime "veritabanı" vermesidir. Sadece bu değil, aynı zamanda okuma, dilin kurallarını görerek içselleştirdiğiniz için dilbilgisi becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olur. Başka bir deyişle, okumak size daha geniş bir kelime dağarcığı ve dilin nasıl kullanılacağına dair daha iyi bir anlayış kazandırarak sizi daha iyi bir yazar ve konuşmacı yapar. Yani yazılı ve sözlü anlatım becerilerinizi geliştirmenin bir yolunu arıyorsanız, kütüphanenizden başka bir yere bakmayın!

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumanın oldukça fazla yararı var. Ancak tüm bu yararları bir tek kitap okuyarak görmek mümkün değil. Kitap okumak ancak bir alışkanlığa dönüştüğünde, düzenli olarak gerçekleştirilen bir eylem haline geldiğinde fayda sağlayacaktır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için şu yollar izlenebilir:

  • İşe doğru kitap seçerek başlanmalı. Alışkanlık edinme doğrultusunda okunacak ilk kitap okuyucuyu sıkmayacak kadar ince ve okuyucunun zevkine uygun olmalı. Aynı zamanda ağır bir dilden ziyade, basit ve akıcı bir anlatıma sahip olmalı. Böylece okuyucu kitaptan zevk alacak ve okumaya devam edecektir. Kitap almadan hemen önce, güvenilen eleştirmenlerin kitaplar hakkındaki yorumlarını okumak veya bu konuda zevkine güvenilen bir arkadaş ya da aile bireyinden tavsiye almak, kitap seçim sürecinde oldukça yardımcı olabilir.

  • Tüm tavsiye ve araştırmalara rağmen alınan kitap okuyucuyu içine çekmeyebilir. Bu durumda kitabı bitirmeye zorlamak sıkılmaktan başka işe yaramayacaktır. Bu da alışkanlık kazanma çabasını tam tersine döndürebilir. Bu yüzden eğer kitap ilgi çekmiyorsa bırakıp başka bir kitaba başlamak en doğru hamle olacaktır.

  • Araştırmalara göre bir davranışın alışkanlık haline gelme süresi 21 gündür. En az 21 gün boyunca düzenli olarak yapılan eylemler alışkanlığa dönüşür. Her gün belli bir süre aksatmadan kitap okumak, mutlaka alışkanlığa dönüşecektir. Herkesin rutini ve odaklama süresi farklı olduğundan, okuyucunun kendine göre belirleyeceği bir süre boyunca her gün okumak kısa sürede sonuç verir. Örneğin 15 dk ile başlayıp ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş süreyi arttırmak faydalı olacaktır.

  • Yanında her daim kitap bulundurmak, okumayı alışkanlık haline dönüştürmeye katkı sağlayacaktır. Böylece otobüs, metro gibi ulaşım araçlarında ya da boş kalınan her anda okuma fırsatı bulunabilir.

  • İstikrarlı olmak en önemli basamaktır. Hiçbir sebeple rutin bozulmamalı, okumaya boşverilmemeli, mutlaka kitap okumak için zaman ayırılmalıdır.

  • Okuma alışkanlığı kazanmak için mutlaka bir motivasyon gerekir. Bu konuda en iyi motivasyon okunan kitapların listesini yapmaktır. Geriye dönüp bakıldığında okunan kitapların sayısı yenilerini okumak adına istek uyandıracaktır.

Etkili Kitap Okuma Yöntemleri Nelerdir?

Kitap okumaktan verim alabilmek için öncelikle okuma amacı belirlenmeli ve amaca uygun kitap seçilmelidir. Örneğin; keyifli vakit geçirmek için öykü veya romanlar tercih edilebilir. Yahut okumanın amacı bir konuda bilgi almaksa, o konuyu inceleyen kitaplar seçilebilir. Böylece amaca uygun okuma gerçekleştirilmiş olur.

İkinci adım ise okunacak kitabın ana başlıklarını ve kitapta geçen anahtar konuları anlamaktır. Başlangıçta içindekiler ve önsöz kısmını okumak bu konuda yardımcı olabilir. Ana hatlarıyla kitap ve yazar hakkında bilgi sahibi olmak, kitabın içeriğinden alınan verimi arttıracaktır.

Bunlara ek olarak not tutmak, okumanın verimini arttırır. Not tutmak için dijital araçlar kullanılabileceği gibi kağıt ve kalem de tercih edilebilir. Not tutmak, hem kitaba odaklanmayı arttırır, hem de ihtiyaç duyulabilecek bilgilerin el altında olmasını sağlar. Böylece üzerinden zaman geçse de ara ara notlara göz atılarak bilgiler taze tutulabilir.

Başarılı Girişimcilerin Okuma Alışkanlıkları

  • Tesla Motors ve PayPal’ ın kurucu ortaklarından biri ve SpaceX şirketinin kurucusu olan Elon Musk, gençliğinde günde 10 saat kitap okuduğunu söylemiştir. Bilim kurgu romanlarına hayran olan Musk, bir röportajında roket yapmayı bu romanlardan öğrendiğini belirtmiştir.

  • Dünyanın en zengin insanı ünvanını alan Bill Gates yılda 50 kitap okuduğunu ve bu kitapların kurgu kitaplar olmadığını söylemiştir.

  • Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, kendine ait bir facebook gönderisinde 2 haftada 1 kitap okuduğunu söylemiş ve tüm facebook kullanıcılarını aynı şekilde kitap okumaya davet etmiştir.

kitap okumak
Buket Sağdinç
Buket Sağdinç
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu. Yaklaşık 15 yıldır profesyonel olarak dalgıçlık yapıyor ve çalışma hayatının çoğu turizm sektörü içerisinde geçti. Araştırmayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerini aktarmayı keyifli buluyor. Şu an İstanbul İşletme Enstitüsü’nün yanı sıra bir kaç dijital içerik ajansında yazar olarak çalışmakta.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu yakın çekim görüntü, bir altın sikke yığınının üzerinde oturan bir satranç taşını gösteriyor. Satranç taşı kahverengi bir yüzeye sahip ve hafifçe odak dışı görünürken, arka plandaki madeni paralar net bir şekilde odakta. Sikke yığını hafif yüksek bir açıdan görülüyor ve alttaki sikkeler üsttekilere göre daha koyu bir renk tonuna sahip. Sikkeler düzgün bir şekilde dizilmiş ve birkaç sikke yığındaki diğer sikkelerin üzerine binmiş. Satranç taşı, yüzeyindeki karmaşık oymalar ve çizgilerle detaylı bir tasarıma sahip. Arka plandaki madeni paralar satranç taşına kontrast oluşturarak resimde öne çıkmasını sağlıyor.
Kişisel Gelişim

12 Adımda Kendinizi Geliştirin

18 Ocak 2019
Bir kişi ciltli bir kitabı dikkatle okurken görülüyor. Kitap beyaz renkte ve kişinin sağ elinde, başparmağı ve işaret parmağı üst köşeye bastırılmış şekilde tutuluyor. Kişinin orta parmağında bir alyans olduğunu gösteren altın bir yüzük görülüyor. Kişinin üzerinde muhtemelen bir gömleğe ait uzun beyaz bir kol vardır ve resmin alt kısmına yakın bir yerde desenli bir çorap görülmektedir. Arka planda yakın çekimde bir bitki yer alıyor ve kişinin sol elinde tuttuğu bir kağıt parçası da görüntüde görülebiliyor. Kişinin odağı kitaptadır ve kitaba derinlemesine dalmış gibi görünmektedir.
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019