AnasayfaBlogİK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri
İnsan Kaynakları

İK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri

16 Mart 2018
İK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri

İK uzmanları olarak, mesai saatlerinde kendimizi çoğu zaman özgeçmiş incelerken buluruz. Kısaca göz atmak her ne kadar cazip olsa da, bu süreç hafife alınmamalıdır çünkü o özgeçmiş yığının içinde bir yerde doldurmanız gereken pozisyon için mükemmel aday yatıyor olabilir. Takip etmeniz gereken adım adım bir sürecinizin olması size hem zaman açısından hem masanızın üzerinde o yığını gördüğünüz andaki hayal kırıklığı derecesi açısından hem de çok güçlü olan erteleme içgüdüsü açısından yardımcı olacaktır.

Özgeçmiş tarama için hazırlık yapın.

Özgeçmişleri incelemeden önce önünüzde birkaç şey hazır olmalı. İş Tanımı: Önünüzdeki ekranda veya küçük bir kağıtta yazılı bulundurun. Görülebilir bir yerde olmalı ki inceleme sürecinde referans için bakabilesiniz. Gerekli Yetenekler: Adaylar için gerekli yeteneklerin kısa bir listesini yapın. Bu size bu becerilere sahip olmayanları kolayca taramanızda yardımcı olacaktır. Gerekli deneyim: Adayın sahip olması gereken deneyimlerin bir listesini çıkarın ve o deneyimlere sahip olmayanları eleyin. Beceriler: Daha ileri bir tarama yapmak istiyorsanız becerilerin, deneyimlerin ve diğer faktörlerin listesini yapın.

Hızlı özgeçmiş tarama.

Özgeçmişlerin kümesini alın ve gerekli beceri ve gerekli deneyimler olarak ikiye ayırın. Bütün "gereklilere" sahip olmayanları bir tarafa koyun. Bu size özgeçmiş kümesinde büyük ölçüde bir küçülme sağlamanıza yardımcı olacaktır. Evet ve Belki: Yeni kümeyi inceleyin ve becerilerine, deneyimlerine ve özgeçmişlerini nasıl yazdıklarına daha yakından bakın. Kümeyi yeni iki kümeye ayırın- Avantajların çoğuna sahip olanlar ve iş tanımına iyi bir eşleşme gibi gözükenler için ‘’Evet’’ ve gerekli özelliklerden sadece bazılarına sahip olanlar için ‘’Belki’’ kümesi. Olasılıklar; ‘’Belki’’ kümesi bir önceki adımdan dolayı ‘’Hayır’’ listesine katılabilir fakat yine de ‘’Evet’’ kümesinden bir sonuç çıkmaması ihtimaline karşın siz ayrı tutun.

Detaylara inin.

Sizin ‘’Evet’’ kümeniz çok küçük olmalı. Bu adım özgeçmişin en ince detaylarına ilişkin herhangi bir şeyin göze çarptığını görmek için inmenizi gerektirir. İşte aramanız gerekenler: Gramer ve İmla: Bir tasarımcı veya yazılım mühendisine ihtiyacınız varsa özgeçmişte hatalar olması sizin için bir şey ifade etmez. Bu mesele değil fakat yüksek pozisyonlar için, pazarlama pozisyonları, satış pozisyonları veya sadece harika bir yazı ve sunum yeteneklerine sahip adaylar istiyorsanız gereklidir. Yetenekler: Eğer özgeçmiş buraya kadar "hayatta kaldıysa", belli ki gerekli becerilerden hepsine sahip, peki orada başka ne var? Özgeçmişte bahsedilen diğer becerilere bakın ve önemli bir avantaj olarak öne çıkan bir şey var mı görün. Sunum: Özgeçmişin genel görünüşü size aday hakkında çok şey anlatır. Baştan savma mı, düzenli mi, hareketli mi, iyi yapılmış mı... vs.? Başarılar veya deneyimler: Özgeçmişler genellikle deneyim veya başarı odaklı olur. Her rolün nasıl tanımlandığına daha yakından bir bakın. Aday önceki sorumluluklarını basitçe sıralamış mı yoksa belirli zaman çizelgesi vs. ile ölçülebilir başarılarını mı sıralamış? Kariyer Yolu: Adayın önceki pozisyonlarına baktığınızda açık bir kariyer yolu görüyor musunuz? Bu bütün pozisyonlar için büyük bir şey olmayabilir ama üst düzey pozisyonlar için bakmanız gereken bir şeydir. Bu geniş kapsamlı tarama seviyesi elinizde olan özgeçmiş sayısını 10’un altına indirmiş olmalı. İdeal olarak 3 veya 5 tane kalmış olmalı.

Araştırmanızı başlatın.

Şimdi sadece birkaç tane kaldığı için özgeçmişlerinin ötesinde kim olduklarına bakabilirsiniz. Verdikleri herhangi bir öneriyi arayın ve LinkedIn profillerinde herhangi bir önerileri olup olmadığına bakın. Twitter veya facebook gibi sosyal medya ağlarında adayları aratmak tartışmalı bir konudur ve hatta bazı ülkelerde yasaldır, bu büyük ölçüde o insanın doldurması gereken pozisyona bağlıdır. Eğer bir sosyal medya uzmanı arıyorsanız, sosyal medya arenasında tutkulu ve gerçekten aktif olup olmadıklarını görmek istersiniz. Aynı zamanda LinkedIn’de bu "tartışmalı" kategoriye giriyor çünkü iş amaçları için kullanılması gereken sosyal bir ağdır. Adayların LinkedIn profillerine hızlı bir bakış onların role uyup uymadığına dair size çok şey anlatabilir. Örneğin, bir yöneticisi arıyorsanız ve profilleri çok zayıfsa, doğru seçim olmayabilirler. Aynı zamanda hangi gruplarda aktif olduklarına, hangi şirketleri takip ettiklerine ve bağlantılarının kim olduğunu bakarak role nasıl uyum sağlayabileceklerine dair daha iyi fikir elde edersiniz. Tarama süreci kolay değildir ve sadece dikkat vermediğinizden dolayı veya yanlışlıkla mükemmel adayı geçme ihtimaliniz olduğunu bilmek de zordur. Adım adım rehberi takip etmek size süreci daha etkili hale getirmenizde ve önemli olan özgeçmişi kaçırmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. İyi şanslar!

Bu yazı ilginizi çektiyse Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri insan kaynakları uzmanları için cv tarama ik uzmanları için özgeçmiş taram cv özgeçmiş tarama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.