AnasayfaBlogİş Arama Sürecinde Başarılı Olabilmeniz İçin 6 Basit Taktik
İş Arama

İş Arama Sürecinde Başarılı Olabilmeniz İçin 6 Basit Taktik

17 Aralık 2016
İş Arama Sürecinde Başarılı Olabilmeniz İçin 6 Basit Taktik

Şu ana kadar, muhtemelen İş arama sürecinin çok vakit aldığını anlamışsınızdır. Birkaç saat iş aradıktan sonra – her iş listesinin son sayfasına kadar tıkladıktan; bir ön yazı bitmeden diğerini yazmaya başladıktan sonra- büyük ihtimal vites değiştirip Facebook’unuzu kontrol eder, haberleri okur ve Instagram’da gezinirsiniz. Ama bu boşa harcanan vakitleri bir araya getirdiğinizde, birkaç hafta sonra, İş arama veriminizden büyük bir kesinti olduğunu fark edeceksiniz.

Neyse ki, hayalinizdeki işi aramak her zaman acı verici bir deneyim olmak zorunda değil. Doğru planlama ile, çabalarınızı maksimize edebilir ve İş arama için ayırdığınız zamanın haricinde kendinize çok zaman ayırabilirsiniz. Peki nasıl?

Sadece iş aramaya odaklanmayın.
Becerilerinizi de geliştirin!

İş Arama Başarınızı Maksimuma Ulaştırmanın Basit Yolları Neler?

Nerede olursa veya ne zaman olursa iş aramayın. Haftalık takviminizi analiz edin ve İş arama için zaman pencereleri bulun ve daha sonra bu takvime sadık kalın. Eğer çok meşgulseniz, iş bakmak için zaman bulmak adına biraz yaratıcılaşmanız gerekebilir. Belki de kahvaltıdan önce veya akşam yemeğinden sonra veya haftasonları bir saatinizi ayırabilirsiniz.

İş arama sürecini farklı kategorilere ayırmak da yardımcı olacaktır: örneğin, Pazartesi günü iki saatinizi iş arama tekniklerine ayırdınız; Çarşamba günü materyallerinizi taslak haline getirdiniz ve gözden geçirdiniz ve başvurularınızı yaptınız; Cuma günü de bunların takibini yaptınız.

“Adanmış” İş Arama Zamanınızı Gerçekten Adayın.

Bir kere zaman buldunuz mu, günün dikkat dağınıklıklarının onu sizden almasına izin vermeyin. Eğer mümkünse bir kafe veya kütüphanede, iki saatin tamamen sizin iki saatiniz olabileceği bir yerde köşenize çekilin, iki saatin 30 dakikasını köpeği yürüyüşe çıkarmak veya 15 dakikasını çocuklara öğle yemeği yapmak için harcamayın.

Özellikle odaklanabileceğiniz bir yerde çalışmanız önemli, böylece basit hatalardan kaçınabilirsiniz (örneğin özgeçmişinizde yazım hataları, farklı bir pozisyon için yazdığınız ön yazıyı başka bir işe verme, veya başvuru gerekliliklerini yanlış okuma gibi)

Dikkat Dağınıklığı Önleyici Uygulama Deneyin

Eğer sosyal medya (veya öz-disiplin) sorumlu olan ise, Facebook, Pinterest ve daha bir nicesini engelleyebileceğiniz bir dikkat dağınıklığı engelleme uygulaması deneyin. Bu şekilde İş arama için ayırdığınız zamanı en iyi şekilde değerlendirebileceğinizi garanti altına almış olursunuz .

İpucu: telefonunuzu saklamak ve TV’yi kapatmak da çok yardımcı olur.

Zamanı Takip Etmenin Avantajı Nedir?

Doldurmanız gereken bir vakit olduğunda daha çok odaklanabilirsiniz ve elinizdeki göreve direk başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, zamanınızı yönetmek sizin aşırı yorulmanızı da engeller. Pomodoro tekniğini de deneyebilirsiniz. Bu teknikte her 25 dakikada bir kahve içmek, gevşemek veya bir şarkı dinlemek için 5 dakikalık bir mola alıyorsunuz.

Tomato Zamanlayıcısı Pomodoro tekniğini kullanan çevrimiçi bir zamanlayıcı. Ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Stratejik İş Arama Materyalleri Geliştirin ve Organize Edin

Yeni ön yazı mektupları yazmak için sürünmek veya başvurduğunuz her iş için özgeçmişinizi düzeltmek büyük zaman kaybıdır ve birçok hataya kapı bırakır. Bununla birlikte, başvurduğunuz her bir iş için başvuru materyallerinizi kişiselleştirmeniz ve düzenlemeniz önemlidir. Bunu basit bir şekilde temel bir ön yazı mektubu hazırlayıp, onu her başvurduğunuz pozisyon için düzenleyerek başarabilirsiniz.

Eğer farklı iş tipleri için başvuruyorsanız, her biri için bir ön yazı mektubu yazın ve onun yanında hepsi için ayrı birer özgeçmiş hazırlayın. Bu şekilde başvurmaya hazır olduğunuzda hemen elinizin altında olurlar ve bütün yapmanız gereken birkaç spesifik noktayı değiştirmek olur.

Bunları düzenli dosyalarda saklayın ve hiçbir şeyi karıştırmamak için etiket kullanın ve hepsinin üstüne ismini yazın.

Ne Yaptığınızı Kaydedin

Vakit kaybı gibi görünse de, başvurduğunuz işlerin takibini yapmak veya başvurmayı düşündüklerinizin bile takibini yapmak size uzun sürede çok yardımcı olacaktır. Elinizin altında olan basit bir liste ile aynı işe iki defa başvurmaktan kaçınabilirsiniz.

Aynı zamanda başarı seviyenize karar vermek için bu listeyi farklı pozisyon ve şirketlerle birlikte bir ölçüm miktarı (yani ne kadar cevap aldığınız veya mülakat daveti aldığınız) olarak da kullanabilirsiniz.

İş Arama Sürecinde Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gereken 6 Basit Taktikblogiş arama nasıl yapılır iş arama siteleri tavsiyesi iş arama süreci iş arama teknikleri
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.