AnasayfaBlogImpostor Sendromu Nedir? Ben Bir Sahtekarım!
Başarı

Impostor Sendromu Nedir? Ben Bir Sahtekarım!

14 Mayıs 2018
Impostor Sendromu Nedir? Ben Bir Sahtekarım!

Bu yazıyı okurken kendinizi bir terapide hissedeceksiniz. Eğer başarılı bir insansanız ve başarıda başarıya koşuyorsanız birgün başarılı insanların %70’inin düştüğünü başarısızlığa düşeceksiniz. Bunun adı Impostor Sendromu. Bu sendrom bizi başarıdan mahrum bırakıyor ve kendimizi suçlu hissetmemize neden oluyor.

Ximena Vengoechea bu konuyla ilgili bir makale yazdı ve Impostor sendromu’nun ne zaman ortaya çıktığını ve diğer detayları anlatarak çok güzel bir iş yaptı.

Eğer başarılı biriysek ve bu başarıları elde ederken haklı olmadığımızı düşünürsek bunu sahtekarlık gibi algılıyoruz. Başarılı olmak için yaptığımız eylemlerde tek kriterin kendimizin varlığını benimsemek yerine, kontrolümüz dışında olan şans, zamanlama faktörü ve diğer faktörlere bağlayarak aslında başarının anahtarının kendimizde olmadığını düşünüyoruz. Impostor Sendorumu yeteneklerimiz ve performansımızla ilgili mantıksız düşünmemizi sağlıyor. Mükemmel olduğumuza inanmıyoruz ve başarımızla birlikte gelen ödülleri hak ettiğimize inanmıyoruz.

İmpostor Sendromunun Özellikleri

  • Terfi ettim çünkü çok fazla iş bağlantım var.

  • İşe alındım çünkü zamanlamam çok iyiydi.

  • Beni işe aldılar çünkü süper bir özgeçmişim vardı. Aslında o kadar yetenekli değilim.

  • Hayat çok güzel, ama er y ada geç birileri ayağımı kaydıracak.

  • Güven cümleleri kurmak ve iddialı olmak yerine “bence” veya “öyle hissediyorum” kelimelerini kullanmalıyım.

  • Hedeflerimi gerçekleştirdim ve yapacak başka birşey kalmadı. Daha fazlasını yapabilecek yeteneğe sahip değilim.

  • Kimsenin benden iyi olmasına izin veremem.

Impostor Sendromu Beni Kızdırıyor.

Beni güvende tutuyor, beni tercih ediyor ve beni enerjiden koruyor.

Impostor Sendromu bana istemediğim hediyeleri veriyor.

Bana kayıtsızlık hediyesi veriyor. Ağzımı açmamam için süper bir gerekçe veriyor. Herşeyi görebileceğim bir cam tavan veriyor.

Impostor sendormu düşünmemi sağlıyor.

Herşey iyi gidiyor gibi ama bence yalnlış giden birşeyler olmalı.Yakında işimi kaybedebilirim. Bir süre daha güvende olabileceğimden emin olmam için banka hesaplarıma bakmam gerek. Bu hafta 360 derece performans değerlendirmede iyi bir puan aldım. Hatalarımı saklarken daha iyi olmalıyım.

Impostor Sendromu, beni yenemeyeceksin.

Impostor Sendrom'unuzla savaşmak için yapabileceğiniz şeyler nelerdir? Bu size kalmış ama denenmiş en iyi uygulamalar aşağıdaki gibidir.

Düşüncelerinizi- fikirlerinizi hikayenizi bilen güvenilir bir tarafla paylaşın.

Duygularımı tanımlamada bana yardımcı olan destekleyici bir arkadaşa sahip olduğum için çok şanslıyım - beni Impostor Sendromu kavramıyla tanıştırdı. Ayrıca başarılı olduğum şey hakkında aslında ne kadar çok emek verdiğimi hatırlattı.

Kendinize görsel ipuçlarını verin.

Ofisimin kapısına herkesin görebileceği bir etiket yapıştırdım. Kendine güven yazıyor.

Cesur olduğunuzu kendinize belli edin.

Bir toplantıdayım ve Impostor Sendromu çirkin kafasını çıkarıyorsa, not defterimin üstüne kendime bir not yazarım. Sen buraya aitsin.

Kendinle konuş.

Büyük bir sunum ya da önemli bir toplantım olduğunda, evden çıkmadan önce aynaya bakıyorum. Güç pozumu ve girişimi uyguluyorum. “Merhaba, ben Rihanna” diyerek gülümsüyorum. Not: isime takılmayın.

Impostor Sendromu'nu yenmenin kolay olduğunu söylemiyorum. Aklınızdan kolay kolay çıkaramazsınız. Her seferinde yine ortaya çıkar. Ancak başarıyı hakettiğinizi bilin. Ne olursa olsun bunu sen olduğun için başardın.. Bunun için emek verdin alın teri döktün.

Nereden mi biliyorum? Çünkü bu makaleyi okuyorsunuz. Herhangi bir makaleyi okuyorsanız, yani bilgi için açsınız ve kendinizi daha iyi hale getiriyorsunuz demektir. Durma devam et.

Impostor Sendromu Nedir?

Eğer başarılı bir insansanız ve başarıda başarıya koşuyorsanız birgün başarılı insanların %70’inin düştüğünü başarısızlığa düşeceksiniz. Bunun adı Impostor Sendromu. Bu sendrom bizi başarıdan mahrum bırakıyor ve kendimizi suçlu hissetmemize neden oluyor.

Impostor Sendromunun Özellikleri Nelerdir?

Bu sendromun özelliklerinden bazıları şunlardır: Terfi ettim çünkü çok fazla iş bağlantım var. İşe alındım çünkü zamanlamam çok iyiydi. Beni işe aldılar çünkü süper bir özgeçmişim vardı. Aslında o kadar yetenekli değilim.

Impostor Sendromu Ne Sağlıyor?

Impostor sendromu beni kızdırıyor. Beni güvende tutuyor, beni tercih ediyor ve beni enerjiden koruyor. Impostor Sendromu bana istemediğim hediyeleri veriyor.

Impostor Sendromu Nedir? Ben Bir Sahtekarım! Impostor Sendromu Impostor Sendromu kimlerde olur Impostor Sendromu neden olur Impostor Sendromu nedir
Sinem Eralkan
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tükenmişlik Sendromu ve Sağlık Çalışanları
Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu ve Sağlık Çalışanları

15 Kasım 2020
Büyük Dert: Pazartesi Sendromu
Pazartesi Sendromu

Büyük Dert: Pazartesi Sendromu

21 Haziran 2019
Stockholm Sendromu Belirtileri
Kişisel Gelişim

Stockholm Sendromu Belirtileri

04 Şubat 2020
Dunning Kruger Sendromu
Kişisel Gelişim

Dunning Kruger Sendromu Nedir?

22 Ocak 2020
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
700209
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209