AnasayfaBlogOnline Ne Demek? Eğitimde Online Nedir?
Ne Demek?

Online Ne Demek? Eğitimde Online Nedir?

28 Kasım 2019
Online Ne Demek? Eğitimde Online Nedir?

İngilizce bir kelime olan online Türkçede çevrimiçi olarak tanımlanır. Günümüzde online kelimesi direk internet bağlantısı ya da internet üzerinden bağlantı kavramına denk gelen bir zarf olarak kullanılır. Oysa ki online ne demek sorusuna tam karşılık gelen aslında bağlantı kavramıdır. Örneğin bir yazıcının bir bilgisayar sistemine bağlı olarak çalışması o an için yazıcının online olduğunu gösterir. Daha önceleri on-line olarak ifade edilen bu kavram açık hat şeklinde de tercüme edilebilir. Kökeni buradan gelse de internetle birlikte yeniden tanımlanan bu kavram dünya üzerinde internet üzerinden yapılan her türlü eylem için kullanılır noktaya gelmiştir. Şimdi gelin online hayatlarımızın ne kadar içinde yakından bakalım.

Hayatımız Online Hale Geldi!

Artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki yaptığımız her şeyin başında bir online var. Akıllı telefonlarımız internetin hızı mobil uygulamalar derken genci yaşlısı herkes online hayattan bir şekilde faydalanıyor. İnternet bağlantısının olmadığı bir yerde nefes alamayacak kadar bağımlısı olan pek çok insan bile var. Tabii bu bağımlılık kısmı bir yana tüm dünyanın internet üzerinden birbirine bağlandığı bir dünyada artık internetsiz bir hayat düşünülemez bir noktaya geldi. Artık tüm iletişimlerimiz neredeyse online iletişim haline geldi. Özel gün kutlamalarından günlük dialoglara kadar her türlü iletişimde önceliğimiz sosyal medya platformları ve akıllı uygulamalar üzerinden online olarak yürüyor. Hatta gün içerisinde kim çevrimiçi kim değil sosyal medyadan takip edip Ayşe uyumuş,  Ali uyanmış şeklinde birbirimizi takip ettiğimiz durumlar bile var.

Alışverişin adı artık online alışveriş. Aradığımız her şeyi online alışveriş sitelerinden kolaylıkla ve en uygun şekilde alabiliyoruz. Market alışverişlerimizi online olarak yapıp paketleri kapımıza kadar getirtebiliyoruz. Yemek siparişleri, çiçek siparişleri aklımıza gelecek her türlü alışveriş artık online platformda var. Tatil rezervasyonları, seyahat ya da organizasyon biletleri, hastane randevuları, bankacılık işlemleri, alım satım emlak işleri hepsinin başında artık online kelimesi eklendi. Ticaretin online hali, ticaret hayatına bambaşka bir boyut getirdi ve ticaret dünyasının kuralları baştan yazılarak artık e-ticaret oldu. Televizyon, radyo, gazete, dergi artık online platformlarda yer alıyor ve geleneksel medya yerini internet dünyasına bırakıyor. Artık dünya internet ve akıllı teknolojiler sayesinde birbiriyle 24 saat iletişim kurabiliyor. Bu duruma bağlı olarak iş dünyasında da toplantılardan her türlü bağlantıya kadar tüm işlemler internet üzerinden yürütülüyor. Sağlıktan eğlenceye, özel yaşamdan iş dünyasına ve eğitime kadar artık hayatımız online.

Eğitimde Online Nedir?

Online eğitimin çıkış noktası herkes için her koşulda eşit şartlarda eğitim sağlamaktır. Aslında bu çıkış noktasına geçmişten bugüne her zaman farklı çözümler aranmıştır. Biraz eskilere gidelim. Bundan 100 yıl öncesinde dahi posta aracılığıyla eğitim alınabiliyordu. Aradan bir süre geçtikten sonra radyo ve televizyon yayınları ile eğitim alınabiliyordu. TRT yıllarında televizyonlarda okuma-yazma eğitimleri bugünkü online eğitim mantığının o dönemin koşullarında gerçekleşen benzer bir kavramdı. Gün geçtikçe gelişmeye devam eden teknoloji, eğitimde de yenilikleri meydana getirdi ve bilgisayarlarda izlenmek üzere CD-ROM’larla öğrencilere eğitimler sunuldu ve kesinlikle en büyük yenilik internetin ortaya çıkması oldu. İnternet her evde bulunmaya başlayınca eğitim CD’leri de rafa kaldırıldı ve online platformlarda sunulan eğitimler ortaya çıktı. İlk olarak 1960’larda denemeleri yapılan ve günümüze kadar gelen bu süreçte kalitesi düşük online eğitimler öğrenciler için baya zorlayıcı oldu. Teknoloji ilerledikçe online eğitime yapılan yatırımlarla son birkaç yıldır online eğitim alan öğrenci sayısı 6 milyondan fazla ve her geçen saniye, biz uyurken dahi online eğitimleri tercih eden kişi sayısı artmaya devam ediyor.

Online eğitimi, internet aracılığıyla oluşturulan sanal sınıflarda öğrenci ve eğitmenin kolaylıkla etkileşim kurabildiği ve öğrencinin sayısız bilgi kaynağına ulaşabildiği eğitim türü olarak tanımlayabiliriz. Yorucu bir iş gününün ardından canlı ders zamanlarını kaçırsanız bile kaydedilen videoları gönül rahatlığıyla izleyebileceğiniz online eğitimler size her türlü konforu sunuyor. Online eğitimin örgün eğitime göre çok tercih edilmesinin temel sebebi budur. Online olarak aldığınız eğitim boyunca deneme sınavları ve ödevlere tabii tutulmanız konuyu ne kadar öğrendiğinizi gösteriyor. Eğer bu durumlarda sıkıntı yaşıyorsanız dersle ilgili soru işareti olan kısımları basit bir ders tekrarı ile düzeltebiliyorsunuz. Ayrıca online eğitim sonunda gireceğiniz sertifika sınavı öğrendiklerinizi pekiştirmenin yanı sıra belli bir not eşiğini geçmeniz durumunda sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Öğrenciye eğitimde seçme hakkını veren online eğitim asla sizi kısıtlamıyor. Ayrıca bazen ücretsiz bazen düşük maliyetli ücretlendirmeleri ile ciddi bir tasarruf sağlıyor.

Enstitü’nün Online Eğitim Programları

Enstitü’nün online eğitim programları çalışanlar, öğrenciler, ev hanımları, iş bulamayanlar, boş vakitlerini değerlendirmek isteyenler dahil herkesi hedefler. Bunun yanı sıra siz ne yapmak istiyorsanız ona yönelik bir eğitim bulabilirsiniz. Yani Enstitüde her ihtiyaca yönelik olarak düşünülen eğitimler tasarlanır. Örneğin iş dünyasına hazırlanmak, okul hayatınıza katkıda bulunmak, hep hayalini kurduğunuz bir meslek sahibi olmak ya da merak ettiğiniz bir konu hakkında tüm detaylarıyla bilgi edinmek. Son olarak teknoloji çağının meslekleriyle de Enstitü’nün eğitim programları ile tanışabilir ve yepyeni bir meslekle de hayatınıza devam edebilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü’ne ait yararlanacağınız eğitimler 9 ayrı kategoride yer alır. Bunlar;

şeklindedir. Bu eğitimler sayesinde bir meslek sahibi olabileceğiniz gibi cv’nizde bu eğitimlerin yer almasını sağlayarak mülakat görüşmelerinden sonraki işe alım sürecinde kendinizi bir adım öne çıkarabilirsiniz.

  • Kişisel gelişim kategorisinde yer alan eğitimler ile güçlü yanlarınızı ortaya çıkarabilir, eksik olduğunu düşündüğünüz alanlarda kendinizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin fotoğrafçılık eğitimi amatörce yaptığınız çekimleri profesyonelleştirerek harikalar yaratabilirsiniz ya da NLP teknikleri ile hayatınıza farklı bir bakış açısı kazandırabilirsiniz.

  • Satış ve Pazarlama kategorisindeki eğitimler, normal ya da online ticaret yapanların veya yapmaya başlayanların ya da kurumsal firmaların satış ve pazarlama departmanlarında çalışanların alabileceği eğitimlerdir.

  • İletişim eğitimleri, diksiyondan beden diline, halkla ilişkilerden ikna tekniklerine kadar iletişimin gücünden bu eğitimlerle yararlanabilirsiniz.

  • İş hayatı eğitimleri tehlikeli ya da az tehlikeli yaptığınız işlerde güvenli hareket etmenizi, iş hayatında yaratıcı düşünebilmeyi, iş ortaklarınızla yapacağınız yazışma tekniklerini size öğretmeyi amaçlıyor. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen ya da teorideki projelerini uygulamak isteyen girişimciler için de başarıya ulaşmasını sağlıyor.

  • Finans-Muhasebe eğitimlerinden eğer bu alana ilgi duyan biriyseniz faydalanabilirsiniz. Bu eğitimler ticarette finansal konular hakkında bilgi ve tecrübe edinmenizi sağlıyor.

  • Yabancı dil eğitimleri ile yabancı dil öğrenip farklı kültürler ve farklı arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Hatta yabancı dilinizi geliştirdiğinizde bir gezgin olup birçok yerleri tarihi ve kültürel yönden tanıtabilirsiniz.

  • İnsan Kaynakları eğitimleri kategorisindeki eğitimler, kurumsal şirketlerin veya işletmelerin insan kaynakları departmanında çalışan veya bu alana ilgi duyan herkesin alacağı eğitimlerdir. Bordrolama tekniklerinden işe alım sürecine kadar pek çok konuyu bünyesinde barındırıyor.

  • Yazılım ve Bilişim Eğitimlerinde yer alan eğitimlerle dilerseniz bir web sitesi kurarak ürünlerinizi satabilir, ya da ilgi alanınıza göre video editörlüğü programıyla yeni bir meslek sahibi olabilirsiniz.  Bunların yanı sıra programlamaya ilgi duyanlar veya adım atmak isteyenler, programlamanın temelini alarak bu sektöre adım atabilirler.  

  • Enstitü bünyesindeki online eğitimler her zaman tecrübeli ve uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Siz de online eğitimlerle kendinizi geliştirmek istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü ile hemen öğrenmeye başlayın!

eğitim iienstitu online eğitimleri eğitimde online ne demek online ne demek online nedir online eğitim nedir online ne demek online ne anlama gelir
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Video Mülakat
Video Mülakat

Online Mülakat Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2020
Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey
İtibar Yönetimi

Online İtibar Yönetimi Hakkında Her Şey

28 Aralık 2020
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Blog Yazarlığı Eğitimi
4.5
(87)

Blog Yazarlığı Eğitimi

9 Konu5 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
40099