AnasayfaBlogKişisel Gelişim Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

03 Nisan 2021
Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Kişisel gelişim uzmanı; bir yaşam koçu ya da herhangi bir koçluğun pek çok yönden benzer özelliklerine sahiptir. Ancak bir kişisel gelişim uzmanı ne yaşam koçu olarak anılır ne de her yaşam koçu bir kişisel gelişim uzmanı anlamına gelir. Kişisel Gelişim Uzmanı, nerede olmayı planladığınız ve o planladığınız yere nasıl gidebileceğinizi anlamanıza yardımcı olan kişidir. Tüm bunlar için koçluğun verdiği tekniklerden faydalanabilir. Bu sayede tam olarak hedeflerinizin ne olduğuna karar vermenize ve hedef belirleme stratejisi geliştirmek için yol bulmuş olursunuz.

Kişisel gelişim uzmanı; kariyer, ilişki, beslenme gibi pek çok konuda destek alabileceğiniz donanım ve bilgiye sahip olur. Bir profesyonelden destek alarak, hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz. Sizler için kişisel gelişim uzmanı nedir? Kişisel gelişim uzmanı olmak için şartlar nelerdir? Kişisel gelişim uzmanı ne kadar maaş kazanır? Araştırdık.

Kişisel Gelişim Uzmanı Nedir?

Tüm dünyada popüler hale gelen kişisel gelişim, profesyonel bir meslek dalı olarak her geçen gün daha fazla tercih edilir olmaya başladı. Deneyimlerini danışmanlık ve koçluk ile bir araya getirerek, diğer bireylere yardım etmek amacıyla herkes kişisel gelişim uzmanlığına yönelmeyi tercih edebiliyor.

Kişisel gelişim; kişilerin kapasitelerini, eğitim düzeylerini ve bireysel motivasyonlarını arttırmak amacıyla yürütülen çalışmaların tamamını kapsayan bir kavramı ifade eder. Kişisel gelişim uzmanları ise yaşanabilecek tüm bu süreçlerde kişilerin kendileri için belirlediği amaç ve hedeflere, sahip oldukları potansiyele ulaşma çalışmalarına yardım eden kişilerdir.

Üniversitelerde bu alanda eğitim almaya karar verenler için eğitim fakültelerinde bulunan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü veya pek çok üniversitede yer alan psikoloji bölümü tercih edilebilmektedir. Bu bölümlerin haricinde gerekli eğitimi ve sertifika veren kurumlardan eğitim alarak ta bu alanda mesleki çalışmalar yürütebilirsiniz. Kişisel gelişim eğitimleri online eğitim olarak ta verilebilmektedir. Bu eğitimlerden yararlanmak zaman sıkıntısı yaşayanların için iyi bir çözüm yolu olacaktır. Kişisel gelişim uzmanı olmak alınan eğitimlerin yanı sıra bazı niteliklere de sahip olmayı gerektirir. Bu nitelikler aşağıdaki gibidir.

 • Temel koçluk becerilerine sahip olmalı ve kendini iyi tanımalıdır.

 • Etkin iletişim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve beden dilini iyi kullanmalıdır.

 • Protokol ve görgü kuralları hakkında gerekli bilgilere sahip olmalıdır.

 • Kişisel imaj yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

 • Zaman yönetimi konusunda gerekli çalışmaları yaptırabiliyor olmalıdır.

 • Stres yönetimi ile ilgili teknik bilgileri edinmiş olmalıdır.

 • Yenilikleri yakından takip etmeli problem çözme konusunda başarı göstermelidir.

 • Analitik düşünce becerisi gelişmiş olmalıdır.

 • Sözlü ve yazılı iletişim becerileri iyi derecede olmalıdır.

Kişisel Gelişim Uzmanı Ne İş Yapar?

Kişisel gelişim 1890 yıllarından Yeni Düşünce Hareketi’ne kadar uzanan uzun bir geçmişe dayanır. Ayrıca 1897’de kişisel gelişim alanında efsane kabul edilen Orison Swett Marden’ın “Başarı” dergisinin lansmanına da dayanmaktadır. O zamandan bu yana bu alanda ün kazanmış düşünce liderleri ortaya çıktı.

Kişisel gelişim çalışmaları; sağlık, ilişki, kariyer ve kişisel finans alanında gelişim gösterilmesini sağlayabilir. Kendinizi daha bilinçli hale getirdiğinizi görebilecek ve potansiyelinizi fark ederek bunu başarmak için hedefler belirleyebileceksiniz. Diğer insanların yaşamlarına dokunup, yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olmayı istiyorsanız, kişisel gelişim uzmanı olmak için hedefler belirleyebilirsiniz.

Kişisel gelişim tamamen kişinin kendini tanımasıyla başlayan süreçtir. Oluşmaya başlayan bilinçli değişimle beraber, bireyin gelişimini pratiğe dönüştürmesi de hedeflenmektedir. Tüm bu gelişim sürecine yardımcı olacak ve kişiye yönlendirici davranacak kişisel gelişim uzmanlarının başlıca görev ve sorumlulukları ise şu şekilde sıralanabilmektedir.

 • Danışanların hedeflerini tam olarak belirlemesine yardımcı olur.

 • Danışanlara motivasyonlarını yükseltici yöntemler sunar.

 • Danışanların bakış açılarını değiştirmeleri ve olumlu olana odaklanmalarını sağlamaya çalışır.

 • Danışanların özgüvenlerini arttırması için düzenli çalışmalar yapar.

Kişisel Gelişim Uzmanı Maaşları

İnsanların amacına uygun olacak şekilde hedeflediği yere ulaşması için bir yol belirlemesi ve var olan potansiyelini ortaya koyması amacıyla yapacakları çalışmalarda profesyonel desteğe ihtiyaçları olur. İhtiyaç duydukları bu profesyonel desteği alacakları, bu alanda kendilerine yarımcı olacak kişilere kişisel gelişim uzmanı adı verilmektedir.

Kişisel gelişim uzmanı uyguladığı yöntemler sayesinde kişinin kendini tanıması ve anlaması sürecini geliştirmiş olur. Kişisel gelişim uzmanlarının çalıştıkları alanlar kişilerin ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterir. Çalıştıkları kurumlar çeşitli alanlarda hizmet verebilmektedir. Kazançları ise eğitimleri, tecrübeleri, çalıştıkları kurumun kapsamına göre değişiklik gösterir. Kişisel gelişim uzmanlarının kazandığı maaşlar aşağıdaki gibidir.

 • Eğitimini yeni tamamlamış ve kişisel gelişim uzmanı olarak yeni çalışmaya başlayan kişiler 2.900 TL maaş kazanır.

 • Tecrübe edinmiş ve kendini geliştirmeye başlamış bir kişisel gelişim uzmanı ise ortalama 5.500 TL gelir elde eder.

 • Kişisel gelişim uzmanının kazancı en yüksek 8.000 TL olarak gözlemlenmektedir.

Kişisel Gelişim Uzmanı Nasıl Olunur?

Kişisel gelişim alanında uzmanlaşmak ve bu alanda kariyer planı oluşturmak isteyen kişiler, üniversitelerin eğitim fakültelerinde yer alan "Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik" ya da "Psikoloji" bölümlerinden birinden 4 yıllık lisans eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmaları yeterlidir. Bunun yanında insan davranışını odak noktasına almış bu bölümlerden başka alınan eğitimleri pekiştirmek ve geliştirmek için gerekli sertifika ve kişisel gelişim eğitim programları da bulunmaktadır. Bu tür kurumlardan eğitim desteği alarak ta bu alanda kendinizi geliştirme fırsatı elde edebilirsiniz.

Kişisel gelişim alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler, dünyada tanınan uzmanların kitaplarını okuyarak ta mesleki gelişimine katkıda bulunabilir. Ayrıca internet aracılığı ile erişime açık olan kişisel gelişim seminerlerine de katılabilirsiniz. Bunların yanında Koçluk Eğitimleri ve Farkındalık Seminerleri de bu alanda uzmanlaşmanız için yardımcı olacaktır. Hipnoz ve Eğitici Eğitmenliği Eğitimleri, Öğrenci Koçluğu eğitimi gibi sertifika programlarına da başvurma imkanına sahipsiniz.

Tüm bunların yanında NLP Teknikleri hakkında eğitim alıp, zihin ve beden uyumu, zihnin yeniden yapılanması gibi konularda da temel bilgilere sahip olabilirsiniz. Böylece kendinizi bu alanlarda geliştirerek kişisel gelişiminize önemli ölçüde katkıda bulunmuş olursunuz. Kişisel gelişim göründüğünden daha uzun bir yolculuktur. Bu yolculuk süresince kişiler kendilerini sürekli geliştirmeye devam etmelidir.

kişisel gelişim kişisel gelişim uzmanı koçluk yaşam koçu lisans kişisel gelişim uzmanı nedir v ne iş yapar kişisel gelişim uzmanı maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019
Kişisel Gelişimi Doğru Okumak
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimi Doğru Okumak

22 Kasım 2018
New Age Akımının Kişisel Gelişime Etkisi
Kişisel Gelişim

New Age Akımının Kişisel Gelişime Etkisi

20 Mayıs 2019
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Kitap Editörlüğü Atölyesi
4.9
(10)

Kitap Editörlüğü Atölyesi

10 Konu10 Saat
Hayır Diyebilmek Eğitimi
4.9
(13)

Hayır Diyebilmek Eğitimi

13 Konu4 Saat