AnasayfaBlogİşyerinde İşverenler Sizden Ne Bekliyor
İş Hayatı

İşyerinde İşverenler Sizden Ne Bekliyor

09 Mart 2018
İşyerinde İşverenler Sizden Ne Bekliyor

Yeni işe başlayan ya da iş hayatına yeni atılan personeller için iş dünyası hakkında bilmeleri gereken birkaç madde hazırladım.

İşyerinde Etik

İşyeri etiğini tanımlamak artık hiç olmadığı kadar kafa karıştırıcı bir şey. İş hayatında etiğin ne olduğunu biliyoruz, ama teknolojinin bize sunduklarını ve bunların yönetim tarafından nasıl kaba, düşüncesiz ve amatörce görülebileceğini göz önünde bulundurduğumuzda, sınırların nasıl bulanıklaştığını göremeyebiliriz.

Staj yapmaya ilk başladığınızda yapmanız gereken ilk şeylerden biri de konu internet ve elektronik aletlere geldiğinde şirketin politika ve prosedürlerini öğrenmektir. Üniversitenin aksine, birçok şirket internet kullanımını izler ve çalışma saatleri sırasında kullanılan kişisel cihazları uygun görmez. Şirketiniz çalışma saatleri sırasında çalışıyor olmanız gerektiğinden, şirketler sizin internet kullanımınızı ve şirket e-posta adresinizi kontrol etmek için her hakka sahiptir. Öğrenciler izlenmeye alışık olmadığından dolayı, birçoğu işverenlerin çalışma sürecince uyguladığı katı kontrolleri gizliliğin bir ihlali olarak görür.

İşverenler Ne Bekliyor?

İzin verilmeyen websitelere veya programlara girerek şirket politikasını ihlal etmiş olmaktansa en baştan özenli olmanız çok daha iyi olur. Tabii ki, her çalışma ortamı kişisel zaman ve teknoloji kullanımına dair kendi kurallarını koyar. İşe başlamadan önce stajyerlerin ve yeni çalışanların şirket politikalarını bilmesini sağlayan şirketler genelde en az problemlerle karşılaşanlardır ama aslında bu politikaları öğrenmek çalışanın sorumluluğundandır çünkü bu konuyu bir zorunluluk olarak şirket çok önceden yazılı bir biçimde sunmuş olabilir.

Profesyonel Davranış Nedir?

İşte profesyonel olabilmek konu kıyafet yönetmeliği veya işe zamanında gelme olduğunda kolaydır ama bir işe başlamadan önce karşılaşmadığınız yeni kurallarla karşılaştığınızda durum böyle olmayabilir. Birçok öğrenci aslında bir üniversite öğrencisi olarak sahip oldukları özgürlükten dolayı çok şanslı.

İşteyken bütün şirket e-postalarına cevap verirken hızlı olun. Önemli e-postalara cevap vermeniz bir veya iki gün sürerse yöneticiler ne yaptığınızı merak edebilir. Eğer bir e-postaya cevap vermeden önce bir cevap bulmaya çalışıyorsanız, o insana bu konuda dönüş yapmak mantıklı olur yoksa sizin cevap vermediğinizi veya e-postayı almadığınızı düşünecekler.

Bu şirket çalışanlardan ne bekliyor diye düşünüyorsanız şirketin politikalarını ve prosedürlerini öğrenin. Bunu şirketin insan kaynakları ofisi ile konuşabilirsiniz. Size gerekli dokümanları sağlayacaklardır. Eğer insan kaynakları departmanı yardımcı olamazsa, yöneticinize danışın veya şirketin web sayfasına göz atın. Sonradan pişman olacağınız bir davranış sergilemeden önce bunu işe başladığınız ilk günlerde yapın.

E-posta ile gönderdiğiniz herhangi bir bilginin şirket tarafından izlenebileceğinin farkında olun. Hiçbir zaman şirket e-postasından kişisel mesaj atmayın. E-posta geçmişiniz periyodik olarak kontrol ediliyor olabilir ve bu da işinizi etkileyebilir. En iyisi kişisel bir e-posta hesabı kullanın ve iş hesabını sadece şirket mailleri için kullanın.

Bazı şirketlerin çalışanların bilgisayarlarına ne indirdikleri konusunda katı politikaları vardır. İşte internette sörf yapma hatasına düşmeyin çünkü bu sizin işi kaybetmenize sebep olabilir, siz yanlış hiçbir şey yapmamış olsanız bile... Şöyle düşünün, sizin zorla kazandığınız paraları yöneten insanın sürekli olarak olgunlaşmamış ve sorumsuz davranışlar sergilediğini gördüğünüzü hayal edin.

Eğer yanlışlıkla yasak olan bir siteye girerseniz, hemen çıkın ve bunu IT Departmanı veya yöneticiniz gibi birine bildirin.

Şirketin kişisel telefon aramaları ve kişisel telefon kullanımı politikasını öğrenin. Politikalar değişebilir ve kişisel telefon görüşmesinin tamamen yasak olmasından sadece gerekli olduğunda yapılması gibi değişebilir.

Bu ipuçları çok önemli değilmiş gibi gözükebilir ama geçmişte kişisel teknoloji ve elektronik cihazları hiçbir zaman izlenmemiş yeni profesyoneller tarafından gözden kolayca kaçırılabilir.

Bu yazı ilginizi çektiyse Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İşyerinde İşverenler Sizden Ne Bekliyor
Serem Gökler
Serem Gökler
Sosyolog, Yazar

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Başarılı İşveren Markası Uygulamaları
İnsan Kaynakları Yönetimi

En Başarılı İşveren Markası Uygulamaları

25 Aralık 2019
İşveren Markası Nedir? Nasıl Oluşturur?
İnsan Kaynakları

İşveren Markası Nedir? Nasıl Oluşturur?

23 Aralık 2019
İşveren Markası, İnsan Kaynakları ve Dijitalleşme
İnsan Kaynakları Yönetimi

İşveren Markası, İnsan Kaynakları ve Dijitalleşme

10 Ocak 2019