AnasayfaBlogİngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma

26 Aralık 2019
İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma

İlk izlenimler her zaman önemlidir. İş mülakatlarında bu önem bir kat daha artar. Mülakatın ilk aşamasında söyledikleriniz mülakatın sonunda iyi ya da kötü bir etki yaratabilir. Sosyal bir beceri olan iletişim işveren için en önemli noktalardan biridir. Bir mülakat sırasında iletişim yönünden eksikleriniz varmış gibi görünmek istemezsiniz. Bunun yerine işe alındığı andan itibaren şirkete profesyonellik katacak, iletişim becerileri yüksek biri olduğunuzu göstermek istersiniz.

Herhangi bir mülakat ortamında kendinizi tanıtma konusunda izlemeniz gereken bazı yollar mevcuttur. Kendi dilinizdeki bir mülakatta kendinizi ifade etmeniz daha kolaydır. Fakat İngilizce mülakat yapılıyorsa ya da mülakatın bir yerinde, hiç beklemediğiniz bir anda mülakat İngilizceye döndüyse biraz sıkıntı yaşamanız çok normal. Bu nedenle, İngilizce mülakata gitmeden önce, mülakatta kendini tanıtma aşaması hakkında biraz pratik yapmanız iyi olacaktır.

İngilizce Mülakatta Kendini Tanıtma Örnekleri

İngilizce mülakat her ne kadar size zor gibi görünse de aslında genel olarak İngilizce mülakat soruları ve cevapları benzerlik taşır. Profesyonel bir giriş yapmak için sizinle mülakat yapacak kişi ile tanıştığınızda elinizi uzatın ve kendinizi tanıtın. Bunu yaparken İngilizce mülakat yapan kişinin soyadı ile hitap edin ve kendi ad ve soyadınızı kullanın. Örneğin, Hi, Mrs. Yıldırım. I’m Deniz Coşkun. Thanks for inviting me to meet with you today. Bu cümle ile bir yandan karşınızdakine saygı gösterirken bir yandan da kendinizi tanıtıp, sizi bu iş görüşmesine davet ettikleri için minnettarlığınızı sunabilirsiniz.

Bir mülakat için yapmanız gereken en iyi şey önceden şirket hakkında araştırma yapmaktır. Görüşeceğiniz şirket hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin. Şirketin web sitesini ziyaret edin ve mevcut kariyer fırsatlarına göz atın. Sosyal medya hesaplarını araştırmak da şirket hakkında bilgi edinmek için en iyi yollardan biridir.

İngilizce mülakata gittiğiniz şirket hakkında bilgi sahibi olduğunuzda kendinizi daha az savunmasız hissedeceksiniz. Bu ödevinizi yapmışsınız demektir ve bunu karşı tarafa bir şekilde göstermeniz gerekir. Tanışma sırasında şirket hakkında edindiğiniz bilginizi kullanarak etkili bir başlangıç yapabilirsiniz. Örneğin, Your company’s website has a great culture page. It gave me a real sense of what drives your team. benzeri bir cümle kurmak, şirket hakkındaki bilginiz ve hem şirketi hem de başvurduğunuz işi ne kadar önemsediğiniz hakkında karşı tarafa bir sinyal verecektir.

Bana Kendinden Bahset!

Bana kendinden bahset yani Tell me about yourself, soru cümlesi sosyal hayatınızda bile sizin için korkunç bir cümle olarak görünebilir. Bu kadar ucu açık bir sorunun cevabını bulmak gerçekten her durumda çok zor. Bir de bunu iş İngilizcesi kullanarak İngilizce mülakat sırasında cevaplandırmak zorundaysanız o zaman kendinizi bir kabus içinde hissedebilirsiniz. Ama bu kadar panik olmaya gerek yok. Biraz kişisel bilgi vermekte bu noktada hiç zarar yoktur. Bu sorunun cevabını önceden hazırladığınızda İngilizce mülakat sizin için kabus olmaktan çıkacaktır. Etkileyici bir cevap olarak, I enjoy engineering. I attended four conferences last year. I’m always sharpening my engineering skills benzeri, size uygun bir cümle kurabilirsiniz.

İlgili Eğitim: İş İngilizcesi

Ne Hakkında Konuşmalısınız?

İngilizce mülakat sırasında ve iş İngilizcesi kullanmanız gereken durumlarda aklınızda olması gereken şeyler arasında kendi hayatınızı vurgulamanız gereken bazı öğeler vardır. İş deneyimleriniz, becerileriniz, nitelikleriniz, güçlü yönleriniz, başarılarınız ve kimlik bilgileriniz bunların en başında gelir. Örneğin, kariyeriniz hakkında bir bilgi vermeniz gerekirse I’ve been an computer engineer for 15 years; bildiğiniz diller hakkında bilgi verirken Aside from Turkish, I also know how to speak and write in English and French gibi cümleler seçebilirsiniz.

İngilizce mülakat için olumlu kişilik özellikleri eklemek isterseniz, I’m very organized and I can work with minimum supervision veya I like reading. I’ve been an avid reader since I was a teenager. And I also love to write poets tarzı cümleler ile bir yandan iş İngilizcesi ve İngilizce mülakata uygun cümleler kurarken bir yandan da İngilizce mülakatınızı daha ilgi çekisi hale getirebilirsiniz.

İngilizce Mülakat Sırasında Asla Belirtmemeniz Gereken Durumlar

İngilizce mülakat sırasında bazı durumlar hakkında konuşmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Aslına bakarsanız bunlar kendi dilinizdeki mülakatlar için de pek uygun görülmemektedir. Örneğin, önceki işlerinizde yaşadığınız olumsuz bir durum veya ilişkinin, yeni iş görüşmesi sırasında da olumsuz sonuçlar vereceği kaçınılmazdır.

Belirli şeyler ile ilgili tutkunuz olması iyidir, ancak yine de din, siyasi görüş, politik yorumlar ve benzeri diğer kişisel özellikler gibi konular bir iş görüşmesinde asla belirtilmemelidir. Ayrıca, en sevdiğiniz renk, işle ilgili olmadıkları sürece hobileriniz ve aile yaşamınız gibi diğer kişisel şeyler hakkında bilgi vermekten de kaçının. İngilizce mülakat sırasında karşınızdaki kişi tell me about yourself dediğinde sizden bu tarz bilgileri istemiyordur. Bu noktalar mülakatı yapan kişi ve iş ile ilgisizdir. Aynı zamanda karşınızdaki kişiyi olumsuz etkileyecek durumlar da yaratabilir.

Bir diğer önemli nokta kendinizi deneyimlerinizin daha altında göstermektir. Çok sık yapılan hatalardan birisi önceki deneyimlerin ve becerilerin önemini karşı tarafa aktaramamaktır Bu nedenle en iyi yönlerinizi anlatabileceğiniz iş İngilizcesine uygun cümleler hazırlayarak İngilizce mülakata öyle gitmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. . Şunu unutmayın, kendinizi tanıtırken kendinizi yeterince ifade edememek veya mütevazi olmaya çalışmak, yeni ve çok daha büyük potansiyel iş pozisyonlarının elinizden uçup gitmesine neden olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra tıbbi geçmişiniz, borçlarınız, kredileriniz, mali sorunlarınız ve elbette ki kötü sözler mülakatınızı sekteye uğratacak birinci sınıf nedenler olacaktır. İngilizce mülakat öncesi notlarınıza eklemeniz gereken bir diğer durum şudur ki, İngilizce mülakat sırasında, I left my previous job because of my boss, I have very strong views on religion, I need this job so I can pay off an overdue student loan gibi cümleleri kesinlikle kurmamanız gerekir.

Kendinize Güvenin

Kendinize güvenmek iş mülakatlarında önemli bir noktadır ama her durumda olduğu gibi böyle bir durumda da fazlası zarardır. Bir İngilizce mülakat sırasında iş İngilizcesi sizin için güven kaynağı olabilir ama karşı tarafa bunu yansıtmanız kötü sonuçlar doğurabilir. Çoğu zaman insanlar harika kişiliklere sahip olduklarını ima edebilirler ama bunu destekleyici bir kanıt bulamazlar. Böyle bir durumda ciddiye alınma ihtimalleri de oldukça düşük olur. Bu nedenle kendinize güveniyorsanız, güvenin! Harika olduğunuzu söylemek yerine, sizi harika yapan şeylerden bahsedin.

İş İngilizcesi ile kendinizi İngilizce bir mülakatta ön plana çıkarmanız tamamen sizin elinizde. Fakat çoğu zaman mülakatı yapan kişi iş ile ilgili olmayan sorular sorar. Karşınızdaki kişi başvurduğunuz pozisyona uygun sorular sormuyor ve kendinizi yeterince tanıtmanıza olanak tanımıyorsa, adım atma sırası sizde demektir. Doğru değerlendirildiğinizden emin olmak için kontrolü ele almanız gerekir. İşe alım ve mülakat sürecinde güçlü yönlerinizi anlatarak kendinizi tanıtmaya devam edebilirsiniz.

Şunu unutmayın ne iş İngilizcesi ne de İngilizce mülakat sandığınız kadar zor değildir. Mülakat öncesi yapılacak kısa bir ön hazırlık ile üstesinden gelmeniz oldukça kolay olacaktır. Bu sayede İngilizce mülakatınız sırasında kendinizi en iyi şekilde ifade ettiğinizi göreceksiniz. 

ingilizce mülakat iş ingilizcesi kendini tanıtma mülakat ingilizce mülakata hazırlık eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları

25 Aralık 2019
İngilizce Video Mülakat Soruları
Video Mülakat

İngilizce Video Mülakat Soruları

20 Aralık 2019
İngilizce CV Hazırlama İpuçları
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Hazırlama İpuçları

26 Şubat 2020
İngilizce CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Örnekleri

18 Aralık 2019