AnasayfaBlogİstifa Etmek ve Yeni Bir Başlangıç
İstifa

İstifa Etmek ve Yeni Bir Başlangıç

16 Mayıs 2019
İstifa Etmek ve Yeni Bir Başlangıç

Türkiye’deki işsiz sayısı 4 milyona yaklaşırken insanlar neden alıştıkları düzeni bırakıp istifa ederler? Bunun birçok sebebi olabilir, kişiden kişiye değişse de işini severek yapan insanların bile istifa kararı vermesinde etkili olan belli başlı sebepler vardır. Bunlar hemen hemen her iş yerinde az veya çok rastlanan ve çalışanı istifaya zorlayabilecek durumlardır. Bu durumların sebepleri ve sonuçlarını birlikte inceleyelim.

İstifa Kararı Almanıza Neden Olabilecek Durumlar

Mobbinge Maruz Kalmak

Mobbing kelimesinin kısaca anlamı hiyerarşik sıralamada sizden üstün olan kişi ya da kişilerin sistemli bir şekilde psikolojik şiddet uygulamasıdır. Peki mobbinge maruz kaldığınızı nasıl anlarsınız? Size verilen işleri zamanında ve doğru bir şekilde yaptığınız halde takdir ya da teşekkür yerine size daha fazla iş yüklemesi yapılıp baskı uygulanır.

Mobbing durumunda amiri olmadığınız halde başkaları tarafından yapılması gereken işlerden siz sorumlu tutulursunuz. Yöneticiniz tarafından hoşunuza gitmeyen seslenişlere maruz kalırsınız veya dini, siyasi vb. görüşleriniz uymadığı için sürekli bu konularda iğnelemeler ya da aşağılamalarla karşılaşırsınız. Geçmişten günümüze mobbing birçok firmada karşılaşılan bir durumdur. Bu durum sizi istifaya zorlar. Belki de yeni bir başlangıç yapmanın zamanı gelmiştir.

Vasat Kişilerin Hiyerarşide Yükselmesi

İşleri sizin kadar bilmeyen birisinin size emir verecek konuma getirilmesi belki de sizi istifaya zorlayan en büyük sebeplerken birisi olabilir. Sizin iş öğrettiğiniz, onun işlerini de yaptığınız bir amir tam bir kabus olabilir. İş potansiyeli olarak sizden düşüktür. Fakat birilerini yardımlarıyla ya da sizi kendisine karşı potansiyel tehdit olarak gören amirleriniz tarafından yükseltilmiştir.

Sizden daha fazla maaş alırlar ve bunu hakkettiklerini düşünürler. Toplantılarda, iş görüşmelerinde iki cümleyi bir araya getiremezler ve sizin getirmenizi beklerler. Buna benzer durumlarda bu kişilere katlanmak gün geçtikçe zorlaşır. Sizin emeğinizi sömüren ve bunun karşılığını vermeyen şirketi bırakmanızın zamanı gelmiştir.

Hak Ettiğini Alamamak

Hak ettiğinizi alamadığınız durumlarda işe girdiğiniz zamanki maaşınız ile şimdiki arasında fark yok denilecek kadar azdır. Sizinle aynı ya da benzer pozisyonlarda çalışanlardan daha düşük maaş alıyorsunuzdur. Aldığınız para ile geçinmek gün geçtikçe zorlaşıyordur. Amiriniz bu durumu görmezden gelir ve kendisinin mal varlığının üzerine eklemeler yapar.

İşsizlik oranı yüksekken ve bir daha iş bulamam korkusuyla çalışmaya devam edersiniz. Fakat bu durum daha ne kadar sürecek? En temel ihtiyaçlarınıza kiranıza, gıda malzemelerine, çocuğunuzun servisine zamlar gelirken ve siz bunu karşılayamayacak duruma düştüğünüzde mi? Peki çözüm nedir? Kirası düşük fakat iş yerinize uzak ya da sığamadığınız bir ev mi? Damak tadınıza uymayan sırf ucuz olduğu için tercih edeceğiniz yiyecekler mi?

Yaşam kalitenizden ödün vermek ne kadar doğru? Kendinize ve yaptığınız işe güveniyorsanız daha yüksek maaşlı bir iş bulmak o kadar da zor değil.

Sıkılmak

İş yeriniz mükemmel, her türlü ihtiyacınız karşılıyor. Fakat siz artık her gün aynı işi yapmaktan sıkıldınız. Aynı insanları görmekten, aynı muhabbetlerden, her gün kullandığınız yol güzergahından bile sıkıldınız. Bazı insanların doğası budur. Her şey olması gerektiğinden daha iyi olsa bile bunalır. Yeni bir çevre ister. Yeni heyecanlar arar. Yeni işler öğrenmek ister.

Bu dışarıdan bakıldığında nankörlük gibi gelebilir. Anlattığınız zaman sizi anlamazlar ve bunun geçici olduğunu savunurlar. Siz kendinizden eminseniz bu durumun geçici olmadığını pekala bilirsiniz.

Bütün bu etkenlerden biri veya birkaçına maruz kalıyorsanız istifa etmenizin vakti gelmiş demektir. Sorun yaşadığınız bir firmada çalışmaya devam etmek hem size zarar verir hem de yaptığınız işin kalitesiz olmasına neden olur. Bu nedenle iş yerindeki sorunlarınızı yöneticinizle paylaşıp herhangi bir çözüm üretilmemesi durumunda istifa etmek sizin için daha iyi olacaktır. Ancak istifa kararınızı yöneticinizle paylaşmadan önce istifa ederken bilinmesi gerekenleri detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

Yeni bir başlangıç yapmak her şeyin çözümü olabilir. Yeter ki siz isteyin. Her gün yüzlerce insan yeni bir iş buluyor ve yeni yaşamına başlıyor. Bugün neden sizin gününüz olmasın?

istifa istifa kararı istifa etmek mobbing yeni bir başlangıç istifa ederken bilinmesi gerekenler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.