AnasayfaBlogKariyer Hedefleriniz Ne Durumda?
Kariyer Hedefi

Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?

01 Ekim 2019
Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?

İş ve kariyer kavramları genellikle aynı anlamlarda kullanılsa da aslında oldukça farklı şeyleri ifade etmektedirler. Her ikisinin de ortak özelliği paranızı nasıl kazandığınıza odaklanmak olsa da bunun dışında farklılıklar görmek mümkün.

Peki kariyer nedir? Kariyer, çeşitli çalışma olanakları aracılığı ile bilgi ve becerilerinizi geliştirmenize, daha yüksek ve prestijli pozisyonlara doğru ilerleme göstermenizi sağlar. Kariyer, uzun süren yıllar boyunca profesyonel hayatınızı beslemeye yardımcı olacak deneyimler hakkında temeller sağlar.

İş, kariyere nispeten daha kısa vadeli ve doğrudan para kazanma eğiliminde olmaktır. Kariyer ise geleceğiniz için tecrübe ve deneyim sunan, daha iyi bir maaşın yanı sıra yüksek yaşam standardı kazanmanıza yardımcı olacak alan ile ilgili istihdamdır.

Kariyer, tutkulu olduğunuz bir konuda yaşadığınız serüvendir. Herhangi bir işi yapmak herkesçe kolaydır ancak kariyer elde etmek için normalde gerekenden daha fazla performansı herkes gösteremez. İşte tam da burada tutkulu ve istikrarlı olmak gerekiyor. Kariyer, mesleki anlamda hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmak için girdiğiniz yolu ifade eder. Belirlediğiniz bu hedeflere ulaşmak için de belirli düzeyde eğitimlere ihtiyaç duyarsınız. Kariyer Yönetimi Eğitimi ile bu yoldaki hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kariyer Sahibi Olmanın Yolları Neler?

Amacınız başarılı bir kariyer elde etmek bunu sürdürmekse bazı stratejileri öğrenerek ve kendinizi bu yönde sürekli eğiterek sağlayabilirsiniz.

Kendinizi Keşfedin

Güçlü yönlerinizi, yeteneklerinizi, başarılarınızı gözden geçirmenin, kendinizle yüzleşmenin zamanı. Her şeyde olduğu gibi başarılı bir kariyerde de gereken önce kendini tanımaktır. Bu sayede potansiyelinizi, becerilerinizi, yeteneklerinizi keşfeder ve bunu geliştirmek için elinizden geleni yaparsınız. Hedeflediğiniz kariyer için de gereken donanımları kazanmak için çalışmalara başlarsınız.

Öğrenmeyi Sürdürün

Yeteneklerinizi ve sahip olduğunuz bilgileri geliştirmek için öğrenmeyi sürdürmeniz gerekir. İşleyen demir ışıldar misali beyniniz de işledikçe yenilikler üretecektir. Kariyer basamaklarına nereden tırmanmayı istediğinizi belirlediyseniz, oraya ulaşabilmek için hangi uzmanlık alanları ve tecrübeleri kazanmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Bu ihtiyaçların farkına vardıktan sonra mevcut işinizde ilerlemeye, öte yandan da kendinizi eğitimler aracılığı ile geliştirmeye devam edin.

Hangi becerinin size ne zaman fayda sağlayacağını her zaman bilemezsiniz. Ancak bu donanımları şimdiden edinerek zirveye giden yolda daha donanımlı ve bilgili olmalısınız. Kariyer hedeflediğiniz sektördeki profesyonellere bakın. Mümkünse tanışın ve network kurun. Bu, hiç ummadığınız bir zamanda bile işinize yarayabilir. 

Çevrenizi Genişletin

Atölye çalışmaları, konferanslar, seminerler ve sosyal etkinliklere katılmak iyi bir fikir olabilir. Sektörünüzden pek çok profesyonelin bir araya geleceği etkinlikler sizin için de verimli olacaktır. Alanınızdaki insanlarla tanışmak için harika bir ortam olabilir. Ağlarınızı; deneyimlerinizi paylaşmak, yeni deneyimler öğrenmek, tavsiye almak ve kariyer anlamında fikirler edinmek için bağlantılarınızı genişletmeniz önemlidir. Sektörel tabirle “networklerinizi geliştirin”.

Staj Yapın

Staj yaparak alanınızdaki deneyimlerinizi geliştirmenize, gün gelip sektörde ilerlemenize ve elbette öncesinde sektöre girmenizde fayda sağlayabilir. Örneğin satış konusunda çalışıyor ve o alanda uzmanlaşmak istiyorsanız online Satış Koçluğu Eğitiminden faydalanabilirsiniz. Öte yandan çalıştığınız mevcut işinizden ayrılmak, sektör değişikliğine de gitmek isterseniz online eğitimler size yardımcı olacaktır.

İş ve kariyer birbirine bağlıdır. Yaşam boyu nerede hangi alanda çalışmak istediğinizi iş ve kariyer hedefleriniz belirler. Uzun vadeli kariyer hedeflerinizi geliştirmek ve işi daha iyi kavramak için staj yapmak, başlangıç seviyesinden başlayıp zirveye yükselmek gerekebilir.

İster staj ister iş olsun, her pozisyonda geliştireceğiniz bilgi ve beceriler kariyer başarınıza katkı sağlayacak mükemmel yatırımlardır.

Hedefe Odaklanın ve Kendinizi Eğitin

Gereken bilgi, bağlantı, beceri ve deneyimleri toparladıktan sonra şimdi hedefinize odaklanma zamanı. Elbette bu süreçte öğrenme ve bilgi edinme alışkanlığınızdan vazgeçmeden devam etmelisiniz. İş Hayatı Eğitimleri sizin için yol gösterici ve gittiğiniz yolda rehber olabilir. 

Alacağınız online eğitimler sayesinde zamandan tasarruf sağlayarak kendinizi en verimli biçimde geliştirebilirsiniz. Üstelik eğitimler sonrası uygulanan online sınavlardan başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilir, tecrübenize tecrübe katabilirsiniz.

İşte size kariyer hedefinizi gerçekleştirebilmeniz için dört öneri

1 - Özgün olun.

İşiniz için veya hobileriniz için ne yapıyorsanız yapın mutlaka özgün olmanız gerekir. Benim bir zamanlar çalıştığım şirketin endüstrideki liderlerden biri olarak öne çıkmasının nedenlerinden biri de benim her gün sosyal medya kullanıyor olmamdı. Yaratıcı dünyada bir şeyleri başarılı yapan tetikleyici noktaları anlıyorum ve ayrıca Snapchat ve Instagram gibi platformların içeriğini anlıyorum. 135 bin tweetimin içinden benim atmadığım bir tane bile yok. Yani, ister Instagram veya Snapchat veya facebook gibi bir şey olsun, özgün içerik yazın. Diğer insanların ne söylediğini unutun ve yapın. Katılım sağlayın.

2 - Akşam 7 ve Gece 2 arasını gözden geçirin.

Ben bir zamanlar akşam saat 7 ve gece 2 arasındaki zamanda inanılmaz şekilde kitap okuyordum ve neredeyse yemek yemeye bile vakit bulamıyordum. İster finansal işler ister yaratıcılık üzerine çalışma olsun, akşam 7 ve gece 2 arasındaki zamanı gözden geçirmeniz gerekir. Hayatınıza mutluluk veya eğlence getirebilecek baka bir pratik yol olmadığını düşünüyorum. Ben bazı şeyler hakkında fazlaca pratiğimdir.

Bu, insanların benden beklediği şey olmayabilir ama bu "benim". Mesai saatinin bittiği ve de uykuya daldığınız saatler arasındaki zaman harika şeyler başarabilmek adına beyaz bir boşluktur. Bu ister ofiste geç saatlere kalarak kariyerinizde ilerlemek olsun, ister eve gitmek ve blog yazmak veya Facebook hesabınızda bir şeyler yapmak olsun, bu zamanı 2016 yılında daha zeki bir şekilde kullanın.

3 - Öz farkındalık.

Son 16 aydır ve kişisel olarak bütün hayatım boyunca bu amaç için özellikle uğraşıyorum. Ben öz farkındalığın bir insanın sahip olabileceği en iyi şey olduğuna inanıyorum. Öz farkındalığın nasıl bulunacağını bu sene denedim, bu makale dışında eğer bunu kendi 2016 önceliğiniz yaparsanız daha mutlu ve başarılı olursunuz. İnanın bana!

4 - Şikayet etmek hiçbir şeyi çözmez.

Negatif olmak, bardağın yarısını boş görmek ve şikayet etmek insanoğlunun kesinlikle en büyük zaman israfı yaptığı şeylerdir. İster terapi ile ister alışkanlığı yok etmek gibi yöntemlerle olsun, artık kariyer hayatınız için şikayet etmeyi bırakın. Sistematik olarak: Pozitif yayınlar dinleyin. Meditasyon yapın. Daha az şikayet etmenize neden olabilecek ne varsa yapın... Bu gerçekten başarıya ulaşmanızı hem profesyonel hem de kişisel anlamda sağlayabilecek şeylerden biri. Bunu listeye koymasaydım olmazdı.

kariyer hedef iş hayatı başarı sertifika online eğitim ücretsiz eğitim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
855259
Genel Muhasebe Eğitimi
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
750269
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat