AnasayfaBlogİş Arama Sürecinde Profesyonelliğin 11 Yolu
İş Arama Teknikleri

İş Arama Sürecinde Profesyonelliğin 11 Yolu

16 Mart 2018
İş Arama Sürecinde Profesyonelliğin 11 Yolu

Yıllar önce bir öğrencim haksızlık olduğunu düşündüğümüz bir şeyden suçlandığı için pozisyonunu savunmak zorunda kaldı. Yine de müdür ile konuşmadan önce ona profesyonel bir şekilde davranmasını söyledim.

Yüzündeki ifade paha biçilmezdi. ‘’Bu durumda nasıl profesyonel davranabilirim Hocam?’’ dedi. Aynen öyle. Arzu edilmeyen bir durumda nasıl profesyonel davranırsın? Öğrencime verebileceğim en güzel cevabı verdim, ‘’elinden gelenin en iyisini yap. Sadece elinden gelenin en iyisini yap.’’
Bu olay beni İş arama sürecinde profesyonel davranmanın 11 yolunu düşünmeye itti:

İş Arama Sürecinde Nasıl Profesyonel Davranabiliriz?

1 - İnsanlara saygılı davranın.

Bu annenizin size çocukken verdiği basit bir tavsiye. İş arama sürecinde size yardım eden insanlara da rastlayacaksanız; her şeyin kendileri ile alakalı olduğunu sanan salaklara da... Hepsine saygılı davranın ve size saygılı yaklaşanlarla çalışın.

2 - Sadece almak ve vermeme hissine dayanın.

’İyilik bul iyilik yap’’ teriminin gerçek bir anlamı var. Bir verici olarak güzel bir karma yaratın; sizin başkalarına yaptığınız yardımların başkası tarafından döneceğini anlayın. Müşterilerimden yeni işe giren biri potansiyel müşterileri şeker gibi etrafa saçtı.

3 - Pozitif davranın.

Şu an bir çalışmayan olarak duygusal iniş ve çıkışları anladığım gibi işsizlik ile birlikte gelen finansal yükleri de anladım. Size pozitif hissedin demiyorum; pozitif davranmanızı söylüyorum. Diğer bir deyişle gerçeği olana kadar taklit edin. Unutmayın ki iş arama sürecinde pozitif gözükenlere insanlar yardım etmek için daha eğilimli olurlar.

4 - Güzel giyinin.

Düzgün bir şekilde giyinerek bir profesyonel izlenimi oluşturun. Sahile gidiyormuşsunuz gibi değil... Düğmeli tişörtler yerine normal tişört giyen, kumaş pantolon veya etek yerine yoga pantolonu giyen; giyim tarzlarından dolayı iş arayışına kendini tam olarak vermeyen iş arayanları parmağımla gösterebilirim. İlk izlenim önemlidir, gerçekten önemlidir.

5 - İş arama sürecinin öğrencisi olun.

İş arama kurallarını anlayanlara ve anlamayanlara çok rastladım. Anlayan takım düzgün bir şekilde giyiniyor, pozitif bir tavır takınıyor ve uygun görgü kurallarına uyuyor. Siz iş arama adı verilen bir organizasyonun parçasısınız.
Mutlaka iş arama sürecinize sadık kalın. Seminerlerime katılanlara iş arayışlarına haftada kaç saat ayırmaları gerektiğini soruyorum. Benim daha fazla söyleyeceğimi düşünüp kendi fikirlerini belirtenler 40 saatten fazla dediler. Bu biraz fazla olabilir, hayatınızda diğer önemli şeyler de var; aileniz, arkadaşlarınız, zihinsel durumunuz gibi. Ben haftada 25-30 saat yeterli diyorum. Zekice çalışın, sıkı değil...

6 - Yapıcı eleştiriyi dinleyin.

Birisi sizin ‘’muhteşem’’ özgeçmişinizi, mülakat performansınızı veya networking kurallarınızı eleştirdiğinde kural olarak alınmamanız gerekir. İnsanlar genel olarak İş arama sürecinize yardım etmek isteyecektir. Onların tavsiyesini dinlemek zorunda değilsiniz ama en azından ne söyleyeceklerini bir dinleyin.

7 - Dakik olun.

Sizin durumunuzda diğer iş arayanlarla buluşmak için organize ettiğiniz bir mülakat veya randevu için geçerli olabilir. Hiçbir zaman "geç kalmama" kuralı hala geçerlidir (daha da kötüsü bir randevuyu tamamen unutmaktır.) Geç kalacaksanız haber verin. O zaman belki affedilebilirsiniz.

8 - Bahaneler uydurmayın.

Hepimiz hatalar yaparız. Eğer sizi sonlandıracak olan bir hata yaptıysanız itiraf edin. İşverenler öz farkındalık ve şeffaflık ararlar. Denklemin ikinci bölümü hatanızdan ne öğrendiğinizi açıklamak ve bir daha olmayacağını anlatmak olmalıdır.

9 - İşverenlerin sizin düşmanınız olmadığını anlayın.

Gerçek şu ki işveren olabilecek en iyi çalışanı işe almak ister. Birçok işe alım uzmanı, personel alım yöneticileri yanlış insanı işe aldıklarından dolayı mahvoldular- %68’i en az bir kere bunu yaptı. Siz ve işveren arasında rakip bir çevre yaratmayın; kaybeden siz olursunuz.

10 - Takipte kalın, hep takipte kalın.

Eğer iş arayan bir arkadaşınızla harika bir buluşma geçirdiyseniz veya bilgilendirme amaçlı bir mülakata erişim sağladıysanız her zaman eyleme teşekkür mesajı ve bir aramayla karşılık vermeyi unutmayın. Bazen toplantılarımız daha sonraki eylemleri garantilemez. Yine de bireyin size yardım etmek için ayırdığı zamana karşı minnettarlığınızı belirtin.

11 - Görgü kurallarına uyun.

Burada sadece mülakattan bahsetmiyorum. Çevre oluşturabileceğiniz etkinliklerde, LinkedIn ve diğer sosyal medya platformlarında görgü kurallarına uyun. Birisi konuşurken onu aktif bir şekilde dinleyin. Bölmeyin veya çok fazla konuşmadan dolayı konuşmaktan çekinmeyin. Eğer LinkedIn’de söyleyecek güzel bir şeyiniz yoksa, hiçbir şey söylemeyin.

Öğrencimin hikayesi güzel sonuçlandı-suçlandığı şeyde hatalı davranmadı. Öğrencimin durumla başa çıkma şeklinden gurur duydum. Profesyonel davrandı ve müdürüyle arasında pozitif bir atmosfer yaratmayı başardı, bense o kadar başarılı olamadım.

İş Arama Sürecinde Profesyonelliğin 11 Yolu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.