AnasayfaBlogİş Dünyasında Sosyal Medyanın Önemi
Sosyal Medya

İş Dünyasında Sosyal Medyanın Önemi

16 Şubat 2018
İş Dünyasında Sosyal Medyanın Önemi

Hepimizin bildiği gibi artık sosyal medyanın hayatımızda vazgeçilmez bir yeri var. Hayatımızın her alanında, hislerimizi, tepkilerimizi ve duygularımızı artık sosyal medya aracılığı ile anlatıyoruz ve gösteriyoruz. Dünya üzerinde her 13 kişiden birinin Facebook’a kayıtlı olduğunu, günde ortalama 460 bin kişinin Twitter hesabını açtığını ve YouTube’un her ay 800 milyon civarında ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını düşünecek olursak sosyal medya bizim en güçlü silahımız haline geliyor.

İş Hayatında Sosyal Medya

İş hayatı için de sosyal medya’nın gücü çok büyük. Artık hemen hemen her şirket ürünlerini Sosyal medya aracılığı ile tanıtmakta, ürününü o kanal sayesinde satmakta ve geri bildirim almaktadır. Bunu yaparken amacımız hedef kitleye karşı ilgi uyandırmak ve bizim gelişmemize sosyal medya aracılığı ile daha çok yardımcı olmalarını sağlamaktır. Bu hem zaman hem de maliyet açısından çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sosyal medya dünyasında başarılı olmak için müşterilerinizin ve hedef kitlenizin sizin ve rakipleriniz hakkında ne konuştuğunu dinlemeniz ve o diyalog ve yorumları takip etmeniz gerekmektedir. Bu da sizin oradaki varlığınızı öne çıkartır. Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri de hızlı etkileşimdir. Yayınladığınız bir iletiye saniyeler için de cevap alabilir, böylece tüketicinin nabzını ölçebilirsiniz. Sosyal medya sayesinde şirketler kendi müşterileriyle bağlantı içinde olup, onların olumlu ya da olumsuz yorumlarından yola çıkarak tedbirlerini alabilirler.

Sosyal medya ve reklam

Özellikle verdiğiniz ilan panoları, TV reklamları, basılan reklam broşürleri vs. gibi tanıtım platformlarına göre Sosyal medya daha kalıcı bir niteliğe sahiptir. Çok para harcadığınız bir reklam bazen boşa gidebilirken, sosyal medyada örneğin Facebook sayfanızı beğenen biri, beğenisini geri almadığı sürece yayınladığınız her türlü içeriği görecektir veya Instagramda bir ürünü satmak alıcısına ulaşmak çok daha kolay ve maliyetsiz olacaktır. Örnek olarak birçok ünlü ismin tasarımlarını veya başka bir markanın reklamını sosyal medya üzerinden yaptığını görmekteyiz özellikle bu konuda Instagram’ın çok fazla kullanıldığını düşünüyorum. Görsel sunumunuz iyi olduğu, güvenilir ve açık olduğunuz sürece bu dünya ’da yer almak çok kolay ve az maliyetlidir.

Eğer sizde kurumsal olarak sosyal Medya’da yer almak ve başarılı olmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gerekenler; Sosyal medya sayfanızı güncel tutun. Firmanız hakkında haberleri, güncel olayları, yapılan çalışmaları mutlaka resimler, hashtag ve linklerle daha güçlü göstermeye çalışın. Şunu unutmayalım ki görsel sunumun kalitesi her zaman başarıya bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacaktır. Sosyal medya reklamlarını kullanın böylece firmanız çok uygun maliyetle daha fazla kişiye ulaşmış olacaktır Video sitelerinde yer alın. Özellikle Youtube ve diğer video sitelerinde tanıtım videoları hazırlayıp insanların ilgisini çekmesini sağlayın. Tabi ki yapmamanız gereken en önemli konu ise Beğeni ve takipçi satın almamak bu durum sizin maalesef lehinize olur çünkü aldığınızı sandığınız bu takipçiler aslında gerçekte var olmayan sadece görüntü olarak var olan size hiçbir fayda sağlamayacak aksine sizin spam içerikli olarak görünmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak günlük 1 milyar kişinin çevrimiçi olduğu internet dünyasında sizde sosyal medya üzerinden var olmak istiyorsanız mutlaka sosyal medya’nın gücünü ve getirdiği avantajları kullanmalı ve az maliyetle başarıya bir adım daha yaklaşmalısınız.

Bu yazıyı beğendiyseniz Sosyal Medyadan Geri Bildirim Almanın 4 Yolu başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İş Dünyasında Sosyal Medyanın Önemi sosyal medya uzmanlığı sosyal medya
Serem Gökler
Serem Gökler
Sosyolog, Yazar

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209