AnasayfaBlogJava Web Programlama Dili Nedir?
Bilişim

Java Web Programlama Dili Nedir?

02 Ocak 2020
Java Web Programlama Dili Nedir?

Web programlama dili içerisinde kesin kurallar yoktur. İçerik ve teknikleri oluşturulurken kullanacağınız teknik ve yöntemler size aittir. Bu durum kullanacağınız dillerde farklılık gösterebilir. Bu farklılık kullanım amacınız ve ihtiyacınıza göre şekil alır. Ancak web programlama dilleri, içeriğin kullanım amacınıza hitap etmesi açısından önem taşır. Bu yüzden web programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Java da web programlama dillerinden birisidir.

Java 1996 yılında Sun Microsystems mühendisi James Gosling tarafından geliştirilmiş açık kodlu bir programlama dilidir. Platformdan bağımsız, nesneye dönük, çok işlevli, yüksek performanslı, yüksek seviye ve adım adım işletilen bir dildir. Döneminde ortaya çıkan sorunlara çözüm amaçlı üretilen bir programlama dilidir. Döneminde platformlardan bağımsız bir dilin yaratılması ihtiyacı vardı. Bu ihtiyacı karşılayarak her platformda çalışan Java programla dili yaratıldı.

Genel olarak Java dili basit ve kolay öğrenilen bir dildir. Hızlı bir uygulama geliştirme aracı ve kullanıcı dostudur. Genel amaçlı bir dilin çoğu hünerlerini barındırır.

Java ile Android Programlama

Günümüzde teknolojik aletlerin kullanımı oldukça yüksektir. Son zamanlarda en popüler teknolojik alet şüphesiz akıllı telefonlardır. Yaşamımızın vazgeçilmez teknolojik ürünü olan akıllı telefonlar işletim sistemine sahiptir. Bu işletim sistemlerinden biri de Android işletim sistemidir. Peki, Android işletim sisteminde uygulama geliştirmek için neler yapılmalı? Java ile Android programlama arasındaki bağlantı nedir bunları öğrenelim.

Akıllı telefon uygulaması geliştirmek için bireylerin temel programlama alanında belirli bir alt yapıya sahip olması gerekir. Belirli bir yetkinliğe ulaşması gerekir. Peki, Android programlama yapabilmek için hangi dillerin bilinmesi gerekir? Akıllı telefon uygulamaları, C++ Android programlama veya C# Android programlama ile yazılabilir. Bu programlama dilleri ile yazılabilmesinin yanında genel olarak Java ile Android yazılabilmektedir.  

Android programlama dilleri mevcut ürüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; Android’de uygulama geliştirmek için Java dili bilmek gerekirken, iPhone’da uygulama geliştirmek için Objective-C bilmek gerekir. Android açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemine sahiptir. Android, Java yazılım çekirdeğinden yaratılmıştır. Bu sebepten dolayı Android uygulama geliştirmek için Java programlama dili bilmek gerekir.

Java dili hakkında ne kadar çok bilgiye sahipseniz o kadar yaratıcı ve özgün işler ortaya çıkarabilirsiniz.  Android için uygulama geliştirirken başka platform uygulamalara da ihtiyacınız olmaktadır. Java dili ile tasarladığınız uygulamayı bu platformlara uygun hale getirdikten sonra uygulama tamamlanmaktadır. Uygulama tamamlandıktan sonra geliştirici durumunda oluyorsunuz. Daha sonra da Google Play Store üzerinden ücretli ya da ücretsiz uygulamalarınızı veya oyunlarınızı paylaşmanız mümkün hale gelmektedir.

Android yazılım geliştirmek için Java ve C# bilgisine ihtiyaç vardır. Java çekirdek kodlarıyla oluşturulmuş bu sistemde çalışacak olan uygulamaların Java ile yazılması gerekmektedir. Java dili dışında Android yazılım geliştirmek için hazır şablonlar da bulunmaktadır. Bu hazır programlar başkalarına ait olduğu için yaratıcı ve özgün uygulamalar yapma şansınız yoktur. Bu ancak Java dili ile mümkündür.

Android uygulama geliştirme programı denildiğinde aklımıza hemen Java gelmektedir. Ancak Java programlama, tam anlamıyla Android program geliştirmek için yeterli değildir. Bunun yanında ek platformlara ihtiyaç duyulur. Bunlar; Java JDK, Eclipse, Android SDK’dir. Bu üç araç sayesinde yeni uygulamalar yazabilmenin yanında var olan uygulamalar da geliştirilebilir. Java dili bizlere kaynak kodlar ile uygulama yazmaya yardımcı olur.

Android programlama geliştirme işlemini Java dili ile yaptığımız için Java JDK’ya sahip olmanız gerekir.  Son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Daha sonra Eclipse Classic versiyonunun son sürümünü kullanmanız gerekir. Eclipse üzerinden gerekli eklentileri kurmanız gerekir. Son olarak SDK indirmeniz gerekir. SDK indirdikten sonra C üzerinde gerekli klasörün içine taşımanız gerekir. Taşıdıktan sonra SDK Manager ibaresine tıklayarak işlem yapacağınız Android sürümlerine tik işareti koymalısınız. Daha sonra Install Package’s ile o sürümlere ait dosyaları yüklemelisiniz. Bu süreçte bilgisayarınızda bulunan Eclipse editörü ve SDK’lar entegre olduktan sonra editörümüz uygulama geliştirmek için hazır hale gelmiş olur.

Java Kodlama Dili Nedir?

Java kodlama dil, sınıf temelli nesneye yönelik bir dildir. Yazım olarak C++ ile benzerlikler gösterir. Genellikle programlama dilleri neler? bunları öğrenmeye yeni başlamış olan bireyler için Merhaba Dünya programını öğrenerek başlanması tavsiye edilir. Bu program sayesinde ilk defa program yapacak olan bireyler program yapılmasını sağlayan söz dizimini öğrenmiş olurlar.

 • MerhabaDünya .java ve public class MerhabaDünya bu alanda iki isimin de aynı olma zorunluluğu vardır. Aksi durumda çalıştırılamaz.

 •  class: Sınıf tanımlayabilmek için ön ek olarak şarttır.

 • public: Sınıfın dışarıdan erişilir olduğunu belirtir.

 • static: Sınıf tarafından paylaşıldığını belirtir.

 • void: Bir değer döndürmediği anlamı taşır.

 • Public ve static erişim belirleyicisi olarak da anılır.

 • String Ars []: Parantez içinde sistemin aldığı parametreler belirlenir.  String, sınıf adı demektir. Args’da parametre adıdır. [] ise Args’ın bir dizi olduğunu belirtir.

 • System.out.println(); ile yazmak istediğiniz yazıyı yazdırabilme ve yeni satıra geçebilmeyi sağlar.

 • Java kodlama, Türkçe karakterleri değişken ve sınıf adlarında kullanmanıza izin veren bir dildir.

Merhaba Dünya programı örnek söz dizimi;

// MerhabaDünya.java
 public class MerhabaDünya{
 public static void main(String[] args) {
System.out.println("Merhaba Dünya!");
}
}

Java kodlama dili ile yazılan yazıları derlemek için sınıf adı ile aynı ada sahip olan dosya ismine sahip olmak gerekmektedir. Javac yazılan programı derler. “.class” uzantılı bir dosya yaratır. Bu sınıf dosyalarını JVM’de çalışabilecek bytecode’lar içerir. Uygulamayı çalıştırabilmek için “ java MerhabaDünya”  yazmanız gerekir. Java komutu, sınıf yolunda “MerhabaDünya” sınıfını arar. Bulduğunda da “MerhabaDünya” sınıfında “main” metotunu arar ve bulduğunda da metot icra edilmiş olur.

Java Programlama Bireye Hangi Kazanımları Sağlar?

 • Java dili bilgisayarla ilgili çoğu konuda işe yarayan bir programlama dili olduğu için bütün dünyada bu programı bilen kişiler avantajlı konumdadır.

 • Java programlama bilen bireyler kolay ve yüksek ücretli iş imkanları bulurlar.

 • Java dili, basit bir dil olduğu için diğer dillere kıyasla öğrenilmesi daha kolaydır.

 • Java programlama, aynı işi yapan farklı programlama dili olan C++’ın dörtte biri kadar uzundur. Dolayısıyla Java kodlama yazarken zaman ve emek tasarrufu yapmış olursunuz.

 • Java kodlama ile daha kolay kod yazarsınız. Java API gereksinim duyacağınız her sınıfı ve metodu hazır verir.

 • Yazdığınız Java uygulamasını her yerde çalıştırabilme avantajınız vardır.

 • Yazmış olduğunuz uygulamalar, her platformda kullanılır. Bu sayede uygulamalarınızı kolayca yayabilme imkanı verir.

Dünyada Java Kullanımı

Java programlama çok geniş kullanım alanına sahiptir. Dizüstü bilgisayarlardan veri depolama merkezlerine, cep telefonlarından internete, oyun konsollarından süper bilgisayarlara kadar her yerde bulunur.

 • Dünyada 9 milyon Java geliştiricisi bulunmaktadır.

 • Geliştiricilerin 1 numaralı seçimi olarak belirtilmektedir.

 • Şirket masaüstü bilgisayarlarının %97’sinde Java uygulaması bulunmaktadır.

 • Java, dünyadaki 3 milyar cep telefonunda bulunmaktadır.

 • 5 milyar Java kartı kullanılır durumdadır.

 • 125 milyon televizyon cihazı Java kullanmaktadır.

 •  Amerika’daki bilgisayarların %89’unda Java bulunmaktadır.

 • En iyi orijinal parça üreticisi Java ME kullanmaktadır.

java programlama java kodlama java dili java ile android programlama dili web programlama dili java web programlama
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.