AnasayfaBlogİşten Ayrılmanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?
İşten Ayrılma

İşten Ayrılmanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

09 Mart 2018
İşten Ayrılmanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Eğer her şey kontrol altında gözüküyorsa belli ki yeterince hızlı gitmiyorsunuz.

Mario Andretti

Andretti’nin bu alıntısının ne anlama geldiğini eski patronum bana söylediğinde anlamamıştım ama şimdi anlıyorum! Birçoğumuz kariyerini değiştirmek için doğru anın gelmesini bekler. Size anlatayım, o zaman hiçbir zaman gelmeyecek ve fırsat sizin kapınızı neredeyse hiç çalmayacak. Ben her zaman girişimcilere özellikle de başarılı olanlara hayranlık duymuşumdur. "Bir gün girişimci olacağım" kendime her zaman söylediğim şeydir. Tahmin edin, bu uzun bir süre için gerçekleşmedi çünkü her şey kontrol altında gözüküyordu ve kariyerimde her şey yolundaydı. İşte kariyerinizde bir değişiklik için bakmanız gereken sinyaller olabilecek beş ipucu:

İşten ayrılma sebepleri:

  1. İşinizi avucunuzun içi gibi biliyorsunuz

  2. İş unvanınız veya görevleriniz son iki yılda değişmedi

  3. Patronunuz ne yaptığınızla alakalı çok mutlu

  4. Son senede gerçek bir profesyonel gelişimden geçmediniz

  5. Kariyerinizden çok memnunsunuz

Herkesin cesur olup işini bırakarak girişimci olması gerektiğini söylemiyorum. Aslında birçok insan doğuştan girişimci değildir. Girişimci olduktan sonra anlamanız gereken şey bütün riskleri almaktır. Çoğu insan finansal risk, kariyer riski ve haberiniz olmayan riskleri bile almayı sevmez. Peki bu sizin şu anda yaptığınıza devam etmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Bence cevap şöyle "duruma göre değişir."

İşinizi avucunuzun içi gibi biliyorsunuz.

Eğer işinizi neredeyse her gün yeni bir şey öğreneceğiniz kadar zorlu bulmuyorsanız yeni bir işe girmenin zamanı gelmiştir. İş ararken en önemli kriter birçok insan için mevcut işinden daha yüksek maaş almaktır. Bunun iş seçiminde önemli bir faktör olduğunu kabul etsem de en önemlisi değil. En önemli kriter bir dahaki işe girişerek kariyer gelişiminizde düzgün bir yol izleyip izlemediğiniz. Bu yanal bir değişim, aynı ücret veya çok daha az olup yine de size daha yüksek sorumlulukla daha iyi bir pozisyona gelmenizi sağlayacak yeni bir şeyler öğrenme potansiyeli sunuyorsa, o işi kabul edin! İşin anahtarı biraz rahatsız hissetmekte, işinizi tamamladıktan sonra telaşa kapılmanız. Eğer gününüz tamamen aynıysa o zaman işinizde emekli olmaktasınız.

İş unvanınız veya görevleriniz son iki yılda değişmedi.

Hepimiz profesyonel kariyerimizi geliştirmek isteriz. Bu noktaya bağlı olarak eğer iki yıldan fazla bir süredir aynı işte çalışıyorsanız şu soruyu sormanın vakti geldi; "bir sonraki pozisyon için hazır mıyım?" Bu soruyu kendinize sormamalısınız, soruyu muhtemelen patronunuza sormalısınız. Eğer bir sonraki pozisyonunuz patronun veya şefinizin rolü ise kime sorulup sorulmayacağını bilirsiniz. Amerika’da insanlar ortalama olarak işlerini 4.6 yılda bir değiştiriyorlar.

Tipik bir Amerikan çalışanı bir işte 4.6 yıl kalıyor – Marketwatch

Patronunuz yaptığınız işle alakalı çok mutlu.

Bu durumda maalesef işinden emekli olmayı düşünen bir patronunuz var. Sizi kariyerinizde ilerletecek motivasyonu yok. Bu pozisyondan olabildiğince kaçın, tabii eğer işinizden memnun değil ve o işten emekli olmak istemiyorsanız! Tipik olarak zor patronlardan istekte bulunmak zordur ama yeni pozisyona doğru bir ilerleme kaydettiğinizi unutmayın. Zorlayan patronlar yöneticilerini ve liderlerini etkilemek isterler bu yüzden emir zincirini yukarı taşırlar. Kazananları seçin, işe alım uzmanıyla mülakat yaparken bile... Her zaman işinizle bir patronunuzu seçmelisiniz. 10 yıldan fazla o işte olan ve sizi işe alan bir kişi; o işi alırken çok ama çok dikkatli olun. Hayatınızdaki bir sonraki fırsat için işinizi değiştirmek ve işinizi birçok kez değiştirmek arasında çok ince bir çizgi var.

Son yılda gerçek bir profesyonel gelişim geçirmediniz.

"Her şeyi iş üzerindeyken öğrenirsiniz" eğer patronunuz size böyle söylüyorsa inanmayın. Bu içine gireceğiniz organizasyonun sizin iş üzerinde kalmasını istediğindendir. İyi patronlar en iyi çalışanlarının onlara belirli bir düzende verilen zorlu görevler olmadığında gidecekleri "aktivasyon enerjisine" yeterince sahip olduklarını bilirler. Yeni zorluklarla yüzleşmek için o şekilde eğitim almaları gerekmektedir. Belki de patronunuz sizin bir sonraki profesyonel derecenizi destekleyecektir veya sizi Odtü’deki pazarlama MBA eğitimine gönderecektir. Böyle büyük programlarda profesyonel olarak hayatınızda ilerleme kaydettiğinizden emin olmalısınız. Orada bir konferansa gitmek gerçek bir profesyonel gelişim değildir; bu bağlamda kurslar ve eğitimler almalısınız ki özgeçmişinize ekleyebilin.

İşverenler çalışanlarının becerilerini geliştirmek için harcama yapıyor – USA

Kariyerinizden çok memnunsunuz.

"Değişim kaçınılmazdır. Değişim süreklidir." Benjamin Disraeli

Eğer profesyonel kariyerinizden memnunsanız ya harika iş çıkarıyorsunuz-benim umduğum- ya da artık değişikliklerle uğraşmak istemediğiniz sıcak bir yere sığındınız. En uç noktası da işinizden vazgeçmek ve hep yapmak istediğiniz şey için çalışmaya başlamak, girişimci olmaktır. Bu kolay bir şey değil, size deneyimlerimden söylüyorum. Aslında ilk 6 ay sadece sinir bozucudur. Eğer birisi size kolaylaşacağını söylüyorsa size ya bütün hikayeyi anlatmıyorlardır ya da kendi "işlerinde rahat hale gelmişlerdir" ve değişiklik yapmak istemiyorlardır. İşin esas noktası kendinize soru sormaya devam etmek."Kariyerimde çok mu rahatım?"

Her zaman CV’nizi güncel tutun ve iş aramadığınızda bile iş pazarının nasıl gözüktüğüne bakın. Kariyerinizde ne zaman değişiklik yapacağınızı bilemezsiniz!

İşten Ayrılmanız Gerektiğini Nasıl Anlarsınız
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşten Ayrılma Nedenleri
İşten Ayrılma

İşten Ayrılma Nedenleri

19 Haziran 2019
İş Bulmadan İşten Ayrılmak
İşten Ayrılma

İş Bulmadan İşten Ayrılmak

16 Mart 2018