Close
Mobil Menu Bars

Kariyer Başlangıcı İçin Tavsiyeler

07 Kasım 2019, 1013 defa okundu.
Kariyer Başlangıcı İçin Tavsiyeler
Kariyer Başlangıcı İçin Tavsiyeler

Kariyerimize hepimiz hızlı başlangıç yapıp istediğimiz hedefi gerçekleştirmek isteriz. Fakat günümüz şartlarında belirli bir zaman, belirli alışma ve düzeni sağlayamadığımızda sonuç başarısız olur. İşte sizlere sunmak istediğim başlıklar halindeki kariyer hedefleri için gerekli olanlar.

Hedef Belirleme Nasıl Olmalı?

İlk önce ne yapmak istediğimize karar verip bu doğrultuda plan ve çalışma yapmamız gerekir. Ama hedefi belirlemeden yola çıkarsak yarı yolda kalacağımızı bilerek çalışma yapmalıyız. Hedefimizi ısrarla istememiz gerekir. Peşini bırakmamalı ve üstüne gitmeliyiz.

Plan Yapma ve Süreklilik Şart

İlk adımımızı belirledikten sonra konuyla ilgili detaylı plan yapmalıyız. Planı oluştururken gereksiz konu ve ayrıntılara yer vermemeliyiz. Bu çalışma planını oluşturduktan sonra çalışma düzenini sürekli olacak şekilde yapmalıyız. Eğer ki yapmamız durumunda oluşturduğumuz plan yarım kalacaktır. Günü gününe plana uyulmalı ki kariyerimiz için iyi bir sonuç alalım.

Zamanı Doğru Kullanmak

Hedefe ulaşabilmemiz için en önemli adımlardan biri de zaman yönetimidir. Zamanı verimli bir şekilde kullanırsak hedefe ve kariyerimize bir an evvel başlamış oluruz.  Beklemeyin derhal harekete geçin. Çünkü doğru zaman beklemekle gelmeyecektir.

Merak ve İstek Olmalı

Merak ve isteğimiz her daim olmalı. Aksi takdirde başarılı olamayız. Gerçekten de biz bu kariyer hedefini istediğimizi ve merakımızı göstermeliyiz. Kendimize samimi olmalıyız. Sizlerin, başkalarının düşüncelerini önemsemeden yeri geldiğinde kendi bildiğini yapması en doğru olanıdır.

Yapabileceklerimizi Bilmek Gerek

Kendimizi iyi tanımalıyız. Başkalarından çok, kendimiz neyi yapıp, neyi yapamayacağımızı iyi bilmek gerekir. Kendimizi tanırsak, hedefe ulaşmak çok daha kolay ve rahat olacaktır. Bazı konu, deney, araştırma gibi önceden kendimizi denemeliyiz.

Kariyer İçin Çevre Şart Mı?

Çalışan veya çalışmayan size bu yolda destek verecek, fikirlerini paylaşacak arkadaş, dost gibi yanınızda birilerinin olduğunu hissedeceğiniz bir grup olmalı ve sizi teşvik etmeli. Mümkünse çeşitli bölümlerde çalışan arkadaşlarımız önemli. Çünkü her bölümün işleyişi, düzeni, disiplini farklıdır. O bölümde çalışmayan onları bilmez. Tabii kararı yine düşünüp biz kendimiz vermeliyiz.

Karar ve Eylem 

Bütün buraya kadar olan adımları gerçekleştirsek bile karar ve eylemi gerçekleştiremezsek, kariyer hedefimize ulaşamayız. Hayatımız aslında karar ve eylemlerden oluşmaktadır. Verdiğimiz bu karar ve eylemler bizi sonuca ulaştırmaktadır. Başkalarının bizi yönlendirmesine veya bizim adımıza karar alıp eyleme geçmesine izin vermemeliyiz.

Hobi ve Etkinlikler Önemli

İşimiz olsun veya olmasın en az bir tane hobimiz olmalıdır. Mesela, futbol, tiyatro, kitap okumak, sinema, ilgilendiğimiz alanla ilgili bir panel, sempozyum, konferans gibi kendimizi sosyal ve kültürel alanda gelişimimizi sağlayan faaliyetlere katılmalıyız. Bizi bu konu ilgilendirmiyor, bu bize bir şey katmaz diye düşünmeyelim. 

İş hayatında da aynı şeyler başımıza geldiğinde aynı şeyleri düşünmemiz durumunda işimizden olabiliriz. Bu bir sivil toplum kuruluşunda gönüllülük esasına dayanan bir etkinlik olabilir, bir proje, bir vaka analizi olabilir, örnekleri çoğaltabiliriz. Onun için sosyal olan ve bizi geliştiren özellikle bunlarla ilgilenmeliyiz.  

Başarı Bir Bütündür Ayrı Ayrı Düşünemeyiz

Sürekli ileriyi hedeflemeliyiz ve başarının arkasını sürekli kovalayarak hedefimize en kısa sürede ulaşmaya çalışmalıyız. Etrafımıza baktığımızda bunları gerçekleştirenlerin olması bizi daha da teşvik eder. Bu bir iş değil de bunu kendimize bir değer katmak için yapıyoruz diye düşünürsek çok daha ileri seviyelere ulaşabiliriz. 

İşte yazıda bahsettiğimiz tavsiyeleri eksiksiz bir şekilde tamamladığımızda kendimizden emin bir şekilde kariyer hedefine ulaşırız. Tüm bu süreci tamamlamak elbette zor ama tamamlandığında hem kendimiz hem de çevremiz bu sonuçtan memnun oluyor. Ayrıca İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online verilen Kariyer Yönetimi Eğitimi ile kariyer kavramını ve bireysel kariyer planlama sürecini nasıl yönetmeniz gerektiğini daha iyi öğrenebilirsiniz. Birbirinden farklı iş hayatı eğitimleri için iienstitu her zaman yanınızda.

Yazar: Ümit Balyemez
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!