AnasayfaBlogİK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri
İnsan Kaynakları

İK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri

16 Mart 2018
Bir kadın masada oturmuş, kalemle bir kâğıda bir şeyler yazıyor. Gözlük ve gri bir gömlek giyiyor ve uzun saçları var. Kağıda bakıyor ve yazdıklarına konsantre oluyor. Diğer elinde bir dizüstü bilgisayar tutuyor. Dizüstü bilgisayar açık ve ekranda arka planda sarı bir nesne ile kalem tutan elinin yakın çekimi görülüyor. Yanındaki masada bir tablet var ve arka planda bulanık bir arka plan var. Kağıda yazmaya devam ederken görevine odaklanmıştır.
AdımlarAçıklamaNeden Önemli?
Özgeçmiş Taraması için HazırlıkÖzgeçmişleri incelemeden önce iş tanımı, gerekli yetenekler ve deneyimler gibi şeyler hazır olmalıdır.Etkili bir tarama için sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olur
Hızlı Özgeçmiş TaramaÖnce gerekli yetenek ve deneyimlere sahip olanları belirlemek için genel bir tarama yapılır.Özgeçmiş yığınının büyüklüğünü azaltır ve işlemi yönetilebilir kılar.
Evet ve Belki Kümesi OluşturmaAdaylar, sahip oldukları gerekli becerilere ve deneyimlere göre 'Evet' ve 'Belki' kümelerine ayrılır.En güçlü adayları belirleme ve daha geniş kapsamlı bir inceleme için kullanılır.
Detaylara İnin‘’Evet’’ kümelerindeki özgeçmişler ayrıntılı olarak incelenir: Gramer, imla, yetenekler, sunum, kariyer yolu vb.Adayın genel kalitesini, yeteneklerini ve uygunluğunu daha doğru değerlendirmeye yardımcı olur.
Araştırmanızı BaşlatınBu aşamada, adayların sosyal medya profilleri ve referansları kontrol edilir.Adayın profesyonel geçmişi ve kimliğine daha geniş bir bakış sağlar.
Kritik İçerikÖzgeçmişin nasıl yazıldığına, önceki sorumluluklarına ve başarılarına dikkat edin.Adayın yeteneğini, başarılarını ve genel profesyonel profilinin kalitesini belirler.
Kariyer Yolu İncelemesiÖzgeçmişte adayın önceki pozisyonları ve kariyer yolunu inceleyin.Üst düzey pozisyonlar için kritiktir ve adayın kariyer hedeflerini ve ilerlemesini gözler önüne serer.
LinkedIn KontrolüAdayların LinkedIn profilleri incelenir ve aktif oldukları gruplar, takip ettikleri şirketler ve bağlantılarına bakılır.Adayın kendini nasıl sunduğuna, alanında ne kadar aktif olduğuna ve sektördeki bağlantılarına dair bilgi edinir.
Sosyal Medya AraştırmasıSosyal medya uzmanı arıyorsanız, adayın sosyal medya aktivitelerini kontrol edin.Adayın tutkulu ve alanında aktif olup olmadığını belirler.
Referans KontrolüAdayların referanslarını kontrol edin.Özgeçmişlerinin ve deneyimlerinin doğruluğunu ve kalitesini doğrular.

İK uzmanları olarak, mesai saatlerinde kendimizi çoğu zaman özgeçmiş incelerken buluruz. Kısaca göz atmak her ne kadar cazip olsa da, bu süreç hafife alınmamalıdır çünkü o özgeçmiş yığının içinde bir yerde doldurmanız gereken pozisyon için mükemmel aday yatıyor olabilir.

Takip etmeniz gereken adım adım bir sürecinizin olması size hem zaman açısından hem masanızın üzerinde o yığını gördüğünüz andaki hayal kırıklığı derecesi açısından hem de çok güçlü olan erteleme içgüdüsü açısından yardımcı olacaktır.

Özgeçmiş tarama için hazırlık yapın.

Özgeçmişleri incelemeden önce önünüzde birkaç şey hazır olmalı. İş Tanımı: Önünüzdeki ekranda veya küçük bir kağıtta yazılı bulundurun. Görülebilir bir yerde olmalı ki inceleme sürecinde referans için bakabilesiniz.

Gerekli Yetenekler: Adaylar için gerekli yeteneklerin kısa bir listesini yapın. Bu size bu becerilere sahip olmayanları kolayca taramanızda yardımcı olacaktır.

Gerekli deneyim: Adayın sahip olması gereken deneyimlerin bir listesini çıkarın ve o deneyimlere sahip olmayanları eleyin.

Beceriler: Daha ileri bir tarama yapmak istiyorsanız becerilerin, deneyimlerin ve diğer faktörlerin listesini yapın.

Hızlı özgeçmiş tarama.

Özgeçmişlerin kümesini alın ve gerekli beceri ve gerekli deneyimler olarak ikiye ayırın. Bütün "gereklilere" sahip olmayanları bir tarafa koyun. Bu size özgeçmiş kümesinde büyük ölçüde bir küçülme sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Evet ve Belki: Yeni kümeyi inceleyin ve becerilerine, deneyimlerine ve özgeçmişlerini nasıl yazdıklarına daha yakından bakın. Kümeyi yeni iki kümeye ayırın- Avantajların çoğuna sahip olanlar ve iş tanımına iyi bir eşleşme gibi gözükenler için ‘’Evet’’ ve gerekli özelliklerden sadece bazılarına sahip olanlar için ‘’Belki’’ kümesi. Olasılıklar; ‘’Belki’’ kümesi bir önceki adımdan dolayı ‘’Hayır’’ listesine katılabilir fakat yine de ‘’Evet’’ kümesinden bir sonuç çıkmaması ihtimaline karşın siz ayrı tutun.Detaylara inin.

Sizin ‘’Evet’’ kümeniz çok küçük olmalı. Bu adım özgeçmişin en ince detaylarına ilişkin herhangi bir şeyin göze çarptığını görmek için inmenizi gerektirir.

İşte aramanız gerekenler:

Gramer ve İmla: Bir tasarımcı veya yazılım mühendisine ihtiyacınız varsa özgeçmişte hatalar olması sizin için bir şey ifade etmez. Bu mesele değil fakat yüksek pozisyonlar için, pazarlama pozisyonları, satış pozisyonları veya sadece harika bir yazı ve sunum yeteneklerine sahip adaylar istiyorsanız gereklidir.

Yetenekler: Eğer özgeçmiş buraya kadar "hayatta kaldıysa", belli ki gerekli becerilerden hepsine sahip, peki orada başka ne var? Özgeçmişte bahsedilen diğer becerilere bakın ve önemli bir avantaj olarak öne çıkan bir şey var mı görün.

Sunum: Özgeçmişin genel görünüşü size aday hakkında çok şey anlatır.

Baştan savma mı, düzenli mi, hareketli mi, iyi yapılmış mı... vs.?

Başarılar veya deneyimler: Özgeçmişler genellikle deneyim veya başarı odaklı olur. Her rolün nasıl tanımlandığına daha yakından bir bakın. Aday önceki sorumluluklarını basitçe sıralamış mı yoksa belirli zaman çizelgesi vs. ile ölçülebilir başarılarını mı sıralamış?

Kariyer Yolu: Adayın önceki pozisyonlarına baktığınızda açık bir kariyer yolu görüyor musunuz? Bu bütün pozisyonlar için büyük bir şey olmayabilir ama üst düzey pozisyonlar için bakmanız gereken bir şeydir. Bu geniş kapsamlı tarama seviyesi elinizde olan özgeçmiş sayısını 10’un altına indirmiş olmalı. İdeal olarak 3 veya 5 tane kalmış olmalı.

Araştırmanızı başlatın.

Şimdi sadece birkaç tane kaldığı için özgeçmişlerinin ötesinde kim olduklarına bakabilirsiniz. Verdikleri herhangi bir öneriyi arayın ve LinkedIn profillerinde herhangi bir önerileri olup olmadığına bakın. Twitter veya facebook gibi sosyal medya ağlarında adayları aratmak tartışmalı bir konudur ve hatta bazı ülkelerde yasaldır, bu büyük ölçüde o insanın doldurması gereken pozisyona bağlıdır. Eğer bir sosyal medya uzmanı arıyorsanız, sosyal medya arenasında tutkulu ve gerçekten aktif olup olmadıklarını görmek istersiniz.

Aynı zamanda LinkedIn’de bu "tartışmalı" kategoriye giriyor çünkü iş amaçları için kullanılması gereken sosyal bir ağdır. Adayların LinkedIn profillerine hızlı bir bakış onların role uyup uymadığına dair size çok şey anlatabilir. Örneğin, bir yöneticisi arıyorsanız ve profilleri çok zayıfsa, doğru seçim olmayabilirler.

Aynı zamanda hangi gruplarda aktif olduklarına, hangi şirketleri takip ettiklerine ve bağlantılarının kim olduğunu bakarak role nasıl uyum sağlayabileceklerine dair daha iyi fikir elde edersiniz.

Tarama süreci kolay değildir ve sadece dikkat vermediğinizden dolayı veya yanlışlıkla mükemmel adayı geçme ihtimaliniz olduğunu bilmek de zordur. Adım adım rehberi takip etmek size süreci daha etkili hale getirmenizde ve önemli olan özgeçmişi kaçırmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. İyi şanslar!

Özgeçmiş Taraması için Hazırlık, Özgeçmişleri incelemeden önce iş tanımı, gerekli yetenekler ve deneyimler gibi şeyler hazır olmalıdır, Etkili bir tarama için sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olur, Hızlı Özgeçmiş Tarama, Önce gerekli yetenek ve deneyimlere sahip olanları belirlemek için genel bir tarama yapılır, Özgeçmiş yığınının büyüklüğünü azaltır ve işlemi yönetilebilir kılar, Evet ve Belki Kümesi Oluşturma, Adaylar, sahip oldukları gerekli becerilere ve deneyimlere göre 'Evet' ve 'Belki' kümelerine ayrılır, En güçlü adayları belirleme ve daha geniş kapsamlı bir inceleme için kullanılır, Detaylara İnin, ‘’Evet’’ kümelerindeki özgeçmişler ayrıntılı olarak incelenir: Gramer, imla, yetenekler, sunum, kariyer yolu vb, Adayın genel kalitesini, yeteneklerini ve uygunluğunu daha doğru değerlendirmeye yardımcı olur, Araştırmanızı Başlatın, Bu aşamada, adayların sosyal medya profilleri ve referansları kontrol edilir, Adayın profesyonel geçmişi ve kimliğine daha geniş bir bakış sağlar, Kritik İçerik, Özgeçmişin nasıl yazıldığına, önceki sorumluluklarına ve başarılarına dikkat edin, Adayın yeteneğini, başarılarını ve genel profesyonel profilinin kalitesini belirler, Kariyer Yolu İncelemesi, Özgeçmişte adayın önceki pozisyonları ve kariyer yolunu inceleyin, Üst düzey pozisyonlar için kritiktir ve adayın kariyer hedeflerini ve ilerlemesini gözler önüne serer, LinkedIn Kontrolü, Adayların LinkedIn profilleri incelenir ve aktif oldukları gruplar, takip ettikleri şirketler ve bağlantılarına bakılır, Adayın kendini nasıl sunduğuna, alanında ne kadar aktif olduğuna ve sektördeki bağlantılarına dair bilgi edinir, Sosyal Medya Araştırması, Sosyal medya uzmanı arıyorsanız, adayın sosyal medya aktivitelerini kontrol edin, Adayın tutkulu ve alanında aktif olup olmadığını belirler, Referans Kontrolü, Adayların referanslarını kontrol edin, Özgeçmişlerinin ve deneyimlerinin doğruluğunu ve kalitesini doğrular
İK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri insan kaynakları uzmanları için cv tarama ik uzmanları için özgeçmiş taram cv özgeçmiş tarama
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Eliyle kalemi sıkıca kavrayan bir kişi bir belgeyi imzalıyor. Görüntü, parmaklarının kalemi sıkıca tuttuğu görülebilen ellerinin yakın çekimidir. Kolundaki kol saati de dirseğinin hemen üzerinde görülebiliyor. Kalem hafif bir açıyla tutulmakta ve kalemin ucu belgenin üzerinde durmaktadır. Kişi gözleri kağıda sabitlenmiş bir şekilde görevine odaklanmıştır. Arka plan odak dışıdır, sadece ön plandaki belge görünür. Belge beyaz, kalem ise siyahtır.
Referans Mektubu

Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın

17 Ocak 2019
Bir kişinin bilgisayar klavyesi üzerindeki elinin yakın plan görüntüsü gösterilmektedir. El, siyah yüzlü sarı bir saat takmaktadır. Görüntünün sağ alt köşesinde bir fare görülmektedir. Klavye beyaz ve siyah tuşlardan oluşmaktadır. El, parmaklar yazma pozisyonunda bükülmüş olarak klavyenin üzerine yerleştirilmiştir. El klavyenin sol tarafında, merkezin biraz üzerinde konumlandırılmıştır.
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları

29 Kasım 2019
Bir kitabın yakın çekimi görüntünün ana odağını oluştururken, arka planda takım elbiseli bir adam görülüyor. Kitapta siyah zemin üzerinde beyaz bir 'D' harfinin yanı sıra beyaz bir 'O' harfi ve başka bir beyaz harf olduğu görülüyor, ancak bu harfin ne olduğu belli değil. Yakın planda bir kadının yüzü de görülebiliyor ve arkasında siyah zemin üzerinde beyaz bir harf görülüyor. Görüntü canlı ve ayrıntılıdır, sahnenin ruh halini ve atmosferini büyük bir ayrıntıyla yakalamaktadır.
Özgeçmiş Bölümleri

Özgeçmişte Deneyim ve Beceriler Nasıl Yazılır?

08 Eylül 2022