Kariyer Planlama Nasıl Yapılmalıdır?

Birçok insan gibi siz de kariyer planlama nasıl yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Yapabileceğiniz en doğru şey sizin için en doğru olan kariyeri seçmektir. Kariyer planlama yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli şeyi şimdiden açıklıyorum: sizin için kariyer planlama yapan ve rota çizen insanların söylediklerini bir kenara bırakın.

Kariyer planlama, hayatınızda yapacağınız en iyi şey olmalıdır. Çünkü işinize kendinizi çok vereceğinizden ve hayatınızın en yoğun kısmı işyerinde geçeceğinden, yaptığınız kariyer planlama sizin için  uygun olmalıdır.

Kariyerinizin ilgi alanlarınıza, yeteneklerinize, işle ilgili değerlere ve kişilik yapınıza uygun olması gerekir. Bu kariyerin size gün içerisinde ve diğer zamanlarda işinizin gerekliliklerini yerine getirmenize izin vermesi gerekir, yapmanız gereken herşeyi hevesli bir şekilde yapmalısınız ve işiniz gelecek yıllar için umut vaad etmeli. Ne kadar çok şey istedim değil mi? Eğer kariyer planlamanız bu kriterlere uyarsa, bu işte daha memnun olursunuz ve işinizi seversiniz. Ayrıca gün içerisinde saatinizin çoğunu işte harcamamalısınız.

Kariyer planlama yapmadan önce kendinizi tanıyın.

Kariyer planlama sürecinde yapacağınız ilk iş, kendiniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmektir. Her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kapsamlı bir öz değerlendirme yaparsanız kendiniz hakkında keşfedeceklerinize kesinlikle şaşıracaksınız. Bununla ilgili size yardımcı olacak internet kaynakları mevcut. Ayrıca kendinizi keşfetmenin en etkili ve hatta en etkili yolu (genellikle ucuz değil) kariyer danışmanı veya mesleki gelişim danışmanı gibi bir kariyer geliştirme profesyoneliyle görüşmektir.

Mesleğinizi tanıyın

Öz değerlendirme doğru kariyer planlama için çok önemli bir başlangıçtır ve bu süreçteki son adımdır. Listenizde uygun olan seçenekler olacaktır. Bazıları sizin için mükemmel olabilir, ancak bazıları çok yanlış görünebilir. Sizin kişiliğiniz, ilgi alanlarınız, değerleriniz ve özellikleriniz için doğru görünebilirler ama başka konularda doğru olmayabilirler. Örneğin, işin getirdiği sorumluluklar ilginizi çekmeyebilir, görünüşü kötü olabilir ya da iş için gerekli eğitimi almak istemeyebilirsiniz. Ancak sonraki adımı atana kadar bunu bilemezsiniz. Listenizde yer alan meslekleri tanımanın tek yolu bilinçli karar vermektir.

Öncelikle listenizdeki her pozisyonun iş tanımını ve görevlerini okuyun. Daha önceden öğrendiklerinizi görmezden gelmeye çalışın. Bir kariyer hakkında bir şeyler bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak bununla ilgili bir iş deneyiminiz yoksa ya da daha önce araştırma yapmadıysanız çok da fazla bilgi sahibi değilsiniz demektir. Her gün yapacağınız iş bu olursa memnun olup olmayacağınıza karar vermek için yeterli bir bilgiye sahip değilsiniz.

Eğer bir işi tanıdıktan ve iş tanımı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra o işte çalışmak için ne yapmanız gerektiğini iyice öğrenmelisiniz. Eğitim gerekliliklerini yerine getirmek istemiyorsanız, bu işi listenizde tutmamalısınız.

Örneğin, bir kariyer, çalışmaya başlamadan önce çok fazla eğitim gerektiriyorsa, ancak bunu yapmak etmek için ne arzunuz ne de yeterli kaynağınız yoksa, bu sizin için iyi bir seçim değildir. Tıp, mühendislik gibi alanlar hem maliyetlidir hemde uzun süre eğitim almanız gerekir. Kariyer planlama yapmadan önce bunlara çok dikkat etmelisiniz.

Son olarak, bir mesleğin dışarıdan nasıl göründüğüne bakmazsanız kendinize büyük bir kötülük yapmış olacaksınız. Sevdiğiniz bir meslek toplum gözünde farklı bir anlamı olabilir. Bu sebeple kamuoyunda nasıl görünüyor olduğunu araştırmanızda fayda var.

Seçeneklerinizi birkaç taneye indirdikten sonra, daha derinlemesine bir araştırma yapıp, o alanda çalışan kişilerle görüşmeler yapmalısınız. Artık bilinçli bir karar alabilirsiniz. İşte kendiniz için kariyer planlama böyle yapılır.

Eklenme Tarihi: 03 Mayıs 2017


  • kariyer vizyonu ,
  • doğru kariyer ,
  • doğru kariyer planlama ,
  • kariyer hayatı ,
  • kariyer planlama ,
  • kariyer planlaması
Blog Yazarı

Zeynep Karadağ

Özgeçmiş