AnasayfaBlogİş Teklifi Nasıl Reddedilir?
İş Teklifini Reddetmek

İş Teklifi Nasıl Reddedilir?

17 Eylül 2021
İş Teklifi Nasıl Reddedilir?

Bir iş teklifini nasıl reddetmeliyiz? Bir işi reddetmenin en iyi yolu nedir? Öncelikle şunu bilmeliyiz ki; bir işi nasıl reddettiğiniz sizin işi reddetme nedenlerinize bağlıdır. En iyi şekilde reddetme tavsiyeleri gözden geçirin ki bu işi profesyonel ve nazik bir şekilde yapın. Size iş teklifi reddetme ile ilgili birkaç kelime yazdım.

Bir iş teklifini nasıl reddetmeliyiz?

Eğer iş size uygun değilse ama şirketi sevdiyseniz, telefon veya e-posta yoluyla kurumdan etkilendiğinizi ama işin sizin için doğru olmadığını düşündüğünüzü belirtebilirsiniz. Cevabınız işin eksik olan faktörlerini, istediğiniz sorumluluk seviyesini, sahip olmak istediğiniz şeyleri içerebilir. Örneğin, eğer hedeflenen iş sadece şirket içinde küçük satışları içeriyorsa, siz satış yönetimine doğru daha hızlı bir yol sağlayabilecek olan daha büyük hesaplarla uğraşan bir satış pozisyonuyla ilgilendiğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun iyi yanı muhtemelen işveren sizi mevcut olan başka bir pozisyon için düşünebilir veya gelecekte açılacak olan bir pozisyon için sizi listesine ekleyebilir.

Şirketi sevmemiş olabilirsiniz.

Eğer şirket size sahip olduğu kültür, ürünleri veya hizmetleri yönünden cazip gelmiyorsa, basit bir şekilde kariyerinizin bu noktasında bu işin sizin için uygun olmadığını belirterek bu fırsat için teşekkür etmeniz yeterli olacaktır. Adayların etkileşimde bulundukları çalışana herhangi bir memnuniyetsizlik belirtmemeleri veya kurum hakkında herhangi bir eleştiri paylaşmamaları genel olarak onlar için daha iyidir.

Gelecekte yolunuzun kiminle kesişeceğini bilemezsiniz. 

Maaş size cazip gelmemiş olabilir. Eğer kurum ve iş cazipse ama maaş teklifi yeterli değilse bunu iletişim kurduğunuzda belirtebilirsiniz. Normalde bu teklif hakkındaki düşüncenizi belirttikten sonra yapılır ve daha yüksek bir maaş pazarlığı yapılır. Eğer bu çabanız nafileyse, teşekkür dileklerinizi, iş hakkında ne kadar heyecanlandığınızı ama maaşın yetersizliğinden dolayı reddetmeniz gerektiğini belirtebilirsiniz. Bazen bir işveren size bu noktada sizin gerçekten reddetmeyi düşündüğünüzü gördükten sonra daha iyi bir teklifle gelebilir. Ama şunu sakın yapmayın! Maaşın yeterli gelmediği durumda bunu açıkça söyleyin. Başka bahaneler üretmeyin. Evime uzak, çalışma saatleri uygun değil gibi... Böylece tahmininizden daha fazla maaş alabileceğiniz bir ihtimali de yok etmiş olursunuz. Bazı kişiler maaşa düşkün gözükmemek için bu hatayı yapabiliyor. Sonuçta hepimiz para kazanmak için çalışıyoruz.

İş teklifini reddetme mektubu ne zaman ve nasıl gönderilmeli?

Pozisyonu kabul etmemeye karar verdiğiniz zaman, iş teklifini bir mektupla reddetmek için birçok sebep vardır. Öncelikle, mektup veya eposta göndermek sizin iş ile ilgili olduğunuzu net bir şekilde ortaya koyar. Nazik ve minnettar bir red mektubu göndermek aynı zamanda işverenle iyi bir ilişki sürdürmenin de harika bir yoludur. İşverenin gelecekte ne zaman sizin için daha iyi bir teklifi olacağını bilemezsiniz bu yüzden köprüleri yakmak doğru olmaz. Mektup göndermeden önce işi istemediğiniz konusunda kendinizden emin olun. İşi almanız için en ufak bir şans bile varsa, öncelikle karşı teklifle pazarlık yapmayı deneyin. Çünkü red mektubunu gönderdikten sonra, bir daha o işi almanız için neredeyse hiç şansınız kalmayacak. Mektubunuzu teklifi reddetmeye karar verdikten hemen sonra gönderin. Zamanında gönderilen bir mektup geç gönderilen bir mektuptan daha anlamlıdır.

İlgili Blog: İş Teklifi Aldığınızda Hemen Karar Vermeyin!

İş teklifi red mektubuna ne yazılmalı?

Red mektubu kısa ve öz olmalıdır. İşverene teklifi için teşekkür ederek başlayın ve ardından kararınızı kısa ama kibar bir şekilde açıklayın. Bir iş teklifini reddetmek zor olabilir, ancak biraz öngörü ve özenle, saygılı ve profesyonel bir şekilde yapılabilir.

İş teklifinin yazılı reddi

Mektupta ya da epostada size pozisyonu teklif eden kişiye hitap edin. İşverende olsa bile iletişim bilginizi ve telefon numaranızı bulundurun. Neden işi reddettiğinize dair detay vermenize gerek yok. Kesinlikle kötü çalışma ortamı veya şirketin uzun dönemde geleceği hakkında kararsızlık gibi çirkin olabilecek nedenler vermeyin. Mektubunuzda bu çeşit spesifiklerden mektubunuzun pozitif bir şekilde karşılanacağından emin olmak için kaçının. Bununla birlikte, işi neden reddettiğinize dair kısa bir açıklama yapın. Örneğin, başka bir teklifi kabul ettiğinizi, mevcut işinizde kalmanın sizin için en iyisi olduğuna karar verdiğinizi belirtebilirsiniz. Yine de, açıklamanızı kısa tutun. Mektubunuzun güzel yazıldığından ve yazım ve gramer hatalarına sahip olmadığından emin olun. İşi reddetseniz bile yazışmalarınızın profesyonel olduğundan emin olun.

İş Teklifi Reddetme Mektubu Örnek

Aşağıdaki örnek iş teklifi red mektubunu gözden geçirin ve kendi mektubunuz için taslak olarak kullanın.

Örnek İş Reddi Mektubu

İletişim Adresi Şehir Tarih Sayın …., Bana ABC Holding’de Pazarlama Yöneticisi pozisyonunu teklif ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Alması zor bir karardı ama başka bir şirkette farklı bir pozisyonu kabul ettim. Beni mülakata davet ederek ayırdığınız zaman adına size içten teşekkürlerimi sunuyorum. Tekrar, vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. İmza İsminiz

İş Teklifi Nasıl Reddedilir? iş teklifi nasıl reddediliriş teklifi reddetme maili iş teklifi reddetme mektubu iş teklifi reddetme yazısı iş teklifi red maili
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.