AnasayfaBlogİnovatif Fikirler Nasıl Geliştirilir?
Nedir?

İnovatif Fikirler Nasıl Geliştirilir?

17 Temmuz 2020
İnovatif Fikirler Nasıl Geliştirilir?

İnovasyon terim olarak, yenilik ve yenilenme anlamına gelir.  Bir süreci ve sonucu ifade eder. Var olan bir ihtiyacı veya sorunu gidermek adına çözüm arayışı ve bulma süreci olarak ta açıklayabiliriz. Burada asıl önemli olan; inovatif ürüne veya hizmete yeni ve özgün olan, sorunu çözümleyen veya ihtiyacı karşılayan bir yenilik katmasıdır. Bir anlamda bilginin ekonomik olarak veya toplumsal olarak faydalı hale getirilmesidir. 

İnovatif fikirler, mevcut ihtiyacı karşılamak veya sorunu çözmek için ortaya çıkartılan yenilikçi ürün veya hizmetlerdir. İnovatif fikirleri geliştirmek için bazı metodlar ve bilinçli teknikler kullanılmaktadır. İnovatif fikirler nasıl geliştirilir dendiğinde, bu tekniklerden faydalanmak için online eğitimlerden destek alınabilir. Eğitimlerde yaratıcılığın özünde bir düşünce süreci olduğu ve kendine özgü olan teknikleri kullanarak ortaya inovatif fikirlerin çıktığı görülmektedir.

İnovatif Fikir Üretme Sürecinde Online Eğitim

Yaratıcılık yeteneği geliştirilebilir özelliğe sahiptir. Disiplinli bir çalışma ve ihtiyaç duyulan doğru eğitimler ile verimli sonuçlara ulaşılabilir. Uzmanlar, beynin kendine ait tüm fonksiyonları geliştirme yeteneği olmasından dolayı yaratıcılığı da geliştirmesinin kaçınılmaz olduğu görüşündedir. Hedef belirlemek, hedeften şaşmamak ve kararlı olmak en büyük etkendir. Enstitü online eğitimleri içinde yer alan yaratıcı düşünme teknikleri ve inovasyon eğitimi sayesinde yaratıcılık becerilerinizi geliştirmeniz ve farklı bakış açısı edinmeniz hedeflenmektedir.

Yaratıcılığın kişinin isteği doğrultusunda geliştirilebilecek bir yetenek olduğu, doğru teknikler ile beslenebileceği düşünülmektedir. Eğitime katılmak için ihtiyacınız olan; internet bağlantısı ve bilgisayardır. Eğitim katılımcıları; insan kaynakları çalışanları, şirket yöneticileri, eğitimciler ve yaratıcılığı geliştirme hedefi olan kişilerdir. Eğitim sonunda bir sınava katılıp, başarılı olmanız durumunda özel ve resmi kurumlarda geçerli olan başarı sertifikası almaya hak kazanırsınız. Eğitim süresince aşağıda belirttiğimiz konular hakkında bilgi sahibi olmanız amaçlanmaktadır.

 • İnovatif düşüncenin temelini öğrenmek.

 • Beynimizin bilgiyi işleme süreci hakkında bilgi sahibi olmak.

 • Bilinçli düşünme yöntemleri sayesinde yeni fikirlerin üretilmesi.

 • Yaşanan sorunlar karşısında yaratıcı çözümler üretmek.

 • Karşılaşılan inovasyon örnekleri ile inovatif olma sürecini öğrenmek.

İnovatif Fikir Geliştirme Yöntemleri

İnovatif fikirler nasıl geliştirilir sorusuna yanıt ararken; karşımıza çıkan en önemli yol göstericinin, yetenek olduğu ve bu yeteneğin kendi uğraşımız ile geliştirilebileceği gerçeğidir. Yaratıcılık aslında yoktan var etmek anlamına gelmez. Mevcut olanı iyi araştırma ve geliştirme için bağlantıları iyi kurma anlamını taşır. Yaratıcı bir bakış açısına sahip olmak için bazı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bu yöntemler nelerdir, inceleyelim.

 • Sorunlara doğru soruları yöneltmek; fikir geliştirme sürecinde sorunları yeniden tespit etmek önemlidir. Bulunulan duruma farklı sorular ile yaklaşmayı denemelisiniz. Soruları farklı açılardan çoğalttıkça tek bir cevap olmadığını keşfedeceksiniz. Bakış açınızı değiştirdikçe sorunu da farklı açıdan görecek ve farklı çözümler üretme şansı yakalayabileceksiniz. “Neden” sorusu, işe başlamak için doğru bir tercih olacaktır.

 • Farklı fikirleri bir araya getirin; ürettiğiniz yeni fikrin sizin için en iyisi olduğuna inansanız da hala algınızı değiştirecek farklı fikirler bulunabilir. İlk başta yeni fikir, işinize yaramayacak gibi gözükse de çok farklı bir noktada değerlendirilebileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Farklı fikirleri bir araya toplayarak, hiç ummadığınız birleşimler ortaya çıkarmaya çalışın. Tüm fikirleri diğerleri ile karşılaştırın. Mukayese etmek bu aşamada önemlidir.

 • İlk çözüm ile sınırlı kalmayın; ilk düşündüğünüz fikir çok farklı olduğu hissine kapılmanıza neden olabilir ancak kendinizi bu fikirle sınırlandırmamalısınız. Çünkü her zaman ilk aklınıza gelen fikir en iyisi olmayabilir. Farklı fikirlere daima açık olmalısınız. Her fikir yeni bir bakış açısı sunar dolayısı ile belki de ilk aklınıza gelen fikirden çok daha iyi fikirler vardır. Tüm seçenekleri gözden geçirin ve yeniden yola koyulun.

 • Her an dikkat kesilmek; inovatif fikirler üretme süreci, bilinçli olarak gelişen bir süreçtir. Gözlem yapmak, bilgileri bir araya getirmek, farklı bakış açılarını derlemek sürecin işleyişi açısından mühimdir. Her an gelişebilecek, her detaya dikkat kesilmelisiniz. Dikkatinizi dağıtmadığınız sürece tek bir konuya odaklanıp o alanda her detaya dikkat kesildikçe, daha yaratıcı sonuçlar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.

 • Etrafınız yaratıcı fikirler ile çevrili olsun; çalışma alnınızı her değiştirdiğinizde zihninizin farklı bir deneyim ile karşılaştığını gözlemleyebilirsiniz. Farklı her mekanın farklı enerjisi bulunur. Fikir üretme sürecine geçmeden önce etrafınızda bulunan her bir detayın yaratıcılığınıza katkı sağlayacak özellikte olmasına özen gösterin. Nasıl bir çalışma alanı sizi rahat ettirir, dağınık mı yoksa düzenli mi? Etrafınızda bulunan tüm detaylar dikkatinizin dağılmasına izin vermeyecek özellikte olmalıdır. Görsel zevkinizi önemseyin. Yaratıcılığınızı nelerin beslediğini en iyi siz bilirsiniz. Bu duruma göre tüm alanı kişiselleştirin. Yaratıcı fikirler üretmek adına tek bir noktada ilham perisi gelsin ve her şey bir anda gelişsin diye beklemeyin. Düşünme ve algılama şeklinizin değişmesini sağlayın. Bir yürüyüş, dışarıda faklı bir ortam, değişime açık olmanız için gereklidir.

 • Bazı engeller belirleyin; engeller yaratıcılığı arttırabilir. Bazı durumlarda geçmişe dönüp kendinizi kontrol etmek, inovatif fikir süreci için önemlidir. Kusursuz bir düzen içinde üretim yapıyor olmak, kendinizi kontrol etmenize ihtiyaç doğurmaz belki de bu durum motivasyon açısından olumsuz etkiler doğurur ve yaratıcılığınız kısıtlanır. Bir örnekle açıklarsak, bir kitap yazıyorsunuz ve yazım esnasında tüm kusurları fark eden bir sistem kullanıyorsunuz, geçmişe dönüp bakma ihtiyacınız ortadan kalkıyor. Tekrar dönüp bakmamanız bazı detayları gözden kaçırmanıza dolayısı ile yaratıcılığınıza olumsuz etkiye sebebiyet verebilir.

 • Tecrübe her zaman önemlidir; inovatif fikir üretme sürecinde riskler her zaman vardır. Aynı şekilde başarısız sonuçlarla karşılaşmakta sürecin bir parçasıdır. Bazı inovatif fikirler sizi gök yüzüne çıkarabilecekken bazılarını ise kimse fark etmeyebilir. Ancak bu durum sizi tecrübe edinmekten alıkoymamalıdır. Eğer vazgeçerseniz hiçbir fikir gerçeğe dönüşmez. Yaratıcılık aslında kimsenin sizden önce ortaya çıkartmadığı bir şeyi ortaya çıkartmaktır. Riskin olmadığı yerde yaratıcılıktan da söz etmek çok doğru olmayabilir.

inovatif fikirler inovasyon yaratıcılık motivasyon online eğitim yaratıcı düşünme teknikleri
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.