AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Değişmekten Korkmayın
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Değişmekten Korkmayın

25 Mart 2019
Kişisel Gelişim İçin Değişmekten Korkmayın

Kelimeler sihirli bir değnek gibidir. Sihirli bir gücü vardır. Bu değneği salladığımızda kelimeler en kuvvetli hisleri uyandırıp insanı her türlü eyleme itebilir. Bu inancım doğrultusunda sizlere başarı ve kişisel gelişim hakkında edinim ve bilgilerimden bahsetmek isterim. İnsanlar genellikle içinde bulundukları zamanı içeriğini tam tahayyül edemeden deneyimlerler. Çoğumuzun kendine kızdığı konular var.

Bulunduğumuz her yerde kendimizi rahatsız edecek düşünce yumaklarına dönüştürüyoruz. Yaşadığımız anla yaşamak istediğimiz anların arasına mesafe koymamız gerekir. Yani yaşadığımız andan deneyimler edinelim ki bize gelecek hakkında yargıda bulunabileceğimiz gözlemleri sağlayabilsin. Ama ne kadar başarılı olabileceğimizi ve sonucun ne olacağını kim bilebilir ki?

Başarının Bilinçaltımızdaki Yeri

İşte tam bu noktada Leap of Faith denilen inanç sıçramasını yapmak için yeteri kadar cesur olmamız yeterli aslında. Bazı veriler kaygıların getirmiş ve zihnimize yerleştirmiş olduğu bir başarı korkumuzun olduğunu söylemekte. Ve aslında başarı bize değişim getireceği için bilinç altımız bunu korku olarak algılıyormuş. 

Değişimin ne getireceğini deneyimlemediğimiz ve bilmediğimiz için korkmamız da çok doğal. Kimimiz her erken uyanmaktan kimimiz sevmediği iş arkadaşlarıyla aynı ortamı paylaşmaktan kimimiz ise yapmak istediği şeyler için zorunlu olarak yaptıklarından yakınmakta. 

Düşüncelerinizi Ertelemeyin

Çevresel etkenlerin ruhsal sağlığımız üzerindeki rolü işte burada devreye giriyor. Bizi yoran şeylerden kaçıyor erteliyoruz. Sürekli olarak sizi mental yorgunluğa sürükleyen düşüncelerinizi oturup sakince düşünün. Hayallerinizi gerçekleştirmek için yapmanız gerektiğini bildiğiniz ama sürekli yarın dediğiniz şeyi yapın. 

Hedefleriniz hakkında kesin düşüncelere sahip değilseniz dünyada da rotasız bir seyyahsınız demektir. Bunun için önce kendinizi tanıyın. Düşüncelerinize yakın bulduğunuz filmleri izleyip kitapları okuyarak hem ufkunuzu genişletebilir hem de neleri sevdiğiniz neleri istediğiniz hakkında daha net gözlemlere ulaşırsınız. 

Kendinizin Rehberi Olun

Ne yapmanız gerektiği hakkında yakın çevrenizden tavsiye almak yerine oturup nelerden mutlu olduğunuzu akıl süzgecinizden geçirin. Mücadele etmekten korkmayın. Bir gün geriye dönüp baktığınızda mücadelelerle geçen yıllarınızın en güzel yıllarınız olduğunu gördüğünüzde başarıdan da haz almaya başlayacaksınız. 

Para birtakım düşüncelerimiz için gerekli araç olabilir ama bunu nasıl kazanacaksınız? Ne koşullarda kazanmak sizi mutlu eder? Önce bunu bir düşünün. Hedefleriniz hakkında güçlü bir fikriniz olsun. Çünkü siz bu fikri savundukça hayatınıza uyarlayabildikçe güçlü olacaksınız. 

Kişisel gelişim ne işimize yarar?

Kişisel gelişim ikili ilişkilerinizde iş hayatınızda ve kendinizi tanıma yolculuğunuzda size birçok deneyim yaşatır. Bu deneyimler bilinçli değişimi gerektirir. Kendinize olan yaklaşımınız çok önemli. Etrafınıza ve kendinize değer vermekle başlar. Fiziksel, sosyal ve ruhsal alanlarda hoşunuza gidecek unsurları tespit edip onları  yaşamınıza uygulamakla emeklemeye başlayabilirsiniz.

21 Gün Kuralı Nedir?

Bireysel gelişimimiz devam ederken kendimize ve bilincimize zaman tanımamız gerekir. Bir şeye alışma süremizin 21 gün olduğunu biliyor muydunuz 21 gün boyunca iradenizle ve bilinçaltınızla alışkanlıklarınıza karşı savaşın. Eğer bu zinciri kırabilirseniz sınırlarınızı da kendiniz çizmiş olursunuz. Kişisel gelişim iradenizle de savaşmanızı sağlar. 

Belki klişe bir söz ama öyle. İnanın. Yapmadan yapabileceklerinizi göremezsiniz. Hayatlarına aşina olduğumuz birçok ünlü lider ve kişiler inandıkları iyi veya kötü şeylerden dünyalarını yaratmış ve iz bırakmıştır. Gerçekçi olmanın da önemi aslında tam olarak burada. Sağlıklı yaşamanın ve mutlu olmanın iki şekli çalışmak ve yaptığınız işi sevmek. Bu yazıyı okuduktan sonra oturup düşünün. Nasıl bir hayat için emeklemeye hazırsınız? Gelin zinciri hep beraber kıralım.

Yazar: Pelin Evren

başarı gelişimhayaller hedef irade kendini tanıma kişisel gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019
Kişisel Gelişim Gerekliliği
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Gerekliliği

13 Temmuz 2021
Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?

01 Eylül 2021
Kişisel Gelişim Nasıl Olur?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Olur?

18 Nisan 2021
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119