AnasayfaBlogGoogle Ads Nedir? Nasıl Kullanılır?
Video

Google Ads Nedir? Nasıl Kullanılır?

10 Nisan 2021
İnternet Reklamları için Google Ads / Kimler Nasıl Kullanmalı? 

Ads (Adwords) Eğitimi eğitmeni Oğuzhan Yılmaz ile internet reklamlarında Google Ads (google adwords) kullanımı ve kullanıcılara sağladığı getirileri konuştuk.

Oğuzhan Yılmaz Kimdir?

1984 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat mezunuyum. Marmara Üniversitesi yüksek lisans Reklamcılık ve Tanıtım okudum. Hobilerimden yola çıkarak Tarım Teknolojileri okuyorum. 10 senedir sektörün içerisindeyim. Sosyal medya uzmanlığı ile sektöre girip, dijital pazarlamaya evrilen bir süreç oldu. Avansas’ta çalışıyorum. Dijital veri yöneticisi olarak.

Reklam Verme Platformu Olan Google Ads Hangi Alanda İşimize Yarıyor? Google Ads Nedir?

Google Ads dünyanın bir numaralı çevrimiçi reklam platformu. Youtubeda reklam vermemizi sağlıyor. Kendisiyle çalışan uygulamalarla reklam vermemizi sağlıyor. Arama motorunda reklam vermemizi sağlayan ve en fazla bütçenin harcandığı platform. İçerisinde 7 milyondan fazla reklam veren bulunduruyor. En çok ziyaret edilen web sitesi, Youtube da ikinci. Bu iki platforma reklam verebileceğiniz mecra Google Ads. 

Google Reklamları Ne Kadar Kazandırıyor?

Tam olarak doğru bir rakam vermek doğru değil, reklam verdiğiniz sektöre göre değişiyor. inşaatta orada harcadığınız yatırım karşısında alacağınız getiri farklı, ayakkabı satarken farklı. Hangi pazarda iseniz rakamlar değişiyor. Ortalama bir rakam verdiğimizde 7 TL harcadığınızda 17 TL kazanabilirsiniz gibi bir genelleme yapabilirsiniz. Değişkenlikler çerçevesinde ne kadar iyi yapıyorsanız kazanma oranınız artıyor. Küçük esnaftan büyük markalara kadar herkes var.

Münevver Birol: Birde CPC ya da PPC var. Bir internet reklamında tıkladığında reklam veren tarafından ödenen miktara deniliyor. Google Ads Nasıl çalışıyor peki? Tıklama üzerine mi para kazanıyoruz yoksa tıklama sonrası reklam için ayırdığımız bütçemizden mi gidiyor? Burada ki ayrımdan bahsedebilir misiniz?

İkisi de aynı şey. CPS genellikle kullanılan bir yöntem. Siz reklamınızı gösteriyorsunuz, o gösterme anında bir saniyelik reklamın gösterilmesi anında açık arttırmaya giriyor. Her birinin CPS değeri var. Tıklarsa sıraya 1.2. ya da 3. O an kesilmiş oluyor. Sadece tıklanması üzerine reklam çalışıyor.

Google Ads Çeşitleri Nelerdir?

Alt kırılımları var; farklı reklam verme biçimleri. 8 farklı kampanya modeli var. Arama ağı kampanyası, video kampanyası, uygulama kampanyası, görüntülü reklam ağı. Alışveriş kampanyası var ülkemizde tam anlamıyla kullanılamıyor. Akıllı kampanya modeli var, süreci Google ads yönetiyor. Lokasyon bazlı reklamlarımız ve keşif bazlı reklamlar gibi kampanya çeşitleri de var.

Seo İle Adwords Arasında Ne Gibi Fark Var?

Biri paralı biri parasız kanal gibi tanımlayabiliriz. Seo tamamen organik olarak gelişen, oluşturduğumuz içerik yapısından beslenerek bizi konumlandırdığı bir yapı. Bardak arama gerçekleştirildiğinde reklam veren üst sırada çıkar, altında da Seo’su güçlü olan siteler çıkar. Seo kısmı da emek isteyen bir süreç, üst sıralarda çıkmanız aylarınızı alacaktır. Seo emek sarf edip, organik olarak üst sıralarda yer almak için kullanılıyor. Ads ise para vererek üst sıralarda yer almamızı sağlıyor. Startup projede Seo ile ilerlemek faydalı. 

Dijital Pazarlama Alanında Çalışmak Demek Eşittir Ads Bilmek Demek Diyebilir Miyiz? Hangi Sektörlerde Çalışanlar Bilirse Avantajlı Hale Gelecektir? Kimler, Nasıl Kullanmalıdır?

Dijital pazarlamanın içerisinde birçok dal var. Google Ads bunlardan biri. Dijital pazarlamayı biliyorum diyebilmek için birçok alana hakim olmak gerekiyor. Seo bilmek fayda sağlar. Sosyal medya reklamcılığını bilmek fayda sağlar. Dijital pazarlama yükselen bir trend. Pazarlama bütçesi arasındaki payı artıyor. Dijital pazarlama tamamen ölçülebilir bir platform. 

Tam olarak şu kişiler kullanmalı demek mümkün değil. pazarlama bütçesi ayıran herkesin kullanması gerekecek. Günümüzün ve geleceğimizin en büyük pazarlama mecrası. 

Web Sitesi Kuranlar Sayfasında Ads Nasıl Verimli Kullanabilir?

Web sitesi kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken kurallar var. Sitenin hızlı çalışıyor olması, seo açısından doğru şekilde kullanılması artı özellik. Sayfayı deneyimletmek gerekiyor, hataları gözden kaçırmamak için. Geliştirilmesi gereken noktalar varsa geliştirilmeli ve ondan sonra reklam için para harcanmalı. 

Eğitiminizde GDN’den De Bahsediyorsunuz. GDN Reklamları Nedir?

GDN Google görüntülü reklam ağı. Bir web sitesinde uygulamada karşımıza çıkan hareketli görseller. Yeniden pazarlama. GDN’de yapı şöyle çalışıyor. Reklam veren taraf e reklam alan taraf var. GDN’de hedefleme biraz daha farklı; hedef kitleyi tanılıyoruz. Bahçe malzemeleriyle ilgilenenlere benim reklamımı göster, çocuğu olanlara reklamımı göster gibi detaylar var. içerik bazlı da bunu yapabiliyoruz. Spor konusu geçen web sitelerinde reklamım çıksın gibi. 

Katılımcılar Google Ads Eğitimi Sonunda Neler Öğrenmiş Oluyorlar?

Google Ads büyük bir dünya. Saatlik süremiz var. orta konuma gelecek seviyeye geliyoruz. En çok kullanılan arama ağı kampanyası, video kampanyası ve görüntülü reklam ağı kampanyasına dair detayları öğreniyorlar. Faturalandırma yönetiminden bahsediyoruz. Google Ads nasıl açılıyor ile eğitim başlıyor. Dijital pazarlama çok canlı, meraklı olmak okumayı seviyor olmak büyük bir artı olacaktır dijital pazarlamaya merak duyanlar için.

Google Ads Nedir?

Google Ads dünyanın bir numaralı çevrimiçi reklam platformu. Youtubeda reklam vermemizi sağlıyor. Kendisiyle çalışan uygulamalarla reklam vermemizi sağlıyor. Arama motorunda reklam vermemizi sağlayan ve en fazla bütçenin harcandığı platform.

Seo İle Adwords Arasında Ne Gibi Fark Var?

Biri paralı biri parasız kanal gibi tanımlayabiliriz. Seo tamamen organik olarak gelişen, oluşturduğumuz içerik yapısından beslenerek bizi konumlandırdığı bir yapı.

Google Ads Çeşitleri Nelerdir?

Alt kırılımları var, farklı reklam verme biçimleri. 8 farklı kampanya modeli var. Arama ağı kampanyası, video kampanyası, uygulama kampanyası, görüntülü reklam ağı gibi.

ads adwords
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259