AnasayfaBlogİhracat Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İhracat Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

15 Temmuz 2021
İhracat Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

İhracat elemanı, uluslararası ticaret işlemlerinin yürütülmesinde aktif olarak görev alan kişilere verilen addır. Uluslararası ürün alım ve satımı için bağlantılar kurmak ve gerekli sözleşmelerin yapılmasını sağlamak ihracat elemanının sorumluluğundadır. Yurt dışından satın alınan ürünlerin zamanında gelmesi için sürekli olarak iş takibi yapar. Yurt dışından alınan malın takibi ve parasının sözleşmeye uygun olarak ödenmesinin kontrolü ile ilgilenir. Yurt dışından satın alınan ürünün parasının zamanında ödenmesi ve takibinin yapılmasını sağlamakta rol oynar. İthalat ve ihracat ile ilgili yasa ve yönetmelikleri sürekli izlemekten sorumludur.

Son yıllarda yaşanan küreselleşme hareketleri sektörel olarak gelişmelere de sebep oldu. Özellikle dış ticaret alanında yaşanan büyüme ihracat elemanlarına olan ihtiyacı da arttırdı. Yazımızda ihracat elemanı ile ilgili merak edilen sorulara yanıtlar hazırladık. İhracat elemanı nedir? İhracat elemanı ne iş yapar? İhracat elemanı maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

İhracat Elemanı Nedir?

İhracat elemanı, firmaların günlük ihracat hareketlerini takip eden ve hareketleri işlemekle sorumlu olan meslek mensubudur. İhracat işlemleri için gerekli olan resmi evrakları düzenlemekten sorumludur. Çalışmaları sırasında bazı önemli araç ve gerece ihtiyaç duyarlar. Bunlar; ithalat ve ihracat mevzuat dökümanları, kırtasiye malzemeleri, telefon, faks, bilgisayar, hesap makinesi gibi sıralanabilir. 

Bu alanda başarılı olmak isteyen ihracat meslek elemanı, üst düzeyde genel yeteneğe sahip olmalıdır. Ekonomi, ticaret ve büro işlerine ilgi duyması oldukça önemlidir. Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi kişiler için uygun bir meslek dalıdır. Çevresindekiler ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen ve girişimci kimseler olmaları mesleki başarılarını etkiler.

İhracat elemanı olmak isteyen kişilerin iki yıllık eğitim veren meslek yüksekokullarında Dış Ticaret ön lisans eğitimi alması gerekir. Lisan eğitimi içi dört yıllık eğitim veren üniversitelerin, Uluslararası Ticaret, İşletme ve ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekir.

İhracat Elemanı Ne İş Yapar?

İthalat ve ihracatla ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun çalışması gereken ihracat elemanları için oldukça geniş bir iş imkanından bahsetmek mümkündür. İhracat müdürünün denetimi altından görev yapar. İhracat elemanının temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Nakliye işlemlerinin takibini yapmaktan sorumludur.

 • Konteynerleri kamyona güvenli ve doğru bir şekilde yerleştirmek için vinç operatörüne rehberlik etmekle sorumludur.

 • Sipariş, vergi ve gümrük belgelerinin kontrolünü yapmaları gerekir.

 • İhraç edilen ürünlerin ağırlığını ve hacmini hesaplamaları gerekir.

 • Faturalama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

 • Nakliyat firmalarından alınan teklifleri değerlendirmeleri gerekir.

 • Sevkiyat sürecinde bir problem ortaya çıkması halinde sigorta acentesi ile iletişim kurmalıdır.

 • Limanlar, havaalanları ve depolar arasında yaşanan nakliye süreçlerini düzenlemelidir.

 • Ulusal ve uluslararası tedarikçi ve aracılarla iş birliği içerisinde çalışmalarını yürütmesi gerekir.

 • Denizaşırı nakliye işlemleri için gümrük belgeleri oluşturması gerekiyor.

 • Gerçekleştirilen ihracat işlemlerini raporlaması ve ihracat müdürüne sunması gerekir.

 • İhracat işlemlerinin yasal düzenlemelere uygun gerçekleştirilmesi için çalışmalar yapması gerekir.

 • İhracat müdürü tarafından yerine getirmesi için belirlenen diğer görevleri tamamlamaktan sorumludur.

 • Mesleki gelişimi sürdürmeye devam etmelidir.

İhracat Elemanı Maaşları

İhracat elemanları çalışmalarını büroda ve masa başında yürütür. Bazı zamanlarda iş takibi yapmak üzere seyahat etmeleri gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bu meslek elemanları ihracat alanında faaliyette bulunan tüm işyerlerinde iş bulma imkanına sahiptir. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu hemen hemen yok denebilir. Bankalarda yer alan kambiyo bölümü meslek elemanlarının çalışabileceği yerlerdendir. Avrupa Birliğine girilmesi ile birlikte bu meslek elemanlarına olan talebin daha da artacağı düşünülmektedir. Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "İthalat-İhracat" programında verildiği görülmektedir. Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu olmayabilir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenci kredisinden yararlanarak eğitimlerini tamamlar.

Eğitim sonrası kazanç kişinin yeteneği ve işletmenin yapısına göre değişiklik gösterir. Kişinin başarılı olması için kendisini sürekli geliştirmesi, sektörel gelişmeleri yakından takip etmesi oldukça önemlidir. Bir ihracat elemanı ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • İhracat elemanı olarak yeni işe başlayan bir kişi en düşük 3.000 TL maaş alır.

 • Tecrübesi gelişmiş bir ihracat elemanı ise ortalama 5.500 TL kazanabilmektedir.

 • Uzun yıllar tecrübe ve bilgiye sahip bir ihracat elemanının en yüksek kazanacağı rakam 9.000 TL’yi bulmaktadır.

İhracat Elemanı Nasıl Olunur?

İhracat alanında üniversitelerde verilen eğitimin süresi 2 yıl olup ön lisans diploması alınır. Eğitim yaşamı boyunca; İktisat, İşletme, Muhasebe, Temel Hukuk, İthalat Tekniği, Bilgi İşlem Kamu Maliyesi, Ticaret Hukuku, Uluslararası İktisat, İhracat Tekniği, Vergileme Tekniği, İstatistik, İthalat Mevzuatı, Finansman gibi dersler verilmektedir. Ön lisans programını başarı bitiren mezunlar ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde bazı bölümlere geçiş yapabilir. Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri ve daha birçok lisans programına dikey geçiş yapabilir. Ayrıca dört yıllık eğitim veren üniversitelerin, Uluslararası Ticaret, İşletme ve ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler de ihracat elemanı olarak çalışabilir.

İhracat elemanları bilgilerine, yeteneklerine ve iş tecrübelerine bağlı olacak şekilde çeşitli yönetim kademelerinde görev alabilir. Firmalarda dış ticaret müdürlüğüne yükselebilir. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişilerin mesleğin gereği olan bazı niteliklere da sahip olması gerekir. İşverenler için mesleki nitelikler başarıyı belirleyici unsurlar arasında değerlendirilir. Bu nitelikleri inceleyelim.

 • Dış ticaret mevzuatı ve terminolojisi hakkında geniş bilgi sahibi olmaları önemlidir.

 • İş ve zaman organizasyonunu gerçekleştirebilmeleri gerekir.

 • Bireysel çalışmalarda başarı göstermeleri gerektiği gibi ekip çalışmalarında da başarı göstermeleri beklenir.

 • Analiz kabiliyeti yüksek olmalı ve analitik düşünce becerisine sahip olmalıdır

 • Yüksek tempolu iş ortamına uyum göstermesi gerekir.

 • Asgari denetimle çalışabilmelidir.

 • Yabancı dil bilmesi özellikle iyi derecede İngilizce bilmesi önemlidir.

 • MS Office programlarına hakim olmalıdır.

 • Raporlama ve sunum yapabilme becerisi göstermelidir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğünün kalmamış olması gerekir.

İhracat Elemanı İhracat Elemanı nedir İhracat Elemanı ne iş yapar İhracat Elemanı maaşları İhracat Elemanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Bilmek Neden Önemlidir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Bilmek Neden Önemlidir?

16 Mayıs 2019
Dış Ticaret Bölümü Meslek Yüksek Okulu
Dış Ticaret

Dış Ticaret Bölümü (MYO)

18 Ocak 2021
Uluslararası Ticaret Bölümü
Bölümler

Uluslararası Ticaret Bölümü

28 Eylül 2020
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
550209
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349