AnasayfaBlogİçerik Pazarlama Stratejisi İçin Gerekli İpuçları
Stratejik Planlama

İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Gerekli İpuçları

17 Mayıs 2019
İçerik Pazarlama Stratejisi İçin Gerekli İpuçları

İçerik pazarlama stratejisi, yapılanmış düzgün bir içerik pazarlama programı ile sunulduğunda insanlar için değer yaratır. İçeriğinizi tüketenlerin çoğu, zamanla müşteriniz haline gelir ve sizin reklamınızı yapar. İçerik kütüphanenizi alıcının karakteri etrafında yapılandırın ve alıcının evreleriyle haritalandırın. 

Alıcının karakteri sizin ideal müşteriniz olabilecek potansiyel müşterilerin esas bir bölümüdür. Bu yüzden bu bölümleri tanımlamak ve aynı şekilde spesifik bir içerik geliştirmek öncelikle çok önemlidir. İçerik geliştirme 
konusu için içerik editörlüğü ve SEO eğitimi almak mutlaka çok fayda sağlar.

Bir sonraki adım ise alıcının yolculuğu, farkındalığı, değerlendirmesi ve kararıyla içeriği haritalamaktır. İçerik stratejiniz eşsiz bir şekilde alıcının çevrimini hızlandırma fikri ile birlikte, her bir bölümle aynı hizada olmalı. 

Bağlılık & Savunma Programını Kucaklayın 

Yeni bir müşteri elde etmek mevcut olan bir müşteriyi elde tutmaktan 25 kat daha pahalıya mal olabilir.
İçerik pazarlama programınız “bağlılık ve savunma” olarak geçen bir sonraki huni aşamalarını hızlandırmak için, mevcut olan müşterileri ve ortakları da içermeli. Tipik olarak sadık olan müşterileriniz, alımlarını tekrar edenler veya sizinle birçok yıl kalmaya devam edenlerdir.

Bağlılığın bir sonraki aşaması da, müşterinin sizin savunucunuz ve marka elçiniz olduğu aşamadır. Onlar iyi değerlendirmeler ve referanslar veren sosyal bir kanıt olarak yeni müşteriler elde etmenize büyük değer getirirler. 

Problemi Ve Çözüm Beyanını Kısa Ve Öz Bir Şekilde Tanımlayın

Aşamanın başlangıç planlanmasında her içerik bölümü için problemi ve çözümü tanımlamak; okuyucu için içeriğinizin değer oluşturacağı problem ve çözüm beyanına odaklanmak iyi bir fikirdir.  

Başlıklarınızda Güçlü Fiiller Kullanın

Okuyucuların %80’i sadece başlıklarınızı okuyacak, bu yüzden bütün bu içerik bilmecesinde önemli bir parça olan bu bölüme fazladan zaman ayırmalısınız. Örneğin, zayıf bir fiil ile onun güçlü bir karşılığı olan fiili örnek alabilirsiniz.  

Anahtar Kelime Araması ve SEO Uyumu

İçerik pazarlamanın asıl hedefi siteye trafik çekmektir ve bu aşamada muhtemel müşterilerin de keşfedeceği gibi arama motoru hayati bir önem taşır. SEO’nun temel kolonu, kapsamlı bir anahtar kelime araştırması ve makale, blog veya sayfanız ile alakalı olan anahtar kelimelerin haritasını çıkarmaktır. Başlık ve yazı içine yazının uzunluğuna göre içerik planlamanızın bir parçası olarak anahtar kelimeleri doğru yerleştirmek çok önemlidir. 

İçerik Ölçümü Stratejisi Önemlidir

İçerik ölçümü stratejisi, tüketim, paylaşma, müşteri yaratma ve satışlar olarak 4 ana içerik metriğiyle kategorilere ayrılabilir.

•    Tüketim metrikleri çok açıktır # sayfa gösterimi, ziyaret süresi, görüntülenen sayfa yüzdesi, her oturumda görüntülenen blog yazısı; bunların hepsi web analitikleri platformlarında mevcuttur. 

•    Paylaşım metrikleri öncelikli olarak sosyal medya etrafındadır ve içerik detaylandırması getirir. Yani tweetler, re-tweetler, ve diğer sosyal kanallarda olan bütün paylaşımlar. Bu yüzden sayfanızda göze çarpan bir yerde paylaşma butonuna sahip olmak ve ikinci olarak da o veriyi toplayıp, rapor edebilecek bir izleme sistemine sahip olmak önemlidir.

•    İçerik pazarlama hedeflerinden biri de anonim kullanıcıları demo, fiyatlandırma, ücretsiz demo gibi aday müşteri yaratma teklifleriyle birer blog/bülten abonesine çevirmektir. Adobe de, analitik bir kullanıcıyı görüntüledikleri içerikle ve de iletişim bilgilerini verdikleri teklif sayesinde ilişkilendirebileceğiniz katılım adında akıllı bir izleme mekanizması sunuyor. 

•    Son kategoriyi ortaya koyan form da, temel olarak tükettikleri içerik dolayısıyla NBB’yi sonlandırdıkları anlamına gelen satış metrikleri. Eloqua/Marketo & CRM veya Salesforce/Sugar CRM gibi pazarlama otomasyon araçlarının entegrasyonuyla birlikte NBB dahilinde içerik tüketimi oluşturmak mümkündür.  

içerik pazarlama içerik seo seo eğitimi içerik editörlüğü strateji içerik ölçümü
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209