Close
Mobil Menu Bars

Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?

31 Ekim 2019, 1455 defa okundu.
Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?
kariyer, hedef, iş hayatı, başarı, sertifika, online eğitim, ücretsiz eğitim

İş ve kariyer kavramları genellikle aynı anlamlarda kullanılsa da aslında oldukça farklı şeyleri ifade etmektedirler. Her ikisinin de ortak özelliği paranızı nasıl kazandığınıza odaklanmak olsa da bunun dışında farklılıklar görmek mümkün.

Peki kariyer nedir? Kariyer, çeşitli çalışma olanakları aracılığı ile bilgi ve becerilerinizi geliştirmenize, daha yüksek ve prestijli pozisyonlara doğru ilerleme göstermenizi sağlar. Kariyer, uzun süren yıllar boyunca profesyonel hayatınızı beslemeye yardımcı olacak deneyimler hakkında temeller sağlar.

İş, kariyere nispeten daha kısa vadeli ve doğrudan para kazanma eğiliminde olmaktır. Kariyer ise geleceğiniz için tecrübe ve deneyim sunan, daha iyi bir maaşın yanı sıra yüksek yaşam standardı kazanmanıza yardımcı olacak alan ile ilgili istihdamdır.

kariyer, hedef, iş hayatı, başarı, sertifika, online eğitim, ücretsiz eğitim

Kariyer, tutkulu olduğunuz bir konuda yaşadığınız serüvendir. Herhangi bir işi yapmak herkesçe kolaydır ancak kariyer elde etmek için normalde gerekenden daha fazla performansı herkes gösteremez. İşte tam da burada tutkulu ve istikrarlı olmak gerekiyor. Kariyer, mesleki anlamda hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmak için girdiğiniz yolu ifade eder. Belirlediğiniz bu hedeflere ulaşmak için de belirli düzeyde eğitimlere ihtiyaç duyarsınız. Kariyer Yönetimi Eğitimi ile bu yoldaki hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kariyer Sahibi Olmanın Yolları Neler?

Amacınız başarılı bir kariyer elde etmek bunu sürdürmekse bazı stratejileri öğrenerek ve kendinizi bu yönde sürekli eğiterek sağlayabilirsiniz.

Kendinizi Keşfedin

Güçlü yönlerinizi, yeteneklerinizi, başarılarınızı gözden geçirmenin, kendinizle yüzleşmenin zamanı. Her şeyde olduğu gibi başarılı bir kariyerde de gereken önce kendini tanımaktır. Bu sayede potansiyelinizi, becerilerinizi, yeteneklerinizi keşfeder ve bunu geliştirmek için elinizden geleni yaparsınız. Hedeflediğiniz kariyer için de gereken donanımları kazanmak için çalışmalara başlarsınız.

Öğrenmeyi Sürdürün

Yeteneklerinizi ve sahip olduğunuz bilgileri geliştirmek için öğrenmeyi sürdürmeniz gerekir. İşleyen demir ışıldar misali beyniniz de işledikçe yenilikler üretecektir. Kariyer basamaklarına nereden tırmanmayı istediğinizi belirlediyseniz, oraya ulaşabilmek için hangi uzmanlık alanları ve tecrübeleri kazanmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Bu ihtiyaçların farkına vardıktan sonra mevcut işinizde ilerlemeye, öte yandan da kendinizi eğitimler aracılığı ile geliştirmeye devam edin.

Hangi becerinin size ne zaman fayda sağlayacağını her zaman bilemezsiniz. Ancak bu donanımları şimdiden edinerek zirveye giden yolda daha donanımlı ve bilgili olmalısınız. Kariyer hedeflediğiniz sektördeki profesyonellere bakın. Mümkünse tanışın ve network kurun. Bu, hiç ummadığınız bir zamanda bile işinize yarayabilir. 

Çevrenizi Genişletin

Atölye çalışmaları, konferanslar, seminerler ve sosyal etkinliklere katılmak iyi bir fikir olabilir. Sektörünüzden pek çok profesyonelin bir araya geleceği etkinlikler sizin için de verimli olacaktır. Alanınızdaki insanlarla tanışmak için harika bir ortam olabilir. Ağlarınızı; deneyimlerinizi paylaşmak, yeni deneyimler öğrenmek, tavsiye almak ve kariyer anlamında fikirler edinmek için bağlantılarınızı genişletmeniz önemlidir. Sektörel tabirle “networklerinizi geliştirin”.

Stajlarda Bulunabilirsiniz

Staj yaparak alanınızdaki deneyimlerinizi geliştirmenize, gün gelip sektörde ilerlemenize ve elbette öncesinde sektöre girmenizde fayda sağlayabilir. Örneğin satış konusunda çalışıyor ve o alanda uzmanlaşmak istiyorsanız online Satış Koçluğu Eğitiminden faydalanabilirsiniz. Öte yandan çalıştığınız mevcut işinizden ayrılmak, sektör değişikliğine de gitmek isterseniz online eğitimler size yardımcı olacaktır.

İş ve kariyer birbirine bağlıdır. Yaşam boyu nerede hangi alanda çalışmak istediğinizi iş ve kariyer hedefleriniz belirler. Uzun vadeli kariyer hedeflerinizi geliştirmek ve işi daha iyi kavramak için staj yapmak, başlangıç seviyesinden başlayıp zirveye yükselmek gerekebilir.

İster staj ister iş olsun, her pozisyonda geliştireceğiniz bilgi ve beceriler kariyer başarınıza katkı sağlayacak mükemmel yatırımlardır.

kariyer, hedef, iş hayatı, başarı, sertifika, online eğitim, ücretsiz eğitim

Hedefe Odaklanın ve Kendinizi Eğitin

Gereken bilgi, bağlantı, beceri ve deneyimleri toparladıktan sonra şimdi hedefinize odaklanma zamanı. Elbette bu süreçte öğrenme ve bilgi edinme alışkanlığınızdan vazgeçmeden devam etmelisiniz. İş Hayatı Eğitimleri sizin için yol gösterici ve gittiğiniz yolda rehber olabilir. 

Alacağınız online eğitimler sayesinde zamandan tasarruf sağlayarak kendinizi en verimli biçimde geliştirebilirsiniz. Üstelik eğitimler sonrası uygulanan online sınavlardan başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilir, tecrübenize tecrübe katabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!