AnasayfaBlogKarar Verme ve Hedef Belirleme Yöntemi
Karar Verme

Karar Verme ve Hedef Belirleme Yöntemi

13 Haziran 2019
Karar Verme ve Hedef Belirleme Yöntemi

Nedir bizi karar vermeye bu kadar zorlayan esas neden? Çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan kararsızlık ve bunun asıl çıkış noktası olan kaygı bozukluğu. Etraftan duyduğumuz /okuduğumuz teşhisler ne olursa olsun temel sorun kaygı bozukluğuna neden olan sebeplerdir. 

Tamamen bireysel olan bu soruna sağdan soldan edindiğimiz genellemelere bağlı kalarak bir çare aramak bizi daha büyük bir karmaşaya sürükleyebilir. Hepimizin içinde bulunduğu koşullar ve farklı tecrübeler vardır. Algımız, bakış açımız, kültürel farklılıklarımız, yaşam standardımız ve en önemlisi temel kişilik özelliklerimizin bizi yönlendirdiği seçimler. Veya yönlendiğimiz seçimlerin bizde oluşturduğu temel kişilik özellikleri. 

Öncelikler Ve Yine Öncelikler 

Şimdi diyeceksiniz ki, karar verme ve hedef belirleme bu kadar zorsa kişi nasıl öncelik belirlesin? Bunun çok kolay bir yöntemi var. Hepimizin hayatta bir takım öncelikleri var. Bir şeyler başka şeylerin önünde gelir daima.

Kendimden örnek verecek olursam; Benim için ailem hayattaki her şeyin önünde gelir. Beni hayata bağlayan ve olmazsa olmazım aileme gelecek olan en ufak zarardan kaçınmaya çalışırım. Zira hayattaki her şeyin üstesinden gelebilirim ama ailemin iyi olduğunu bildiğim sürece. Bu yüzden de önemsediğim şeylerin listesinin ilk sırasında ailem gelir. 

Karar Vermede Zorlanmak

Bir ilişkiniz var diyelim ve karar vermekte zorlandığınız sorunlu bir süreçtesiniz. Yolunda gitmediğini düşündüğünüz o şeyler ile hissettiğiniz bağlılık ve sevgi duygusu arasında sıkışıp kaldığınız o an. İşte şimdi bir kağıt ile kalem alıyorsunuz elinize ve başlıyorsunuz bir liste yapmaya; 

Nedir sizi bir ilişkide mutlu eden şeyler? Ya da söz konusu yolunda gitmeyen o şeyleri yolunda gider hale getirecek etkenler neler? 

  • Sadakat 

  • İlgi 

  • Sevgi 

  • Hareket 

  • Adalet 

  • Maddiyat 

  • Anlayış 

  • Kişisel alan 

Bu şekilde maddeleyebileceğiniz ve tamamının kendi önceliklerinizden oluşacağı en az 30 maddelik bir listeden söz ediyorum. Farkındaysanız sizden 5 maddelik bir öncelik listesi istemedim. 30 maddelik istedim. Eğer 5 maddelik isteseydim oldukça zorlanırdınız işte işin sırrı. Karar vermekte zorlanan birisinin kullanması gereken altın yöntemlerden biri. Bu yöntem her zaman işe yarar, eleyerek gitme yöntemi.

Listemiz hazırsa devam edelim. Bu listeden önce 15, sonra 7 ve sonra da 3 maddenin üzerini çizmenizi istiyorum. Önemli bir ara not. Unutmayın, olmasa da olur diğer maddeler üzerini çizdiklerimden çok daha önemli diyebileceğiniz maddeler olmalı. İşte geriye kalan o 5 madde sizin öncelikleriniz. Ve bu 5 maddeyi de kendi içinde önceliğinize göre sıralamanız çok önemli. 

Hedef Belirleme Yöntemi

Hedef belirleme istediğiniz her şeye ulaşmak için bir anahtar anlamındadır. Eğer bu alanda tanıdığınız başarılı birisine sorarsanız size başarılarının çoğunu hedef belirleme ve ulaşma sürecine borçlu olduklarını söyler. Peki, hedef başarı ve mutluluk mu?

Şimdi yeniden sorunlarınıza odaklanın, yukardaki 5 maddeyi ilişki içerisinde yüzdelik dilim olarak ele alın. Kalan 5 maddenin ilk sırasında sadakat geliyorsa kaç veriyorsunuz 100 üzerinden? 100 verdiyseniz oo şahane! Diyelim 70 verdiniz bunun üzerine durup bir düşünmeli. 50 ise daha da ciddi düşünmeli. 30 ise hiç düşünmemeli olay mahallini direkt terk etmelisiniz.

Bir düşünsenize listenizin en başında bulunan o madde, bir ilişkide olmazsa olmazlarınızın en önemlisi ve siz bu en önemli şeyden yoksunsunuz. Peki böylesi bir yoksunluk yaşadığınız ilişkide ne kadar mutlu olabilirsiniz? Peki diyelim ki sadakate 100 verdiniz ve maddiyata da 70 verdiniz. Bu durumda ilişkiyi mi yeniden gözden geçirmeliyiz yoksa sorunu mu? Elbette önceliğimiz mutlaka bu maddenin neden olduğu sorunlar ve bunların çözümü üzerine düşünüp ona göre hedefimizi belirlemeliyiz. 

Çözüm Bulmak 

Neydi hedefimiz? Gitmek veya kalmak? Peki ya bu sorun gitmeye değer bir sorun mu gerçekten? Eğer sıfır ya da eksilerde ise üzerine belki daha fazla eğilmeliyi. Ancak 50 ve üzeri ise soruna çözüm bulmak gerekiyor. Uyguladığımız yöntem bir kriter belirleme oyunu değil, bu maddelere verdiğimiz yüzdelik dilimleri tamamen sorun, çözüm ve hedef belirleme konusunda bize yardımcı olması için belirlediğimiz basit bir eleme yöntemi.

Bu yüzden hayatımızdaki olmazsa olmazlarımızı bu şekilde belirlemezsek hedeflerimize ulaşmakta büyük bir güçlük yaşarız. Hatırlatmakta fayda var bu yöntemi yalnız ikili ilişkileriniz için değil sosyal yaşantınız yahut iş yaşamınızdaki güçlükler içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hayattan, ilişkilerden, kendimizden beklentilerimiz neyse ona göre bir standarda kavuşmanın en basit yöntemlerinden biri hedef belirleme. Belirleyeceğiniz hedefe ise duygusal bir konuda mantığa göre öncelikler belirleyerek ulaşabilirsiniz. 

Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez. İş hayatında hedeflerinize ulaşmak için birbirinden farklı ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz. Örneğin, Kariyer Hedefinize Yardımcı Olan Sertifikalar neler bunları bilmenizde fayda var.

hedef belirleme hedef karar verme karar verme ve hedef belirleme
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Karar Nasıl Verilir?
Karar Verme

Karar Nasıl Verilir?

13 Kasım 2019
Etkin Karar Vermenin Unsurları
Karar Verme

Etkin Karar Vermenin Unsurları

05 Kasım 2021
İyi Kararlar Nasıl Alınır?
Karar Verme

İyi Kararlar Nasıl Alınır?

19 Ekim 2021