AnasayfaBlogİngilizce Öğrenmenin Kolay Yolu: Karanlık Enerji Yöntemi
Kişisel Gelişim

İngilizce Öğrenmenin Kolay Yolu: Karanlık Enerji Yöntemi

06 Eylül 2021
İngilizce Öğrenmenin Kolay Yolu: Karanlık Enerji Yöntemi

İngilizce öğrenmek dünyanın en kolay işlerinden biri ama kimilerine göre zor gelebiliyor veya öğrenmek istemiyorlar. Hatta bazen siyasetçiler veya devlet başkanlarının bile İngilizce bilmediğini görebiliyoruz. Ben bilmemek ayıp bir şey diye demiyorum kesinlikle, demek istediğim aslında öğrenmek o kadar da zor değil. 

Ben bu yazıyı İngilizce'yi gözünde büyütenler için hazırladım. Aslında o kadar da zor olmadığını göstermek istiyorum ve inanıyorum ki videonun sonunda siz de benim gibi düşüneceksiniz.

Her şeyden önce İngilizce sinir bozucu ve verimsiz bir dil. Cümle yapıları ve kelimeleri bilmeniz gerekiyor. Hatta kelime ezberlemeniz gerekiyor. Ne kadar çok kelime bilirseniz konuşmanız o kadar kolaylaşıyor. O yüzden İngilizce öğrenmek isteyenleri ellerinde sözlükle veya kelime kartlarıyla görürsünüz.

Bazı kaynaklara göre 600 bin kelime olduğu söyleniyor ama elbette bu ütopik bir sayı. 600 bin kelime çok ciddi bir sayı ve bu kadar kelimeyi kullanmak mümkün değil. Hatta şu anda İngilizce'de aktif olarak kullanılan 20 bin kelime var ve 20 bin kelimeyi de konuşma dilinde kullanmanız hiç mümkün değil. Harvard ya da Oxford'da tarih profesörü olsanız belki o kadar kelimeyi kullanabilirsiniz. Genel anlamda 1000-1500 kelimeyle yaşayabilir ve İngilizce konuşabiliyorum diyebilirsiniz.

İngilizce öğrenmeye çalışanlar kelimeleri ezberlemeye başladığında ve biraz yol almaya başladığında hep bitecekmiş gibi gözükür. "Evet işte bu kadar! Daha fazla yok." gibi düşünürler ama o bitmez. Sürekli yeni kelimeler karşılarına çıkar ve 1500 kelime bile göze çok gelir. Ben bu yazıda karanlık enerji yoluyla size kelimelerin aslında ne kadar az olduğunu göstereceğim.

Karanlık Enerji Nedir?

Karanlık enerji bir fizik kuralıdır ve kurallara göre bir cisim hareket ettirildikten sonra bir zaman sonra durur. Dünya'da bu, sürtünme ya da yer çekiminden kaynaklı olarak gerçekleşir. Bunu eğer uzayda yaparsanız ve bir beyzbol topunu uzayda fırlatırsanız bir engelle karşılaşana kadar yol almaya devam edecektir. Bu da aslında uzayın genişlemesiyle ilgili. Edwin Hubble ve Albert Einstein uzayın genişlediği teziyle karanlık madde ve karanlık enerji kavramına tam anlamıyla can suyu vermişlerdir. 

İşte İngilizce'deki kelimeleri de uzaydaki karanlık enerji gibi düşünün. Fizik kanunundaki karanlık enerji adını gerçekten karanlık olmasından alır. Yani bir ışık görmemiş olmasından dolayı. İngilizce'deki 600 bin kelime gibi. Var ama yok, kullanılmıyor. Hiç ışık görmüyor. Devlet arşivindeki bir kütüphanede bir kitabın tozlu sayfalarında yer alıyor. O yüzden o kelimelerle sizin işiniz yok.

Karanlık enerji kabaca şöyle tarif edilir. Evrenin %74’ü karanlık enerjiden oluşur, %22’si karanlık madde, %3’ü ise atomlardan yani bizim görebildiklerimizden oluşur.

O zaman ingilizceyi de bu şekilde ele alırsak eğer görebildiklerimizi öğrenmemiz gerektiğini anlamalıyız. 

Karanlık Enerji Yöntemiyle İngilizce Öğrenme

Bir daire çizelim ve %74’ünü İngilizce'de kullanılmayan kelimelere verelim. %22’si aktif olarak yer alan kelimeler, %3’ü ise günlük hayatta kullandığımız ve İngilizce konuşabiliyorum diyen insanların sıkça kullandığı kelime sayısı. 

Karanlık enerji, İngilizce'deki toplam kelime sayısı. %22 anadili İngilizce olan ve üniversite mezunu olan kişiler, %3 ise ikinci dili İngilizce olan kişiler. 

%3’üyle konuşabilir miyim diye soruyorsanız eğer dilin nasıl çalıştığını anlatayım; bazı kelimeler diğer kelimelerden daha fazla kullanılır. Ben bile bu yazıda aynı kelimeleri kim bilir kaç kez tekrar ettim... "ve", "veya" gibi kelimeler çok yaygın olan kelimeler ve çok sık kullanılır. Bunları kullanmadan zaten konuşamazsın. 

İngilizce'ye ne için ihtiyacın var? Yurt dışında yaşamak mı yoksa orada çalışmak mı istiyorsun? 2 bin kelimeyle çalışabilirsin. Bunların %50’si isim, %25’i sıfat, %14’ü fiillerden oluşuyor. 

Tamam şimdi şunu kabul edelim, karanlık enerji terimini dikkatini çekmek için koydum ve aslında önüne bir grafik koymam gerekiyordu. Herhangi bir grafik koysam ilgini çekmeyecekti o yüzden böyle bir yola başvurdum.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız eğer en önemli  ve sıkça kullanılan kelimeleri ezberleyerek ingilizce konuşabilirsiniz. Sık kullanılan İngilizce kelimeler ise sandığınız kadar fazla değil. 

Daha güzel bir haberim var o da ortak kelimeler. Küreselleşme dediğimiz şeyle birlikte dünyadaki diğer insanlarla birlikte ortak kullandığımız birçok kelime var. Örneğin; selfie, teknoloji, enerji, posta ve nesnelerin diğer isimleri. Bunlar zaten size hiç yabancı gelmeyecek. Plan ile plan(İngilizce kelime) arasında hiçbir fark yok bildiğimiz plan yapmak. Mesela post ve posta arasında da bir fark yok. Kaç kişi mektup ifadesini kullanıyor? Kargo yada posta diyoruz. Bu ikisi de İngilizce'den türetilmiş kelimeler. Söylenişleri bile neredeyse aynı. 


İşin özü kelime ezberlemekten korkmayın. Onu gözünüzde küçültün. Karanlık enerji kanunu aklınıza geldiğinde ne kadar az kelime ezberlemeniz gerektiğini aklınıza getirin ve %3’ünü ezberleyerek yaşayacığınız bilin.

İngilizce Öğrenmenin Kolay Yolu: Karanlık Enerji Yöntemisıfırdan ingilizce ingilizce ingilizce öğrenme
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Öğrenmek Şart
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek Şart

02 Ekim 2019
İngilizce Öğrenmek Neden Önemli
Kişisel Gelişim

İngilizce Öğrenmek Neden Önemli

17 Eylül 2019
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
775239
İş İngilizcesi Kursu
5
(4)

İş İngilizcesi Kursu

10 Konu10 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
550259
İngilizce becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, B1-B2 kursumuza bugün göz atın!
4.9
(261)

İngilizce Eğitimi (B1-B2)

6 Konu5 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
500259
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
775209