AnasayfaBlogİngilizce Öğrenme Kitabı Almak İsteyenlere 5 Tavsiye
Kişisel Gelişim

İngilizce Öğrenme Kitabı Almak İsteyenlere 5 Tavsiye

05 Eylül 2021
İngilizce Öğrenme Kitabı Almak İsteyenlere 5 Tavsiye

Son zamanlarda birçok öğrencinin İngilizce öğrenme konusunda inanılmaz bir talebi olduğunu farkettim. İstanbul İşletme Enstitüsü'nün İngilizce dersine katılan öğrenciler de sık sık hem eğitmene hem destek ekibine hangi kitabı almalıyım diye soruyor. Mükemmel ders kitapları var ama çok kötüleri de var. Peki ne yapmanız gerek? 

İlgili eğitimler: İngilizce Kursları

Online eğitimler, özel dersler ve video eğitimler arttıkça insanlar İngilizce öğrenme kitaplarını artık kendileri edinmeye başladı. Kurslarda kitaplar eskiden kurumlar tarafından verilirdi ve öğrencilerin kitap bulma sorunu olmazdı. Ancak artık herkes kendi kendine yabancı dil öğrenme yöntemini sıkça kullanılıyor ve elimizin altında kitap olması çok işimize yarıyor.

İngilizce Öğrenme Kitabı İçin Tavsiyeler

Benim tavsiyem, eğer yeni başlıyorsanız ilgi çekici kitaplar almanız. Görseli az olan kitapları tercih etmeyin. İngilizce öğrenme kitabı görsele yer vermelidir. Ama çizgi roman gibi de olmamalıdır. Öğrenciler görseli seviyor diye kitabın tamamına görsel ekleyen kitaplar var ve sakın onları almayın. İki satır yazı ve geri kalanı tamamen görselden oluşan kitaplar inanın hiçbir faydası olmayacaktır.

İngilizce Kelimeleri Kolaylaştıran Kitaplar Alın

Kelime öğrenmek genellikle kartlar aracılığıyla yapılır ama kitaplar da kelime öğrenmek için iyi bir kaynaktır. Bir kitabı okurken öğrendiğiniz kelimeler işinize yarayacaktır. Bazı kitaplarda kaç kelime olduğu da yazıyor. Eğer böyle bir bilgi bulabilirseniz kelime sayısı fazla olan kitabı tercih edin. Özellikle sık kullanılan kelimeleri içeren bir kitap varsa düşünmeden alın. O kitap hem maliyeti az hem de profesyoneller tarafından hazırlanmış demektir.

İngilizce Seviyenizin Bir Üstü Kitapları Tercih Edin

İkinci tavsiyem ise her kitabın öğretme yöntemi ve seviyesi farklı. O yüzden İngilizce seviyenizin bir üstünü almalısınız. Eğer A2 seviyesindeyseniz C seviyesi bir kitap almak kafanızı karıştırır. Mevcut seviyeniz konusunda da şüpheliyseniz eğer kitabı biraz ayaküstü karıştırın. İçindeki konulara bakın ve kitabın hangi konuları öğrettiğine bakın.

Anlatımına da bakın çünkü bazı kitaplar gerçekten anlaşılması çok zor. Anlatımı zor olan kitaplar insanın enerjisini yiyor ve öğrenmekten vazgeçiyorsunuz. İngilizce öğrenme konusunda hevesli olan insanların hevesini bu kitaplar maalesef yıkabiliyor.

Bunun tam aksine ise içeriği çok kolay kitap alırsanız yine başınız belada. Çünkü içeriği çok basit olan ve detaya girmeyen kitaplar tembelleşmenize neden olur. Bu yüzden size önerim ne zor ne kolay kitap almanız. Kitabın zorluğunu ve kolaylığını da kitabı karıştırarak anlayabilirsiniz.

İngilizce Kitabını Seçmeden Önce Diğer Kitaplarla Karşılaştırın

Üçüncü tavsiyem ise kitabı satın almadan önce aynı seviyedeki başka bir kitapla karşılaştırmak. Bir üst seviyeyle de karşılaştırabilirsiniz ama aynı seviyede karşılaştırdığınızda konu başlıklarını da görebilirsiniz. Bazı kitaplar önemli konuları atlayabiliyor. Böyle olunca da para verdiğiniz kitap bir işe yaramıyor. Eksik konuyu öğrenmek için başka bir kitap almak zorunda kalıyorsunuz. Bu da gerçekten israf.

İngilizce Kitabı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Daha önce İngilizce öğrenmek için kitap alan arkadaşlarınıza da mutlaka danışın. İngilizce kursuna katılıyorsanız öğretmeninize de mutlaka danışın. Hatta tezgahtara da danışın çünkü onlar bu işte çok iyiler. Kitabın kapağını açmadan hangi konuların olduğunu bile size söyleyebilirler.

İngilizce Kitabını Nereden Alabilirsiniz?

Hangi kitabın çok satıldığını, hangisinin müfredatının daha iyi olduğunu söyleyebilirler. Elinde kalan kitabı satmak için gereksizce öven tezgahtarlar yok değil ama özellikle D&R gibi mağazalardan satın alırsanız satış kaygısı olmayan bir personel olacaktır. Bu tür mağazaların pahalı olduğunu da son olarak ekleyeyim.

İngilizce kitabında tasarruf edin.

Bir diğer tavsiyem: Tasarruf edin. İkinci el kitap tasarruf açısından çok avantaj sağlar. Eğer önceki sahibi okula yeni başlayan resim öğrencisi gibi boyamadıysa işinize yarayacaktır. Sonuçta bu test kitabı değil. Öğrenmeniz gereken konular var ve kitabın ikinci el veya yeni olmasının farkı yok. Ülkemizde de İngilizce öğrenme kitaplarının ikinci elini kolaylıkla bulabilirsiniz. Hatta WhatsApp gruplarınıza veya çevrenizdekilere İngilizce öğrenme kitabı olan var mı diye sorsanız kapağı hiç açılmamış bir kitap mutlaka gelecektir. Ciddiyim!

Okumayacağınız İngilizce kitabını almayın!

Son ve en önemli tavsiyem ise aldığınız kitabı okuyun çünkü kitabın kapağını açmadan İngilizce öğrenmek mümkün değil. Kitap, kütüphanemizin raflarını süslerken İngilizce öğrenebileceğimizi zannediyoruz ama bunun mümkün olmadığını zaten biliyoruz.

İngilizce öğrenmek için A seviyesinden C seviyesine kadar katılabileceğiniz onlarca eğitimi de duyurayım. Yabancı dil eğitimleri kategorisinde de birçok yabancı dilde eğitime ücretsiz veya çok düşük ücretlerle katılabilirsiniz. Bu zorlu süreçte başarılar dilerim.

ingilizce öğrenme kitabı ingilizce a1-a2 ingilizce b1-b2 ingilizce c1-c2 sıfırdan ingilizce ingilizce kitabı seçerken dikkat etmeniz gerekenler tasarruflu İngilizce kitabı ingilizce kitabını nereden alabilirsiniz
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Evde İngilizce Nasıl Öğrenilir?

28 Kasım 2019
İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları

10 Aralık 2019