AnasayfaBlogKendini Bulma Yolculuğu
Kişisel Gelişim

Kendini Bulma Yolculuğu

01 Ekim 2018
Kendini Bulma Yolculuğu

“İçinize dönün.”

 -Cahit Zarifoğlu

1 - Hayat kısa ve kafana taktığın her şey sen yoluna devam ederken ayağına takılır!

Hepimizin kafasını kurcalayan bir takım sorun ve sorumlulukların olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Hayat böyledir ve tamamen pürüzsüz olması beklenilemez. Hayatınızı güzelleştirmenin ilk adımı; sorunları olduğundan fazla büyütmemek ve sorunlarla yaşamamaktır. Unutulmamalıdır ki; kafamızda büyüttüğümüz her sorunu bizimle beraber diğer günlere de taşırız ve hayatın akışına dahil olmamızı engeller, her şey yolunda gibi gözükse de bir yerde patlak verir ve ayağımıza takılır. Sonucunda güzel olan şeyler de bozulur. Yapmamız gereken sorunları olabildiğince büyütmemek, sürekli onu düşünmemek yani sorunlarla yaşamamayı öğrenmektir.

2 - Ruhunu beslemek vücudunu beslemekten daha önemlidir. Karnın boşken de var olabilirsin ama ruhun boşken sen, “sen” değilsin!

Sana iyi gelen şeyleri en iyi sen bilirsin. Kitap okumak, seni dinlendiren bir müzik dinlemek, şiir okumak, spor yapmak yada en sevdiğin filmi izlemek. Sana neyin iyi geldiğini bulmalı ve ruhunu beslemelisin. Bu senin kendini bulma yolculuğunda kendini tanımana, dinlenmene yardımcı olacak ve ruhunu yumuşatacaktır. Böylece stresli, sinirli, kaygılı zamanlarında ruhun açken ona ne vermen gerektiğini bileceksin ve kendini dinlemen daha kolay olacak.

3 - Rüzgar nereye eserse oraya gitmekten vazgeç. Kendi pusulanı kendin belirle ve rüzgar senin için sadece itici bir güç olsun!

Kendi yol haritanı belirlemek aslında nerede olmak istediğin hangi yollardan geçip hedefine ulaşmak istediğin konusunda senin en büyük yardımcın ve bu haritanın sahibi sensin, istediğin yolları çizebilir istediğin durakta durabilirsin. Bir hedefin olsun; iş okul ya da hayata dair bir hedef. Unutma ki hayat amacın olursa yaşamaktan daha çok zevk alırsın. Çünkü sonunda ulaşmak istediğin hedefin için çaba göstermek seni hep dinç tutar. Hayattaki hedefini belirlemeli ve bu hedefe ulaşmak için yollar çizmelisin. Üstelik bu yolda istemediğin hiçbir şey yok çünkü haritanın çizimi senin ellerinde.

4 - “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” mottosunu benimse!

Spor kendini keşfetmende sana yardımcı olarak en önemli aktivitelerden biri. Motivasyonunu yükseltecek, seni hayatın olumsuzluklarından koruyacaktır. Böylece her şeyden kaçmak istediğin anlarda spor yaparak hem vücunu hem de zihnini rahatlatabilirsin.

5 - Kendini sev; ama diğer canlıları da ihmal etme!

Unutma hayat bir döngü; ve her şeyin birbiriyle bir bağlantısı var. Sen şuan olduğun yerdeysen, mutluysan  bu döngünün içindeki diğer bütün canlıların buna etkisi var. Onları ihmal etme.  Sokak hayvanlarıyla ilgilenebilirsin bu empati duygunu geliştirir. Bitkilerle uğraşabilirsin, stresini azaltır. En önemlisi de sevdiklerine zaman ayırmalısın. Hayat kısa demiştik, onlarla geçirdiğin her anın kıymetini bilmelisin. Çünkü onlar; mutlu olman için sana gönderilmiş birer hediye.

6 - Seni mutlu eden işi yap!

Çalışmak belki de hayatımızı idame edebilmek adına mutlak yapmamız gereken bir eylem. İnsanoğlu zorunda olduğu şeyleri yapmak istemez daha çok keyif aldığı şeyleri yaparken mutlu olur. Senin mesleğin de hayatının tam ortasında bi yerde olacaksa bu senin yaparken mutlu olduğun, kendini zorunda hissetmediğin, sana ve hayata bi şeyler kattığından emin olduğun bir iş olmalı. Kendini bulma yolculuğunda seni mutlu edecek bir işi bulman hayatının devamında da mutlu olmanı sağlayacak en önemli etmenlerden birisidir. Unutma kim ne derse desin içinden ne geliyorsa o işi yapmakta özgürsün!

7 - Hayatı geçmişe takılarak veya gelecekten kaygı duyarak yaşama!

Herkes hayatta zor günler yaşamıştır veya yaşayacaktır.  Yaşanan bu zorluklar karşısında önemli olan gerekli dersi çıkartmak ve yoluna devam etmektir. Geçmişe takılarak veya gelecekten kaygı duyarak yaşarsan bugünü kaçırmış olursun. Unutma önceliğin bugün ve anı yaşamak olmalı. Geçmiş geçmişte kaldı ve gelecek için de hala umut var. Önemli olan bugünün nasıl olduğudur. Geçmişte yaşadığın olayların ve zorlukların etkisini üzerinden atmalısın ki karşına çıkan güzelliklere bunu yansıtma ve doya doya yaşa!

8 - Konuşmak istemediğin ama anlatmak istediğin zamanlarda en yakın arkadaşın bir kitap olabilir!

Bazen kendinle kalmak istediğin anlar illaki olacaktır. Bu zamanlarda konuşmak istemeyebilir ama içindekileri anlatacak bir şeyler bulabilirsin. Şanslısın ki kitaplar var. Oradaki karakterler senin söylemek istediklerini sana söyleyebilir inanır mısın bazen yol bile gösterebilirler. Kitaplarla arandaki ilişkiyi sıkı tutmakta fayda var. Hem psikolojik hemde bilgisel anlamda yardımcı olacaklardır sana.

9 - Hayatında olmayan şeylerin eksikliğini düşünmeden önce hayatında olan her şey için şükretmelisin!

Olumsuz düşünmek, karamsar olmak sürekli şikayet etmek hayatın sana verdiği güzellikleri kaçırmaktır aslında. Hayatın sana sunduğu binlerce güzel şey var. Durup düşündüğünde aslında eksikliklerden daha çok güzelliklerin olduğunu göreceksin. Bunlara şükret çünkü şükrettikçe şükredilecek şeyler çoğalır. Eksikler mi? Onlar asla bitmez. Her defasında bir eksik daha bulursun.. Eksikliklere takılma çünkü hayatındaki güzellikler hepsinin üstesinden gelmene yardımcı olacaktır.

10 - Sen yalnızken de tamsın!

Duygusal ilişkiler, sevmek, sevilmek, aşk;  hayatı güzelleştiren eylemler. Ama hayatın ne zaman karşına bunu çıkaracağı belli değil. Yalnızken eksik olduğunu düşünme, sen kendi kendine de yetebilirsin, sen yalnızken de tamsın. Kendinin farkına varmak, değerli hissetmek için birinin seni sevmesine gerek yok. Önce kendini sevmelisin. Sen yalnızken de değerlisin. Ve unutma ; sadece kendi değerini bilen insanların karşısına onun değerini bilen iyi insanlar çıkar.

Kendini Bulma Yolculuğukişisel gelişim kişisel gelişim motivasyonu motivasyon
Kübra Kulaca
Kübra Kulaca
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İnsan kaynakları ve iş hayatı üzerine yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Değişim İçin Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim

Değişim İçin Kişisel Gelişim

27 Ağustos 2019
Ruhsal Gelişimin Yolu: Reiki
Motivasyon

Ruhsal Gelişimin Yolu: Reiki

09 Temmuz 2019
Kişisel Gelişim Kendini Tanımakla Başlar
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kendini Tanımakla Başlar

04 Temmuz 2019
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
16039
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat