AnasayfaBlogİspanyolca Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

27 Nisan 2021
İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolcanın 400 milyon kişi tarafından anadil olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Üstelik İspanyolca konuşan kişi sayısı ABD’de İspanya’dan daha yüksek. Aynı zamanda 21 ülkede de resmi dil olarak kabul edilmiş bir dilden bahsedeceğiz. Biz araştırdık, karşılaştırdık ve gelecek vadeden diller listesinde ilk üçte olduğuna kanaat getirdik. Peki geleceği parlak olan bu dilimizi nasıl öğrenebiliriz? İşte şimdi biraz da bundan bahsetmenin zamanı!

İspanyolca Öğrenmek İçin Ne Yapmalı?

Yeni bir şey öğrenirken kendimize ilk şunu sormalıyız: "Ne için?" Kendi deneyimlerimden de yola çıkarak öğrendiğimiz şeyde hangi aşamaya gelmek istediğimizin, hangi yollardan öğrenmeyi tercih ettiğimizi açığa çıkaran bir soru olduğunu söyleyebilirim. Yeni bir dil olsun müzik enstrümanı olsun hangi amaçla öğrendiğimiz önemlidir. Örneğin bir müzik aletini sadece hobi olarak öğrenmek isteyebilir veya uzmanlaşarak akademik kariyer elde etmek isteyebilirsiniz. Çalışma programınız da buna göre şekillenir haliyle. Yeni bir dil öğrenirken de durum böyle. Seyahatinizde kullanabileceğiniz pratik şeyler mi öğrenmek istiyorsunuz, mesleğinizle ilgili geçmeniz gereken bir sınava mı hazırlanıyorsunuz yoksa sadece "ben bu dili layığıyla öğrenmek istiyorum" mu diyorsunuz? Hedefinizi belirleyin ve yola devam edelim.

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

‘Empiece por reunir su motivación’ yani motivasyonunuzu toplayarak başlayın. Yeni bir dil öğrenmenin her zaman zorlukları vardır. Bir dili öğrenirken kültürüne de aşina olmaya çalışırız ve bu belli bir süreç ister. Bu yüzden motivasyonumuzu kaybetmeden, hevesimizi yitirmeden yola devam etmeliyiz. Yanlış yapmak bir dili öğrenmenin yollarından biridir aynı zamanda. Çünkü yaptığınız yanlışı düzelttiğinizde aklınızda her zaman daha iyi yer eder. O halde öncelikle nelere ihtiyacımız var bir göz atalım.

Nelere İhtiyacımız Var?

Her şeyden iyi bir öğrenme metoduna ihtiyacınız olacak. Eğer kendi kendinize öğrenecekseniz ve sıfırdan başlıyorsanız daha önce deneyimlemiş, fikri olan birinden yardım alabilirsiniz. Bunun dışında gün içinde pratik yapabileceğiniz mobil uygulamalara erişim imkanı için telefon iyi olacaktır. Kağıt kalemi de söylemezsek olmaz, yazarak çalışmak önerdiğimiz metotlardan biri her zaman. Ve tabi ki ihtiyacınız olan en önemli şey istek ve azim. 
Enerjimiz ve isteğimiz tamam ama nereden başlayacağız? ‘Bir başlasam devamı gelir’ diyenlerdenseniz bir sonraki başlığımıza bekliyoruz.

Nereden Başlamalıyız?

Herkesin öğrenme biçimi, algılama süresi gibi kişiye özgü eğitim serüveni kıstasları vardır. Nereden başlayabileceğinize önerimiz ise kelimelerden geçiyor. Kelime haznenize her gün 10-20 kelime ekleye ekleye İspanyolca öğrenmeye adım atmış olursunuz. Direkt gramerle başlayın demiyoruz çünkü biliyoruz ki bir dilin gramerini öğrenmek işin biraz eğlencesini bozabiliyor. Bu yüzden önce günlük hayattan, pratik kullanılabilecek kelimeler öğrenerek başlamanız daha iyi olacaktır. Öğrenirken eğlenmeniz için de telefonunuza çeşitli uygulamalar indirebilir günlük akışınızda yeni kelimeleri hap gibi alabilirsiniz. Veya kendinize kelime kartları edinebilir, kendiniz de bunları oluşturabilirsiniz. Hemen bir dipnot belirtmek istiyoruz. Kelime öğrenirken öndeki ekleriyle beraber öğrenmeniz şiddetle tavsiye edilir, bir bütünmüş gibi düşünün ve öyle öğrenin.

Biraz Da Dil Bilgisi Almaz Mıydınız?

Dil bilgisi öğrenmek her zaman sandığımız kadar sıkıcı değildir. Motamot bir öğrenme şekli yerine diyaloglar kurup veya inceleyip dil bilgisini kapmaya çalışabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz yazarak pratik yapmanız. Pratik yaptıkça oturmayan bir şey yok sonuçta. Öğrendiğimiz kelimeleri cümlelere döküp İspanyolca konuşabilmek için gramerini de belli bir ölçüde özümsemeniz gerek. 

Nasıl Konuşsam?

İspanyolca yazıldığı gibi okunan bir dil olması yönüyle avantaj sahibi. Sadece bazı tonlamalara aşina olmayabilirsiniz ve bunun çözümü de dinlemekte. Her ne kadar yazıldığı gibi okunsa da bazı telaffuz farklılıkları yaratan harfler var, öncelikle onları öğrenin. Video açıp dinleyerek seslerin nasıl telaffuz edildiklerini özümseyebilir veya sesli sözlük kullanabilirsiniz. Teknolojinin nimetleri sınırsız, faydalanmayı bilene. Telaffuzumu nasıl geliştirebilirim diyenler için altyazısıyla beraber diziler izlenebilir veya sesli kitap uygulamaları kullanılabilir. Böylelikle kelimelerin telaffuzuyla beraber öğrenilmesi akılda kalıcılığı artıracak ve duyduğunuz bir kelimeyi zihninizde rahatça canlandırabileceksiniz. Hafızanıza yardımcı olacak bir diğer öneri de görselleştirmek. Çocuk videoları gibi görsel, işitsel ve alt yazılı içeriklerle İspanyolcanızı geliştirebilirsiniz.

Telaffuz kısmını anlatabildiysek sıra bunu seslendirmekte. Yeni bir dil öğrenirken hemen birileriyle konuşma çabasına girmek insanı gerebiliyor. Bu çekingenliğimizi kendimizle atabiliriz. İlk başlarda aynanın karşısına geçip kendi kendinizle konuşabilir, monolog havasında bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında sizin gibi İspanyolca öğrenmeye çalışan bireylerle konuşabilir ve gittikçe kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Etrafınızda öyle birileri yok ise de internet üzerinden çeşitli hocalarla iletişime geçip konuşma becerinizi gerçekleştirebileceğiniz imkanlar mevcut.

İnternetten İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

Günümüz eğitimlerinin olmazsa olmazı gerektiğinde sıfırdan öğrenirken faydalanabileceğimiz ya da takviye olarak kullanabileceğimiz online eğitim platformları. Kursa gitmeye vakti olmayanlar veya tercih etmeyenler için internetten de doğru metotlarla İspanyolca öğrenebilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsünde A1 seviyesinde online İspanyolca eğitimi alabilirsiniz. Diğer yandan telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz çok çeşitli dil öğrenme uygulamaları mevcut, mutlaka bunlardan birkaçını edinin.

Sıfırdan öğreniyorsanız başlangıç seviyesinde, belli bir sevideyseniz de o aşamaya uygun seviyelerde öğrenme platformlarını kullanabilirsiniz. Ya da YouTube gibi sitelerden ders videoları şeklinde ücretsiz eğitimler alabilirsiniz. Bu süreçte not almanız yararınıza olacaktır, yazarak öğrenmek yeni bir dil öğrenirken iyi bir yoldur. Sosyal medya hesaplarınızdan da İspanyolca pratik bilgiler öğrenebileceğiniz sayfalar takip edebilir, medyanızda gezinirken yeni kelimeler, kalıplar edinebilirsiniz.

İspanyolca Öğrenmek İçin Tüyolar

  • Günlük hayatınıza adapte edin. İlk adım olarak telefonunuzun dil ayarını İspanyolca yaparak başlayabilirsiniz. Gün içinde aile bireylerinden gelen sorulara kendi kendinize İspanyolca cevaplar verebilir, bulamadığınızda ise sözlükten faydalanabilirsiniz.

  • Müzik dinleyin. Şarkı ezberlemek hepimizin istemsiz bile olsa iki üç kez dinlemede bir şeyler kapabildiği bir beceri. Öyleyse bunu İspanyolcada da kullanın. 

  • Minik kitaplar, dergiler okuyarak gün içinde pratik yapmanızı sağlayabilirsiniz. Böylelikle öğrendiğiniz bilgiler hafızanızda tazelenir ve unutmanız zorlaşır.

  • Dizi izleyin. Türkçe alt yazılı olarak başladığınız İspanyol dizilerini ikinci kez izlediğinizde İspanyolca alt yazılı olarak değiştirin. Hem repliklere aşina olmuş olacaksınız hem de cümle yapılarıyla dinleme yeteneğinizi geliştirebileceksiniz.

  • Dili öğrenirken kültürünü pas geçmeyin. Dil sahip olduğu coğrafyadan etkilenen canlı ve değişken bir varlıktır. Bu yüzden İspanyol kültürüne de aşina olun, araştırın ve öğrenin. 

  • Kendinize zaman verin, pes etmeyin. Öğrenmek eylemi her zaman emek istemiştir, çabaladığınıza inanıyorsanız eninde sonunda o dili öğreneceksinizdir vazgeçmeyin.

İspanyolca Nasıl Öğrenilir ispanyolca kursu
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Öğrenmek Zor mu?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

08 Mayıs 2021
İspanyolca Renkler Nedir?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Renkler Nedir?

03 Temmuz 2021